Kazalo vsebine

Novice SOS

Za podnebje. Za skupnost.

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

1. Novice SOS

1.1. Občina Kobarid – 194. članica Skupnosti občin Slovenije

Občina Kobarid je postala 194. občina članica Skupnosti občin Slovenije. Na tem mestu ji izrekamo prisrčno dobrodošlico.

Župan Občine Kobarid je gospod Marko Matajurc.

Kobarid je slikovito mestece v Gornjem Posočju, obdano z vrhovi Krna, Matajurja in Stola, in predstavlja upravno središče občine. Občinski praznik praznujejo 15. oktobra, na rojstni dan pesnika Simona Gregorčiča. Občina meri 192,7 km² in šteje 4.472 prebivalcev.

Skozi njihovo čudovito pokrajino tečeta reki Soča in Nadiža s številnimi pritoki, slapovi in kanjoni, ki napajajo dolino z živahno energijo. Naravne lepote Julijskih Alp privabljajo obiskovalce, ki iščejo miren kotiček za sprostitev ali aktivno preživljanje prostega časa – s sprehodi, ribolovom, planinskimi vzponi, kolesarjenjem, kajakaštvom, raftingom, jadralnim padalstvom in drugimi dejavnostmi.

Posebna dragocenost območja je smaragdna reka Soča, ena najlepših rek v Evropi. »Krasna si, bistra hči planin, brdka v prirodni si lepoti, ko ti prozornih globočin nevihte temne srd ne moti…« jo je v prejšnjem stoletju opeval pesnik in duhovnik Simon Gregorčič, rojen na Vrsnem. V tej edinstveni reki živi tudi znamenita soška postrv, ki privablja ribiče z vsega sveta.

Obiskovalce bodo gotovo navdušili veličastni gorski masivi in razgledi z visokih vrhov, od koder ob jasnem vremenu seže pogled vse do morja. Na voljo so številne pešpoti s panoramskimi razgledi ter možnosti za vožnjo z gorskimi kolesi.

Ostanki soške fronte na okoliških grebenih tiho pričajo o dogodkih prve svetovne vojne. Prav tukaj se je odvijal največji vojaški spopad v goratem svetu v zgodovini človeštva. Danes kraje, kjer so nekoč potekali boji, odkrivajo njihovi vnuki. Zgodbo o tem pripovedujeta Kobariški muzej, ki je leta 1993 prejel muzejsko nagrado Sveta Evrope, in slikovita zgodovinska učna pot po okolici Kobarida.

Tonovcov grad, novo odkrito arheološko najdišče, potrjuje izjemen pomen teh krajev tudi v pozni antiki. Obiskovalci si lahko ogledajo še številne druge kulturne, zgodovinske in etnološke znamenitosti.

Vabijo vas, da jih obiščete v teh prelepih krajih ob Soči – v dolini, ki povezuje alpske vršace s toplim Jadranom. Prizadevajo si ohranjati naravo za prihodnje rodove in za veselje vseh, ki tukaj živijo ali jih obiščejo.

Več informacij najdete na spletni strani: www.kobarid.si.

1.2. SOS uspešno opozorila na pomen lokalne ravni v strategiji socialne ekonomije

Skupnost občin Slovenije je podala vsebinske pripombe na predlog Odloka o Strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035, ki ga je pripravilo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ). V odgovoru je ministrstvo potrdilo, da je večino ključnih predlogov SOS upoštevalo oziroma jih bo vključilo v nadaljnje izvedbene dokumente.

Naša pripomba se je nanašala na nedvoumnost besedila glede pristojnosti občin. Ministrstvo pojasnjuje, da poglavje, ki povzema pristojnosti občin, ne nalaga novih obveznosti, temveč zgolj povzema določbe Zakona o socialnem podjetništvu. Da bi bilo to v dokumentu povsem jasno, so besedilo dopolnili z dodatno obrazložitvijo, kot je predlagala SOS.

Na SOS smo poudarili pomen sodelovanja zagovorniške organizacije za socialno ekonomijo z reprezentativnimi organizacijami občin. Ministrstvo odgovarja, da bo izbrani izvajalec ukrepa vzpostavitve zagovorniške organizacije imel obvezo aktivnega sodelovanja z lokalnimi skupnostmi – kar pomeni, da je ta predlog že vsebinsko zajet v strategiji.

V predlogu strategije je zapisano, da lahko občine za učinkovito izvajanje aktivnosti in ukrepov na področju socialne ekonomije sprejmejo lastne strategije razvoja socialne ekonomije. Pri tem se mestnim občinam predlaga samostojno oblikovanje strategije, manjšim občinam pa povezovanje v skupne območne dokumente. Skupnost občin Slovenije je opozorila na dodatna administrativna bremena in predlagala, da  se občinam priporoči vključitev področja socialne ekonomije v že obstoječe razvojne dokumente. Ministrstvo je naš predlog upoštevalo in dopolnilo besedilo tako, da poleg možnosti priprave lastnih strategij omogoča tudi vključevanje vsebin socialne ekonomije v obstoječe strateške dokumente občin.

Na SOS smo opozorili tudi na pomembnost vključevanja socialne ekonomije v Dogovore za razvoj regij (DRR). Ministrstvo nas je obvestilo, da so po opozorilu predstavnice lokalnih skupnosti, podžupanje Poljčan Dušanke Lužar Šajt, na seji Sveta za socialno ekonomijo nemudoma stopili v stik z Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj, ki je pripombo upoštevalo.

1.4. Urbani izzivi in rešitve za vključujoča mesta: Ekskurzija SOS  v Videm in Novo Gorico

V sredo, 9. aprila 2025 je Skupnost občin Slovenije v tesnem sodelovanju z mestoma Videm (italijansko Udine) in Nova Gorica organizirala celodnevno ekskurzijo v tamkajšnji mesti. Odločevalci na lokalni ravni in sodelavci iz oddelkov občinskih uprav za družbo, okolje, prostor ali promet so imeli tudi tokrat priložnost prisluhniti različnim družbenim vidikom urejanja prostora. Za doseganje trajnostnega razvoja je poleg skrbi za okolje in gospodarstvo ključnega pomena tudi upoštevanje družbenih vidikov. Dogodek je potekal v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT, ki ga financira Ministrstvo za naravne vire in prostor, izvajata pa IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije.

Na poti v Videm je predstavnica IPoP, ki je v vlogi URBACT nacionalne točke, predstavila program Urbact in s tem v zvezi priložnosti sodelovanja občin pri prenosu dobrih praks za izboljšanje politik in praks znotraj mest. S primeri prenosa dobrih praks jo je dopolnila predstavnica Občine Grosuplje, ki je predstavila razvoj lokalne strategije v okviru projekta »Igriva Paradigma«, pri katerem so v tamkajšnji občini z izvedbo Minibusa veselja na oddaljenih območjih ter drugih praksami poskrbeli za raznovrstno pilotno izvedbo aktivnosti na igriv in medgeneracijski način.

