Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM LOVRENC NA POHORJU, NAZARJE, MO SLOVENJ GRADEC, LOGATEC IN MO VELENJE, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Predlagali ukrepe za finančno razbremenitev občin na področju kulture

V okviru sodelovanja med Ministrstvom za javno upravo in Ministrstvom za kulturo je bil 11. 9. 2024 organiziran sestanek, kjer so predstavniki občin in združenj predložili predloge za znižanje stroškov občin. Glavna poudarka sta bila na administrativnih razbremenitvah ter prenosu finančnega bremena za arheološke izkopanine.

SOS je na sestanku predlagala, da bi država prevzela stroške predhodnih arheoloških raziskav v primerih, ko je občina investitor ali soinvestitor pri gradnji stavbnih zemljišč. Trenutno zakon predvideva, da breme teh stroškov nosi investitor, tudi če gre za občine, ki so uporabniki državnega proračuna. Ministrstvo za kulturo je pojasnilo, da zaradi finančnih omejitev prenos kritja stroškov ni mogoč. Kljub temu so nekatere preventivne raziskave, ki jih financira Ministrstvo, že na voljo občinam prek javnih razpisov. Ministrstvo je izpostavilo, da imajo občine možnost prijave na razpise, ki so namenjeni financiranju predhodnih arheoloških raziskav, zlasti za sprostitev naselbinskih območij. Žal pa te možnosti v preteklosti niso bile dovolj izkoriščene. Ministrstvo za kulturo je izrazilo pripravljenost sodelovati z občinami pri zmanjševanju administrativnih bremen in financiranju arheoloških raziskav, kjer je to mogoče. Pomembno je, da občine izkoristijo obstoječe možnosti sofinanciranja, saj lahko s tem ublažijo finančne pritiske, ki nastajajo pri projektih, povezanih s kulturno dediščino.

1.2. Z MNVP o osnutkih Gradbenega zakona in Zakona o urejanju prostora

V četrtek, 12. 9. 2024 je potekal sestanek s predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) glede pripomb in predlogov občin na osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Gradbenega zakona (GZ-1B) ter osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3B), ki se nahajata v javni razpravi.

Državni sekretar na MNVP, mag. Miran Gajšek je uvodoma prestavil izhodišča ministrstva za pripravo novel zakonov in dejstvo, da so zasledovali predvsem cilj poenostavitve postopkov. V novelah tako spreminjajo člene, ki so se skozi ne/uporabo izkazali za najbolj problematične.  

V nadaljevanju so predstavniki asociacij občin predstavili bistvene pripombe na osnutek GZ-1B. Predstavnik SOS je izpostavil nujnost debirokratizacije področja gradnje in prostora. Opozoril je, da so občine ključni nosilec pri urejanju prostora in poznajo težave obstoječe ureditve, zato bi jih morala ministrstva pravočasno vključevati v postopek priprave zakonodaje. Izpostavil je tudi že večkrat s strani SOS posredovano pobudo na MNVP, za uvedbo periodičnih sestankov z občinami, na katerih bi razpravljali o aktualnih težavah s področja delovanja sistema urejanja prostora.

Glede osnutka ZUreP-3B je predstavnica SOS povzela bistvene pripombe in predloge glede občinskega sveta za prostor, ki se naj predvidi kot možno, ne pa kot obvezno posvetovalno telo župana; zamika roka za vsebinske uskladitve glede poselitvenih območij in območij za dolgoročni razvoj naselja (da občine namesto do konca leta 2024, do 31. decembra 2025 uskladijo občinske prostorske načrte z zakonom glede izvedbe prve tehnične posodobitve, najpozneje do 31. decembra 2027 pa glede določanja poselitvenih območij in območij za dolgoročni razvoj naselij); glede začasne rabe prostora, občinskega urbanista, programa opremljanja stavbnih zemljišč in ostalo.

Na koncu je bilo povedano, da se bo ministrstvo opredelilo do posredovanih pripomb občin in stališče tudi objavilo, po tem pa bo sklican ponoven sestanek, ki bo namenjen nadaljnjemu usklajevanju.

