Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM RADOVLJICA, TRŽIČ IN DOBROVNIK, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Podelili plakete Mladim prijazna občina za leto 2024

Inštitut za mladinsko politiko Ajdovščina je v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije 29.11. 2024 na dvorcu Lanthieri v Vipavi podelil plakete za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina. Letos je bilo takšnih občin devet. Podpredsednik SOS, ki je v imenu Skupnosti občin Slovenije nagovoril prisotne je v svojem nagovoru izpostavil, da “Certifikati občinam prinašajo predvsem zavedanje, da morajo ob vsakokratnih odločitvah premisliti tudi pozicijo mladih. Logotip Mladim prijazna občina je markacija, da ostanemo zavezani mladinski politiki, da ostanemo blizu mladim.«

Tri občine so dobile že tretji certifikat o podaljšanju, drugo podaljšanje so prejele štiri občine, prvo podaljšanje certifikata pa sta si prislužili Mestna občina Slovenj Gradec ter Občina Ormož. Drugič so naziv uspele ubraniti občine Gornja Radgona, Jesenice, Radovljica, in MO Novo mesto. Že tretje podaljšanje certifikata so dosegle MO Ljubljana, MO Velenje in Občina Radlje ob Dravi.

Certifikat, ki je tudi pod častnim pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar, je namenjen integriranju mladih v družbeno okolje in spodbujanju njihovega osamosvajanje. V ospredju so zlasti izobraževanje, zaposlovanje, informiranje, mobilnost, participacija ter organiziranje mladih, pa tudi stanovanjska politika.

1.2. Sedem novih občin prejelo naziv branju prijazna občina

Združenje splošnih knjižnic, Ministrstvo za kulturo RS in Skupnost občin Slovenije smo na Ta veseli dan kulture 2024 podelili nazive občinam, ki posebno pozornost posvečajo knjigi in branju. Naziv, ki je namenjen spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture, so tokrat prejele občine: Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik.

Skupaj je od leta 2017 nazive Branju prijazna občina prejelo 70 občin. Naziv je veljaven tri leta, po tem obdobju pa  prejemnica naziva strokovni komisiji ponovno predstavi investicijske ali vsebinske projekte zadnjih treh let na področju knjige in branja.

V letošnjem letu so nazive za nadaljnja tri leta podaljšale občine: Brežice, Domžale, Grosuplje, Hrpelje-Kozina, Jesenice, Kamnik, Kozje, Mestna občina Novo mesto, Medvode, Ribnica, Ruše, Mestna občina Slovenj Gradec, Trbovlje, Velike Lašče in Vodice.

Nejc Smole, podpredsednik SOS, je v svojem nagovoru občinam izpostavil ukrepe občin, ki z zagotavljanjem dostopa do knjig in spodbujanjem bralne kulture gradijo prostor dialoga med generacijami. Državni sekretar Mag. Marko Rusjan je poudaril širšo simboliko branja kot temelja za bolj kakovostno življenje in skupnost. Oba poudarka se prepletata v razmisleku, da branje ni zgolj osebna dejavnost, temveč gonilo družbenih sprememb in solidarnosti, kar je navdihujoče poslanstvo za vse vključene v projekt.

1.3. Dobre zgodbe projekta Soočimo se z diskriminacijo

Skupnost občin Slovenije kot partner v dvoletnem evropskem projektu Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti, ki ga vodi Zagovornik načela enakosti in vključuje tudi partnerja Fundacijo Prizma ter AGRFT, zaključuje pomembno pobudo za ozaveščanje o diskriminaciji in spodbujanje enakosti. Projekt je med drugim prinesel izobraževanje za javne uslužbence o varstvu pred diskriminacijo, ki se ga je udeležilo več kot 200 predstavnikov različnih organizacij po vsej državi. Usposabljanja se bodo nadaljevala tudi po zaključku projekta, saj je zanimanje zanje izjemno.

V okviru projekta so nastali tudi tri kratki filmi študentov AGRFT, ki prek umetniškega jezika naslavljajo bolečino diskriminacije in pomagajo širiti zavedanje o pomenu enake obravnave za vse.

