Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Povpraševanje

Dogodki SOS

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM PODČETRTEK, VODICE, JEZERSKO, MAJŠPERK IN ZAVRČ, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK, ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Županje in župani na 6. izredni seji govorili o Zakonu o funkcionarjih in sistemu financiranja občin

6. septembra 2024 je preko spletne aplikacije Zoom potekala 6. izredna seja Predsedstva Skupnosti občin Slovenije. Na seji so člani obravnavali predlog Zakona o funkcionarjih in se opredelili do predloga občinskih zagovorniških organizacij v zvezi s pogajanji za povprečnino.

V zvezi z Zakonom o funkcionarjih ter pogajanji za odpravo plačnih anomalij v javnem sektorju, sta pogajalca v imenu občin, župan Občine Hrastnik Marko Funkl in direktorica občinske uprave MO Novo mesto Janja Bolta Saje, poročala o poteku pogajanj ter izpostavila, da se gibljemo v dvotedenski časovnici za zapiranje odprtih vprašanj. Kakor so županje in župani ugotavljali, zakon sicer dobro rešuje nekatera vprašanja kot npr. nadomestilo po prenehanju funkcije, a ne zapira nekaterih odprtih vprašanj kot je strošek zastopanja občinskega funkcionarja pred sodiščem ali upravičenost do nekaterih dodatkov, ki jih lahko prejmejo npr. poslanci.

V zvezi s predlogom lokalnih skupnosti v procesu pogajanj za povprečnino je predsednik SOS mag. Gregor Macedoni predstavil predlog za spremembo sistema financiranja občin, ki ne bi več temeljil na izračunanih stroških občin, temveč bi temeljil na razpoložljivih prihodnih – torej pobrani dohodnini. Tako bi občine prejele 54% dohodnine v predpreteklem letu (povečane za gospodarske napovedi države), ne glede na njihove stroške za izvajanje zakonskih nalog. Zgolj v primeru, da 54% pobrane dohodnine ne bi zadostovalo za kritje 95% izračunanih stroškov (torej 4 letnega povprečja), bi država za financiranje občin namenila sredstva v višini izračunanih stroškov. Glede na težave pri razdelitvi sredstev, pa bi se 1,5% dohodnine razdelil po ločeni formuli, ki bi temeljila na dejanskih stroških in bi delovala kot korektiv med dejanskimi stroški za izvajanje zakonskih nalog ter prejeto primerno porabo. Županje in župani so opozorili na pomen pravičnega razporejanja finančnih virov med občinami, saj se dogajajo anomalije, ko se, zaradi načina izračuna primerne porabe občin, razkorak med stroški občin in prejetimi sredstvi iz leta v leto poglablja (npr. v MO Maribor v zadnjih 10 letih iz 10 mio € na 30). Županje in župani so sprejeli pogajalsko izhodišče za pogajanja o višini povprečnine, ki se bodo pričela s sestankom 17. septembra 2024.

1.3. 2. srečanje Mreže za integracijo romske skupnosti

V torek, 3. septembra 2024 je potekal 2. sestanek mreže za integracijo romske skupnosti preko spletne platforme ZOOM. Članice in člani mreže so obravnavali aktualne razmere na področju integracije romske skupnosti in se dogovorili za nadaljnje korake pri rešenju romske problematike.

Predsednik mreže Gregor Košir iz občine Kočevje je uvodoma pozdravil vse udeležence 2. sestanka Mreže za integracijo romske skupnosti  preko spletne platforme ZOOM. V uvodnem delu je izpostavil, da je gledana trenutno dogajanje na področju romske problematike več odprtih možnosti, ki jih moramo na tem področju spremljati in reševati. Problematika se nanaša na celotno romsko populacijo v Sloveniji. Prvo je potrebno rešavati stvari na lokalni ravni, nato na državni in vlada bo morala ukrepati tam, kjer so romi najšibkejši. Velik problem predstavljajo socialni transferji, kjer so potrebne spremembe na zakonodajnem področju.