1.3. Delovna skupina SOS o osnutku novega Dogovora o določanju meril za NUSZ

V sredo, 11. septembra 2024 je potekalo 4. srečanje delovne skupine za pripravo novega modela dogovora med občinami za izvajanje NUSZ v Sloveniji.

Članice in člani delovne skupine so obravnavali nov osnutek predloga Dogovora o usklajevanju meril za določanje območij, na katerih se plačuje NUSZ in meril za določanje višine tega nadomestila (v nadaljevanju: Dogovor), ki je bil pripravljen s strani člana delovne skupine. Izhajali so iz tega, da ministrstvo še vedno zahteva, da občine določajo NUSZ tudi znotraj okvirjev sprejetega Dogovora iz leta 1986 (Uradni list SRS, št. 19-982/86 z dne 16. maja 1986), ki je sicer zastarel, vendar še vedno v uporabi.

Razprava je tekla o najboljših možnih rešitvah, ki bi jih ponujal nov dogovor na način, da bi občine lahko upoštevale tisto kar bi bilo zanje najbolj primerno in v skladu z njenimi razvojnimi cilji. Poseben poudarek je bil na poenotenju kriterijev za vse občine in poenostavitvi dogovora. Prisotni so se dogovorili, da na podlagi predlaganega osnutka pripravijo izračune za svoje občine, kar bo pripomoglo k oceni ustreznosti nove ureditve.

1.4. Sestala se je delovna skupina za šolske prevoze pri SOS

Dne 10. 9. 2024 se je sestala novoustanovljena Delovna skupina za šolske prevoze pri SOS. Namreč predsedstvo SOS je na podlagi identificiranih težav občin z izvajanjem šolskih prevozov ustanovilo delovno skupino, v katero so imenovani županja in župani. Z namenom obravnave problematike šolskih prevozov in priprave možnih rešitev je delovna skupina…

1.5. Uspešno izvedeno izobraževanje o pisni komunikaciji v javni upravi

Uspešno smo izvedli spletno izobraževanje z elementi delavnice na temo pisne komunikacije, ki ga je vodila Irena Potočar Papež. Dogodek je bil namenjen vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z različnimi oblikami pisnega sporočanja znotraj in zunaj upravne službe ter ustvarjajo krajša in daljša sporočila za različne naslovnike v javnem sektorju.

Udeleženci so obnovili znanje o splošnih značilnostih pisnega komuniciranja, pravopisnih in slovničnih pravilih, kot so velika in mala začetnica, pravilna uporaba ločil, pisanje skupaj ali narazen, zapisi datumov in kratična poimenovanja. Pomemben del izobraževanja je bil tudi posvečen jezikovnemu bontonu, vključno z naslavljanjem, uporabo vikanja in tikanja, ter podpisovanjem in žigosanjem. Razpravljali smo tudi o najpogostejših jezikovnih zadregah ter o pravilih v elektronskem komuniciranju, t. i. netiketi.

Izobraževanje je bilo zasnovano kot kombinacija teoretičnega dela in praktičnih vaj. Teoretični razlagi so sledili primeri iz prakse, ki so udeležencem omogočili, da nova znanja takoj preizkusijo in utrdijo. Izobraževanje je bilo odlično sprejeto, saj so udeleženci pridobili koristna znanja, ki jim bodo v pomoč pri vsakodnevnem komuniciranju.

1.6. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.3. V OBRAVNAVI PREDLOG ZAKONA O FUNKCIONARJIH

Obveščamo, da je v obravnavi predlog Zakona o funkcionarjih. Besedilo predloga je dostopno TUKAJ. Naprošamo vas, da nam pripombe posredujete do ponedeljka, 9. 9. 2024 na priloženem obrazcu (TUKAJ) na naslov info@skupnostobcin.si.