Aktivnosti za ozaveščanje o diskriminaciji

Evropska unija, ki je projekt podprla s sofinanciranjem v okviru programa CERV, prepoznava pomembnost ozaveščanja o enaki obravnavi ne glede na osebne okoliščine. Projekt je med decembrom 2022 in septembrom 2024 združil različne aktivnosti: raziskavo, uvodno konferenco, strokovni posvet, gledališko predstavo, izobraževanja in objave v medijih. Na dogodkih smo izpostavili izkušnje z diskriminacijo, zlasti v stikih z ranljivimi skupinami, in poleg zakonskih okvirjev, poudarili pomen človeškega sočutja in odprtosti v vsakodnevnem ravnanju.

Posebej odmevna je bila avtorska gledališka predstava Kaj pa z Rdečo kapico?, ki so jo ustvarili študenti AGRFT. Predstava je skozi umetniški pristop predstavila primere diskriminacije in pravne vidike njenega preprečevanja, obenem pa je močno nagovorila čustva občinstva.

Izobraževanje za javne uslužbence

Osrednji dosežek projekta je bilo izobraževanje za javne uslužbence, ki je združevalo spletno učenje in delavnice v živo. Na podlagi potreb v javnem sektorju so Zagovornikovi strokovnjaki razvili program, prilagojen zaposlenim na lokalni, regionalni in državni ravni. Udeleženci so pohvalili dostopnost in praktično uporabnost vsebin ter interaktiven pristop, ki je vključeval kvize in video gradiva.

Več kot 200 uslužbencev iz občin, centrov za socialno delo, zavodov za zaposlovanje in drugih institucij je skozi program pridobilo poglobljeno razumevanje diskriminacije in konkretnih primerov njenega preprečevanja. Zaradi pozitivnih povratnih informacij se bo program nadaljeval in razširil na dodatne institucije.

Trajnost projekta in širjenje dobre prakse

Projekt je postavil temelje za dolgoročno ozaveščanje in izobraževanje. Zagovornik načela enakosti bo, tudi skupaj s Skupnostjo občin Slovenije, še naprej izvajal usposabljanja, razvijal mrežo institucij za promocijo enakosti ter s pomočjo umetniških projektov nagovarjal širšo javnost. Ustvarjene vsebine, vključno s tremi kratkimi filmi, so na voljo na YouTube kanalu Zagovornika in spletni strani projekta, ki ostaja aktivna tudi po njegovem uradnem zaključku.

Projekt dokazuje, da je ozaveščanje o diskriminaciji ključnega pomena za oblikovanje vključujoče družbe, kjer ima vsak posameznik priložnost za enakopravno sodelovanje.

1.4. E-novičnik mreže institucij promotork enakosti

Z e-novičnikom projekta Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti z vami delimo dosežke projekta. Z njim si je Zagovornik načela enakosti skupaj s partnerji (Fundacijo za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA, Skupnostjo občin Slovenije ter Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani) prizadeval za povečanje ozaveščenosti o diskriminaciji, o negativnih učinkih, ki jih ta povzroča v družbi, o možnostih njenega preprečevanja in ukrepanja, ko do diskriminacije pride.
Dodajamo pa tudi nekaj aktualnih novosti in zanimivosti ter praktičnih virov s področja varstva pred diskriminacijo.

NOVIČNIK – November 2024

1.5. Predstavnici SOS na CircuralPSP sestanku na Finskem

Med 3. in 5. decembrom 2024 sta se predstavnici SOS udeležili konzorcijskega sestanka v okviru projekta CircularPSP v Helsinkih na Finskem. Osrednja tema srečanja so bile predstavitve treh dobaviteljev (CircularAI, VCG, Cirrus), ki v fazi 2 razvijajo prototip spletne platforme za uporabnike v mestih na področju krožnega gospodarstva, pri čemer bosta ob koncu projekta samo dve realizirani.

V okviru prezentacij so nam na srečanju najprej dobavitelji predstavili proces zasnove modelov, delovne procese in uporabnost platforme. Posebno pozornost smo namenili tudi potencialnim namišljenim uporabnikom nastajajoče platforme iz mest, njihovim potrebam, kupni moči in ciljni usmerjenosti uporabe omenjene platforme.

Srečanje se je zaključilo s konstruktivnim povzemanjem glavnih ugotovitev srečanja, pregledom prednosti in priložnosti napredka vsakega izmed dobaviteljev, kot tudi s  predstavitvijo nadaljnjih korakov.

