Kazalo vsebine

Novice SOS

Sponzorirana objava:

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM BREŽICE, LENDAVA, SEMIČ IN SODRAŽICA, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.3. Z MVI in MJU o nižanju stroškov občinam

22. 10. 2024 sta potekali seji Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin. Na seji, trinajsti po vrsti, je z državno sekretarko Janjo Zupančič in njenimi sodelavci tekel pogovor v zvezi s predlogi po spremembi Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, Zakona o osnovni šoli, Zakona o vrtcih in drugih…

1.4. Sestanek s predstavniki OECD in Evropske komisije

Mag. Gregor Macedoni, predsednik SOS in župan MO Novo mesto ter Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS sta se 14. 10. 2024 udeležila sestanka s predstavniki OECD in Evropske komisije, ki je bil na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj v okviru izvajanja TSI projekta tehnične pomoči na področju regionalnega razvoja. Sestanka so se udeležili naslednji predstavniki OECD  in Evropske komisije:

  • Maria Varinia Michalun, Head of Unit, Governance and Strategic Planning, Regional Development and Multi-Level Governance Division, CFE, OECD
  • Josh Wood, Policy Analyst, Governance and Strategic Planning, Regional Development and Multi-Level Governance Division, CFE, OECD
  • Jerome Friedrichs, Junior Policy Analyst, Governance and Strategic Planning, Regional Development and Multi-Level Governance Division, CFE, OECD
  • Martha Cambas, Policy Officer, DG REFORM, European Commission

Prisotni so se pogovorili o tem, kako učinkovito je sodelovanje občin z MKRR in drugimi ministrstvi, kakšen je pomen kohezijskih in statističnih/razvojnih regij za občine ter kako dobro so zastopani glasovi občin in mest pri pripravi nacionalnih strategij regionalnega razvoja.

Med drugim je bilo dogovorjeno tudi, da bodo s strani MKRR predvidoma decembra posredovali v seznanitev in komentarje osnutek poročila oktobrskega obiska OECD (tj. Diagnostic report). Prav tako bomo vključeni v pripravo Strategije regionalnega razvoja Slovenije.

1.5. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Sponzorirana objava:

2.1. Podjetje Realis, d.o.o.

PISO (Prostorski informacijski sistem občin) je spletni geografski informacijski sistem, ki ga uporablja 156 slovenskih občin za prostorsko načrtovanje in upravljanje z nepremičninami. Sistem omogoča enostaven dostop do prostorskih podatkov, kot so zemljišča, parcele, stavbe, infrastruktura, pravni režimi in drugi prostorski dokumenti, ki so pomembni za načrtovanje in razvoj občin. Skupaj je v sistem vključenih prek 400 slojev, s čimer je PISO najbolj obširna zbirka prostorskih podatkov za občine.

Ključne značilnosti PISO:

  1. Prostorski prikaz podatkov: PISO omogoča grafični prikaz različnih slojev prostorskih podatkov (parcele, prostorski akti, infrastrukturni omrežji, varstveni režimi ipd.) na interaktivnih zemljevidih.
  2. Dostop do prostorskih aktov: Uporabniki lahko pregledujejo in pridobivajo prostorske načrte in druge pravno pomembne dokumente, ki vplivajo na razvoj zemljišč in nepremičnin.
  3. Podpora za odločanje: Sistem je ključno orodje za občinske uprave pri prostorskem načrtovanju, saj omogoča vpogled v trenutno stanje prostora, predvidene spremembe ter druge dejavnike, pomembne za urbanistično načrtovanje.
  4. Integracija z državnim sistemi: PISO uporablja podatke iz državnega geodetskega sistema in ministrstev, ki zagotavljajo prostorske podatke.
  5. Javni dostop in uporaba: Prek javnega portala lahko tudi občani dostopajo do osnovnih prostorskih podatkov, preverjajo podatke o svojih zemljiščih ali načrtujejo spremembe v prostoru.