Pri reševanju problematike moramo biti enoviti in kompleksi pri reševanju problemov. Pri reševanju problemov mora imeti vodilno vlogo tako občina kot romska skupnost, aktivno morata sodelovati med seboj. Velik problem so socialni transferji v odnosu do države, v odnosu do lokalne ravni pa je nujno  potrebno prenašanje dobrih praks med občinami. Velik problem na lokalni ravni predstavlja predvsem integracija v izobraževalne ustanove, tukaj se čuti pomankanje prisotnosti organizacij, ki so zadolžene in bi mogle ukrepat v določenih situacijah.

Integracija je dolgotrajni proces in bo učinkovit šele takrat, ko se bo tudi ostali del populacije v lokalni skupnosti približal romski skupnosti.

Naslednji koraki pri reševanju integracije romske skupnosti:

  1. Sestanek na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
  2. Naslednji korak je sestanek na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki tudi pripravlja spremembe na tem področju.
  3. Sestanki se bodo organizirali v romskih naseljih, kje so prostori zato, kamor povabimo tudi romske svetnike in predstavnike občin za neposredno izmenjavo izkušenj.

1.5. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.4. V javni obravnavi je Zakon o varstvu okolja (ZVO-3)

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo poslalo predlog Zakona o varstvu okolja (ZVO-3 – obrazložitve). Zakon ureja varstvo okolja pred obremenjevanjem kot temeljni pogoj za trajnostni razvoj in v tem okviru določa temeljna načela varstva okolja, ukrepe varstva okolja, spremljanje stanja okolja in informacije o okolju,…

2.5. Uredba o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja – PODALJŠAN ROK

Na e-Demokraciji je objavljen osnutek Uredbe o pogojih in omejitvah za poseganje v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja. Pripombe na besedilo osnutka nam posredujte do torka, 10. 9. 2024 na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si.

3. Povpraševanje

3.1. Razpisni postopek za podelitev občinskih priznanj

Občina članica se je obrnila na SOS z vprašanjem za druge občine članice v zvezi z razpisnim postopkom za podelitev občinskih priznanj. In sicer: Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (KMVVI) kot delovno telo občinskega sveta vsako leto objavi javni razpis za podelitev občinskih priznanj. Predlogu za podelitev priznanja je potrebno...

3.2. Regulaciji prepisov otrok v osnovno šolo zunaj šolskega okoliša

V skladu s sedmim odstavkom 6. člena Uredba o merilih za oblikovanje javne mreže osnovnih šol, javne mreže osnovnih šol in zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter javne mreže glasbenih šol (v nadaljevanju: Uredba) lahko ustanovitelj šole najmanj tri mesece pred vpisom določi in sporoči šolam...

3.3. Plačilo oskrbnih stroškov institucionalnega varstva

Skupnost občin Slovenije je prejela prošnjo občine članice po pridobitvi odgovorov ostalih občin glede plačila oskrbnih stroškov institucionalnega varstva. Zanimalo jo je kako ravnate občine v primerih, ko oskrbovancem doplačujejo razliko za institucionalno varstvo in bi dediči želeli poravnati dolg, ki je nastal odkar je oskrbovanec v...

4. Dogodki SOS

4.1. 12.09.2024. / Spletno / Dogodek za sledilce projekta CircularPSP

Skupnost občin Slovenije skupaj s projektnim konzorcijem napoveduje dogodek za sledilce projekta CircularPSP, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024 med 11:00 in 12:30 uro. Dogodek je organiziran v sodelovanju s pobudo Circular Cities and Regions Initiative (CCRI), ki je namenjena predvsem mestom in regijam EU ter jih podpira pri izboljševanju krožnosti v njihovih gospodarskih sektorjih, vrednostnih verigah in storitvah.

Dogodek je organiziran za člane mreže sledilcev CircularPSP, vendar so več kot dobrodošli tudi vsi drugi zainteresirani deležniki, tudi občine, na področju krožnega gospodarstva.