1.6. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.4. Predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami

Seznanjamo vas, da je v obravnavi predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami, ki ga objavljamo TUKAJ. Vaše komentarje na predlog nam lahko posredujete od ponedeljka, 9. 12. 2024 na naslov...

2.5. Uredba o pogojih in omejitvah za poseganje v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja

Na e-Demokraciji je objavljena Uredba o pogojih in omejitvah za poseganje v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja, ki določa pogoje in omejitve za poseganje v prostor ali izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda...

2.6. Predlog ZUNPEOVE-B

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nam je posredovalo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUNPEOVE-B). Besedilo predloga najdete TUKAJ. Predlog zakona vsebuje spremembe ZUNPEOVE, ki se nanašajo na izdelavo kartiranja, določitev...

2.7. Uredba o odpadkih

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo predlog spremembe Uredbe o odpadkih. Bistvene spremembe predloga uredbe so v 77. in 78. členu, ki določa začetek uporabe določenih členov uredbe (s tem predlogom se podaljšuje rok začetka uporabe določenih členov uredbe), v 80. členu, ki določa rok uskladitve informacijskega sistema o...

2.8. Strategija razvoja NVO in prostovoljstva do 2030

Ministrstvo za javno upravo je na podlagi 26. člena Zakona o nevladnih organizacijah pripravilo osnutek Strategije razvoja nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji do 2030 ter na podlagi 30. člena Zakona o prostovoljstvu osnutek Strategije prostovoljstva v Republiki Sloveniji do 2030. Za vaše komentarje in predloge za izboljšavo prosimo do 19....

2.9. Zakon o lekarniški dejavnosti – ZLD-1D

Državni zbor Republike Slovenije je v mnenje poslal Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti – ZLD-1D, ki ga je predložila Vlada.  Mnenja in pripombe na osnutek predloga smo podali že v predhodnem postopku. Predlagatelj je na predlog združenj občin v predlogu spremenil prvi člen, ki je določal...

3. Dogodki SOS

3.1. 23.01.2025. / Spletno / Kako so javnofinančni, protikorupcijski in predpisi o dostopu do informacij javnega značaja tesno povezani s postopkom oddaje javnega naročila?

Pravilnost poslovanja v postopkih javnega naročanja se ne začne s sprejemom internega dokumenta o začetku postopka, niti se konča s pravnomočnostjo odločitve o oddaji javnega naročila, pač pa so občine dolžne pred pričetkom, med postopkom ter v času izvajanja pogodbe o izvedbi javnega naročila poslovati skladno z vso relevantno nacionalno in...

4. Povpraševanje

4.1. Občinska priznanja za področje gospodarstva in podjetništva

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnila občina članica glede občinskih priznanj (grbov, pleket, drugih priznanj) za področje gospodarstva in podjetništva. Zanima nas: 1. Ali imajo občine posebej urejeno področje podeljevanja priznanj za gospodarstvo in podjetništvo? 2. Kdo je pristojen za podeljevanje občinskih priznanj s področja gospodarstva...

5. Dogodki drugih

5.1. Predstavitev prenove plačnega sistema in novosti v volilni zakonodaji

Ministrstvo za javno upravo vabi županje, župane, direktorice in direktorje na posvet ‘Predstavitev prenove plačnega sistema in novosti v volilni zakonodaji’, ki bo v ponedeljek, 9. decembra 2024 ob 11:00 uri v Kongresnem centru MONS, Pot za Brdom 4 v Ljubljani.

Ministrstvo je v zadnjih mesecih pripravilo potrebne rešitve in predloge predpisov za uvedbo nujnih in dolgo pričakovanih sprememb, ki se nanašajo na plačni sistem in lokalne volitve. Na obeh navedenih področjih gre za kompleksne in obsežne spremembe, pomembne za lokalne skupnosti.

Med drugim spremembe na plačnem področju zadevajo tudi plače županov in javnih uslužbencev ter drugih zaposlenih na lokalni ravni. S spremembo zakona, ki ureja lokalne volitve, je ministrstvo odpravilo štiri leta trajajočo neustavnost in ustvarilo ustrezno pravno podlago, da bo v prihodnje volilna pravica učinkovito varovana.

Celotno vabilo in program posveta si lahko ogledate TUKAJ. Udeležbo je treba obvezno prijaviti na spletni povezavi TUKAJ.

