Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM METLIKA, MAKOLE IN SVETI ANDRAŽ V SLOVENSKIH GORICAH, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Zaključno usklajevanje predloga ZGJS s področja oskrbe s pitno vodo ter čiščenja odpadne vode z ministrom Novakom

15. novembra 2024 smo na Ministrstvu za naravne vire in prostor opravili zadnje usklajevanje Zakona o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo ter čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, na katerem je bil ponovno prisoten minister Janez Novak. Sestanka so se v imenu SOS udeležili župan Ormoža, Danijel Vrbnjak, Toni Jelovica, župan Središča ob Dravi, župan Svete Ane, Mirko Cvetko in koordinatorka aktivnosti GJS v sekretariatu SOS.

Sestanek je bil namenjen pregledu zadnje verzije predloga zakona, ki že vključuje nekatere rešitve in pobude SOS, in uskladitvi še nerešenih vprašanj. Predvsem so bila težavna pogajanja z ministrsko ekipo glede 27. člena, ki ukinja možnost izvajanja oskrbe s pitno vodo preko zasebnega koncesionarja. Glavni razlog za to ukinitev je 70.a člen Ustave RS (vpis pravice do pitne vode v ustavo) in harmonizacija s podrejeno zakonodajo. Predstavniki SOS so na sestanku vztrajali, da zaradi primerljivosti cen komunalne storitve oskrbe s pitno vodo ne moremo govoriti o tržni storitvi na podlagi koncesije, ter da občinam to povzroča veliko finančno breme, saj bodo v naslednjih letih morale ustanoviti javna podjetja, ministrstvo pa strošek ni niti ocenilo, kar je nedopustno. Župani so zahtevali, da se tega določila ne sprejme, če pa že, pa je potrebno občinam, ki jih ukinitev neposredno prizadene zagotoviti državna sredstva za prestrukturiranje. Minister Novak je županom prisluhnil in pokazal razumevanje za situacijo ter obljubil, da bo vložil ustrezne napore za ugodno razrešitev še neusklajenega člena zakona na Vladi.

Precej časa smo na sestanku namenili tudi 28. členu predloga Zakona, ki določa, da izvajalec javne službe oskrbe s pitno vodo uporabniku te javne službe ne sme prekiniti oskrbe s pitno vodo, če je edini razlog prekinitve nezmožnost plačila stroškov s strani uporabnika, lahko pa mu omeji oskrbo s pitno vodo z zagotavljanjem minimalne količine pitne vode. Nezmožnost plačila naj bi ugotavlja pristojna občina, ki je tudi plačnica storitev v primeru ugotovljene nezmožnosti plačila. Predstavniki združenj občin so izpostavili, da omenjena določba lahko celo spodbuja neplačevanje, poleg tega pomeni dodani strošek občinskega proračuna, občine pa nimajo niti dostopa do evidenc za ugotavljanje nezmožnosti plačila. Zato smo predlagali, a odgovornost ugotovitve prevzamejo centri za socialno delo.

Posebna tematika je bila izmenjava vode med vodovodnimi sistemi (še posebej z vidika pomanjkanja vode v kraško – primorski regiji), ki po novem zakonu po besedah ministra zagotovo ne bo prestavljala posebne dejavnosti. Predstavniki občin so predlagali nov samostojen člen, ki bi vseboval določbe o povezovanju javnih vodovodnih sistemov. Poleg tega bi določal vrednost vode. S tem bo prišlo do solidarnostnega prelivanja vode.

Predstavniki združenj občin so izpostavili še področje zakona, kjer se določa javnost podatkov o infrastrukturi iz zbirnega katastra. Javnosti podatkov so namreč nasprotovali, predvsem zaradi občutljivosti slednjih in kritičnosti infrastrukture, ki jo je potrebno varovati.

1.2. Izvedli skupno svetovalnico programa Ven za zdravje 3 v občinah Turnišče, Dobrovnik in Kobilje

V ponedeljek, 18.11.2024 je Občini Turnišče potekala prva od treh skupnih svetovalnic občin Turnišče, Dobrovnik in Kobilje v sklopu programa Ven za zdravje 3. Srečanja so se poleg predstavnikov občin udeležili tudi sami člani in članice konzorcija programa Ven za zdravje 3, in sicer Urbanistični inštitut RS, Inštitut za zdravje in okolje, Zavod ODTZ in Skupnost občin Slovenije. Dodatne informacije o izvajanju svetovalnic si lahko preberete na tej povezavi.

Po predstavitvi želenih območij obravnav in prostorskih izzivov s strani predstavnikov posamezne občine smo se vsi udeleženci in udeleženke podali na skupen ogled terena peš in z avtomobili. Ogledali smo si predvsem tista območja in povezave občin, ki imajo potencial za ureditev in razvoj zelenih površin (npr. zagotavljanje ustreznejše dostopnosti, primernejših programskih vsebin) oziroma so na kakšen drugi način zanimivejše za uporabo tamkajšnjih društev oz. prebivalk ter prebivalcev.