Dnevni red:

  • Predstavitev horizontalnih izzivov za prehod v krožno gospodarstvo (portugalsko mesto Guimarães, partner projekta)
  • Pregled rezultatov poziva CircularPSP (Empirica, vodilni partner projekta)
  • Predstavitev pristopov oblikovanja spletne rešitve s strani ponudnikov (CircularAI, CIRRUS, CREVICES, Supercharge-Beyondly, VCG)
  • Taksonomija krožnega gospodarstva za mesta (Empirica)
  • Časovnica CircularPSP + povabilo k testiranju rešitev (Empirica)
  • Vprašanja in odgovori (Vsi)
Prijavite se lahko na tej povezavi (udeležba na dogodku je brezplačna, dogodek bo potekal v angleškem jeziku).

***

Vaše mesto (občina) že lahko danes postane sledilec projekta CircularPSP. Dodatne informacije najdete tukaj.

4.2. 12.09.2024. / Spletno / Jezikovna odličnost v javni upravi

Izobraževanje z elementi delavnice, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujete s pisno komunikacijo znotraj ali zunaj upravne službe, oziroma ustvarjate krajša in daljša pisna sporočila za različne naslovnike v javni upravi.

Obnovili bomo znanje o splošnih značilnostih pisnega sporočanja, poznavanje pravopisnih in slovničnih značilnosti (velika in mala začetnica, ločila, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, datumi, kratična poimenovanja …), se pogovorili o jezikovnem bontonu (nagovarjanje, vikanje/tikanje, podpisi, žigosanje …), o najpogostejših jezikovnih zadregah in netiketi (bonton in pravila v elektronskem komuniciranju).

Izobraževalno druženje je zasnovano kot kombinacija teorije in prakse. Teoretičnim razlagam sledijo razlage s primeri in vaje.

Cilji izobraževanja:

  • osvežiti in utrditi poznavanje jezikovnih pravil (pravopisna in slovnična), s katerimi lahko pravilno in prepričljivo napišemo različne besedilne vrste v javni upravi;
  • seznaniti se z jezikovnimi novostmi;
  • spoznati pravila jezikovnega bontona in
  • spoznati pravila netikete (pisanje elektronskih sporočil).

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo.  Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov in vaje.

*Izobraževanje bomo izvedli le v primeru zadostnega števila prispelih prijav.

Vabilo za tiskanje

4.3. 12.09.2024. / Hibridno / Izboljšanje digitalne pripravljenosti slovenskih lokalnih skupnosti

Združenje mestnih občin Slovenije in Skupnost občin Slovenije vabita slovenske občine in regionalne razvojne agencije k udeležbi na dogodku z naslovom »Izboljšanje digitalne pripravljenosti slovenskih lokalnih skupnosti«. Konferenca bo izvedena v okviru aktivnosti EU mreže za pametne skupnosti dne 12. 9. 2024 v Ljubljani v Galeriji Cukrarna

Cilj konference je izboljšati pripravljenost slovenskih lokalnih skupnosti, ki potrebujejo podporo pri razvoju vseh faz digitalne in zelene preobrazbe. Dogodek prinaša najboljše prakse, koristne vire in ciljno usposabljanje za celovit razvoj digitalnega prehoda lokalnih skupnosti. Na dogodku bodo predstavljena bistvena orodja, storitve in viri, ki so na voljo za dosego digitalnih ciljev. Slovenski in tuji predavatelji bodo predstavili orodja za oceno digitalne zrelosti, nabor orodij in storitev EU v podporo mestom ter priložnosti za sofinanciranje projektov. Udeleženci se bodo seznanili tudi z uspešnimi primeri lokalnih digitalnih rešitev iz Slovenije. Dogodek je namenjen tako občinam, ki so že dosegle napredek pri digitalnem razvoju, kot tudi občinam, ki pot digitalne preobrazbe šele začenjajo.

Konferenco bo možno spremljati tudi preko spleta (MS Teams), zaradi možnosti mreženja in boljše izmenjave informacij pa kljub temu priporočamo udeležbo v živo na lokaciji.