5.2. 10. 12. / Informativni dan za 4. razpis Evropske komisije v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope

Ministrstvo za digitalno preobrazbo vas v sodelovanju z Evropsko komisijo vabi na informativni dan v zvezi s 4. razpisom Evropske komisije v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital).

Besedilo razpisa najdete na spletni strani Evropske komisije.

Informativni dan bo potekal v virtualni obliki v angleškem jeziku v torek, 10. 12. 2024, med 14.00 in 16.00 uro.

Na dogodek se prijavite preko povezave: https://dogodki.vlada.si/informativni-dan-predstavitev-4-razpisa-evropske-komisije

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

5.4. 12. 12. / Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

Na Komisiji za preprečevanje korupcije vsako leto v okviru projekta Teden preprečevanja korupcije z različnimi aktivnostmi obeležijo 9. december MEDNARODNI DAN BOJA PROTI KORUPCIJI, kot ga je proglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Datum zaznamuje obletnico podpisa Konvencije združenih narodov proti korupciji, ki je bila sprejeta 9. decembra 2003 v Meridi, Mehika.

Osrednji dogodek letošnjega Tedna preprečevanja korupcije je okrogla miza z naslovom:

Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje?

ki bo v četrtek, 12. decembra 2024, od 9.30 do 11.30 v Hiši EU, Dunajska cesta 20, Ljubljana, ter sočasno preko spleta.
Okrogla miza bo posvečena izzivom pri izkoriščanju zakonskih lukenj, ko so nelegitimna dejanja v praksi speljana legalno. V razpravi bodo sodelovali ugledni govorci, ki bodo predstavili konkretne primere in predlagali ukrepe za preprečevanje zlorab zakonodaje v organizacijah:
• Marko Funkl, župan Hrastnika
• dr. Barbara Rajgelj, predstavnica Pravne mreže za varstvo Demokracije
• Barbara Eržen, novinarka Dela
• Nevenka Kržan, predsednica uprave Luke Koper
• dr. Robert Šumi, predsednik Komisije
Okroglo mizo bo moderirala Katja Mihelič Sušnik, vodja Službe za operativo na Komisiji.

Zaradi omejenega števila prostih mest je potrebna predhodna prijava na povezavi TUKAJ.

Dodatne informacije: dogodki@kpk-rs.si oziroma Iva Gruden (040 252 405) in Dijana Jevtić (070 415 086).

5.5. 12. 12., 13. 1. / Webinar: Obnova narave & občine ter Podnebje in občine

Narava je naše največje bogastvo – in naša največja odgovornost. Z Uredbo EU o obnovi narave smo sedaj dobili zakon o obnovi narave. Uredba poziva k pravno zavezujočim, ciljno usmerjenim ukrepom za povrnitev ekosistemov v prvotno stanje. Hkrati je to priložnost, da naša mesta in lokalne skupnosti postanejo še bolj trajnostne in primerne za življenje.

Kljub vsem ambicijam pa je glede dejanskega izvajanja zakona še vedno veliko vprašajev. Kaj točno pomeni „obnova narave“? Kakšne ukrepe predvidevajo države članice EU? Kakšno odgovornost ima lokalna raven? Kako lahko pri vsem tem sodelujejo državljani?

V tem spletnem seminarju želita omrežje alpskih občin Povezanost v Alpah in Društvo Alpsko mesto leta v prvi vrsti ponuditi pomoč in odgovore občinam in mestom. Poleg seznanitve s trenutnim stanjem glede Uredbe EU o obnovi narave bodo predstavljeni in obravnavani možni učinki in obveznosti za občine. Hkrati bodo primeri dobrih praks pokazali, da so projekti za izboljšanje biotske raznovrstnosti naložba v prihodnost in povečujejo kakovost življenja.

Soočanje s podnebno krizo, ohranjanje biotske raznovrstnosti in zagotavljanje kakovosti življenja so ključne teme za številna mesta in občine na območju Alp, zato ste vabljeni k čezmejni izmenjavi idej. V novi seriji spletnih seminarjev bodo osvetljene ključne teme Večletnega delovnega programa Alpske konvencije, imeli boste možnost učenja drug od drugega in spoznavati zanimive primere iz prakse.

Serija, ki jo organizirata mreža občin Zavezništvo v Alpah in Društvo Alpsko mesto leta, je namenjena predvsem predstavnikom in predstavnicam občin. Spletni seminarji potekajo v dopoldanskem času, na voljo pa je simultano tolmačenje v nemškem, italijanskem, francoskem in slovenskem jeziku.