3. Dogodki SOS

3.1. 25.09.2024. / Spletno / Posvet: Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na posvet na temo

Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Na posvetu bodo sodelovale PREDAVATELJICE z naslednjimi vsebinami:

mag. IRENA MILINKOVIĆ, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za turizem Uvodni pozdrav in predstavitev vloge ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom
MAŠA KLEMENČIČ, Slovenska turistična organizacija Do razogljičenja s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma
izr. prof. dr. MAJA TURNŠEK, Fakulteta za turizem, UM

 

Zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma: model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi).

Primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

ANA JEMEC ŠPIK, Slovenska turistična organizacija Predstavitev vključitve modela ocene ogljičnega odtisa v Nacionalno informacijsko središče in koristi za občine / destinacije
SNEŽANA SIMIČ, Zavod znanje Postojna – Turizem Postojna Izračun in ukrepi za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov – primer dobre prakse
TEJA ZUPANČIČ, Statistični urad RS Dnevni turistični utrip Slovenije – spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času kot ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji

 

Posvet je namenjen županjam in županom, podžupanjam in podžupanom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav in javnih zavodov, predstavnicam in predstavnikom občin ter javnih zavodov, ki so odgovorni za to področje ter vsem zainteresiranim.

Na posvetu boste imeli priložnost zastaviti vprašanja in izmenjati mnenja s predavateljicami. Posvet bo zaključen predvidoma do 13.00 ure.

Vabilo z referencami predavateljic vam je na voljo TUKAJ.

3.2. 26.09.2024. / Spletno / Sistemizacija delovnih mest v občinski upravi kot priprava na prenovljen plačni sistem

S 1. januarjem 2025 naj bi bil uveljavljen prenovljen plačni sistem. S spremembami, ki jih bo prinesel nov zakon, pa tudi podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe, bo treba uskladiti akte o sistemizaciji delovnih mest ter zaposlenim pravočasno izdati individualne delovno pravne akte, praviloma pred 1. januarjem 2025.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z gospo Štefko Korade Purg, dolgoletno vodjo Sektorja za organizacijo javnega sektorja ter uslužbenskega sistema na Ministrstvu za javno upravo z več kot 35-letnimi delovnimi izkušnjami v državni upravi, vabi na izobraževanje, na katerem bo obravnavana sistemska ureditev sistemizacije delovnih mest, predvsem pa ključni elementi, pomembni za prehod na nov sistem ter  kako se na prehod ustrezno pripraviti.

Vabilo s programom najdete TUKAJ.

3.3. 3.10.2024. / Spletno / Sestavine gradbene parcele stavbe

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor organizira spletni seminar na temo načrtovanja in organizacije gradbene parcele. Seminar je namenjen izboljšanju praks in postopkov pri izvajanju prostorskega načrtovanja na izvedbeni ravni tj. pri določanju, organiziranju in načrtovanju velikosti in oblike gradbene parcele.

Predviden program:

  • Gradbena parcela v prostorskih izvedbenih aktih – dr. Jernej Červek, Direktorat za prostor in graditev
  • Gradbena parcela v postopku DGD in izdaje gradbenega dovoljenja – mag. Matija Kralj, Direktorat za prostor in graditev
  • Razprava

Seminar je namenjen županom, direktorjem občinskih uprav, občinskim urbanistom, projektantom, strokovnim delavcem občin s področja načrtovanja in urejanja prostora in ostalim zainteresiranim.

Prijave potekajo preko spletne prijavnice na strani dogodka. Morebitna vprašanja vezana na vsebino seminarja lahko tudi predhodno napišete na prijavnico.

Člani ZAPS boste za udeležbo na dogodku prejeli 2 kreditni točki.

3.4. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Vlasta Krmelj, županja občine Selnica ob Dravi, je o lanskem dogodku navdušeno dejala:
Odličen dogodek, kjer sem za številne izzive, s katerimi se vsakodnevno soočam, slišala veliko različnih pogledov in razmišljanj, tako tehničnih kot idejnih. S tem sem lahko sestavila mnoge odgovore in rešitve, ki sem jih nato s kolegi še prediskutirala. Zato je to zame srečanje, ki se ga bom redno udeleževala.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

3.5. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

4. Dogodki drugih

4.1. 16. 9. / Info dan in razpis za lokalne digitalne dvojčke

Obveščeni smo bili o napovedi Informativnega dne, ki bo 16. septembra 2024, na katerem bo Evropska komisija predstavila naslednjo priložnost financiranja pametnih in trajnostnih mest in skupnosti.