Sistem se uporablja predvsem s strani občinskih uprav, urbanistov, prostorskih načrtovalcev in drugih strokovnjakov, z javnim delom je dostopen širši javnosti za informativne namene. Cilj PISO je izboljšati preglednost, načrtovanje in upravljanje prostora ter prispevati k boljši organizaciji in optimizaciji prostorskega razvoja v občinah po Sloveniji.

Skrbnik sistema PISO je podjetje Realis, d.o.o.

Katalog podjetja Realis d.o.o. vam je na voljo TUKAJ, povezava do spletne strani pa TUKAJ.

 

         

2.2. Podjetje TerraGIS d.o.o.

Zanesljiv partner občinam pri obvladovanju in načrtovanju prostora

Moto podjetja »Od podatka do rešitve« uresničujemo še vse od leta 2002, ko smo ustanovili TerraGIS d.o.o. z namenom, da občinam nudimo podporo in pomoč pri delu s prostorskimi podatki in pri izvajanju nalog na različnih področjih.

Z znanjem in več kot 20 letnimi izkušnjami, ki smo jih pridobili z delom, lahko ponudimo odlično podporo zaposlenim pri izvajanju delovnih nalog, nudimo prilagojeno programsko opremo za delo s prostorskimi podatki, računalniško podprto izdelavo različnih odločb.

Naše storitve uporablja tako največja mestna občina, kot tudi najmanjša.

  • urejanje prostora: računalniško podprta izdelava lokacijske informacije, izvajanje nalog občinskega urbanista, izdelava tehnične posodobitve občinskih prostorskih načrtov, izdelava evidence stavbnih zemljišč
  • gospodarska javna infrastruktura: izdelava odlokov o kategorizaciji občinskih cest, vzdrževanje baze podatkov BCP in pošiljanje podatkov na DRSI, izdelava elaboratov dejanske rabe javne občinske cestne infrastrukture, izdelava odlokov o občinskih cestah
  • nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč: priprava odlokov o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč, posodobitev baze podatkov za stavbna zemljišča na osnovi podatkov GURS, izdelava baze nezazidanih stavbnih zemljišč, celovito vzdrževanje baze podatkov za NUSZ
  • komunalni prispevek: izdelava odlokov za odmero komunalnega prispevka, avtomatizacija izdelave odločbe za plačilo komunalnega prispevka, pomoč občini pri izdajanju odločb za plačilo komunalnega prispevka
  • programska oprema za delo s prostorskimi podatki
    • spletni pregledovalnik prostorskih podatkov eTerra eterra.si
    • namizna aplikacija za delo s prostorskimi podatki TerraNT z dodatnimi moduli:
      • LokInfo – računalniško podprta izdelava lokacijske informacije,
      • NUSZ – aplikacija za vzdrževanje podatkov za odmero NUSZ
      • KomPris – aplikacija za izdelavo odločbe za plačilo komunalnega prispevka
      • TerraFM – aplikacija za vzdrževanje podatkov na področju komunalne infrastrukture (občinske ceste, prometna signalizacija, javna razsvetljava, javne površine,…

Povezava do spletne strani podjetja vam je na voljo TUKAJ.

 

             

2.3. Lokalne sončne skupnosti GEN-I

Spremenite prihodnost z nami – skupaj lahko delamo velike korake

Vsak od nas je odgovoren za ukrepanje proti podnebnim spremembam. V GEN‑I od začetka leta 2021 svojim odjemalcem dobavljamo zgolj elektriko, ki ne povzroča izpustov CO2. S prehodom na čistejše vire energije zmanjšujemo ogljični odtis in omogočamo, da lahko vsak dom, pisarna in industrija prispeva k zmanjševanju segrevanja ozračja in varovanju našega planeta. Tako smo poleg ostalih zelenih rešitev, razvili tudi produkt Lokalnih sončnih skupnosti.

 Kaj je sončna skupnost?

Sončna skupnost je najenostavnejši korak do samooskrbe z električno energijo. Povezuje odjemalce, ki želijo postati samooskrbni, a zaradi različnih razlogov na svojih strehah ne morejo postaviti lastne sončne elektrarne.

 

Kako deluje?