  • Obnova narave in občine
    Spletni seminar 12 decembra 2024, 9-12
  • Podnebje in občine
    Spletni seminar 13 januarju 2025, 9-12
  • Kakovost življenja in občine
    Spletni seminar spomladi 2025 (datum še ni potrjen)

Prijavite se lahko tukaj.

Pobuda, ki je namenjena predvsem občinam in mestom na območju Alp, je smiselno nadaljevanje Alpskega tedna 2024 v Novi Gorici/SI pod geslom „Alpe v naših rokah“. Pobudo finančno podpira slovensko predsedstvo Alpske konvencije.

Registracija

5.6. 28. 1. / Delavnice za pisanje projektnih prijav LIFE

Prva delavnica za pisanje projektnih prijav LIFE, ki bo organizirana v sklopu projekta LIFE Krepitev zmogljivosti 2, bo potekala 28. januarja 2025 in bo po potrebi ponovljena tudi 29. januarja 2025. Dogodek bo organiziran v sejni sobi v pritličju Ministrstva za okolje, podnebje in energijo na Langusovi ulici 4 v Ljubljani.

Delavnica je namenjena vsem, ki želite pridobiti znanja in veščine za pripravo kakovostnih prijav na razpise programa LIFE. Gre za prvi modul v seriji treh delavnic, ki bodo korak za korakom sledile fazam priprave projektnih prijav. Naslednja dva modula bosta izvedena v marcu in aprilu 2025.

Na januarski delavnici se boste osredotočili na definiranje projektnega (okoljskega) problema ter oblikovanje projektnih ciljev, rezultatov, učinkov in indikatorjev. Praktični del bo omogočil uporabo pridobljenega znanja na primeru izbranega LIFE projekta.

Podroben program delavnice in povezavo za prijavo bo poslana v drugi polovici decembra.

Pomembno: Da bi vsebine delavnice čim bolje prilagodili vašim projektnim idejam, vas prosijo, da odgovorite na vprašanje, na katero področje programa LIFE bi želeli usmeriti svojo projektno idejo:

KLIKNI TUKAJ ZA VPRAŠALNIK

6. Aktualni razpisi

6.1. ERASMUS+ Mobilnost osebja na področju športa

Erasmus+ je program Evropske unije, ki naslavlja mednarodno sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. Namen programa Erasmus+ je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije.

Erasmus+ želi omogočiti sodelovanje čim večjemu številu posameznikov, še zlasti tistim iz okolij z manj priložnostmi, ter kot ključne izpostavlja vsebine in aktivnosti vključevanja in raznolikosti, trajnostnega razvoja (zeleni Erasmus+), digitalnega prehoda in aktivne participacije oz. sodelovanja v demokratičnem življenju.

Program Erasmus+ v okviru ključnega ukrepa 1 omogoča posameznikom mobilnost v tujini. Takšna mobilnost je namenjena osebnemu in strokovnemu razvoju posameznika, ki ga podpira vaša institucija. Glavni cilj mobilnosti je omogočiti udeležencem pridobitev znanja, spretnosti in izkušenj, ki prinašajo dodano vrednost njihovemu izobraževanju ali delu doma.

MOBILNOST OSEBJA NA PODROČJU ŠPORTA KA182 SPO

Na področju športa lahko sodelujete organizacije aktivne na področju športa in telesne dejavnosti na množični ravni (npr. neprofitne organizacija, lokalni javni organi, lokalni športni klub- neusmerjeni v tekmovalni šport). Na voljo je mobilnost za trenerje in drugo športno osebje v športnih organizacijah na osnovni ravni (množični šport) in tudi prostovoljce, ki delujejo v športnih organizacijah. Vse z namenom doprinosa k osebnemu in strokovnemu razvoju udeležencev.

Namen tega ukrepa je prispevati k razvoju športnih organizacij s podpiranjem učne mobilnosti njihovega osebja.

Splošni cilj tega ukrepa je osebju športnih organizacij, zlasti na področju množičnega športa, omogočiti, da z učno mobilnostjo izboljša svoje kompetence in kvalifikacije ter pridobi nova znanja in spretnosti, tako da nekaj časa preživi v tujini, s čimer prispeva h krepitvi zmogljivosti in razvoju športnih organizacij. Ta ukrep podpira poklicni razvoj trenerjev in drugega osebja (tako plačanega osebja kot prostovoljcev) v množičnem športu.