Dogodek se bo osredotočil na razpis za lokalne digitalne dvojčke. Razpis bo objavljen 4. julija (in odprt do 21. novembra) in je del programa za digitalno Evropo.

Več informacij o informativnem dnevu: Informativni dan: Na poti k mreži lokalnim digitalnim dvojčkov v EU | Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (europa.eu).

Več o informacij o razpisu: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/digital-2024-cloud-data-ai-07-digitaltwin?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43152860&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate

4.2. 18. 9. / Učinkovito upravljanje poslovnih con s pregledom dobrih praks, Celjski sejem

Dogodek bo organiziral Spirit Slovenija v sodelovanju med Celjskim sejmom d. d. in Inkubatorjem Savinjske regije v sklopu 56. sejma MOS in bo potekal 18. 9. ob 13.00 uri v mali kongresni dvorani Celjskega sejma.

Na dogodku bodo sodelovali predstavniki Mestne občine Celje, Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, agencije Spirit Slovenija ter mest Celovec in Ajdovščina. Spoznavali boste Spiritovo platformo poslovnih con, priložnosti za podjetnike, dobre prakse iz Ajdovščine in Celovca, predstavljena bo ekonomsko–poslovna cona Trnovlje–jug, programi za podjetnike, dogodek pa bo sklenila okrogla miza o izzivih upravljanja poslovnih con.

Prijavite se lahko do 13. 9. 2024 na TEJ POVEZAVI.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

4.3. 19. 9. / Strokovni posvet - Tkemo mrežo ustvarjalnosti

Ministrstvo za kulturo (MK), Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI), Zavod RS za šolstvo (ZRSŠ), Center RS za poklicno izobraževanje (CPI) in Cankarjev dom (CD) v sodelovanju z Zavodom za kulturo Delavski dom Trbovlje vabijo na celodnevno strokovno usposabljanje za koordinatorje kulturno-umetnostne vzgoje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, kulturnih ustanovah in lokalnih skupnostih, ki bo v četrtek, 19. septembra 2024, v Zavodu za kulturo Delavski dom Trbovlje, Trg svobode 11A, 1420 Trbovlje.

Strokovno usposabljanje namenjamo tudi načrtovalkam in načrtovalcem politik ter strokovnim delavkam in delavcem v občinah in lokalnih skupnostih, ki skrbite za kulturo in izobraževanje oz. družbene dejavnosti.

Vabilo in program usposabljanja sta objavljena na spletni strani: https://kulturnibazar.si/.
Prijavite se lahko do 13. septembra 2024 na e-naslovu: vilja.lukan@kulturnibazar.si.
Udeleženci prejmete potrdila o udeležbi.
Kotizacije ni.

Vabilo

4.4. 19. 9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno

VABILO K UDELEŽBI NA KONFERENCI TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO

Energetska tranzicija ni le globalen cilj, je naloga vsake skupnosti in njenih deležnikov. Prav v lokalnih skupnostih lahko naši trajnostni koraki postanejo bolj odločni in konkretni. To bomo dosegli s spodbujanjem lokalnih projektov obnovljivih virov energije, z izboljšanjem energetske učinkovitosti, s sodelovanjem in izmenjavo znanja ter z ozaveščanjem in izobraževanjem.

Lokalne skupnosti na potezi je naslov letošnje jubilejne 10. konference Trajnostna energija lokalno 024, ki bo potekala 19. septembra 2024 v Ljubljani.

Pridružite se somišljenikom, ki z odločnimi in konkretnimi koraki ustvarjajo bolj trajnostno in z obnovljivimi viri povezano prihodnost.