Po prihodu nazaj v prostore Občine Turnišče je sledila pestra skupna razprava ob kartah. Razpravljali smo o tem, kaj smo videli na terenu, kaj občine potrebujejo, izpostavili izzive v prostoru ter razmišljali o potencialih izboljšavah. Vezano na razpravo bodo do naslednjega srečanja pripravljeni predlogi izboljšav za zelene površine za aktiven življenjski slog.

1.3. Povezovanje za prihodnost: na konferenci Europe Goes Local poudarili vlogo mladih v občini

V Divači je 19. novembra 2024 potekala letna konfenca Europe Goes Local, ki jo je organiziral Zavod Movit ob podpori Skupnosti občin Slovenije. Županja Divače Alenka Štrucl Dovgan je pozdravila zbrane in poudarila pomen projekta Europe Goes Local ter vlogo mladih v občini. Konferenca je bila namenjena krepitvi podpornih struktur za razvoj mladinskega dela in mladinske politike v lokalnih skupnostih ter povezovanju predstavnikov občin za tesnejše sodelovanje, izmenjavo dobrih praks in medsebojno učenje.

Udeležence konference so pozdravili tudi Marko Funkl, predstavnik Skupnosti občin Slovenije in župan Občine Hrastnik, ter Uroš Skrinar, direktor Zavoda Movit.

Marko Funkl je izpostavil pomembnost povezovanja aktivne mladine in mladinskega dela z nadaljnjim političnim delovanjem, pri čemer je navedel svoj primer, primer župana Ajdovščine in primer podžupana Divače Maria Benkoča. Poudaril je, da je ključno vključevanje mladih na vseh nivojih, da pa je danes vloga mladinskega dela in mladinskih centrov še pomembnejša kot nekoč, saj je druženje vzlic digitalni dobi in družbenim posledicam pandemije Covid-19, postalo še pomembnejše, tehnologija pa je spremenila komunikacijo in socializacijo. Zato moramo nadaljevati in nadgrajevati vse procese vključevanja mladih na lokalni ravni. Izpostavil je še, a SOS aktivno podpira mladinski sektor že vrsto let in skupaj z njim išče dobre rešitve za prihodnost ter jih deli z občinami.

Poudarki konference so vključevali predstavitev novejših spoznanj o značilnostih današnjih generacij mladih, ki jih je predstavila Vesna Miloševič Zupančič, strokovnjakinja za mlade in trg dela. Po njenem predavanju je sledila praktična delavnica in razprava z udeleženci. Prav tako so bili predstavljeni uspešni projekti sodelovanja mladih, organizacij in občin, ki so bili financirani v programu Erasmus+: Mladina, ter osvetlitev, kaj jih dela uspešne. Konferenca je ponudila tudi priložnosti za občine znotraj programov Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota do konca leta 2027.

Po zaključku konferenčno – delavniškega dela je bil organiziran še ogled in kavica v Muzeju slovenskih filmskih igralcev, kar je omogočilo dodatne priložnosti za povezovanje udeležencev in ustvarjanje načrtov za prihodnost.

1.4. Sodelovanje SOS na 35. posvetu Poslovanje z nepremičninami

13. in 4. novembra 2024 je v Portorožu potekal 35. posvet Poslovanje z nepremičninam, ki ga je organizirala Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica za poslovanje z nepremičninami. Kot že v preteklih letih smo pri pripravi programa plenarnega dela sodelovali tudi Skupnost občin Slovenije (SOS) in v razprave vključili teme, pomembne za lokalne skupnosti.

V okviru dopoldanskega omizja plenarnega dela je SOS zastopal Alen Červ, župan Tolmina in podpredsednik Komisije za prostor in stanovanjsko politiko pri SOS. Razprava je bila osredotočena na aktualne ukrepe stanovanjske politike, s posebnim poudarkom na predvideni regulaciji kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene. Ključno vlogo pri tej regulaciji naj bi imele lokalne skupnosti, ki bodo lahko same določale strogost ukrepov in tako vplivale na obseg dejavnosti. Poleg tega so se dotaknili tudi načrtov za zagotavljanje cenovno dostopnih najemnih stanovanj, pri čemer se pripravlja poseben zakon, ki ga vodi Ministrstvo za solidarno prihodnost. Červ je izpostavil, da je za učinkovito izvajanje stanovanjske politike ključen stalen in zanesljiv vir financiranja, najemnina za javna najemna stanovanja pa mora kriti stroške investicije in vzdrževanja, medtem ko morajo socialno dostopnost zagotavljati subvencije najemnine. V nasprotnem primeru prenizka najemnina predstavlja prikrit socialni transfer, ki destimulativno deluje na potencialne investitorje v javna najemna stanovanja.