Podprte so naslednje aktivnosti:

– sledenje na delovnem mestu ali obdobja opazovanja (od 2 do 14 dni) – job shadowing,

– mentorstvo ali usposabljanje (od 7 do 45 dni) – opravljanje dela trenerja.

Kdo se lahko prijavi:

– javna ali zasebna organizacija, ki je dejavna na področju športa ali telesne aktivnosti na ravni množičnega športa (npr. neprofitna organizacija, lokalni javni organ, športni klub);

– organizacija, ki ni dejavna na področju množičnega športa, če njeno osebje koristi področju množičnega športa (npr. mednarodna organizacija).

 

Projekti se bodo začeli izvajati med 1. junijem in 31. decembrom istega leta ter trajajo od 3 do 18 mesecev.

Rok za oddajo prijav je 12. februar 2025 do 12. ure.

Za akcijo KA182- Mobilnost osebja na področju športa v decembru in januarju bosta organizirana spletna info dneva.

V decembru bo potekal spletni info dan v TOREK, 17. 12. .2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

V januarju pa bo enak info dan v PETEK, 17. 1. 2024 ob 13. uri. Prijave preko POVEZAVE.

Vabljeni, da se pridružite in podrobneje spoznate razpis za leto 2025 in vsa pravila ter postopke prijave.

6.3. Odprtje drugega javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije (SRRS)

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da se je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

6.4. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

6.5. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

6.6. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

7. Vlada RS

7.1. 131. redna seja

Spremembe Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice

Vlada je izdala Uredbo o spremembah Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice.

Z začetkom izvajanja novih koncesij (1. julij 2024) je potekalo aktivno spremljanje izvajanje standarda dostopnosti, ki je pokazalo, da ni potrebe po večjem številu prevozov v času novoletnih in prvomajskih počitnic, zato se je organ JPP odločil za spremembo režima. V novih koncesijah se je na letni ravni dvignil obseg prevozov za 22 odstotkov (leto 2023/leto 2025). Sprememba režima v času novoletnih in prvomajskih počitnic bo povzročila, da se bo skupni obseg prevozov zmanjšal za cca. 0.75 odstotka.

V letu 2023 je bilo prevoženih ca. 51 mio km, v letu 2025 pa bo 65 mio km (brez integriranih linij).

Končna ocena škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z dežjem, vetrom, zemeljskimi plazovi in poplavami 27. in 28. julija

Vlada Republike Slovenije je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z dežjem, vetrom, zemeljskimi plazovi in poplavami 27. in 28. julija 2024, ki so prizadela občine v Koroški, Ljubljanski, Podravski, Vzhodno štajerski, Zahodno štajerski in Zasavski regiji ter skupno znaša 24.013.999,02 evra škode. Od skupnega zneska neposredne škode znaša škoda na kmetijskih zemljiščih 81.584,89 evra, delna škoda na stavbah 1.024.805,65 evra, na kulturni dediščini 2.400,00 evra, na gradbeno inženirskih objektih 3.739.228,01 evra, na gozdnih cestah 493.467,60 evra, na državnih cestah 954.029,78 evra in na vodotokih 17.718.483,09 evra.

Končna ocena neposredne škode presega 0,3 promile načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2024 in je tako dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč. Pristojna ministrstva bodo skladno s sklepom vlade pripravila program odprave posledic neposredne škode v skladu z določbami zakona.

Novela Zakona o lekarniški dejavnosti

Vlada je določila besedilo predloga  Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti in ga bo poslala v državnozborsko obravnavo po nujnem postopku. Novela Zakona o lekarniški dejavnosti prinaša več sprememb in dopolnitev, med drugim:

  • uskladitev z odločbo ustavnega sodišča, ki je ugotovilo neustavno pravno praznino v primeru statusnih preoblikovanj zasebnih zdravstvenih delavcev v pravne subjekte;
  • sistemsko ureditev zagotavljanja zalog zdravil na primarni ravni po izteku veljavnosti Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene nabave zdravil za leti 2023 in 2024;
  • financiranje specializacij farmacevtov iz državnega proračuna Republike Slovenije, ki naslavlja problematiko pomanjkanja zanimanja magistrov farmacije za delo v javnem zdravstvenem sektorju in izboljšanja kakovosti celovite zdravstvene oskrbe;
  • zagotovitev pravne podlage za izvajanje dodatnih specialnih znanj farmacevtskih strokovnih delavcev s podelitvijo javnega pooblastila Lekarniški zbornici Slovenije za izbor izvajalcev izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj, vodenje seznama izvajalcev za izvajanje izobraževanj dodatnih specialnih znanj in skrb za izvedbo izobraževanj ter preverjanje znanja;
  • minimalni odpiralni čas lekarn in njihovih podružnic;
  • preskrbo z zdravili za enote sil zaščite in reševanja.

Predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi

Vlada je sprejela sklep o določitvi besedila predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi.

Cilj predloga je zagotoviti bolj pregledno in učinkovito izvajanje pravic, ki temeljijo na načelih univerzalnosti, solidarnosti, enakosti in nediskriminacije. V predlogu novele so pripravljeni predlogi sprememb in dopolnitev zakona, ki naslavlja ključne izzive pri vzpostavljanju sistema dolgotrajne oskrbe in prinaša rešitve za lažji prehod v nov sistem.

Spremembe med drugim omogočajo podaljšanje prehodnega obdobja za uveljavljanje pravice do dolgotrajne oskrbe na domu (ODČ) do vzpostavitve enotnega informacijskega sistema. Predlog uvaja poenostavitve za invalide, ki ob dopolnjenem 18. letu prehajajo v sistem dolgotrajne oskrbe, in za njihove starše, ki so pred tem zagotavljali nego. Pomemben poudarek je na jasnejši opredelitvi vpisov v registre izvajalcev dolgotrajne oskrbe, kar vključuje tako nove kot obstoječe izvajalce, z namenom krepitve mreže storitev in omogočanja občinam, da neposredno sodelujejo z javnimi zavodi.

Predlog predvideva tudi financiranje dodatnih stroškov dela izvajalcev socialnovarstvenih storitev, ki so posledica sprememb kolektivnih pogodb in novih kadrovskih standardov. Hkrati določa jasnejša pravila glede posredovanja podatkov o upravičencih in poudarja, da so vstopne točke za dolgotrajno oskrbo organizirane na sedežih centrov za socialno delo.

Zaradi zagotavljanja javnofinančne vzdržnosti bo pristojni resor vsaka tri leta pripravilo analizo izvajanja zakona in poročilo predložilo vladi. Spremembe prinašajo tudi dodatne naloge za zunanje strokovnjake, natančneje urejajo pravila pridobivanja podatkov o upravičencih ter podaljšujejo financiranje stroškov, ki so posledica sprememb v kolektivnih pogodbah.

Predlagane dopolnitve zakona utrjujejo temeljna načela dosedanjega zakona, s poudarkom na učinkovitosti, jasnosti in določnosti, ki so ključne za spoštovanje pravne države in pravic upravičencev. Spremembe prinašajo jasna in nedvoumna pravila za izvajanje dolgotrajne oskrbe, kar bo prispevalo k boljši kakovosti storitev in življenju upravičencev.

Vlada sprejela načrt investicij v zdravstvo za leto 2024

Vlada je na seji sprejela Letni načrt investicij za leto 2024 na podlagi Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031.

Letni načrt investicij za 2024, ki je usklajen z veljavnim proračunom za leto 2024 in veljavnim načrtom razvojnih programov 2024−2027 zajema načrtovane investicije v skupni višini 257.500.079,20 evrov, in sicer:

  • investicije na sekundarnem in terciarnem zdravstvenem nivoju v višini 221.234.834,97 evrov,
  • investicije na primarnem zdravstvenem nivoju v višini 16.265.244,23 evrov in
  • investicije v izobraževalne zavode na področju zdravstva v višini 20.000.000,00 evrov.

Za investicije v izobraževalne zavode na področju zdravstva in investicije na primarnem zdravstvenem nivoju so v letni načrt vključeni izključno viri proračuna Republike Slovenije, za investicije na sekundarnem in terciarnem zdravstvenem nivoju pa zagotovljena tudi sredstva iz Sklada za okrevanje in odpornosti in sredstva Proračunskega sklada po Zakonu o investicijah.