V predstavitvah in na okroglih mizah boste lahko slišali:

  1. sklop: Vloga države pri podpiranju trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih
    Na kakšne načine lokalne skupnosti podpira država, kaj nam nalagajo usmeritve ter zakonodaja in kakšna evropska sredstva so na voljo za lokalni trajnostni razvoj. Sklop, ki ga ne smete zamuditi!2. sklop: Mobilna prihodnost
    Izvedeli boste, kam se usmerja evropska e-mobilnost, ter od ideje do izvedbe spoznali konkretne lokalne prakse na tem področju.3. sklop: Napredni pristopi za izrabo trajnostnega potenciala
    Kako nam umetna inteligenca lahko pomaga tudi pri reševanju trajnostnih izzivov in kako lahko podjetniška miselna naravnanost pripelje do konkretnih trajnostnih rešitev. Inovativno in praktično bo!

Podroben program dogodka si oglejte tukaj.

Opremljeni z znanjem
Na konferenci bomo izmenjevali mnenja in delili rešitve za razvoj trajnostnih lokalnih skupnosti, širili bomo navdih in pokazali smer, po kateri želimo stopati. Da boste opremljeni z znanjem, pravimi informacijami in uvidi lahko kakovostno izvedli delo, potrebno za dosego trajnostnih ciljev.

19. 9. je dan za trajnostno energijo!
Izkoristite brezplačno udeležbo in se prijavite na konferenco Trajnostna energija lokalno 24.

Konferenca je prednostno namenjena predstavnikom občin in načrtovalcem razvoja občin v smeri učinkovite rabe obnovljivih virov energije in ogljične nevtralnosti.

4.5. 23. 9. / Premiera in premislek "Spoštuj hrano, spoštuj planet"

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo ob Dnevu ekološkega kmetijstva  na Gospodarskem razstavišču gostilo celodnevni dogodek za strokovno in splošno javnost.
Premiera in premisleki o tem, kako lahko bolje načrtujemo jedilnike in manj hrane vržemo stran, se bodo odvili 23. septembra med 12. in 13. uro v dvorani Urška na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Vabijo vas na premierno predvajanje video zgodbe o letnem bojnem načrtu razširjene slovenske družine za zmanjševanje odpadne hrane z naslovom
SPOŠTUJ HRANO, SPOŠTUJ PLANET. Video zgodbi pridružujejo premislek o ravnanju s hrano v celotni verigi s preskrbo, od kmetije in trgovine do restavracije in gospodinjstva.

Vabljeni.

4.6. 1. 10. / Vabilo na LIFE Info dan 2024

Vljudno vabljeni na LIFE Info dan 2024, ki ga organizirata Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor. Dogodek bo potekal 1. oktobra 2024, med 9. in 15. uro v Fantastičnih prostorih, v Ljubljani.

Dogodek je organiziran v okviru projekta LIFE Krepitev zmogljivosti 2 in je namenjen vsem, ki iščete nepovratna sredstva za reševanje okoljskih problemov. LIFE je evropski finančni mehanizem, ki nudi sofinanciranje aktivnosti s področja varstva okolja, ohranjanja narave, blaženja podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehoda na čisto energijo. Na dogodku boste imeli priložnost:

  • izvedeti, kaj vsebuje novi večletni program LIFE za obdobje 2025-2027,
  • spoznati izkušnje uspešnih slovenskih izvajalcev tekočih LIFE projektov,
  • spoznati morebitne projektne partnerje ter svoje ideje predstaviti nacionalnim kontaktnim točkam za program LIFE.

Več informacij o dogodku vam je na voljo TUKAJ.

Dogodek je brezplačen, število prostih mest je omejeno. Obvezne prijave zbirajo na povezavi TUKAJ.

Vabijo vas tudi, da profilu LIFE Slovenija sledite na družbenih omrežjih LinkedIn, X in Facebook.

4.7. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

5. Aktualni razpisi

5.3. Vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp

CIPRA International je junija 2024 v okviru projekta Ground:breaking razpisala vsealpski natečaj za občine, civilnodružbene pobude, raziskovalce in podjetja na območju Alp.