S postavitvijo skupnostnih sončnih elektrarn članom sončne skupnosti omogočamo dolgoročni najem posameznih panelov, s katerim bodo postali delno energetsko samooskrbni in neodvisni od nihanj mednarodnih cen električne energije.

Kdo se lahko vključi v sončno skupnost?

V sončno skupnost se lahko vključijo gospodinjski ali poslovni odjemalci, organizirana pa je lahko tudi kot kombinacija obojih. Lastniki večjih obstoječih sončnih elektrarn lahko za namen skupnosti oddajo proizvodno napravo, lastniki večjih strešnih površin pa lahko te oddajo za namen postavitve sončne elektrarne za skupnost.

Dodana vrednost za vse

  • Odjemalci v skupnosti imajo prihranke pri stroških energije, poleg tega pa z dolgoročno stabilnim stroškom električne energije postanejo energetsko neodvisni od dogajanja na trgu in to brez začetne investicije.
  • Lastniki strešnih površin imajo možnost ustvarjanja dodatnih prihodkov z oddajo strešnih površin. Pomagajo pa tudi pri doseganju ciljev iz Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta Republike Slovenije (NEPN).
  • Investitorji imajo zaradi dolgoročne narave pogodbe o vključitvi proizvodne naprave v sončno skupnost zagotovljen stabilen prihodek za pokrivanje finančne konstrukcije investicije, hkrati pa aktivno spodbujajo zeleno prihodnost.

Rešitev na ključ

Za vas organiziramo sončne skupnosti po trenutno veljavnih predpisih. Projekt vodimo skupaj z vami od začetka do konca in smo v kontaktu tako z distributerji kot končnimi odjemalci. Poskrbimo, da je projekt voden strokovno in za vas čim manj obremenjujoče. Naše vodilo je, da so na koncu z rezultati zadovoljni vsi.

Poglejte katalog tukaj.

3. Zakonodaja

3.1. Zbiranje podatkov o izvajalcih mrliških pregledov

Ministrstvo za zdravje na vse občine naslovilo poziv po posredovanju informacije kdo izvaja mrliško preglede v občini. Podatke občine prosimo posredujte Ministrstvu za zdravje (gp.mz@gov.si) najkasneje do 9. 11. 2024 in sicer z imeni in priimki mrliških preglednikov oz. nazivom izvajalca. Prejeti dopis objavljamo tukaj:

3.2. Načrt za dvig konkurenčnosti v javnem naročanju

Na področju javnega naročanja se v zadnjem obdobju celotna Evropska unija sooča z nizko stopnjo konkurenčnosti. Čeprav smo v zadnjih letih, tudi po mnenju Evropske komisije (EK) in OECD izboljšali slovenski sistem javnega naročanja, predvsem na področju transparentnosti in digitalizacije, pa je po mnenju Ministrstva za javno upravo vanj treba...

3.3. Pravica do odklopa – podrobnejša pojasnila in smernice

V zvezi s sprejemom ukrepov za zagotovitev pravice do odklopa delodajalcev v skladu z ZDR-D vas seznanjamo s pojasnili MDDSZ dostopnimi na tej povezavi: https://www.gov.si/novice/2024-10-16-pravica-do-odklopa-podrobnejsa-pojasnila-in-smernice/ in smernicami https://www.gov.si/assets/ministrstva/MDDSZ/Pravica-do-odklopa_16-oktober-2024.pdf, ki vam lahko…

3.4. Strategija trajnostnega razvoja javne uprave do leta 2030

Obveščamo vas, da je Ministrstvo za javno upravo pristopilo k pripravi nove strategije razvoja javne uprave. Nova Strategija trajnostnega razvoja javne uprave do leta 2030 (STRJU 2030) zasleduje zlasti 12. razvojni cilj Strategije razvoja Slovenije 2030, in sicer: »učinkovito upravljanje in kakovostne javne storitve«, ki ga merimo s stopnjo zaupanja...

