Za hitrejšo, bolj učinkovito izvedbo odkupov objektov in gradnjo nadomestitvenih objektov
Naravna nesreča velikega obsega, kot so bile poplave in plazovi avgusta 2023, zahteva hitro in učinkovito izvedbo obnove. Zahtevnejši del te obnove je nadomestitvena gradnja objektov, ki so opredeljeni kot objekti, ki jih bo potrebno iz razlogov, opredeljenih v Zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov v avgustu 2023, odstraniti in zagotoviti nove objekte na novih in varnih lokacijah. V procesu obnove nastopajo tako osebe javnega prava kot tudi osebe zasebnega prava – fizične osebe, ki so upravičenci do nadomestitvenih gradenj.
Zaradi hitrejše in bolj učinkovite izvedbe odkupov objektov iz 151.a člena navedenega zakona in sklepanja pogodb namesto razlastitve ter gradnjo nadomestitvenih objektov, je Vlada Republike Slovenije na današnji seji sprejela sklep, da se za izvedbo dela nalog vladne službe za obnovo v zvezi z odstranitvijo objektov iz 151.a člena zakona in nadomestitvenih gradenj v zvezi z odpravo posledic poplav in plazov, določi družbo v 100 – odstotni državni lasti, D.S.U., družba za svetovanje in upravljanje, d. o. o., ki bo aktivnosti izvajala v imenu in za račun Republike Slovenije.
Prvi paket davčnih sprememb
Vlada je obravnavala prvi paket predlogov davčnih sprememb. S predlaganimi ukrepi se želi podpreti ustvarjanje spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti gospodarstvo ter dodano vrednost. Med drugim se bo uvedlo ugodnejšo davčno obravnavo za ključne razvojne kadre iz tujine in naslovilo izzive inovativnih zagonskih podjetij ter nagrajevanja zaposlenih z delnicami. Paket prinaša tudi številne druge rešitve, med drugim na področju davka na dodano vrednost, koriščenja olajšave za zeleni in digitalni prehod, kmetovanja na območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost, obdavčitve sladkih pijač, sistema t. i. normirancev, vzpostavitev sistema poročanja podatkov o prodaji blaga in storitev prek avtomatov.
Zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije
Vlada je določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije.
S predlogom se v slovenski pravni red delno prenaša novelirana Direktiva 2018/2001/EU o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, in sicer členi, ki se nanašajo na izdajo upravnih dovoljenj za postavitev naprav na obnovljive vire energije.
Namen predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije je prenos določb spremenjene Direktive, ki so predvsem postopkovne narave (določajo roke za izvedbo upravnih postopkov).
Predlog zakona spreminja pogoje za vključitev v sistem samooskrbe z net meteringom zaradi povečanega števila zahtevkov za priključitev naprav, ki jih operater ne bo zmogel pravočasno izvesti. Nova ureditev podaljšuje rok, tako da morajo končni odjemalci do 31. decembra 2024 postaviti napravo in oddati vlogo za priključitev, ne pa tudi registrirati samooskrbe. S tem se prepreči, da bi zaradi operativnih omejitev investitorji zamudili rok za vključitev v sistem. Prav tako se zahteva dodatek fotografije naprave in izjave pod kazensko odgovornostjo, da bi preprečili zlorabe.
Poročilo o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za leto 2024
Vlada je na seji sprejela poročilo o izvrševanju proračuna za prvo polletje tekočega leta.
Za letošnje leto so bili proračunski prihodki načrtovani v skupni višini 14 milijard evrov. Do konca junija je bilo realiziranih skoraj 7 milijard evrov prihodkov oziroma slabo polovico načrtovanih, kar je za 11 odstotkov oziroma 681,7 milijonov evrov več glede na enako obdobje leta 2023. Odhodki državnega proračuna so bili s sprejetim proračunom 2024 predvideni v višini 16 milijard evrov in so bili v prvem polletju realizirani v obsegu dobrih 7 milijard evrov oziroma 45 odstotkov načrtovanih, kar je za 9 odstotkov oziroma 621,2 mio evrov več kot v enakem obdobju preteklega leta.
Proračunski primanjkljaj je v prvem polletju leta 2024 znašal 344,9 milijonov evrov.