Na dogodku bodo sodelovali slovenski in tuji predavatelji, zato bo dogodek deloma potekal v angleškem jeziku. Program dogodka si lahko ogledate tukaj.

Udeležba je brezplačna, potrebna pa je predhodna prijava do 9. 9. 2024 preko te spletne strani.

4.4. 25.09.2024. / Spletno / Posvet: Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na posvet na temo

Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Na posvetu bodo sodelovale PREDAVATELJICE z naslednjimi vsebinami:

mag. IRENA MILINKOVIĆ, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za turizem Uvodni pozdrav in predstavitev vloge ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom
MAŠA KLEMENČIČ, Slovenska turistična organizacija Do razogljičenja s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma
izr. prof. dr. MAJA TURNŠEK, Fakulteta za turizem, UM

 

Zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma: model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi).

Primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

ANA JEMEC ŠPIK, Slovenska turistična organizacija Predstavitev vključitve modela ocene ogljičnega odtisa v Nacionalno informacijsko središče in koristi za občine / destinacije
SNEŽANA SIMIČ, Zavod znanje Postojna – Turizem Postojna Izračun in ukrepi za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov – primer dobre prakse
TEJA ZUPANČIČ, Statistični urad RS Dnevni turistični utrip Slovenije – spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času kot ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji

 

Posvet je namenjen županjam in županom, podžupanjam in podžupanom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav in javnih zavodov, predstavnicam in predstavnikom občin ter javnih zavodov, ki so odgovorni za to področje ter vsem zainteresiranim.

Na posvetu boste imeli priložnost zastaviti vprašanja in izmenjati mnenja s predavateljicami. Posvet bo zaključen predvidoma do 13.00 ure.

Vabilo z referencami predavateljic vam je na voljo TUKAJ.

4.5. 26.09.2024. / Spletno / Sistemizacija delovnih mest v občinski upravi kot priprava na prenovljen plačni sistem

S 1. januarjem 2025 naj bi bil uveljavljen prenovljen plačni sistem. S spremembami, ki jih bo prinesel nov zakon, pa tudi podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe, bo treba uskladiti akte o sistemizaciji delovnih mest ter zaposlenim pravočasno izdati individualne delovno pravne akte, praviloma pred 1. januarjem 2025.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z gospo Štefko Korade Purg, dolgoletno vodjo Sektorja za organizacijo javnega sektorja ter uslužbenskega sistema na Ministrstvu za javno upravo z več kot 35-letnimi delovnimi izkušnjami v državni upravi, vabi na izobraževanje, na katerem bo obravnavana sistemska ureditev sistemizacije delovnih mest, predvsem pa ključni elementi, pomembni za prehod na nov sistem ter  kako se na prehod ustrezno pripraviti.

Vabilo s programom najdete TUKAJ.

4.6. 3.10.2024. / Spletno / Sestavine gradbene parcele stavbe

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizira spletni seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele. Seminar je namenjen izboljšanju praks in postopkov pri izvajanju prostorskega načrtovanja na izvedbeni ravni tj. pri določanju, organiziranju in načrtovanju velikosti in oblike gradbene parcele.

Predviden program:

  • Gradbena parcela v prostorskih izvedbenih aktih – dr. Jernej Červek, Direktorat za prostor in graditev
  • Gradbena parcela v postopku DGD in izdaje gradbenega dovoljenja – mag. Matija Kralj, Direktorat za prostor in graditev
  • Razprava

Seminar je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom, strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora in ostalim zainteresiranim.

Prijave potekajo preko spletne prijavnice na strani dogodka. Morebitna vprašanja vezana na vsebino seminarja lahko tudi predhodno napišete na prijavnico.

Člani ZAPS boste za udeležbo na dogodku prejeli 2 kreditni točki.