Po prihodu v Furlanijo, je v mestni hiši zbrane na ekskurziji sprejel videmski župan Alberto Felice De Toni in jim izrekel dobrodošlico.  Ključne izzive mesta Videm je povzel še tamkajšnji svetnik Andrea Zini in pri tem izpostavil izzive urbanizacije kot tudi demografskih (starajočo se družbo) in klimatskih sprememb. V nadaljevanju je sledilo naslavljanje različnih prostorskih principov delovanja, vse od »placemaking(a)« oz. ustvarjanja prostora pa do taktičnega urbanizma oz. urbanizma, ki temelji na začasnih urbanističnih rešitvah. Predstavniki mesta so izpostavili še dobre prakse kot je iskanje praktičnih rešitev za starajočo (npr. kampanija za varnost ranljivih udeleženk in udeležencev v prometu in pobuda »ESPERTOOver65«, ki naslavlja starejše od 65 let) in vključujočo se družbo (npr. ekipni šport Baskin, ki spominja na košarko, igrajo pa ga lahko ljudje z invalidnostjo skupaj s tistimi, ki le-te nimajo; vključujoča prometna varnost in mobilnost ter koncept 15-minutnega mesta). Za zbrane je bila posebej zanimiva še knjižnica igrač oz. izposojevalnica igrač poimenovana Ludoteca (ang. Toy Library), ki smo si jo tudi z zanimanjem tudi ogledali. Kot je izpostavila Ileana Toscano, strokovnjakinja za urbani razvoj in participacijo pri URBACTU, predstavlja igra inovativno orodje za ponovni razmislek o mestih in za spodbujanje medgeneracijskega in učnega procesa za otroke in odrasle. Za celovito oživitev igre v urbanem prostoru je, kot je bilo poudarjeno, ključno omejiti prisotnost avtomobilov, mestnemu okolju ponovno približati naravne elemente, vnesti barvitost, zagotoviti varnost, ustvariti primerne površine za igro otrok, mladostnikov in odraslih ter spodbujati možnosti za medsebojno druženje. Izpostavila pa je tudi vključevanje vidika enakosti spolov pri urejanju prostora. Vezano na to je poudarila pilotni projekt mesta Barcelona za preventivno odpravljanje neenakosti in nasilja v zgodnjem otroštvu, ki se je osredotočal na preoblikovanje igralnih prostorov kot so šolska dvorišča in igrišča za odpravljanje spolnih stereotipov in neenakosti.

Sledilo je kosilo, po katerem smo nadaljevali pot proti Evropski prestolnici kulture 2025, kjer nas je sprejela predstavnica Mestne občine Nova Gorica.  Med drugim je izpostavila pomembnost čezmejne obravnave mest Gorica in Nova Gorica tako v kontekstu načrtovanja kot tudi zagotavljanja storitev mesta. Na samem kraju smo si pogledali osrednje javne prostore obeh mestih (npr. Travnik v Gorici, novozgrajeni podhod Železniške postaje Nova Gorica, prenovljen Trg Evrope, center Nove Gorice in prenovo šolskega kareja ter pripadajočih urejenih zelenih površin) ob čemur ni manjkalo zgodovinskega orisa.

Strokovna ekskurzija je udeležencem omogočila predvsem razumevanje koncepta vključujočega in starajočega se mesta. Poseben poudarek je bil namenjen izboljšanju položaja ranljivih skupin skozi raznolike dejavnosti v mestnem okolju ter prepoznavanju vpliva načrtovanja prostora na enakost spolov in socialno vključenost. Navdihujoč del ekskurzije je vsekakor predstavljal ogled inovativnih praks s ciljem njihovega prenosa iz Italije in obmejnega prostora na naša tla.

Galerija slik.

1.5. Občine pozivajo k premišljenem pristopu k Merilom za organiziranje in opremljanje gasilskih enot

V ponedeljek, 31. marca 2025, je potekal usklajevalni sestanek na temo sprememb Meril za organiziranje in opremljanje gasilskih enot, na katerem so sodelovali predstavniki občin, Gasilske zveze Slovenije, Združenje poklicnih gasilcev in Uprave RS za zaščito in reševanje. V imenu občin je stališča povzel župan Občine Kamnik, ki je izpostavil številne pomisleke lokalnih skupnosti glede predlaganih sprememb.

Župan je v razpravi poudaril, da trenutni sistem javne gasilske službe deluje dobro in učinkovito, zato ni potrebe po naglih spremembah brez ustrezne analize posledic. Občine so posebej opozorile na manjkajoče simulacije in izračune vplivov, ki bi morali prikazati finančne, organizacijske in kadrovske posledice sprememb na lokalne skupnosti.

Sestanek se je zaključil z dvema ključnima dogovoroma:

  • Rok za pripravo osnutka meril se prestavi na 30. junij 2025, s čimer se odgovornim deležnikom omogoča več časa za strokovno pripravo in uskladitev meril z vsemi, ki jih spremembe zadevajo.
  • V primeru, da se ne dobi podaljšanja svojega delovanja, se spremembo meril ne predlaga.

Skupnost občin Slovenije ostaja zavezana iskanju rešitev, ki bodo temeljile na strokovnosti, preglednosti in partnerskem sodelovanju. Spreminjanje tako ključnega dokumenta, kot so merila za organiziranje in opremljanje gasilskih enot, mora temeljiti na jasnih podatkih in dialogu z vsemi deležniki – predvsem z občinami, ki zagotavljajo pogoje za izvajanje javne gasilske službe na terenu.

1.6. Predsednik SOS član Strokovnega sveta STO

Na povabilo Slovenske turistične organizacije bo mag. Gregor Macedoni, predsednik Skupnosti občin Slovenije sodeloval v Strokovnem svetu STO.

Strokovni svet je posvetovalno telo direktorice, ki obravnava aktualna vprašanja s področja strokovnega dela te organizacije ter podaja pobude, mnenja in predloge za naslavljanje ključnih izzivov in priložnosti v turizmu.

Glede na to, da je spodbujanje trajnostnega razvoja turizma v Sloveniji tudi ena izmed pomembnih prioritet pri proaktivnem delovanju SOSa na lokalni in državni ravni, smo veseli, da bo lahko predsednik SOS tudi s svojimi izkušnjami, strokovnostjo ter v skladu z vizijo SOS prispeval k načrtovanju prihodnjih razvojnih in tržnih aktivnosti slovenskega turizma.

1.8. Sodelovali smo na okrogli mizi na temo enakosti žensk in moških

V ponedeljek, 31. marca 2025, je na Obrtni zbornici Jesenice potekala okrogla miza na temo enakosti žensk in moških, v organizaciji Inštituta za pravne in politične zadeve, zasebnega zavoda za raziskave in razvoj Jesenice (Inštitut PIPZ), katerega se je udeležila tudi predstavnica SOS.

Po uvodnem pozdravu je Ana Orešnik, Inštitut PIPZ, predstavila rezultate enoletnega izvajanja projekta »Dober dan, moje ime je enakost spolov« (ang. Good afternoon, my name is gender equality). Pažnjo je med drugim usmerila na slabo razumevanje osnovnih pojmov (npr. diskriminacija, enakost in enakopravnost, enakost spolov), prisotnost spolnih stereotipov in predsodkov, vse pogostejše spletno nasilje in izziv krepitve brezplačnega sodelovanja s tamkajšnjimi vzgojno-izobraževalnimi institucijami.

Sledila je predstavitev Jasne Sarhatlić, koordinatorice za enake možnosti za občino Jesenice, ki je predstavila predlog akcijskega načrta za enakost spolov, ki je v pripravi za tamkajšnjo občino. Izpostavila je vlogo koordinatorjev, ki je postala s sodelovanjem javnih ustanov na programih, financiranih s strani programa Obzorje Evropa (ang. Horizon Europe), občutno bolj zavezujoča kot v preteklosti. S tem v zvezi je izpostavila sprejem Akcijskih načrtov s strani večjih javnih institucij − od Inštituta Jožef Stefan, Univerze v Mariboru in Univerze v Ljubljani, ki imajo pomemben vpliv na druge deležnike v družbi. Dodatno je razjasnila razliko med, na videz podobnima, funkcijama kot sta »zagovornik načela enakosti« (samostojen državni organ) in »varuh človekovih pravic« (v razmerju do drugih državnih organov samostojen in neodvisen organ).

