Metodologija za zeleno proračunsko načrtovanje
Vlada je sprejela metodologijo za zeleno proračunsko načrtovanje in neposrednim proračunskim uporabnikom državnega proračuna naložila, da jo od 1. januarja 2024 uporabljajo Za vse nove projekte in ukrepe, ki se uvrščajo v Načrt razvojnih programov (NRP).
Zeleno proračunsko načrtovanje je koncept, ki okoljske cilje vključuje v proračunski postopek in ga tako dopolnjuje. Namen takšnega načrtovanja je zagotoviti, da se pri oblikovanju proračunske in fiskalne politike v zadostni meri upoštevajo vplivi na okoljske cilje, tako na odhodkovni kot tudi prihodkovni strani proračuna.
Statistično poročilo v zvezi z javnimi naročili v letu 2022
Vlada se je seznanila s Statističnim poročilom o javnih naročilih, oddanih v letu 2022, ki ga je pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Poročilo je pripravljeno na podlagi podatkov, ki se zajemajo neposredno iz obvestil o oddaji naročila, objavljenih na portalu javnih naročil. Poleg tega poročilo zajema še podatke o evidenčnih naročilih, ki so jih naročniki sporočili z vnosom v poseben namenski program (aplikacijo) na portalu javnih naročil.
Najpogosteje izvedeni postopek za oddajo naročil je postopek oddaje naročila male vrednosti (54,71 odstotka), kar kaže na pogosto uporabo manj zahtevnih in enostavnejših postopkov.
Največkrat uporabljeno merilo za izbiro najugodnejšega ponudnika je bila cena, uporabljeno pri 15.507 oddanih naročilih, kar pomeni več kot 90 odstotkov vseh oddanih naročil tako po številu kot tudi vrednosti. Povprečno število prejetih ponudb v posameznem naročilu je bilo 2,2, kar je primerljivo s prejšnjimi leti.Skupno javno naročanje predstavlja le manjši delež v številu vseh oddanih naročil (4,36 odstotka), v vrednosti pa slabo desetino (8,93 odstotka).
Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi neurja s poplavami med 12. in 13. julijem 2023
Vlada je sprejela Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi neurja s poplavami med 12. in 13. julijem 2023. Pravice porabe za izvedbo predhodnega programa v višini 3.613.000 evrov se zagotavljajo v okviru državnega proračuna.
Predplačilo sredstev se dodeli lokalnim skupnostim oziroma se sredstva dodelijo drugim neposrednim proračunskim uporabnikom na podlagi predhodnega programa odprave posledic nesreče največ do višine 40 % predhodne ocene neposredne škode na stvareh, ki jo pripravi ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Predlog višine dodelitve sredstev lokalnim skupnostim in drugim neposrednim proračunskim uporabnikom temelji na oceni škode, ki se nanaša na občinsko lastnino, oziroma je ocenjena kot škoda na vodotokih.
Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi neurja s poplavami med 17. julijem in 3. avgustom 2023
Vlada je sprejela Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi neurja s poplavami med 17. julijem in 3. avgustom 2023. Pravice porabe za izvedbo predhodnega programa v višini 8.540.000 evrov se zagotavljajo v okviru državnega proračuna.
Predplačilo sredstev se dodeli lokalnim skupnostim oziroma se sredstva dodelijo drugim neposrednim proračunskim uporabnikom na podlagi predhodnega programa odprave posledic nesreče največ do višine 40 % predhodne ocene neposredne škode na stvareh, ki jo pripravi ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Predlog višine dodelitve sredstev lokalnim skupnostim in drugim neposrednim proračunskim uporabnikom temelji na oceni škode, ki se nanaša na občinsko lastnino, oziroma je ocenjena kot škoda na vodotokih.
Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav 4. avgusta 2023
Vlada je sprejela Predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav 4. avgusta 2023. Pravice porabe za izvedbo predhodnega programa v višini 222.000.000 evrov se zagotavljajo v okviru državnega proračuna.
Predplačilo sredstev se dodeli lokalnim skupnostim na podlagi predhodnega programa odprave posledic nesreče največ do višine 40 % predhodne ocene neposredne škode na stvareh, ki jo pripravi ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Predlog višine dodelitve sredstev lokalnim skupnostim in drugim neposrednim proračunskim uporabnikom temelji na predhodni oceni škode, ki se nanaša na občinsko lastnino.
Predhodni program odprave posledic nesreče vsebuje predhodno oceno škode pri posameznem upravičencu, predlog višine dodelitve sredstev posameznemu upravičencu ter predlog nujnih ukrepov pri odpravi posledic nesreče. Predhodni program odprave posledic nesreče postane sestavni del programa odprave posledic nesreče.
Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnega neurja med 12. in 13. julijem 2023
Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnega neurja z dežjem, s poplavami in vetrom med 12. in 13. julijem 2023 na območju Gorenjske, Koroške, Podravske, Pomurske, Posavske, Severno Primorske, Vzhodnoštajerske in Zahodnoštajerske regije, ki skupno znaša 37.951.304,56 evra in jo je 14. septembra 2023 verificirala Državna komisija za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah. Od skupnega zneska neposredne škode znaša škoda na kmetijskih zemljiščih 1.398.763,81 evra, škoda na uničenih stavbah 579.014,70 evra, delna škoda na stavbah 8.090.483,89 evra, škoda na gradbeno-inženirskih objektih 11.710.686,57 evra, škoda na vodotokih 11.695.791,95 evra, škoda na gozdnih cestah 729.307,23 evra, škoda na državnih cestah 990.484,63 evra, škoda v parkih kulturne dediščine 655.337,26 evra ter škoda v gospodarstvu 2.101.434,52 evra. Škoda na kulturni dediščini je vključena v delni škodi na stavbah v oceni škode občinskih komisij.
Končna ocena neposredne škode presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2023 in je tako dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč. Program odprave posledic neposredne škode bodo v skladu z določbami Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč pripravila pristojna ministrstva.
Vlada je s sklepom pooblastila Državno komisijo, da lahko izjemoma potrdi ponovno oceno škode pri posameznem oškodovancu v roku šestih mesecev po potrditvi te ocene, če so ugotovljena nova dejstva, zaradi katerih je bila ocena neposredne škode bistveno višja ali nižja, pa je oškodovanec predhodno storil vse, da bi bila škoda ocenjena v skladu s predpisi oziroma predpisano metodologijo. Potrjeno ponovno oceno škode Državna komisija pošlje Ministrstvu za naravne vire in prostor. O ponovni oceni škode mora Ministrstvo za naravne vire in prostor seznaniti Vlado Republike Slovenije ob predložitvi programa za odpravo posledic nesreče.
Vlada je potrdila tudi stroške ocenjevanja škode zaradi posledic močnega neurja z dežjem, s poplavami in vetrom med 12. in 13. julijem 2023, ki so jo opravile občinske komisije in Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v skupni višini 8.248,00 evra, ki se bodo pokrili iz proračunske rezerve.
(Vir: Vlada RS, al)