V popoldanskem omizju je SOS zastopala mag. Olga Vrankar, županja Lukovice in predsednica Komisije za prostor in stanovanjsko politiko pri SOS. Uvodoma je podprla predlagano spremembo, da se komunalni prispevek odmeri pred izdajo gradbenega dovoljenja – rešitev, za katero si je SOS prizadevala že pred sprejetjem ZUreP-3. Prav tako je pozdravila podaljšanje roka do 30. 10. 2026 za sprejem prvih občinskih prostorskih načrtov. Dotaknila se je tudi obsežne naloge vzpostavitve evidence stavbnih zemljišč, ki jo lokalnim skupnostim nalaga zakon, ter predpisanih pogojev za delo občinskega urbanista. Izpostavila je še potrebo po debirokratizaciji postopkov na področju gradnje in prostora, poenostavitev upravnih postopkov pri izdaji gradbenih dovoljenj, pomembnost popolne prijave začetke gradnje za izdajo uporabnega dovoljenja, dolgotrajne postopke za sprejem ali spremembe OPN in OPPN, problematiko postopkov razlastitve in legalizacije objektov, še posebej nestrinjanje z novim presečnim datumom 25. 6. 1991 za pridobitev odločbe o domnevi izdanega gradbenega in uporabnega dovoljenja in objektov daljšega obstoja v povezavi z začasnim zadržanjem izvršitve 146. člena ZG-1.

V razpravi so predstavniki ministrstva in strokovnjaki govorili in odgovarjali na vprašanja o predvidenih spremembah prostorske in gradbene zakonodaje.

Na posvetu so bili tako osvetljeni aktualni izzivi na področju nepremičnin in zakonodaje ter poudarjena pomembna vloga lokalnih skupnosti pri oblikovanju rešitev.

1.5. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.6. Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027 – predlog za javno obravnavo

V javno obravnavo je bil poslan predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027. Vljudno vas prosimo za čim hitrejši pregled predloga uredbe, ki je ključna za pravočasno objavo javnih razpisov. Vaše pripombe, predloge, mnenja in dopolnitve na predlog...

2.7. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora

Vlada Republike Slovenije je na 127. redni seji dne 7. novembra 2024 določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora – skrajšani postopek in ga poslala v obravnavo in sprejem na Državni zbor. Predlog zakona se nanaša na prehodne določbe: Besedilo predloga zakona prilagamo tukaj. Pripombe na predlog nam...

2.8. Predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami

Seznanjamo vas, da je v obravnavi predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami, ki ga objavljamo TUKAJ. Vaše komentarje na predlog nam lahko posredujete od ponedeljka, 9. 12. 2024 na naslov...

3. Dogodki SOS

3.1. 26.11.2024. / Spletno / Bonton je poslovni bonbon

Izobraževanje s praktičnimi vajami, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem zaposlenim v občinah in javnih zavodih, ki so v stiku z javnostjo, sodelavci ali poslovnimi partnerji. Posebej je primerno za vodstvene kadre, referente, zaposlene v sprejemnih pisarnah in na področju stikov z javnostmi ter vse, ki so vključeni v organizacijo sestankov, dogodkov ali drugih oblik komunikacije.

Izobraževanje bo koristno vsem, ki želijo izboljšati svojo profesionalno podobo, povečati učinkovitost komunikacije, graditi boljše medosebne odnose in s tem prispevati k pozitivnemu ugledu svoje organizacije.

 Iz vsebine:

  • kaj obsega poslovni bonton,
  • pomen bontona za učinkovitost in ugled organizacije,
  • prvi vtis,
  • najpomembnejša pravila bontona za uspešno sodelovanje na različnih ravneh,
  • nebesedno sporazumevanje (osebna urejenost, mimika, gestika, proksemika),
  • pozdravljanje, naslavljanje in rokovanje,
  • pozitivna komunikacija, moč besed – kultura dialoga.

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo, v primeru zadostnega števila prijav.

Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov.

Vabilo za tiskanje

3.2. 26.11.2024. / Spletno / Odprti dialog: Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije vas vabita na interaktiven pogovor občin članic s strokovnjakinjami in strokovnjaki na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Spletni dogodek bo potekal v torek,  26. 11. 2024 z začetkom ob 10.00 uri preko aplikacije Zoom. Okvirno trajanje pogovora bo 90 minut.

Sogovorniki bodo:

mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe in Saša Kek, podsekretarka v Sektorju za pospeševanje digitalne preobrazbe, Ministrstvo za digitalno preobrazbo (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga MDP pri tem, Krovni zakon za razvoj digitalizacije, državne storitve oz. gradniki, ki so na voljo občinam, kaj delajo v tujini na ravni lokalnih skupnosti, trendi na različnih področjih digitalnih platform)

Flavio Fuart, predstavnik Združenja za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga gospodarstva oziroma podjetij, ki se ukvarjajo z digitalizacijo, ter vloga evropskih instrumentov, kot so program Digitalna Evropa, pomembnost vključevanja lokalnih skupnosti v digitalne iniciative, ključni izzivi pri digitalizaciji na lokalni ravni, sodelovanje z različnimi deležniki)

Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, predsednik Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS (izkušnje, predlogi občin za premike na področju digitalne preobrazbe…)

mag. Tatjana Koleša, Razvojni center Novo mesto, predstavnica Evropskega digitalnega inovacijskega stičišča SRC-EDIH (podpora EDIH-ov pri digitalni preobrazbi lokalnih skupnosti: usposabljanja, dostop do tehnologij, testiranja pred naložbo, iskanje virov sredstev…).

Moderator dogodka: Peter Geršič, vodja Projektne pisarne, MO Novo mesto, predsednik Odbora za digitalizacijo in pametna mesta pri ZMOS in član Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Predstavnike občin vabimo, da nam ob prijavi na dogodek posredujete vprašanja na predlagano temo, ki bodo izhodišče za pogovor. S strani občin izpostavljena vprašanja in dileme ter diskusija na odprtem dialogu so lahko vodilo pri nadaljnjem delu za še digitalni prehod lokalnih skupnosti.