V nadaljevanju je predstavnica Skupnosti občin Slovenije zbrane seznanila z večletnimi prizadevanji in spodbudami organizacije v smeri zagotavljanja enakih možnosti v samem delovanju skupnosti. Med drugim je poudarila, da je tudi skupnost zaradi pogojev sodelovanja na evropskem projektu bila primorana sprejeti Akcijski načrt konec leta 2022 ter dodala, da slednje ni predstavljalo izziva, saj se je za to področje že od nekaj zanimala in ga tudi uspešno zagovarjala generalna sekretarka Jasmina Vidmar skupaj s sodelavci s sekretariata. Povedala je še, da so si na skupnosti pri izvajanju akcijskega načrta zadali ukrepe uveljavljanja načela enakosti spolov na prednostnih področjih kot so celostni vidik in organizacijska kultura, vodenje in odločanje, zaposlovanje in poklicno nadgrajevanje, ukrepi proti nasilju ter dodala, da bi kateri izmed ukrepov že bili primerni za novelacijo. Kot zanimivost je v nadaljevanju izpostavila še vključenost SOS pri projektu »Soočimo se z diskriminacijo« (ang. Face Discrimination) v sodelovanju z Zagovornikom načela enakosti, Fundacijo Prizma in AGRFT; organizacijo dogodkov kot sta Mobing na delovnem mestu in Družbeni vidiki urejanja prostora občin Videm in Nova Gorica, objavo novic povezanih s področno zakonodajo, diseminacijo priročnikov in drugih zanimivih gradiv za bralce in poslušalce iz občin.

V nadaljnji razpravi je bilo med zbranimi izpostavljeno, da je v občinah nujno poiskati še druge pristope uspešnega sodelovanja z različnimi deležniki, obenem pa enakost spolov obravnavati v povezavi z drugimi tematikami, ki ciljajo na ranljivejše skupine v družbi. Med pobudami v razpravi je bilo tudi izvajanje politik na lokalni ravni na področjih kot sta proračunsko načrtovanje, ki vključuje vidik spola (ang. gender budgeting) ter oblikovanje oz. urejanje mest za potrebe, ki jih naslavljajo v družbi ženske.

1.9. Slovenska razstava o hidroelektrarni Fala v prostorih Odbora regij v Bruslju

Slovenska delegacija v Odboru regij v sodelovanju z Muzejem narodne osvoboditve Maribor in Pokrajinskim arhivom Maribor pripravlja razstavo »Izgradnja hidroelektrarne Fala – fenomen prve polovice 20. stoletja«, ki bo umeščena v prostore Odbora regij v Bruslju. Razstava je omogočena na pobudo županje Občine Selnica ob Dravi, dr. Vlaste Krmelj, ki je pomembno prispevala k njeni umestitvi v mednarodni prostor.

Razstava prikazuje zgodbo izgradnje prve hidroelektrarne na slovenskem delu reke Drave, ki je v času svojega nastanka veljala za enega najsodobnejših tovrstnih objektov v srednji Evropi. Elektrarna Fala je bila tehnični in tehnološki presežek svojega časa, ki je pritegnil pozornost strokovnjakov z vsega sveta. Razstava s pomočjo bogatega fotografskega gradiva iz let 1913–1918, ki ga hranita Pokrajinski arhiv Maribor in Muzej narodne osvoboditve Maribor, osvetljuje potek gradnje, zahtevne razmere dela ter prispevek domačih delavcev in vojnih ujetnikov.

Prva postavitev razstave v Muzeju narodne osvoboditve Maribor je doživela velik odziv domačih in tujih obiskovalcev. Zaradi velikega zanimanja in vsebine, ki presega lokalni pomen, bo razstava zdaj na ogled tudi evropski javnosti. Besedila na razstavi so pripravljena v slovenskem in angleškem jeziku.

Svečano odprtje razstave bo v torek, 10. junija 2025, ob 14. uri, v prostorih Odbora regij v Bruslju, v času, ko poteka EU teden trajnostne energije. Ob tem dogodku sodelujemo tudi z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Bruslju, ki podpira organizacijo odprtja in obveščanje širše javnosti.

Odprtje bo obogatil kratek kulturni program, ki ga bo povezoval Jure Ivanušič, nastopili pa bodo tudi folkloristi, harmonikarji, dogodek pa bo popestren s pokušino slovenskih dobrot in vin.

Razstava je pomemben prispevek k prepoznavnosti Slovenije v Evropski uniji, saj izpostavlja zgodovinski tehnološki dosežek, ki še danes simbolizira prehod v sodobno dobo, ter poudarja pomen zelene energije in trajnostnega razvoja.

1.10. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Za podnebje. Za skupnost.

2.1. Prilagajanja naselij na podnebne spremembe na Vodnih dnevih 2025

Na 31. simpoziju Vodni dnevi 2025 smo projektni partnerji predstavili projekt »Prilagajanje naselij na podnebne spremembe«, ki ga financira Ministrstvo za naravne vire in prostor. Namen projekta je podpora občinam pri prilagajanju naselij na spreminjajoče se podnebne razmere preko oblikovanja strokovno utemeljenih priporočil in usmeritev. V projektu...

3. Zakonodaja

3.3. Javna obravnava predloga sprememb Pravilnika o normativih in standardih za izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov za otroke s posebnimi potrebami

Obveščamo vas, da je Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje objavilo predlog sprememb in dopolnitev Pravilnika o normativih in standardih za izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov za otroke s posebnimi potrebami, ki je trenutno v javni obravnavi. S predlagano novelo, besedilo dostopno TUKAJ, se: Vaše morebitne pripombe ali predlog prosim posredujte…

3.4. Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona(SZ-1G)

Ministrstvo za solidarno prihodnost je na e-Demokraciji objavilo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona (SZ-1G) ter na njegovi podlagi pripravljena osnutka podzakonskih predpisov – Pravilnika o oddaji javnih najemnih stanovanj v najem in Pravilnika o metodologiji za oblikovanje neprofitne najemnine in določitvi višine…

3.6. Uredba o minimalnem plačilu za samozaposlene v kulturi

Ministrstvo za kulturo je objavilo predlog Uredbe o minimalnem plačilu za samozaposlene v kulturi. Uredba ureja postopke, ki bodo samozaposlenim in drugim prekarnim delavcem v kulturi za enako delo omogočili primerljivo plačilo, kot ga prejmejo zaposleni v javnih zavodih v kulturi in sledi nedavno sprejeti noveli Zakona o uresničevanju javnega interesa...

3.8. Predlog spremembe zakona o varstvu pred nesrečami

Na portalu eDemokracija je bil objavljen Predlog zakona o spremembi Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (ZVNDN), ki prinaša novost za javne uslužbence, zaposlene na področju zaščite, reševanja in pomoči. Glavni cilj predlagane spremembe je poenotenje ureditve dodatka za stalnost za javne uslužbence, ki opravljajo operativne naloge...

3.9. Predlog Zakona o javnih zbiranjih v obravnavi v DZ RS

Obveščamo vas, da je Vlada Republike Slovenije določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnih zbiranjih in ga poslala v obravnavo in sprejetje Državnemu zboru Republike Slovenije. Predlog zakona vam je na voljo TUKAJ. Zakon o javnem zbiranju prinaša več dopolnitev in sprememb, ki vplivajo na organizacijo shodov in…

3.10. Pokojninska reforma – predlog novele ZPIZ-20

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na portalu eDemokracija objavilo Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-20). Predlog prinaša naslednje ključne spremembe: ⏳ Pokojninska doba ostaja 40 let, zvišuje pa se dejanska upokojitvena starost. 📈 Odmerni odstotek se...