4.7. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Vlasta Krmelj, županja občine Selnica ob Dravi, je o lanskem dogodku navdušeno dejala:
Odličen dogodek, kjer sem za številne izzive, s katerimi se vsakodnevno soočam, slišala veliko različnih pogledov in razmišljanj, tako tehničnih kot idejnih. S tem sem lahko sestavila mnoge odgovore in rešitve, ki sem jih nato s kolegi še prediskutirala. Zato je to zame srečanje, ki se ga bom redno udeleževala.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

4.8. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Dogodki drugih

5.1. 12. 9. / Razvojna konferenca: Decentralizacija in učinkovit javni servis - razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje

Državni svet Republike Slovenije napoveduje  razvojno konferenco z naslovom Decentralizacija in učinkovit javni servis: razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024, ob 10. uri, v Klubu Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana.

Prvi panel razvojne konference je namenjen razpravi o regionalni/kohezijski politiki, lokalni samoupravi, vzpostavitvi pokrajin in političnemu sistemu z vidika prenosa dela odločitev in pristojnosti na regionalno raven, drugi panel pa razpravi o razvojni viziji in prioritetah razvoja Slovenije, vključno z najbolj potrebnimi reformami.

Razvojna konferenca DS_Vabilo_12.9.2024 – Razvojna konferenca DS_Program

Za udeležbo na dogodku je obvezna PREDHODNA PRIJAVA na spletni povezavi TUKAJ do petka, 6. septembra 2024, do 10 ure. Število prijav je omejeno. Ostali zainteresirani si bodo lahko dogodek ogledali v živo na www.ds-rs.si, posnetek razvojne konference pa bo dostopen tudi na spletni strani Državnega sveta.

5.2. 16. 9. / Info dan in razpis za lokalne digitalne dvojčke

Obveščeni smo bili o napovedi Informativnega dne, ki bo 16. septembra 2024, na katerem bo Evropska komisija predstavila naslednjo priložnost financiranja pametnih in trajnostnih mest in skupnosti.

Dogodek se bo osredotočil na razpis za lokalne digitalne dvojčke. Razpis bo objavljen 4. julija (in odprt do 21. novembra) in je del programa za digitalno Evropo.

Več informacij o informativnem dnevu: Informativni dan: Na poti k mreži lokalnim digitalnim dvojčkov v EU | Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (europa.eu).

Več o informacij o razpisu: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/digital-2024-cloud-data-ai-07-digitaltwin?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43152860&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate

5.3. 18. 9. / Učinkovito upravljanje poslovnih con s pregledom dobrih praks, Celjski sejem

Dogodek bo organiziral Spirit Slovenija v sodelovanju med Celjskim sejmom d. d. in Inkubatorjem Savinjske regije v sklopu 56. sejma MOS in bo potekal 18. 9. ob 13.00 uri v mali kongresni dvorani Celjskega sejma.

Na dogodku bodo sodelovali predstavniki Mestne občine Celje, Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, agencije Spirit Slovenija ter mest Celovec in Ajdovščina. Spoznavali boste Spiritovo platformo poslovnih con, priložnosti za podjetnike, dobre prakse iz Ajdovščine in Celovca, predstavljena bo ekonomsko–poslovna cona Trnovlje–jug, programi za podjetnike, dogodek pa bo sklenila okrogla miza o izzivih upravljanja poslovnih con.

Prijavite se lahko do 13. 9. 2024 na TEJ POVEZAVI.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

5.4. 19. 9. / Strokovni posvet - Tkemo mrežo ustvarjalnosti

Ministrstvo za kulturo (MK), Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI), Zavod RS za šolstvo (ZRSŠ), Center RS za poklicno izobraževanje (CPI) in Cankarjev dom (CD) v sodelovanju z Zavodom za kulturo Delavski dom Trbovlje vabijo na celodnevno strokovno usposabljanje za koordinatorje kulturno-umetnostne vzgoje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, kulturnih ustanovah in lokalnih skupnostih, ki bo v četrtek, 19. septembra 2024, v Zavodu za kulturo Delavski dom Trbovlje, Trg svobode 11A, 1420 Trbovlje.

Strokovno usposabljanje namenjamo tudi načrtovalkam in načrtovalcem politik ter strokovnim delavkam in delavcem v občinah in lokalnih skupnostih, ki skrbite za kulturo in izobraževanje oz. družbene dejavnosti.