Vabimo vas, da svojo udeležbo potrdite najkasneje do petka, 22. 11. 2024 preko spodnje prijavnice (v prijavnico, prosimo, zapišite vaša vprašanja).

Na pogovor so vabljene vse občine. Udeležba je brezplačna.

Veselimo se vaše prisotnosti in konstruktivnega sodelovanja.

4. Povpraševanje

4.1. Sofinanciranje modernizacije občinskih cest

Na SOS se je obrnila občina članica, katere občinski svetnik je podal pobudo, da se ponovno uvede možnost sofinanciranja modernizacije občinskih cest (asfaltiranja) s strani občanov oziroma uporabnikov.  Občini članici je poznana možnost uvedbe samoprispevka na osnovi predhodno izvedenega referenduma, možnost izdajanja odločb o komunalnem...

5. Dogodki drugih

5.1. 25. 11. / Pravičen prehod - se res zavedamo, kaj to pomeni?

Državni svet RS pripravlja posvet ” PRAVIČEN PREHOD – SE RES VSI ZAVEDAMO, KAJ TO POMENI?” ki bo v ponedeljek, 25. novembra 2024, ob 11.30, v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana.

ki bo v ponedeljek, 25. novembra 2024, ob 11.30, v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana. Posvet organizira Državni svet Republike Slovenije na pobudo županov in državnih svetnikov Petra Dermola in Matjaža Švagana, ki v Državnem svetu zastopata interese občin Savinjsko-šaleške regije in regije Zasavje.

Za udeležbo na dogodku je obvezna PREDHODNA PRIJAVA na spletni povezavi: https://www.ds-rs.si/sl/form/po-pravicen-prehod-se-res-zaveda do petka, 22. novembra 2024 do 10. ure. Število prijav je omejeno. Ostali zainteresirani si bodo lahko dogodek ogledali v živo na www.ds-rs.si, posnetek posveta pa bo dostopen tudi na spletni strani Državnega sveta.

 

5.2. 25. 11. / Spletni dogodek ''Cross-border co-operation'' v organizaciji OECD in Evropske komisije

OECD organizira v sodelovanju z Evropsko komisijo spletni dogodek ”International dialogue on cross-border co-operation”, ki bo potekal dne 25.11.2024. Vsebina je na temo čezmejnega sodelovanja.

Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Prijava za udeležbo preko spleta je možna do petka 22. 11. 2024 tu: Meeting Registration – Zoom  in je brez kotizacije.

Nekaj več informacij o dogodku: International dialogue event on cross-border governance | OECD

Več o projektu: Building more resilient cross-border regions .

5.3. 25. - 26. 11. / Mednarodna konferenca Geografske označbe in kolektivne znamke: tradicija, kakovost in identiteta za trajnostno konkurenčnost

Urad RS za intelektualno lastnino vas vabi na mednarodno konferenco o geografskih označbah in kolektivnih znamkah na področju gastronomije in turizma z naslovom

Geografske označbe in kolektivne znamke: tradicija, kakovost in identiteta za trajnostno konkurenčnost,

 ki bo potekala 25. in 26. novembra 2024 v kongresnem centru Brdo pri Kranju.

Gre za dogodek, na katerem bodo med drugim slovenske, predvsem pa različne evropske lokalne skupnosti predstavile gospodarske in druge prednosti uporabe geografskih označb in kolektivnih znamk, kot orodje promocije, razvoja in uveljavitve lokalnih rokodelskih in obrtnih izdelkov ter turističnih destinacij.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Osnutek programa vam je na voljo TUKAJ.

Udeležba je brezplačna, prijava je na tej povezavi.

5.4. 26. 11. / Nacionalni posvet PRILAGAJANJE PODNEBNIM SPREMEMBAM V SODELOVANJU Z NARAVO

Dne 26. 11. 2024 od 9. do 13. ure bo v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša – Metelkova 2, 1000 Ljubljana) potekal nacionalni posvet Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo.

 Podnebna kriza in kriza biodiverzitete sta neločljivo povezani in ogrožata zadovoljevanje osnovnih potreb ljudi za preživetje: potrebe po hrani, vodi in ustreznem bivalnem okolju. Ohranjanje in obnova narave sta edini način za krepitev naše odpornosti na učinke podnebnih sprememb. Zato je to ključen ukrep človeštva za prilagajanje vse bolj izrazitim učinkom podnebnih sprememb. Na nacionalni ravni se pripravlja nacionalna strategija prilagajanja podnebnim spremembam, država pa bo morala pristopiti tudi k pripravi nacionalnega načrta obnove narave. Zato je zdaj čas za razpravo o tem, kašne obveznosti bo morala Slovenija v zvezi s tem izpolniti in kako bo to naredila, da bo z obnovo narave in na naravi temelječih rešitev postala čim bolj odporna na posledice podnebnih sprememb, ter kakšne ovire mora glede na aktualno stanje premostiti.

Več o dogodku in programu si lahko pogledate TUKAJ.