3.12. Uredba o podrobnejših merilih plačila za vodno pravico

V medresorski obravnavi je Uredba o podrobnejših merilih plačila za vodno pravico, ko je vodna pravica pridobljena na podlagi vodnega dovoljenja in načinu določanja višine vodnega povračila (s prilogami).   Uredba določa podrobnejša merila za določitev roka, načina in višine plačila za vodno pravico, ko je vodna pravica pridobljena na podlagi...

4. Dogodki SOS

4.1. 9.04.2025. / Palazzo d'Aronco, Salone del Popolo / Strokovna ekskurzija: Družbeni vidiki urejanja prostora občin Videm in Nova Gorica

Skupnost občin Slovenije organizira v tesnem sodelovanju z mestoma Videm (italijansko Udine) in Nova Gorica celodnevno strokovno ekskurzijo. V središčih italijanske dežele Furlanija – Julijske krajine na severovzhodu Italije in Goriške statistične regije na zahodu Slovenije bomo tekom ekskurzije imeli priložnost prisluhniti različnim družbenim...

4.2. 9.04.2025. / Spletno / Dialog s predstavniki Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj in lokalnih skupnosti glede aktualnih tem

Skupnost občin Slovenije vas vabi na interaktivni pogovor s predstavniki Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj in lokalnih skupnosti glede aktualnih tem, ključnih za uspešno delovanje občin. Na spletnem odprtem dialogu, ki bo potekal v sredo, 9. 4. 2025 z začetkom ob 10. uri, bodo obravnavane naslednje teme: – ukrepi za učinkovitejše...

4.3. 24.04.2025. / Spletno / Krizno komuniciranje in odzivanje

V občinah se pogosto soočate z nepredvidljivimi situacijami, ki zahtevajo takojšnje in učinkovito ukrepanje. Neustrezno komuniciranje v takšnih trenutkih lahko poveča škodo in omaja zaupanje javnosti. Pravilno in dobro organizirano krizno komuniciranje pa omogoča preprečevanje širjenja dezinformacij in ohranjanje ugleda občine. Zavedanje pomena...

4.4. 15.05.2025. / Spletno / Elektronsko podpisovanje in vročanje v poslovanju občin in javnih zavodov od A do Ž

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na spletno izobraževanje Elektronsko podpisovanje in vročanje v poslovanju občin in javnih zavodov od A do Ž. Na izobraževanju bo sodeloval Peter Čurč, ki bo predstavil naslednje vsebine: Možnosti elektronskega podpisovanja in vročanja po različnih pravnih podlagah (ZUP, Uredba o upravnem poslovanju)...

4.5. 20.05.2025. / Spletno / Vodenje prihodnosti: Praktična uporaba ChatGPT in Copilota 365 v poslovanju občin in javnih zavodov – za županje, župane, direktorice, direktorje

Vabimo vas na praktično izobraževanje, kjer boste odkrili, da umetna inteligenca ni več znanstvena fantastika, temveč zanesljiv pomočnik pri vsakdanjem poslovanju občin in javnih zavodov. Zakaj je pomembno, da županje, župani ter direktorice in direktorji občinskih uprav ter javnih zavodov spoznate orodja, kot sta ChatGPT in Copilot? ✅ Prihranek...

4.6. 28.05.2025. / Spletno / Pametno, hitro, učinkovito: Uporaba ChatGPT v poslovanju občin in javnih zavodov

Vabimo vas, da se nam pridružite na spletnem predavanju in delavnici, kjer bo predavatelj s praktičnimi primeri, prilagojenimi delu v občinskih upravah in javnih zavodih, pokazal, kako lahko ChatGPT in umetna inteligenca postaneta vaš zanesljiv in učinkovit sodelavec. Uporaba velikih jezikovnih modelov prinaša številne izzive. Nekateri zaposleni...

4.7. 4.06.2025. / Spletno / Info dan: Predstavitev programa in javnega razpisa za pobratenje mest (Town Twinning)

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z CERV točko – nacionalno kontaktno točko programa Državljani, enakost, pravice in vrednote vljudno vabi na brezplačno predstavitev programa in javnega razpisa za pobratenje mest (Town Twinning) za občine, javne zavode in NVO. Program in javni razpis bo predstavila Nena Bibica, vodja nacionalne kontaktne...

5. Povpraševanje

5.1. Občinske ugodnosti za vojne veterane in častne občane

Občino članico zanima ali imate druge občine urejene ugodnosti oziroma bonitete na področju vojnih veteranov in častnih občanov. Članico zanima ali katera od občin nudi kakršnekoli bonitete za ti dve ciljni skupini, torej za vojne veterane in za častne občane v smislu brezplačnih vstopnin v muzej, brezplačne članarine za knjižnico in podobno....

6. Dogodki drugih

6.1. Oblikovanje novega Nacionalnega stanovanjskega programa – regijski posveti

Ministrstvo za solidarno prihodnost v sodelovanju z regionalnimi razvojnimi agencijami začenja javne posvete, na katerih se želijo seznaniti s specifičnimi izzivi in potrebami prebivalcev regij na stanovanjskem področju. Zbrani podatki bodo osnova za oblikovanje stanovanjske politike na regionalni ravni in za vključitev potreb prebivalcev v pripravo…

6.2. Lekarniška dejavnost – spletna predstavitev zakonskih novosti in njihovega izvajanja v praksi

Ministrstvo za zdravje je 31. januarja 2025 poslalo občinam dopis v zvezi z zakonskimi novostmi v lekarniški dejavnosti in težavami v praksi pri organiziranju in zagotavljanju lekarniške dejavnosti. Poleg pozitivnih odzivov na dopis so prejeli tudi prošnjo, da se vsebine še dodatno predstavijo vsaj preko spletnega medija.

V želji po čimbolj jasni razjasnitvi vlog, pravic in obveznosti občin ter poenotenju praks, bo ministrstvo organiziralo spletno predstavitev, ki bo 2. aprila 2025 ob 10.00 uri preko spletne povezave Webex. Informacije, potrebne za povezavo na spletni dogodek najdete v prilogi dopisa (tukaj).

Spletna predstavitev bo vključevala:

  • ključne spremembe v primerjavi s prejšnjo zakonodajo,
  • vpliv nove ureditve na delovanje lekarn v občinskih okoljih,
  • možnosti in obveznosti občin pri izvajanju zakona,
  • morebitne izzive in prednosti za lokalne skupnosti.

Vljudno vabljeni!

6.3. april, maj / Tečaj: Implementacija modro-zelene infrastrukture v načrtovanje in oblikovanje prostora

Univerza v Ljubljani bo v okviru projekta “UL za trajnostno družbo – ULTRA” že drugič izvedla tečaj z naslovom Implementacija modro-zelene infrastrukture v načrtovanje in oblikovanje prostora. Tečaj je namenjen implementaciji interdisciplinarnega pristopa pri načrtovanju odprtih javnih in zelenih javnih površin v korelaciji z modro-zeleno infrastrukturo (MZI).