Vabilo in program usposabljanja sta objavljena na spletni strani: https://kulturnibazar.si/.
Prijavite se lahko do 13. septembra 2024 na e-naslovu: vilja.lukan@kulturnibazar.si.
Udeleženci prejmete potrdila o udeležbi.
Kotizacije ni.

Vabilo

5.5. 19. 9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno

VABILO K UDELEŽBI NA KONFERENCI TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO

Energetska tranzicija ni le globalen cilj, je naloga vsake skupnosti in njenih deležnikov. Prav v lokalnih skupnostih lahko naši trajnostni koraki postanejo bolj odločni in konkretni. To bomo dosegli s spodbujanjem lokalnih projektov obnovljivih virov energije, z izboljšanjem energetske učinkovitosti, s sodelovanjem in izmenjavo znanja ter z ozaveščanjem in izobraževanjem.

Lokalne skupnosti na potezi je naslov letošnje jubilejne 10. konference Trajnostna energija lokalno 024, ki bo potekala 19. septembra 2024 v Ljubljani.

Pridružite se somišljenikom, ki z odločnimi in konkretnimi koraki ustvarjajo bolj trajnostno in z obnovljivimi viri povezano prihodnost.

V predstavitvah in na okroglih mizah boste lahko slišali:

  1. sklop: Vloga države pri podpiranju trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih
    Na kakšne načine lokalne skupnosti podpira država, kaj nam nalagajo usmeritve ter zakonodaja in kakšna evropska sredstva so na voljo za lokalni trajnostni razvoj. Sklop, ki ga ne smete zamuditi!2. sklop: Mobilna prihodnost
    Izvedeli boste, kam se usmerja evropska e-mobilnost, ter od ideje do izvedbe spoznali konkretne lokalne prakse na tem področju.3. sklop: Napredni pristopi za izrabo trajnostnega potenciala
    Kako nam umetna inteligenca lahko pomaga tudi pri reševanju trajnostnih izzivov in kako lahko podjetniška miselna naravnanost pripelje do konkretnih trajnostnih rešitev. Inovativno in praktično bo!

Podroben program dogodka si oglejte tukaj.

Opremljeni z znanjem
Na konferenci bomo izmenjevali mnenja in delili rešitve za razvoj trajnostnih lokalnih skupnosti, širili bomo navdih in pokazali smer, po kateri želimo stopati. Da boste opremljeni z znanjem, pravimi informacijami in uvidi lahko kakovostno izvedli delo, potrebno za dosego trajnostnih ciljev.

19. 9. je dan za trajnostno energijo!
Izkoristite brezplačno udeležbo in se prijavite na konferenco Trajnostna energija lokalno 24.

Konferenca je prednostno namenjena predstavnikom občin in načrtovalcem razvoja občin v smeri učinkovite rabe obnovljivih virov energije in ogljične nevtralnosti.

5.6. 1. 10. / Vabilo na LIFE Info dan 2024

Vljudno vabljeni na LIFE Info dan 2024, ki ga organizirata Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor. Dogodek bo potekal 1. oktobra 2024, med 9. in 15. uro v Fantastičnih prostorih, v Ljubljani.

Dogodek je organiziran v okviru projekta LIFE Krepitev zmogljivosti 2 in je namenjen vsem, ki iščete nepovratna sredstva za reševanje okoljskih problemov. LIFE je evropski finančni mehanizem, ki nudi sofinanciranje aktivnosti s področja varstva okolja, ohranjanja narave, blaženja podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehoda na čisto energijo. Na dogodku boste imeli priložnost:

  • izvedeti, kaj vsebuje novi večletni program LIFE za obdobje 2025-2027,
  • spoznati izkušnje uspešnih slovenskih izvajalcev tekočih LIFE projektov,
  • spoznati morebitne projektne partnerje ter svoje ideje predstaviti nacionalnim kontaktnim točkam za program LIFE.

Več informacij o dogodku vam je na voljo TUKAJ.