Obvezna je prijava: TUKAJ.

Zaželena je udeležba v živo, tistim, ki ne morete priti v Ljubljano, pa bo omogočeno spremljanje dogodka na daljavo, vendar brez možnosti razprave.

Ne glede na udeležbo na dogodku pa vas prosimo, da do 20. 11. 2024 izpolnite ANKETO, ki vam bo vzela manj kot 5 min časa in s katero želimo še pred posvetom ugotoviti, kakšno je zavedanje o stanju in izzivih varstva narave za boljše prilagajanje podnebnim spremembam.

Kontakt za dodatne informacije: katja.miklavcic@pic.si.

 

Veseli bomo tudi, če boste to vabilo delili v svojih krogih.

 

Posvet organizirata PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) v okviru projekta Zagovorniki okolja – Narava za podnebje, ki ga financirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.

 

 

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja

Legal Center for the Protection of Human Rights and the Environment

Metelkova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija/Slovenia

Tel.:+386 1 521 18 88; +386 51 681 181

[Facebook, Instagram, Linkedin]

 

 

5.5. 27. 11., 2. 12. in 5. 12. / Brezplačna online delavnica za občine: javna (zelena) naročila v gradbeništvu

Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo (UL) organizira brezplačno spletno delavnico (3 sklopi v 3 dneh) namenjeno vsem zaposlenim na občinah in drugih organizacijah, ki izvajajo javna (zelena) gradbena naročila. Na delavnici bomo predstavili izzive in primere dobre prakse z vidika naročnika (občina), izvajalca (projektiranje in izvedba del) in s pravnega vidika.

Vsebina delavnice:

  1. sklop (27.11.2024 ob 9.30):
    • Uvodni nagovor
    • Stanje in izzivi zelenih javnih naročil v gradbeništvu od leta 2009 dalje. Predstavitev ekonomskih in okoljskih učinkov, ki jih prinaša zeleno javno naročanje in predstavitev nabora zelenih meril. Predstavitev bosta vodila ga. Tatjana Orhini Valjavec in g. Matej Cerovšek z Direktorata za okolje (MOPE).
  1. sklop (2.12.2024 ob 9.30):
  • Sašo Blatešič, vodja Oddelka za prostor in varstvo okolja na Mestni občini Slovenj Gradec, bo predstavil razloge, zakaj se njihova občina odloča za trajnostno gradnjo, čeprav se pri tem srečuje s številnimi izzivi. Svoje izkušnje s področja gradbeništva in prava bo delil s predstavitvijo konkretnih projektov (OŠ, vrtec, zdravstveni dom). Z nami bo delil tudi, kaj so se naučili v pilotnem projektu Krožnega javnega naročanja.
  • Valentina Kuzma, samostojna svetovalka na GZS ZGIGM, bo predstavila pomembno novost – priprava in uvedba meril krožnega/zelenega javnega naročanja (C/GPP) ter priprava pilotnih JN gradenj v Sloveniji v letu 2026 skozi pobudo CE-PRINCE.
  1. sklop (5.12. 2024 ob 9.30):

Projektiranje in izvajanje javnih gradbenih naročil predstavlja naročnikom (občinam) različne izzive. Tjaša Zupančič Hartner iz podjetja GIC, ki je vodilno na področju trajnostne gradnje, bo predstavila izkušnje iz tega področja s strani izvajalca.

Svojo udeležbo na delavnici  potrdite s prijavo na: https://tinyurl.com/crossreis

Lahko si izberete in poslušate katero koli predavanje.

Tečaj poteka v okviru projekta CROSS-REIS.

5.6. 28. 11. / Aktualno za občine na področju infrastrukture za alternativna goriva v prometu

Strokovni dogodek “Aktualno na področju infrastrukture za alternativna goriva v prometu” bo potekal dne 28. novembra 2024 v Ljubljani.

Občine ste velikokrat investitorji v polnilna mesta za električna vozila. Nacionalni in EU predpisi prinašajo vrsto zahtev, ki jih morajo izpolniti upravljalci javno dostopnih polnilnih mest za električna vozila, tudi tistih v lasti občin. Zato je pomembno, da ste občine s temi zavezami, ki bodo na dogodku tudi predstavljene, seznanjene. Na dogodku bodo predstavljene tudi možnosti za pridobitev finančnih spodbud za vzpostavljanje polnilnih mest za električna vozila.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

 

5.7. 29.11. / Deinstitucionalizacija - storitve po meri uporabnika

Posvet Deinstitucionalizacija – storitve po meri uporabnika bo potekal v petek, 29. novembra 2024, ob 10. uri v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana. Na posvet se lahko prijavite prek naslednje povezave: https://www.ds-rs.si/sl/form/po-deinstitucionalizacija-storit

Število prostih mest v dvorani je omejeno, zato boste tisti, ki se posveta ne boste mogli udeležiti v živo, slednjega lahko spremljali v neposrednem prenosu na www.ds-rs.si in na YouTube strani Državnega sveta https://www.youtube.com/channel/UCHZMFuV0JworHCa9H0pZfOg. Posnetek posveta bo na obeh spletnih straneh dostopen tudi po posvetu.