Projekt Ground:breaking namreč prikazuje, zakaj odkrivanje pozidanih talnih površin (t.i. odpečatenje) in splošna skrb za izboljšanje le-teh koristi vsem, ter kaj je za to potrebno na politični, pravni in lokalni ravni v alpskem prostoru.

Namen natečaja je zbrati dobre primere razbremenitve in odpiranja tal, na natečaju pa lahko sodelujejo vse vrste projektov razbremenitve in odpiranja tal: od preoblikovanja parkirišč v (bolj) zelene površine, oživljanja degradiranih površin, preprečevanja toplotnih otokov, obnove naravnih vodnih krogov vse do ustvarjanja novih rekreacijskih površin v občinah.

Natečaj bo trajal do novembra 2024, mednarodna strokovna žirija pa bo izbrala tri najboljše projekte, ki si bodo med seboj razdelili denarno nagrado v višini 4 500 evrov.

Vsi zainteresirani lahko sodelujejo tukaj: https://www.cipra.org/sl/cipra/international/projekti/tekoci-projekti/ground-breaking/nagrada-ground-breaker

Več informacij: Verein CIPRA International – Internationale Alpenschutzkommission

T  +423 237 53 14, julija.krautberger@cipra.org  ·  www.cipra.org

5.5. JAVNI RAZPIS – Orodje za e-participacijo

V okviru projekta “EMV-LII : Krepitev migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja” je odprt javni razpis za:

  • posodobitev in prilagoditev 6 digitalnih platform – portalov za e-participacijo migrantov na lokalni ravni, ki so bili razviti in preizkušeni v projektu AMIF EMVI (Lustenau in Gradec (AT), Ljubljana (SI), Berlin (DE), Empoli (IT), Heraklion (GR) v letih 2022/23), ter
  • razvoj in uvedbo 2 novih portalov za e-participacijo za lokalna območja v Medžimurski županiji (HR) in občini Schifflange (LU) na podlagi dobre prakse EMVI.

Več o vsebini javnega razpisa najdete tukaj.

Rok za oddajo ponudb: 16. 9. 2024, do 12:00 (CET).

5.6. Prijavite se na program Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

V Umanoteri vabijo občine k prijavi na program:

Podpora občini pri pripravi trajnostne lokalne prehranske strategije

Kdo se lahko prijavi?

K prijavi vabijo občine, ki se želijo aktivno pripraviti na prehod v ogljično nevtralno družbo na področju hrane. Lokalna prehranska strategija predstavlja za Slovenijo novo rešitev, strategija, ki bo pripravljena v okviru programa podpore, pa bo lahko služila kot demonstracijski model za prenos v druge občine. Občina se lahko prijavi sama ali v sodelovanju z drugimi občinami. Sodelujejo lahko občine, katerih zaposleni niso člani komisije za izbor ali njihovi ožji sorodniki.

Rok za oddajo prijave interesa je 15. oktober 2024.

Več informacij vam je na voljo tukaj.

5.8. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

5.10. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Objavljen je bil tretji razpis za zbiranje predlogov EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

5.11. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

6. Vlada RS

6.1. 120. redna seja

Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o plačilih za okoljske in podnebne obveznosti ter naravne ali druge omejitve iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027

Vlada je izdala Uredbo, ki vključuje vsebinske spremembe in dopolnitve posameznih členov ter tudi redakcijske popravke. Namen sprememb in dopolnitev uredbe je zagotoviti lažjo in preprostejšo izvedbo posameznih intervencij, pa tudi jasnejši in razumljivejši zapis posameznih določb uredbe.

Predlog Načrta izvajanja finančnih instrumentov za leti 2025 in 2026

Vlada se je seznanila s predlogom Načrta izvajanja finančnih instrumentov za leti 2025 in 2026 programskega obdobja 2021–2027. V obdobju 2021–2027 bodo podprta področja raziskave, razvoj in inovacije (RRI), mala in srednje velika podjetja (MSP), energetska učinkovitost, krožno gospodarstvo in urbani razvoj.