Dogodek je brezplačen, število prostih mest je omejeno. Obvezne prijave zbirajo na povezavi TUKAJ.

Vabijo vas tudi, da profilu LIFE Slovenija sledite na družbenih omrežjih LinkedIn, X in Facebook.

6. Aktualni razpisi

6.1. JAVNI RAZPIS – Orodje za e-participacijo

V okviru projekta “EMV-LII : Krepitev migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja” je odprt javni razpis za:

  • posodobitev in prilagoditev 6 digitalnih platform – portalov za e-participacijo migrantov na lokalni ravni, ki so bili razviti in preizkušeni v projektu AMIF EMVI (Lustenau in Gradec (AT), Ljubljana (SI), Berlin (DE), Empoli (IT), Heraklion (GR) v letih 2022/23), ter
  • razvoj in uvedbo 2 novih portalov za e-participacijo za lokalna območja v Medžimurski županiji (HR) in občini Schifflange (LU) na podlagi dobre prakse EMVI.

Več o vsebini javnega razpisa najdete tukaj.

Rok za oddajo ponudb: 16. 9. 2024, do 12:00 (CET).

6.2. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

6.4. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

6.6. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

6.7. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7. Vlada RS

7.1. 118. redna seja

Zakon  o dedovanju

Vlada je sprejela predlog novele zakona o dedovanju. Ključna rešitev predloga novele zakona o dedovanju je pospešitev zapuščinskih postopkov, ko so dediči neznani. Skrajšuje se rok za oklic neznanim dedičem, in sicer z enega leta na tri mesece, objava oklica v Uradnem listu Republike Slovenije oziroma na drug primeren način se nadomešča z objavo na spletni strani sodišča, objava na sodni deski pa ostaja. Stroški, ki jih imajo zapuščinska sodišča zaradi objave oklicev neznanim dedičem in upnikom, se bodo z objavami na spletnih straneh zmanjšali, zato se pričakuje manjša poraba finančnih sredstev iz državnega proračuna v ta namen. Skrajšanje rokov v oklicnih postopkih bo pospešilo dokončanje zapuščinskih postopkov, s tem pa ureditev lastništva nepremičnin, ki so trenutno zaradi nedokončanih zapuščinskih postopkov brez urejenega lastništva in zato neizkoriščene. To bo pozitivno vplivalo na socialni položaj prebivalcev, na primer preko stanovanjske politike, in omogočilo hitrejšo izvedbo infrastrukturnih projektov, kot je na primer izgradnja cest. Zaradi možnosti hitrejšega urejanja lastništva nepremičnin bo predlog zakona pozitivno vplival na načrtovanje razvoja države in lokalnih skupnosti.

Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav med 6. in 7. majem 2023

Vlada je sprejela Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnega neurja z deževjem in poplavami med 6. in 7. majem 2023.

Vlada  Republike Slovenije je s sklepom z dne 7. 9. 2023 potrdila predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnega neurja z deževjem in poplavami med 6. in 7. majem 2023, ki je obravnaval nujne ukrepe za preprečitev povečanja že nastale škode in zavarovanje življenj in premoženja prebivalstva pri odpravi posledic, nastalih ob močnih neurjih s poplavami poplavah med 6. in 7. majem 2023 na širšem območju Republike Slovenije. V letu 2025 se bo zagotovilo milijon, v letu  2026 pa še pol milijona sredstev.

Program razvojnih spodbud za obmejna problemska območja

Vlada je sprejela spremembe Programa razvojnih spodbud za obmejna problemska območja v obdobju 2022–2025.

S spremembo so v Program razvojnih spodbud za obmejna problemska območja uvrščeni novi ukrepi ter se deloma spreminjajo obstoječi ukrepi z namenom zmanjševanja odseljevanja prebivalstva, staranja prebivalstva in drugih demografskih izzivov ter z namenom oživljanja razvoja obmejnih problemskih območij, z izboljšanjem kakovosti bivanja, prometne dostopnosti, dostopnosti do storitev ter gospodarskega stanja.