 

5.8. 3. 12. / Družbeno odgovorno javno naročanje v Sloveniji

V imenu Evropske komisije vas Evropsko združenje za inovacije na področju lokalnega razvoja (AEIDL), Inštitut za ekonomsko demokracijo in partnerji obvešča, da bo enodnevno izobraževanje o družbeno odgovornem javnem naročanju v Sloveniji izvedeno v Ljubljani na Evropski pravni fakulteti v torek, 3. 12. 2024.

Pridružite se interaktivnemu usposabljanju, ki so ga oblikovali na podlagi raziskave, intervjujev in posvetovanj s strokovnjaki za javna naročila in socialno ekonomijo, izvedenimi v jeseni 2023. Program vključuje proaktivne delavnice, prilagojene potrebam javnih naročnikov in subjektov socialne ekonomije, medsebojno učenje in priložnost za dinamično mreženje.

Program vam je na voljo TUKAJ.

Prijavite se lahko tukaj.

Usposabljanje Evropske komisije je del projektne pogodbe EISMEA/2022/OP/0014 z naslovom »Usposabljanje in ozaveščanje o družbeno odgovornem javnem naročanju«. Pobuda, zasnovana za ozaveščanje in zagovarjanje politik družbeno odgovornega javnega naročanja, želi opolnomočiti javne naročnike in izboljšati dostop podjetij socialne ekonomije do javnih naročil.

5.10. 12. 12. / Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

Na Komisiji za preprečevanje korupcije vsako leto v okviru projekta Teden preprečevanja korupcije z različnimi aktivnostmi obeležijo 9. december MEDNARODNI DAN BOJA PROTI KORUPCIJI, kot ga je proglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Datum zaznamuje obletnico podpisa Konvencije združenih narodov proti korupciji, ki je bila sprejeta 9. decembra 2003 v Meridi, Mehika.

Osrednji dogodek letošnjega Tedna preprečevanja korupcije je okrogla miza z naslovom:

Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

ki bo v četrtek, 12. decembra 2024, od 9.30 do 11.30 v Hiši EU, Dunajska cesta 20, Ljubljana, ter sočasno preko spleta.
Okrogla miza bo posvečena izzivom pri izkoriščanju zakonskih lukenj, ko so nelegitimna dejanja v praksi speljana legalno. V razpravi bodo sodelovali ugledni govorci, ki bodo predstavili konkretne primere in predlagali ukrepe za preprečevanje zlorab zakonodaje v organizacijah:
• Marko Funkl, župan Hrastnika
• dr. Barbara Rajgelj, predstavnica Pravne mreže za varstvo Demokracije
• Barbara Eržen, novinarka Dela
• Nevenka Kržan, predsednica uprave Luke Koper
• dr. Robert Šumi, predsednik Komisije
Okroglo mizo bo moderirala Katja Mihelič Sušnik, vodja Službe za operativo na Komisiji.

Zaradi omejenega števila prostih mest je potrebna predhodna prijava na povezavi TUKAJ.

Dodatne informacije: dogodki@kpk-rs.si oziroma Iva Gruden (040 252 405) in Dijana Jevtić (070 415 086).

6. Aktualni razpisi

6.1. ERASMUS+ Mobilnost osebja na področju športa

Erasmus+ je program Evropske unije, ki naslavlja mednarodno sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. Namen programa Erasmus+ je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije.

Erasmus+ želi omogočiti sodelovanje čim večjemu številu posameznikov, še zlasti tistim iz okolij z manj priložnostmi, ter kot ključne izpostavlja vsebine in aktivnosti vključevanja in raznolikosti, trajnostnega razvoja (zeleni Erasmus+), digitalnega prehoda in aktivne participacije oz. sodelovanja v demokratičnem življenju.

Program Erasmus+ v okviru ključnega ukrepa 1 omogoča posameznikom mobilnost v tujini. Takšna mobilnost je namenjena osebnemu in strokovnemu razvoju posameznika, ki ga podpira vaša institucija. Glavni cilj mobilnosti je omogočiti udeležencem pridobitev znanja, spretnosti in izkušenj, ki prinašajo dodano vrednost njihovemu izobraževanju ali delu doma.

MOBILNOST OSEBJA NA PODROČJU ŠPORTA KA182 SPO

Na področju športa lahko sodelujete organizacije aktivne na področju športa in telesne dejavnosti na množični ravni (npr. neprofitne organizacija, lokalni javni organi, lokalni športni klub- neusmerjeni v tekmovalni šport). Na voljo je mobilnost za trenerje in drugo športno osebje v športnih organizacijah na osnovni ravni (množični šport) in tudi prostovoljce, ki delujejo v športnih organizacijah. Vse z namenom doprinosa k osebnemu in strokovnemu razvoju udeležencev.

Namen tega ukrepa je prispevati k razvoju športnih organizacij s podpiranjem učne mobilnosti njihovega osebja.

Splošni cilj tega ukrepa je osebju športnih organizacij, zlasti na področju množičnega športa, omogočiti, da z učno mobilnostjo izboljša svoje kompetence in kvalifikacije ter pridobi nova znanja in spretnosti, tako da nekaj časa preživi v tujini, s čimer prispeva h krepitvi zmogljivosti in razvoju športnih organizacij. Ta ukrep podpira poklicni razvoj trenerjev in drugega osebja (tako plačanega osebja kot prostovoljcev) v množičnem športu.