Skupni znesek za finančne instrumente za obdobje upravičenosti do konca leta 2029 znaša 190 milijonov evrov iz sredstev evropske kohezijske politike.

Sprememba Letnega načrta za financiranje in sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo

Vlada je potrdila spremembo Letnega načrta za financiranje in sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo, ki bo omogočila sofinanciranje dodatnih prijavljenih investicijskih projektov, ki izpolnjujejo razpisne pogoje v okviru Javnega razpisa za izbor sofinanciranja investicij v športno infrastrukturo v letu 2024.

Za sofinanciranje vseh na javni razpis prijavljenih investicij, ki izpolnjujejo razpisne pogoje, je v letu 2025 zagotovljenih še dodatnih 8.031.775,80 evrov. S temi sredstvi želi ministrstvo sofinancirati dodatne projektov slovenskih občin.

Uvrstitev projekta »Izpad dohodka-pozeba, neurja s točo 2023« v veljavni Načrt razvojnih programov 2024-2027

Vlada je na seji sprejela sklep, da se v veljavni Načrt razvojnih programov 2024-2027 uvrsti projekt »Izpad dohodka-pozeba, neurja s točo 2023«.

Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) so vremenske razmere od 3. do 7. aprila 2023 na Štajerskem v Posavju, notranjosti Istre in okolici Ljubljane, ko je temperatura padla pod ledišče, povečale tveganje za pozebo na kmetijskih rastlinah.

Po podatkih ARSO je bilo med 10. majem 2023 in 1. avgustom 2023 kar 11 izrednih dogodkov z neurji s točo, ki so povzročila gmotno škodo na kmetijskih pridelkih. Po podatkih KGZS so neurja s točo povzročila izpad dohodka na poljščinah, sadju, vinski trti, koruzi ter žitih. Ponekod je bil izgubljen ves pridelek.

»Izpad dohodka – pozeba, neurja s točo 2023« se bo izvajal v letu 2024. Za ta namen je predvidenih 13 milijonov evrov sredstev. Pomoč bo oškodovancev izplačana do 31. 12. 2024.

Vlada sprejela Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji sprejela Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031 in določilo, da Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z ostalimi pristojnimi organi in drugimi deležniki pripravi prvi akcijski načrt za njeno izvajanje, in sicer za obdobje 2025−2026 v roku šestih mesecev od sprejema strategije.

Za izvedbo Strategije bodo pripravljeni kratkoročni akcijski načrti s konkretnimi ukrepi za obdobja 2025−2026, 2027−2029 in 2030−2031, ki jih bo sprejemala Vlada Republike Slovenije.

Informacija o izvajanju Načrta za okrevanje in odpornost

Vlada se je seznanila z Informacijo o izvajanju Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) in jo bo posredovala Državnemu zboru Republike Slovenije. Urad Republike Slovenije za okrevanje in odpornost (URSOO) je 28. junija 2024 Evropski komisiji (EK) posredoval tretji zahtevek za plačilo, in sicer za četrti obrok nepovratnih sredstev in drugi obrok za posojila. Izplačilo zahtevka v vrednosti 257,6 milijonov evrov vlada pričakuje do konca letošnjega leta. Gre za 141,5 milijona evrov nepovratnih sredstev in 116,1 milijona evrov posojila. Po oceni ministrstev, pristojnih za izvedbo načrtovanih ukrepov, je od 205 mejnikov in ciljev izpolnjenih 82. Od teh je EK v okviru obravnave prvih dveh zahtevkov za plačilo kot zadovoljivo izpolnjene ocenila vseh 56 pripadajočih mejnikov in ciljev, 8 mejnikov in ciljev tretjega zahtevka še presoja. Po oceni ministrstev je neformalno izpolnjenih še 18 mejnikov in ciljev, ki bodo predmet prihodnjih zahtevkov za plačilo.

Za izvedbo vseh načrtovanih ukrepov NOO sta na voljo še manj kot dve leti.