Povezava do vabila: https://www.fgg.uni-lj.si/vabilo-na-tecaj-implementacija-modro-zelene-infrastrukture-v-nacrtovanje-in-oblikovanje-prostora/

6.4. 8. 4. / Posvet: Podnebne spremembe in naravna tveganja - Obnova in načrtovanje po izrednih dogodkih naravnih nesreč

Ministrstvo za naravne vire in prostor vas v okviru Dneva Alpske konvencije 2025 vljudno vabi na strokovni posvet z naslovom: Podnebne spremembe in naravna tveganja – Obnova in načrtovanje po izrednih dogodkih naravnih nesreč, ki bo v torek, 8. aprila 2025, s pričetkom ob 9. uri v Sokolskem domu (Mestni trg 17) v Škofji Loki.

Posvet je namenjen občinam, nosilcem urejanja prostora, načrtovalcem, projektantom, ki strokovno sodelujejo pri obnovi in načrtovanju po naravnih nesrečah v Sloveniji,  za izmenjavo informacij, izkušenj in predstavitev primerov dobre prakse. Poudarek bo na ujmah, ki so se zgodile v zadnjih letih.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Program posveta vam je na voljo TUKAJ.

Logistične informacije so vam na voljo TUKAJ.

PRIJAVA NA POSVET

6.5. 8. 4. / Konferenca Digitalna dostopnost za vse

Organizacijska ekipa konference Digitalna dostopnost za vse vas vabi 

na konferenco Digitalna dostopnost za vse, ki bo potekala 8. aprila 2025 v Kongresnem centru Brdo pri Kranju. Dogodek bo potekal v hibridni obliki – udeležite se ga lahko v živo ali preko platforme ZOOM.

Več informacij o dogodku ter prijavni obrazec najdete na spodnji povezavi:
https://www.gov.si/dogodki/2025-04-08-konferenca-digitalna-dostopnost-za-vse/

Za vsa vprašanja ali morebitne težave pri prijavi jim lahko pišete na podpora.irsid@gov.si.

6.6. 9. 4. / Zeleno javno naročanje projektiranja in / ali gradnje stavb

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport v aprilu organizira seminar za javne naročnike na temo zelenega javnega naročanja projektiranja in/ali gradnje stavb.

Kdaj? V sredo, 9. aprila 2025, od 9. do 15. ure.

Kje? V pritličju Ministrstva za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana.

Prijavo oddate prek spletne prijavnice.

Vse informacije so na voljo na povezavi: Seminar za javne naročnike: Zeleno javno naročanje projektiranja in/ali gradnje stavb – Samo 1 planet

6.7. 10. 4. / 10. nacionalna konferenca Dovolj za vse: Podnebno odgovorne in odporne skupnosti

Letošnja, jubilejna 10. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti: Dovolj za vse nosi naslov Podnebno odgovorne in odporne skupnosti, njen osrednji fokus pa je predstavitev primerov dobrih praks blaženja in prilagajanja podnebnim sprememb v lokalnih skupnostih.

Konferenca bo potekala 10. aprila v dopoldanskem času v hotelu Exe Lev v Ljubljani.

Program konference z informacijami o prijavi najdete TUKAJ.

Vabljene občine in posamezniki na občinski ravni, ki ste zainteresirani za izvedbo in podporo trajnostnih skupnostnih projektov na področju blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje.

6.8. 10. 4. / Enake možnosti v praksi

Spletni dogodek bo osredotočen na uvajanje ukrepov za enakost spolov v različne organizacije in institucije ter na temo akcijskih načrtov za enakost spolov.

Skupaj z gostjami in gosti se bo raziskovalo, kako različne organizacije in institucije to temo vključujejo v svoje delo, s kakšnimi izzivi se soočajo in kaj bi jih motiviralo, da so bolj aktivne na tem področju. Na dogodku bodo sodelovali tudi predstavniki iz občin.

Vabilo s programom in povezavo do prijave vam je na voljo TUKAJ.

6.9. 10., 17. in 18. 4. / Vabilo na spletne seminarje za javni sektor s področja OVE

Borzen vabi na tri brezplačne spletne seminarje za javni sektor s področja obnovljivih virov energije, ki bodo potekali preko aplikacije Zoom:
10. aprila 2025: Nova zakonodaja na področju OVE in URE in predstavitev Borzenovih razpisov s področja OVE
17. aprila 2025: Zahteve za vzdrževanje fotonapetostnih sistemov
• 24. aprila 2025: Zakonodaja na področju infrastrukture za polnjenje električnih vozil in predstavitev Borzenovih razpisov s področja mobilnosti

PRIJAVA: Prosimo, da s prijavo potrdite svojo udeležbo NA TEJ POVEZAVI. V prijavnici izberete koliko seminarjev se boste udeležili. Vljudno vabljeni k prijavi.

Spletni seminarji so organizirani v sklopu Borzenove kontaktne točke za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije. Borzen je vzpostavil kontaktno točko za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije skladno z Uredbo o določitvi nalog kontaktne točke za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije in Zakonom o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije. Za dodatna vprašanja pišite na dogodki@kt-ove.si.

6.10. 14. - 16. 4. / REAL CORP 2025

V Gradcu (FH JOANNEUM) v Avstriji se bo med 14. in 16. aprilom 2025 odvila 30. mednarodna konferenca o urbanizmu in regionalnem razvoju v informacijski družbi z naslovom URBANE INOVACIJE – POGUMNO STOPITI TJA, KAMOR ŠE NI STOPILO NOBENO MESTO (angleško URBAN INNOVATION – TO BOLDLY GO WHERE NO CITIES HAVE GONE BEFORE). Srednje velika mesta in kraji predstavljajo namreč ključne deležnike globalne urbanizacije

Dogodek bo potekal v angleščini. Dodatne informacije najdete na tej povezavi: REAL CORP 2025 

Za člane Skupnosti občin Slovenije velja posebna bonus koda („joanneum2025“) za kotizacijo v višini 290,- EUR (brez DDV).

6.11. 15. in 17. 4. / Regijska dogodka Mladinsko delo in mladi v občini

V vsaki skupnosti mladi predstavljajo velik potencial. Kako lahko njihov potencial izkoristimo za ustvarjanje prihodnosti za vse? Odgovor najdemo v mladinskem delu, ki s svojimi aktivnostmi prinaša številne pozitivne učinke na posameznike, lokalno skupnost in celotno družbo.

Ob mednarodnem dnevu mladih prostovoljcev Urad Republike Slovenije za mladino, Zavod Movit, nacionalna agencija Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota (ESE) in Mreža MaMa organizirajo dogodka na Koroškem in v Primorsko-notranjski regiji in vabijo k udeležbi občine iz teh regij.

Vabila, ki vsebujejo vse informacije in prijavnico ter kratek vprašalnik za občine, najdete na spodnjih povezavah.

Primorsko-notranjska regija: 15. april 2025, Postojna

10.30–12.30: dogodek za predstavnike občin (Mladinsko delo in mladi v občini)

13.00–15.30: dogodek za organizacije (Spoznajte priložnosti programov Erasmus+: Mladina in ESE)

Koroška, 17. april 2025, Ravne na Koroškem

10.30–12.30: dogodek za predstavnike občin  (Mladinsko delo in mladi v občini)

13.00–15.30: dogodek za organizacije (Spoznajte priložnosti programov Erasmus+: Mladina in ESE)

6.12. 17. 4. / URBACT info dan

Na spletnem dogodku se bodo predstavile slovenske URBACT dobre prakse, izvedeli boste vse o prihajajočem URBACT razpisu za prenosne mreže, ki se odpre 1. aprila, in slišali o izkušnjah sodelovanja v programu URBACT iz prve roke.

Prijavite se tukaj.

Več informacij o vseh razpisih na mesta.si.