Podprte so naslednje aktivnosti:

– sledenje na delovnem mestu ali obdobja opazovanja (od 2 do 14 dni) – job shadowing,

– mentorstvo ali usposabljanje (od 7 do 45 dni) – opravljanje dela trenerja.

Kdo se lahko prijavi:

– javna ali zasebna organizacija, ki je dejavna na področju športa ali telesne aktivnosti na ravni množičnega športa (npr. neprofitna organizacija, lokalni javni organ, športni klub);

– organizacija, ki ni dejavna na področju množičnega športa, če njeno osebje koristi področju množičnega športa (npr. mednarodna organizacija).

 

Projekti se bodo začeli izvajati med 1. junijem in 31. decembrom istega leta ter trajajo od 3 do 18 mesecev.

Rok za oddajo prijav je 12. februar 2025 do 12. ure.

Za akcijo KA182- Mobilnost osebja na področju športa v decembru in januarju bosta organizirana spletna info dneva.

V decembru bo potekal spletni info dan v TOREK, 17. 12. .2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

V januarju pa bo enak info dan v PETEK, 17. 1. 2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

Vabljeni, da se pridružite in podrobneje spoznate razpis za leto 2025 in vsa pravila ter postopke prijave.

6.3. Odprtje drugega javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije (SRRS)

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da se je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

6.4. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

6.5. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

6.6. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

7. Vlada RS

7.1. 129. seja

Uredba o izvajanju intervencije testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027

Vlada je izdala Uredbo o izvajanju intervencije testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Uredba o izvajanju intervencije testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih ureja intervencijo IRP33 iz Strateškega načrta Skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027. Intervencija IRP33 je namenjena testiranju, izvajanju novih sonaravnih kmetijskih praks ter promociji in spodbujanju k večjemu vpisu v ciljne naravovarstvene operacije v okviru kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil. Predmet intervencije je izvedba projekta s ciljem pridobivanja novega znanja in proizvodnih tehnologij v obliki sonaravnih kmetijskih praks, ki se bodo pozneje izvajale skozi intervencije z okoljskimi in podnebnimi obveznostmi, katerih cilj je izboljšanje stanja ohranjenosti ogroženih vrst in habitatnih tipov, ki so odvisne od kmetijstva, na zavarovanih območjih.

Za celotno obdobje izvajanja intervencije testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih je v strateškem načrtu skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027 predvidenih skupaj 1.600.000 evrov javnih sredstev.

Spremembe Uredbe o izvajanju intervencije podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027

Z Uredbo o spremembah Uredbe o izvajanju intervencije podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 se spreminja sklic na uredbo EU, ki po novem ureja področje pomoči de minimis. Z namenom jasnejše razmejitve med posameznimi vlagatelji se spreminja tudi definicija vlagatelja. Na podlagi spremembe bo lahko vlagatelj tudi pravna oseba, ki ima certifikat za upravičeno shemo kakovosti oziroma za določen proizvod iz upravičene sheme kakovosti za najmanj dve kmetijski gospodarstvi in je hkrati nosilec kmetijskega gospodarstva.

Vlada sprejela Uredbo o uvrstitvi delovnih mest v javnih agencijah, skladih in zavodih v plačne razrede

S predlogom Uredbe se uvrščajo delovna mesta v javnih agencijah, skladih in zavodih iz plačne podskupine I1 v plačne razrede ter določa uporaba delovnih mest v plačnih podskupinah I2 in l9. Z uredbo se urejajo tudi določbe o prevedbah plačnih razredov delovnih mest in premestitvah javnih uslužbencev v primeru ukinjenih delovnih mest, preimenovanih delovnih mest oziroma spremenjenih šifer delovnih mest. Ob tem so določeni tudi pogoji za sistemiziranje delovnih mest ekspertov, za zasedbo delovnih mest ekspertov in specialistov ter kriteriji za določitev vodstvenih delovnih mest.

Uredba začne veljati 1. januarja 2025, torej istočasno z začetkom uporabe Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju.

Uredba o plačah javnih uslužbencev plačne skupine B

Vlada je izdala Uredbo o plačah javnih uslužbencev plačne skupine B in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Uredba določa uvrstitve v plačne razrede, razpone plačnih razredov, kriterije ter metodologijo za uvrstitev delovnih mest javnih uslužbencev plačne skupine B, kot jih opredeljuje zakon, ki ureja skupne temelje sistema plač v javnem sektorju.

Prav tako ZSTSPJS v četrti točki drugega odstavka 121. člena določa, da z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati naslednji predpisi, ki se do začetka uporabe ustreznih predpisov, izdanih na podlagi tega zakona, uporabljajo še naprej: Uredba o plačah direktorjev v javnem sektorju.