Namen sofinanciranja investicij v zdravstvo na primarni ravni  je izboljšanje zdravja prebivalstva na podlagi povečanja dostopnosti in izboljšanja kakovosti zdravstvenih storitev na primarni ravni zdravstvenega varstva.

Vlada o spremembah in dopolnitvah aktov o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v organih državne uprave

Vlada je na seji sprejela sklepe, ki se nanašajo na prenovo plačnega sistema v skladu z Zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju.

K spremembam in dopolnitvam aktov o notranji organi in sistemizaciji delovnih mest organov državne uprave, ki se nanašajo na prenovo plačnega sistema v skladu z Zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, v skladu s prvim odstavkom 4. člena Uredbe o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih soglasje Vlade Republike Slovenije ni potrebno.

Druge spremembe in dopolnitve aktov o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, ki niso spremembe aktov o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest iz prejšnje točke in z njimi povezane premestitve javnih uslužbencev na druga delovna mesta v organih državne uprave iz razlogov, ki niso povezani s prenovo plačnega sistema iz 1. točke tega sklepa, do začetka veljavnosti sprememb in dopolnitev aktov o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest iz prejšnje točke, v obdobju do 1. januarja 2025, niso dovoljene. Izjemoma je premeščanje javnih uslužbencev v tem obdobju dovoljeno, če so do sprejetja tega sklepa že bili izdani akti o premestitvi javnega uslužbenca ali če je premestitev javnega uslužbenca treba izvesti zaradi izvršitve odločbe pristojne invalidske komisije v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Vlada Republike Slovenije priporoča drugim državnim organom, lokalnim skupnostim in drugim delodajalcem v javnem sektorju, da ravnajo na način iz prejšnje točke. Ministrstva s tem sklepom seznanijo delodajalce v javnem sektorju iz svoje pristojnosti.

Na podlagi prvega odstavka 70. člena in prvega odstavka 98. člena Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je bila sklenjena Kolektivna pogodba za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti – tarifni del. Prav tako je bila sprejeta Uredba o uvrstitvi formacijskih dolžnosti in nazivov v Slovenski vojski v plačne razrede in Uredba o plačah javnih uslužbencev plačne skupine B, našteti predpisi pa so bili objavljeni v Uradnem listu RS, št. 99/24.

V skladu z navedenimi predpisi je z namenom izvedbe plačne prenove treba uskladiti akte o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, predvsem v delu, kjer so določeni plačni razredi delovnih mest in nazivov, dodati morebitna nova delovna mesta ter iz sistemizacije črtati delovna mesta, za katera je bilo v okviru pogajalskega procesa med socialnimi partnerji dogovorjeno, da se ukinejo.

(Vir: Vlada RS)

8. Novice drugih

8.1. SVET EVROPE - Kongres - poziv za prijavo mladinskih delegatov za prijavo v pobudi „Pomladitev politike“

Kongres lokalnih in regionalnih oblasti je obvestil o objavi poziva za prijavo mladinskih delegatov iz 46 držav članic Sveta Evrope, ki želijo sodelovati v pobudi kongresa „Pomladitev politike“. Poziv je na voljo na: https://rm.coe.int/call-for-applicants-2025-yd-en-2781-6365-1595-1/1680b295fb. Namen pobude je ustvariti prostor za dialog med mladinskimi delegati ter lokalnimi in regionalnimi izvoljenimi predstavniki ter mladim omogočiti, da izrazijo svoja stališča o vprašanjih, o katerih se razpravlja na kongresu. Gre za uspešno pobudo, ki je leta 2024 praznovala 10. obletnico.

Rok za oddajo prijav je 31. december 2024. Prijave bodo sprejete samo prek uradnega spletnega obrazca, odločitev izbirne komisije pa bo dokončna.

Dopis vam je na voljo TUKAJ.

8.2. Zasedanje sveta GPAI 2024 v znamenju odgovorne, etične in trajnostne uporabe umetne inteligence

V Beogradu je potekalo ministrsko zasedanje Sveta Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI), na katerem je sodelovala tudi slovenska delegacija pod vodstvom dr. Polonce Blaznik iz Direktorata za digitalno družbo. Udeleženci so sprejeli deklaracijo, ki poudarja pomen razvoja umetne inteligence na temelju skupnih vrednot in načel za izboljšanje družbene blaginje.

Več si lahko preberete TUKAJ.