6.14. 23. 4. / Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu 2025

Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje obeležil Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu s strokovnim posvetom o vplivih okoljskega hrupa na zdravje ljudi. K sodelovanju so povabili tuje in domače strokovnjake, ki bodo po predavanjih svoja stališča predstavili na okrogli mizi.

Strokovni posvet bo potekal v sredo, 23. aprila 2025, od 9:00 do 13:00 v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju.

Okoljski hrup je pogosto spregledan dejavnik tveganja za zdravje, čeprav številne raziskave potrjujejo njegov vpliv na srčno-žilne bolezni, motnje spanja, kognitivni razvoj otrok in duševno zdravje. Evropska agencija za okolje ocenjuje, da je vsak peti prebivalec EU izpostavljen škodljivim ravnem okoljskega hrupa, pri čemer je cestni promet najpomembnejši vir.

Program Strokovnega posveta je dosegljiv: https://nijz.si/dogodki/strokovni-posvet-o-vplivih-okoljskega-hrupa-na-zdravje-ljudi/

Strokovno posvet je brez kotizacije. Prijavite se na povezavi: https://anketa.nijz.si/a/9e6c1170   Prijave so možne do 16. aprila 2025 oz. do zapolnitve prostih mest.

6.15. 27. 5. / Predstavitev Direktive o kakovosti zunanjega zraka

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo sodelovalo na dogodku, kjer bodo predstavili novo Direktivo o kakovosti zunanjega zraka (2024/2881).

Dogodek bo potekal v torek, 27. maja 2025, na Institutu “Jožef Stefan” (Jamova cesta 39, 1000 Ljubljana), z možnostjo spremljanja tudi preko video povezave.

Nova direktiva je začela veljati 10. decembra 2024, Slovenija pa ima dve leti časa za njen prenos v nacionalni pravni red. Direktiva določa nove obveznosti, ki bodo zadevale tudi občine.

Vabilo je dostpno TUKAJ.

 

6.16. 6. 5. / LIFE delavnica za pisanje projektnih prijav za podprogram "Prehod na čisto energijo"

Delavnica bo potekala v torek, 6. maja 2025 med 8.30 in 13. ur0 v prostorih ARSO – Agencije Republike Slovenije za okolje (Vojkova cesta 1B, Ljubljana).

Delavnica bo prilagojena zahtevam podprograma Prehod na čisto energijo (Clean Energy Transition) in je še posebej zanimiva za lokalne energetske agencije in občine, saj podprogram financira netehnološke ukrepe, ki:

  • Spodbujajo energetsko učinkovitost
  • Spodbujajo razogljičenje stavb in industrije
  • Podpirajo vzpostavitev trajnostnih energetskih skupnosti
  • Pospešujejo politike izvajanja energetskega prehoda

Program delavnice in prijavni obrazec se nahajata na povezavi: https://lifeslovenija.si/delavnica-za-pisanje-projektnih-prijav-life-cet/

Za dodatna informacije so na voljo na e-poštnem naslovu life-slovenija.mope@gov.si.

7. Aktualni razpisi

7.2. Priložnost za sodelovanje – CEMR razpis za izmenjave med pobratenimi mesti

Obveščamo vas, da je CEMR (Svet evropskih občin in regij) objavil razpis za zbiranje projektnih predlogov, namenjen vsem članicam CEMR. Cilj pobude je okrepiti izmenjave med pobratenimi mesti ter sodelovanje med lokalnimi in regionalnimi oblastmi v EU.

Pobuda je financirana s strani Evropske komisije v okviru programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV).

Rok za prijavo: 5. maj 2025
Višina financiranja: pavšalni znesek do največ 30.000 €
Trajanje projektov: največ 6 mesecev (od 1. junija do 30. novembra 2025)

Pogoji za upravičenost projektov: Projekt mora vključevati aktivnosti, ki spodbujajo:

  • izmenjave med pobratenimi mesti in nadnacionalno sodelovanje,
  • evropske vrednote,
  • ter obravnavajo vsaj eno izmed naslednjih tematik: demokracija, udeležba državljanov, enakost spolov, vključevanje.

👉 Več informacij in prijavni obrazec najdete na tej povezavi:
https://ccre-cemr.org/projects-programmes/twinning/twinning-call-for-proposals

7.3. Najava javnega razpisa za krepitev zmogljivosti NVO za izvajanje evropske kohezijske politike

Predvidoma v začetku aprila 2025 bo objavljen Javni razpis za krepitev zmogljivosti nevladnih organizacij za izvajanje Programa evropske kohezijske politike 2021–2027. Prijavili se bodo lahko konzorciji nevladnih organizacij (NVO), sestavljeni iz vsaj štirih nevladnih organizacij iz vzhodne oziroma zahodne kohezijske regije, ki bodo izvajali zahtevane podporne storitve in aktivnosti.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.4. Odprti četrti rok za razpis Interreg Program Slovenija-Avstrija

Interreg Program Slovenija-Avstrija (krajše IP SI-AT) je odprl razpis za četrti rok za oddajo projektov. Navedeni program se bo zaključil 20. maja 2025. Namenjen je zgolj projektom, ki se nanašajo na tematike podprte v okviru 1. prioritete – natančneje za vsebine, ki se nanašajo na spodbujanje prilagajanja podnebnim spremembam, preprečevanje tveganj in odpornosti na nesreče ali spodbujanje prehoda na krožno gospodarstvo. Za zadevne projektne vsebine je na voljo še nekaj več kot 9,4 mio EUR ESRR sredstev. Dodatne informacije so na voljo tukaj.

7.5. Objavljena javna razpisa za pomoč zaradi nepredvidenih dogodkov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je objavilo dva javna razpisa in sicer za ukrep Finančna pomoč za nadomestilo škode zaradi požara ali strele na kmetijskem gospodarstvu v letu 2025 in ukrep Finančna pomoč ob smrti, invalidnosti ali nezmožnosti za delo v letu 2025. Za oba javna razpisa je predvidenih do 115 tisoč evrov sredstev. 

Roka prijav na oba javna razpisa (Javni razpis za Ukrep I: Finančna pomoč za nadomestilo škode zaradi požara ali strele na kmetijskem gospodarstvu v letu 2025 in Javni razpis za ukrep II: Finančna pomoč ob smrti, invalidnosti ali nezmožnost za delo v letu 2025) sta 31.12.2025. Več informacij najdete tukaj.

7.6. RAZPIS ZA MESTA IN OBČINE: Krepitev lokalnega delovanja in financiranja prilagajanja na podnebne spremembe

Energetsko podnebna agencija za Podravje – ENERGAP, partner projekta CLIMATEFIT vabi k prijavi na razpis EU projekta CLIMATEFIT, ki se v okviru izvajanja projektnih aktivnosti osredotoča na premostitev finančne vrzeli in krepitev zmogljivosti javnih organov za pospešeno uvajanje ukrepov prilagajanja na podnebne spremembe.

Mesta in občine vabijo, da se pridružijo strukturiranemu učnemu programu, ki vključuje 3 spletne učne delavnice in možnost naprednega programa za izkušene udeležence

 📝 Prijavni obrazec je enostaven in zahteva le 15–20 minut za izpolnitev.

Podrobnejša navodila za prijavitelje so na voljo na povezavi.

📅 Prijavni rok: 4. marec – 30. maj 2025

📩 Prijava in vse informacije: Prijava na razpis – ClimateFIT

Za vsa vprašanja v zvezi z razpisom se lahko obrnete tudi na Energetsko podnebno agencijo za Podravje (ENERGAP). Pokličete nas lahko na 02 2342 363 ali nam pišete na info@energap.si.

Letak vam je na voljo tukaj.