(Vir: Vlada RS, al)

8. Novice drugih

8.1. Dnevi slovenskega turizma 2024: Turizem z načrtom – za gostoljubno in trajnostno prihodnost

Pod sloganom ‘Turizem z načrtom – za gostoljubno in trajnostno prihodnost’ so se govorniki, strokovnjaki in turistični delavci na Dnevih slovenskega turizma osredotočili na nadgradnjo vizije odpornosti, trajnostnega razvoja in vključujočega sodelovanja, ki bo turizem uspešno vodila skozi izzive globalnih sprememb in vse večjih pričakovanj lokalnih skupnosti ter obiskovalcev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

8.2. TZS podelila zlate, srebrne in bronaste znake gostoljubnosti 2024

Turistična zveza Slovenije je na Dnevih slovenskega turizma v Laškem razglasila zmagovalce natečaja Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024, nagradila je mlade upe turizma in podelila priznanja najzaslužnejšim turističnim prostovoljcem.

NAGRAJENCI PO OCENI STROKOVNE KOMISIJE:

NAJ TURISTIČNI KRAJI

RADOVLJICA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

LJUBLJANA /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

PODČETRTEK /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

PREPOZNAVNI TURISTIČNI KRAJI

CELJE / ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

VELENJE /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

SLOVENJ GRADEC /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

VZHAJAJOČI TURISTIČNI KRAJI

RIBNICA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

ŠMARJE PRI JELŠAH /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

SKRITI TURISTIČNI KRAJI

DOBROVNIK /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

TRBOVLJE /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

ČRNA NA KOROŠKEM /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

IZLETNIŠKE TOČKE

ROGLA – PARK MAŠINŽAGA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

PARK VOJAŠKE ZGODOVINE PIVKA /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

MALEČNIK / BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

ZGODOVINSKA JEDRA

KOPER – mestno jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

STARA FUŽINA – vaško jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

STARO VELENJE – trško jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

STANJEVCI – posebno priznanja /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

VIPAVSKI KRIŽ – posebno priznanje /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

KAMPI

KAMP ŠOBEC /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

KAMP DANICA BOHINJ /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

KAMP PLANA /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

GLAMPINGI

GLAMPING WINE PARADISE – MAREZIGE /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

GOZDNA VASICA THEODOSIUS /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

SLOVENIA ECO RESORT / BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

TEMATSKE POTI

POT KULTURNE DEDIŠČINE ŽIROVNICE /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

POT SREČNO /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

VELIKANI ISTRE /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

 

NAGRAJENCI PO SPLETNEM GLASOVANJU:

NAJ TURISTIČNI KRAJI: PODČETRTEK /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

PREPOZNAVNI TURISTIČNI KRAJI: ŠTANJEL /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

VZHAJAJOČI TURISTIČNI KRAJI: SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI/ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

SKRITI TURISTIČNI KRAJI: ČRNA NA KOROŠKEM /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

IZLETNIŠKE TOČKE: BOTANIČNI VRT SEŽANA/ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

ZGODOVINSKA JEDRA: KOPER – TITOV TRG /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

KAMPI: KAMP MENINA /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

GLAMPINGI: CHATEAU RAMŠAK LUXURY GLAMPING RESORT/ ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

TEMATSKE POTI: POT NA MAH / ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI

Nagrajencem iskreno čestitamo.

Več si lahko preberete Turistična zveza Slovenije podelila zlate, srebrne, bronaste in zelene znake gostoljubnosti 2024.

8.3. Posvet Evropske komisije glede opredelitve sistema umetne ingeligence (UI) in prepovedanih praks UI

Evropska komisija (komisija) na podlagi določb Akta o umetni inteligenci pripravlja smernice o opredelitvi sistema UI in smernice glede prepovedanih praks UI. Oba dokumenta naj bi komisija objavila v začetku leta 2025.

Smernice bodo pristojnim nacionalnim organom ter ponudnikom in uvajalcem sistemov UI pomagale pri izpolnjevanju obveznosti oziroma zahtev Akta o umetni inteligenci. Komisija oziroma Urad za umetno inteligenco tako vabi zainteresirano javnost (ponudnike sistemov UI, podjetja, nacionalne organe, akademske kroge, raziskovalne ustanove in civilno družbo), da predložijo svoje prispevke, in sicer tako, da sodelujejo v javnem posvetovanju oziroma raziskavi EU (angleško EUSurvey (stran v angleščini).

Javno posvetovanje oziroma raziskava se zaključi 11. decembra 2024.

8.5. Vzpostavitev platforme za strateške tehnologije za Evropo (platforma STEP)

Vlada je izdala Uredbo o izvajanju uredbe (EU) o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo za odpravljanje strateške odvisnosti evropskega gospodarstva in prevzem vodilne vloge pri razvoju naprednih tehnologij. Naloge glavne kontaktne točke bo s 1. decembrom 2024 prevzel Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo (Slovenski podjetniški sklad – SPS).

Predvideno je, da se bo podpora tehnologij opredeljenih s STEP uredbo zagotavljala tudi iz sredstev evropske kohezijske politike, kar se bo odrazilo v spremembi Programa evropske kohezijske politike 21–27. Prav tako se bodo s prerazporeditvijo sredstev tehnične pomoči iz Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj zagotovila manjkajoča dodatna sredstva tehnične pomoči MGTŠ za ustanovitev in izvajanje aktivnosti notranje organizacijske enote STEP v okviru SPS.

Več si lahko preberete TUKAJ.