Pri novih ukrepih je poudarek na gospodarski panogi turizma z uvrstitvijo ukrepov izgradnje javne turistične infrastrukture in spodbujanja razvoja zasebnih turističnih nastanitev višje dodane vrednosti ter na namenu izboljšanja demografskega stanja z uvrstitvijo ukrepov revitalizacije objektov javne infrastrukture ter kreditov za investicijske projekte v javno infrastrukturo. Novi ukrepi za izgradnjo javne infrastrukture, ki se uvrščajo v program, so namenjeni občinam in naslavljajo več ciljev programa hkrati ter s tem dosegajo splošni cilj izboljšanje demografskega stanja ter oživljanja razvoja obmejnih problemskih območij.

Aktualna skupna vrednost programa po spremembi znaša 170,73 milijona evrov, pri čemer znašajo nepovratna sredstva 81,73 milijona evrov in povratna 89 milijonov evrov. Od slednjega zneska znašajo sredstva v upravljanju pri Slovenskem regionalno razvojnem skladu in Slovenskem podjetniškem skladu 40 milijonov evrov in dodatno ne bremenijo proračuna Republike Slovenije.

Vir: https://www.gov.si/drzavni-organi/vlada/seje-vlade/

8. Novice drugih

8.2. Novi vozni redi JPP

Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP), ki skrbi za urejanje, prilagajanje in nadzor nad izvajanjem javnega potniškega prometa, s 1. 9. 2024 objavlja nov režim letnega voznega reda. V torek smo informacijo o novem režimu letnih voznih redov že delili preko nacionalnih medijev z izjavo za medije, ki smo jo objavili tudi na naši...

8.3. Za boljšo kakovost bivanja

Strateški cilj SRIP PMiS (Strateško Razvojno Inovacijsko Partnerstvo Pametna mesta in skupnosti), kot enega od devetih prednostnih področij Slovenske strategija trajnostne pametne specializacije (S5)1 je zeleni prehod, ki ga razumemo kot inovativna, trajnostna, digitalna in naznanju temelječa preobrazba gospodarstva in družbe.

Do zgibanke SRIP PMiS dostopate TUKAJ.

8.4. Obvestilo o 3. javnem pozivu za dodelitev nove računalniške opreme v izposojo

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je 26. avgusta letos objavilo 3. javni poziv za dodelitev nove računalniške opreme v izposojo.

Na 3. javni poziv se lahko prijavijo vsi upravičenci iz prvega do vključno šestega dohodkovnega razreda, ki imajo vsaj enega otroka v osnovnošolskem izobraževanju, zgornja meja povprečnega mesečnega dohodka na osebo je 820,51 evra neto, pri dodeljevanju prenosnih računalnikov bodo imeli še vedno prednost tisti iz nižjih dohodkovnih razredov.

Rok za prijavo je do 30. septembra 2024. Upravičenci lahko svoje vloge oddajo tudi po elektronski pošti na naslov gc@sklad-kadri.si. Pri prijavi ni potrebno prilagati nobenih dokazil, odločba pa bo poslana priporočeno po pošti. Ob pozitivni odločbi bodo upravičenci brezplačno prejeli prenosni računalnik na dom, z dostavo Pošte Slovenije.

Predmet razpisa so novi prenosniki, ki jih upravičenci dobijo v izposojo za obdobje dveh let, nato pa v trajno last.

Vse odgovore na morebitna vprašanja lahko najdete na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo oz. na spodnji povezani Digitalna vključenost | GOV.SI   pod naslovom »Pojasnila glede izposoje računalniške opreme«.

8.5. Dodatnih 4,3 milijona evrov sredstev za športno infrastrukturo

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je v okviru Letnega programa športa za leto 2024 uspelo zagotoviti dodatnih 4,3 milijona evrov sredstev, s čimer je za športno infrastrukturo povečalo skupno višino razpoložljivih sredstev razpisa na 36.718.787 evrov. Na ta način bo omogočilo možnost sofinanciranja še preostalih pozitivno ocenjenih vlog v 2. sklopu za zunanje športne površine.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.