7.8. Poziv za pridobitev in podaljšanje naziva Branju prijazna občina 2025

Naziv Branju prijazna občina, ki ga podeljujejo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo, se v letu 2025 podeljuje devetič. Z nazivom želimo poudariti aktiven prispevek občin k izboljšanju bralne pismenosti, spodbujanju branja in razvoju bralne kulture v celotnem nacionalnem prostoru.

Natečaj je odprt od 17. februarja 2025, in bo odprt do 30. septembra 2025.

Naziv bo občinam podeljen 3. decembra 2025 v okviru dogodkov za Ta veseli dan kulture.

7.9. Javni poziv za sofinanciranje predhodnih arheoloških raziskav

Ministrstvo za kulturo je 7. marca 2025 objavilo Javni poziv za sofinanciranje predhodnih arheoloških raziskav na območju naselbinske ali vrtnoarhitekturne dediščine, ki jih bo v letu 2025 sofinancirala Republika Slovenija iz proračuna, namenjenega za kulturo (JP-PAR-2025). Okvirna vrednost razpoložljivih sredstev za leto 2025 je 75.000 evrov. Rok za prijavo je 31. maj 2025 (oziroma do porabe sredstev).

Javni poziv za sofinanciranje predhodnih arheoloških raziskav na območju naselbinske ali vrtnoarhitekturne dediščine za leto 2025 (JP-PAR-2025) | GOV.SI

Obvestilo o objavi javnega poziva je bilo 7 marca 2025 objavljeno tudi v Uradnem listu RS, št. 14/2025.

7.10. Edinstvena doživetja Slovenije – objavljen je poziv za leto 2025

V podporo uresničevanju vizije Slovenije kot zelene butične destinacije, Slovenska turistična organizacija ponovno odpira vrata edinstvenim turističnim doživetjem. Želite, da vaše doživetje postane del prestižne zbirke Slovenia Unique Experiences (SUE) in se poteguje za naziv Sejalec? Ne zamudite priložnosti in se prijavite na poziv za leto 2025. Rok za oddajo prijav je odprt od 5. marca do 9. maja 2025.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.11. Objavljen javni razpis za sofinanciranje postavitve javno dostopne polnilne infrastrukture za električna vozila

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 13/2025 objavilo javni razpis za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja »REPowerEU«, komponente »REPowerEU« (C5K17) in komponente »Trajnostna mobilnost« (C1K4).

Cilj javnega razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025 je pospešiti razvoj trga alternativnih goriv v prometu in razmah uporabe brezemisijskih vozil v Sloveniji ter doseči čisto ali podnebno nevtralno mobilnost v skladu z Uredbo (EU) 2020/852. Z dodeljevanjem finančnih spodbud se bo ob državnih, regionalnih in občinskih cestah, na parkiriščih, avtobusnih in železniških postajah, bencinskih servisih in drugih utrjenih površinah, ki so dostopne javnosti, vzpostavilo zadostno število interoperabilnih javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila, ki bodo uporabnikom zagotavljala kakovostno uporabniško izkušnjo.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije. Finančne spodbude so namenjene projektom za financiranje namestitve nove ali nadgradnje obstoječe javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje vozil v Republiki Sloveniji izven omrežja TEN-T v obdobju 2025 in 2026.

Upravičeni stroški po tem javnem razpisu so lahko:

  • stroški polnilne infrastrukture in z njo povezane tehnične opreme,
  • stroški priključitve in/ali povečanja priključne moči na distribucijskem omrežju,
  • stroški ureditve polnilnega parka, vključno s potrebnimi elektroinštalacijskimi deli.

Stroški so lahko upravičeni le v okviru upravičenega namena. Sofinanciranje ne bo odobreno za nakup rabljenih naprav, pilotnih naprav in prototipnih naprav.

S sredstvi Mehanizma za okrevanje in odpornost iz pobude REPowerEU bodo priznani upravičeni stroški projekta sofinancirani v višini do 100%, vendar ne več kot:

  • 10.000 EUR na polnilno mesto običajne moči z izmeničnim tokom (AC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 3,7 kW in enako ali manjšo od 22 kW;
  • 25.000 EUR na polnilno mesto visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 50 kW in enako ali manjšo od 150 kW;
  • 40.000 EUR na polnilno visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, večjo od 150 kW in enako ali manjšo od 350 kW.

Vlagatelji po tem javnem razpisu so fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, samostojni podjetniki ter pravne osebe javnega in zasebnega prava, ki izvajajo gospodarsko dejavnost.

Predvideni sta dve odpiranji vlog. Roka za oddajo vlog sta 28. 4. 2025 in 3. 7. 2025.

Vloge z zahtevano vsebino se predložijo po pošti na naslov: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana do dneva, določenega kot skrajni rok za oddajo vlog.

Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje projektov v skupni višini 22.435.000 EUR, ki so zagotovljena v okviru Načrta za okrevanje in odpornosti, bo mogoče koristiti v proračunskih letih 2025 in 2026 oziroma do porabe sredstev.

Vira informacij sta novica na Portalu Energetika in naveden javni razpis.

7.12. Objavljen javni razpis za sofinanciranje postavitve javno dostopne polnilne infrastrukture za električna vozila

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 13/2025 objavilo javni razpis za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja »REPowerEU«, komponente »REPowerEU« (C5K17) in komponente »Trajnostna mobilnost« (C1K4).

Cilj javnega razpisa JR NOO REPWR PPEV 2025 je pospešiti razvoj trga alternativnih goriv v prometu in razmah uporabe brezemisijskih vozil v Sloveniji ter doseči čisto ali podnebno nevtralno mobilnost v skladu z Uredbo (EU) 2020/852. Z dodeljevanjem finančnih spodbud se bo ob državnih, regionalnih in občinskih cestah, na parkiriščih, avtobusnih in železniških postajah, bencinskih servisih in drugih utrjenih površinah, ki so dostopne javnosti, vzpostavilo zadostno število interoperabilnih javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila, ki bodo uporabnikom zagotavljala kakovostno uporabniško izkušnjo.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v postavitev javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil na geografskem ozemlju Republike Slovenije. Finančne spodbude so namenjene projektom za financiranje namestitve nove ali nadgradnje obstoječe javno dostopne polnilne infrastrukture za polnjenje vozil v Republiki Sloveniji izven omrežja TEN-T v obdobju 2025 in 2026.

Upravičeni stroški po tem javnem razpisu so lahko:

  • stroški polnilne infrastrukture in z njo povezane tehnične opreme,
  • stroški priključitve in/ali povečanja priključne moči na distribucijskem omrežju,
  • stroški ureditve polnilnega parka, vključno s potrebnimi elektroinštalacijskimi deli.

Stroški so lahko upravičeni le v okviru upravičenega namena. Sofinanciranje ne bo odobreno za nakup rabljenih naprav, pilotnih naprav in prototipnih naprav.

S sredstvi Mehanizma za okrevanje in odpornost iz pobude REPowerEU bodo priznani upravičeni stroški projekta sofinancirani v višini do 100%, vendar ne več kot:

  • 10.000 EUR na polnilno mesto običajne moči z izmeničnim tokom (AC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 3,7 kW in enako ali manjšo od 22 kW;
  • 25.000 EUR na polnilno mesto visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, enako ali večjo od 50 kW in enako ali manjšo od 150 kW;
  • 40.000 EUR na polnilno visokih moči z enosmernim tokom (DC) z izhodno močjo, večjo od 150 kW in enako ali manjšo od 350 kW.