(Vir: Vlada RS, al)

7. Novice drugih

7.1. Podnebni svet opozarja na nujnost zmanjševanja in ukinjanja subvencij za fosilna goriva

Na 10. seji je Podnebni svet obravnaval spremembe, ki jih prinaša zadnja verzija Podnebnega zakona in glavne spremembe v posodobljenem Celovitem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). S predstavniki Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je razpravljal tudi o nadaljnjem obratovanju TEŠ6 ter alternativah za ogrevanje v Šaleški dolini.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.2. Kdo bo Ambasador slovenskega turizma 2024?

Direktorat za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport in Slovenska turistična organizacija vas vabita, da pri podelitvi tega naziva sodelujete z vašimi predlogi ter na ta način izpostavite osebo, ki pozitivno vpliva na ugled Slovenije in slovenskega turizma na mednarodnem trgu ter si po vašem mnenju zasluži ta ugledni naziv.

Več si lahko preberete TUKAJ.

7.3. Prva seja Sveta vlade za digitalno preobrazbo: samo povezani smo dovolj hitri in kompetentni

Člani Sveta vlade za digitalno preobrazbo so se danes sestali na prvi seji. Seznanili so se s ključnimi nalogami in z vlogo Sveta pri strateškem upravljanju digitalne preobrazbe, pregledali usmeritve na ključnih področjih strategije Digitalna Slovenija 2030 s predlogom akcijskega načrta ter predstavili različne izzive v sektorjih, družbi, lokalnih skupnostih in gospodarstvu.
Več vam je na voljo TUKAJ.

7.5. 1. nacionalni posvet za kohezijo po letu 2027

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je 10. 9. 2024 organiziralo 1. nacionalni posvet za kohezijo po letu 2027. Zbrane sta uvodoma nagovorila dr. Aleksander Jevšek, minister MKRR (ključni poudarki so vam na voljo TUKAJ) in mag. Mojca Aljančič, generalna direktorica Direktorata za kohezijo. V nadaljevanju sta mag. Mojca Aljančič in Aleš...

7.6. Vabilo_Splošni modul zelenega javnega naročanja za javne naročnike I - ZeJN zemljevid

Ekipa za zeleno javno naročanje , ki deluje na Direktoratu za okolje, Sektorju za okolje v okviru MOPE , vas vljudno vabi na naslednja izobraževanje, ki jih bodo izvajali po celotni Sloveniji med oktobrom 2024 in februarjem 2025. Prijavite se na vam najbližji termin. Izobraževanja v ostalih krajih se bodo izvajala glede na vaš interes.

Vse informacije s povezavo do prijavnice se nahajajo TUKAJ.

7.7. Slovenija aktivna pri implementaciji Akta o umetni inteligenci

V Bruslju je potekalo zasedanje Odbora za umetno inteligenco, ki Evropski komisiji in državam članicam svetuje in pomaga pri učinkoviti in dosledni implementaciji Akta o umetni inteligenci v njihove nacionalne zakonodaje s ciljem razviti konkurenčen inovacijski ekosistem umetne inteligence v Uniji.

Več o tem si lahko preberete TUKAJ.

7.9. V Evropskem tednu mobilnosti naj bo avto vsaj en dan doma

Čeprav se prebivalci Slovenije čedalje bolj zavedamo problema naraščajočega prometa in njegovih posledic za okolje in zdravje, je splošna ozaveščenost še vedno na razmeroma nizki ravni – prekomeren avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, na kar opozarjajo tudi na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki je nacionalni koordinator Evropskega tedna mobilnosti.

Že 23. leto zapored se bo med 16. in 22. septembrom obeležil Evropski teden mobilnosti – ETM. V vsaj tretjini slovenskih občin bodo letos za vseh sedem dni ETM zaprte ulice, trgi in parkirišča. Te prostore bodo v občinah avtomobili odstopili otroški igri, kolesarjenju, pešačenju, poležavanju ob branju knjige, kolesarskim servisom, delavnicam, kulturnim dogodkom in podobno. S tem dejanjem se opozarja na urejanje javnih prostorov za vse uporabnike – predvsem na račun prostora, ki ga danes zasedajo avtomobili.

Več si lahko preberete TUKAJ.