Vlagatelji po tem javnem razpisu so fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, samostojni podjetniki ter pravne osebe javnega in zasebnega prava, ki izvajajo gospodarsko dejavnost.

Predvideni sta dve odpiranji vlog. Roka za oddajo vlog sta 28. 4. 2025 in 3. 7. 2025.

Vloge z zahtevano vsebino se predložijo po pošti na naslov: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana do dneva, določenega kot skrajni rok za oddajo vlog.

Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje projektov v skupni višini 22.435.000 EUR, ki so zagotovljena v okviru Načrta za okrevanje in odpornosti, bo mogoče koristiti v proračunskih letih 2025 in 2026 oziroma do porabe sredstev.

Vira informacij sta novica na Portalu Energetika in naveden javni razpis.

7.13. Objavljen Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje 2023–2027 (JR_EKP_JOB_2024).

Predmet sofinanciranja so operacije celovite energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin in izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije po konceptu samooskrbe z električno energijo za te stavbe.

V okviru razpisa se dodeljujejo sredstva evropske kohezijske politike občinam za sofinanciranje upravičenih stroškov v dveh sklopih, in sicer:

  • SKLOP 1: Izvedba operacij celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin – v okviru SC RSO2.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov (Kohezijski sklad – KS)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinanciranih 49 % upravičenih stroškov operacije celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin v znesku največ 330 EUR/m2 neto tlorisne površine stavb, ki so predmet operacije.

  • SKLOP 2: Izvedba operacij izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije (SE), skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, ki so predmet operacije prijavljene v SKLOP 1 tega razpisa – v okviru SC RSO2.2 »Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, vključno s trajnostnimi merili, določenimi v Direktivi (Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR)«.

S sredstvi evropske kohezijske politike bo sofinancirana izgradnja novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo za stavbe vključene v operacijo. Sofinanciranje operacije iz SKLOPA 2 bo potekalo po sistemu stroška na enoto (poenostavljena oblika stroška), kot je opredeljeno v »Metodologiji za uporabo stroška na enoto za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije«, ki je sestavni del in priloga razpisne dokumentacije.

Roki za oddajo vlog – Prvi je 17. 3. 2025, drugi rok je 9. 6. 2025 in zadnji rok je 13. 10. 2025.

Prijave na razpis potekajo v elektronski obliki na elektronskem prijavnem obrazcu v  spletni aplikaciji eJR: https://mope.ejr.gov.si/ejr-web.

Informacije o razpisni dokumentaciji in oddaji vlog so dostopne na Portalu Energetika: https://www.energetika-portal.si/javne-objave/arhiv-energetika/javni-razpisi/r/javni-razpis-za-sofinanciranje-celovite-energetske-prenove-stavb-v-lasti-in-rabi-obcin-za-obdobje-od-2023-do-2027-jr-ekp-job-2024-1397/

7.14. Objavljen javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE za obdobje 2025 do 2027

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027.

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:

  • Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 6.000.000 evrov;
  • Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov, za katerega je predvidenih 10.117.647,06 evra.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:

  • ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov in
  • ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Sredstva sofinanciranja v višini 16.117.647,06 evra se zagotavljajo s sredstvi evropske kohezijske politike iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, načrtovanimi v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji.

Roki za prijavo so naslednji: Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 5. maja 2025, drugi rok je 8. septembra 2025 in tretji rok je 8. decembra 2025. Kontaktni naslov je : sso-ove.mope@gov.si

8. Vlada RS

8.1. 148. redna seja

Skupno poročilo o izvajanju Zakona o dostopu do informacij javnega značaja za leti 2023 in 2024

 V letu 2023 so državni organi in organi lokalnih skupnosti rešili skupno 6392 zahtev za dostop in ponovno uporabo informacij javnega značaja (od tega državni organi 71,65 odstotka, organi lokalnih skupnosti pa 28,35 odstotka). V letu 2024 je bilo rešenih skupno 6538 zahtev (od tega državni organi 74,41 odstotka, organi lokalnih skupnosti pa 25,59 odstotka).

Informacijski pooblaščenec je v letu 2023 izdal 237 odločb, ki se nanašajo na pritožbe zoper odločitve državnih organov in organov lokalnih skupnosti v zvezi z dostopom in ponovno uporabo informacij javnega značaja, v letu 2024 pa 348 odločb. Tako kot v prejšnjih letih je v večini primerov informacijski pooblaščenec pritožbe prosilcev zavrnil, in sicer v letu 2023 v 139 primerih (58,65 odstotka vseh odločitev) in v letu 2024 v 195 primerih (56,03 odstotka odločitev).

Vir: Vlada RS

9. Novice drugih

9.1. Vabilo občinam k pridružitvi k podpornim storitvam za pametne skupnosti EU - strateška pobuda EK

Skupina Technopolis vabi predstavnike lokalnih skupnosti, da se pridružite tretji fazi strateške pobude Evropske komisije, namenjene pospešitvi digitalne preobrazbe mest in skupnosti po vsej EU, in sicer gre za podporo pri javnem naročanju lokalnih digitalnih dvojčkov in Digitalnega orodjarja.

S priključitvijo k tej pobudi bodo imela izbrana mesta v Sloveniji priložnost postati pomemben akter pri oblikovanju digitalne prihodnosti Evrope.

Za potrditev sodelovanja izrazite svoj interes prek naslednje povezave: ldt.toolbx.eu/join

Za dodatne informacije ali pomoč so vam na voljo na naslovu: support@toolbx.eu.

9.2. [Polni zagona 2025] Sami izbiramo, kako začeti dan. Izberimo kolo!

Zamenjava avtomobila za kolo lahko spremeni vsakodnevno pot na delo v prijetno izkušnjo in prinese več energije ter manj stresa. Pobuda Polni zagona kolesarimo v službo, ki bo letos potekala že četrtič, spodbuja kolesarjenje na delo namesto vožnje z avtomobilom ter s tem prispeva k bolj zdravemu življenjskemu slogu in trajnostni mobilnosti.

Želite biti del pozitivnih sprememb? Priključite se izzivu!
Izziv je namenjen spodbujanju kolesarjenja kot trajnostne oblike mobilnosti in spreminjanju vsakodnevnih potovalnih navad. V prihodnjih osmih tednih, od 31. marca do 25. maja, bomo skupaj kolesarili na delo.

Kako? Enostavno! 
Sledite korakom na http://www.polnizagona.si: registrirajte se, beležite svoje vožnje s kolesom, zbirajte značke in osvojite nagrade. Polni zagona skupaj odkolesarimo v pomlad!

9.3. Urbani sprehodi Jane’s Walk 2025: prijave so odprte!

Pomlad bodo ponovno obeležili urbani sprehodi v okviru globalnega festivala Jane’s Walk, ki bo letos potekal med 2. in 4. majem 2025Sprehodi, ki jih pri nas podpiramo že od začetka, bodo tokrat na pomen hoje v vsakdanjem življenju mest opozorili že v svoji petnajsti izvedbi. 

Vabljeni, da se ponovno pridružite organizaciji sprehoda v vašem kraju in pomagate opozarjati na pomen hoje v vsakdanjem življenju mest.

Kljub temu, da globalni festival sicer poteka na prvi majski vikend, od 2. do 4. maja, lahko vaše sprehode načrtujete tudi kadarkoli v tednu pred in po zagonu akcije.

Osnovne podatke o sprehodu lahko posredujete prek spletnega obrazca ali po e-pošti urbani.sprehodi@ipop.si.

Več informacij o globalnem festivalu, Jane Jacobs in preteklih sprehodih najdete tukaj.