3.5. V javni obravnavi je Predlog Zakona o učinkoviti rabi energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nas je seznanilo s Predlogom Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE-1). Zakon obravnava mehanizme spodbujanja energetske učinkovitosti in učinkovite rabe energije, obveznosti učinkovite rabe energije, energetsko učinkovitost stavb, zahteve glede energetske učinkovitosti za proizvode, energetsko...

4. Dogodki SOS

4.1. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

4.2. 19.11.2024. / Divača / 5. nacionalna konferenca Europe Goes Local: Skupaj za kakovostno mladinsko delo na lokalni ravni

Konferenca je namenjena krepitvi podpornih struktur za razvoj mladinskega dela in mladinske politike v lokalnih skupnostih ter povezovanju predstavnikov občin za tesnejše sodelovanje, izmenjavo dobrih praks in medsebojno učenje.

Organizira jo Zavod Movit, nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in ob gostiteljstvu Občine Divača.

Prijavite se tukaj Rok za prijavo: 11. november 2024

Vabljeni županje in župani, občinski svetniki in svetnice ter uslužbenke in uslužbenci občin, pristojni za področje mladine.

 

Udeležence konference bodo pozdravili:

Alenka Štrucl Dovgan, županja Občine Divača

Marko Funkl, predstavnik Skupnosti občin Slovenije in župan Občine Hrastnik

Uroš Skrinar, direktor Zavoda Movit

Poudarki konference:

  • Predstavitev novejših spoznanj o značilnostih današnjih generacij mladih: kdo so, kako razmišljajo, sodelujejo, kaj jih motivira, kaj na njih vpliva, kaj si želijo? Govornica bo Vesna Miloševič Zupančič. Sledila bo razprava z udeleženci.
  • Prikaz uspešnih projektov sodelovanja mladih, organizacij in občin (projektov, ki so bili financirani v programu Erasmus:+ Mladina) in osvetlitev, kaj jih dela uspešne.
  • Priložnosti za občine v nadaljevanju programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota do konca leta 2027.
  • Povezovanje udeležencev, udeleženk konference in priložnosti za refleksijo in ustvarjanje načrtov.

Vabljeni tudi na organiziran ogled in kavico v Muzej slovenskih filmskih igralcev  po konferenci. Interes izrazite v prijavnici za konferenco.

O govornici: Dr. Vesna Miloševič Zupančič, strokovna direktorica e-Študentskega Servisa je strokovnjakinja za mlade in trg dela. Že 19 let se ukvarja z mladimi, trgom dela, zaposlovanjem mladih, študentskim delom in kompetencami. Zadnjih 14 let je zaposlena pri največjem posredniku študentskih del v državi. Pred tem je izkušnje pridobivala v nacionalnih in mednarodnih mladinskih in študentskih organizacijah, kjer je med drugim moderirala in sodelovala kot gostja na različnih konferencah in okroglih mizah na temo zaposlovanja mladih. Je predavateljica in avtorica različnih strokovnih prispevkov.

Udeležba na konferenci je za udeležence brezplačna in financirana iz programov Erasmus:+ Mladina in Evropska solidarnostna enota. 

 VABILO

4.3. 26.11.2024. / Spletno / Bonton je poslovni bonbon

Izobraževanje s praktičnimi vajami, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem zaposlenim v občinah in javnih zavodih, ki so v stiku z javnostjo, sodelavci ali poslovnimi partnerji. Posebej je primerno za vodstvene kadre, referente, zaposlene v sprejemnih pisarnah in na področju stikov z javnostmi ter vse, ki so vključeni v organizacijo sestankov, dogodkov ali drugih oblik komunikacije.

Izobraževanje bo koristno vsem, ki želijo izboljšati svojo profesionalno podobo, povečati učinkovitost komunikacije, graditi boljše medosebne odnose in s tem prispevati k pozitivnemu ugledu svoje organizacije.

 Iz vsebine:

  • kaj obsega poslovni bonton,
  • pomen bontona za učinkovitost in ugled organizacije,
  • prvi vtis,
  • najpomembnejša pravila bontona za uspešno sodelovanje na različnih ravneh,
  • nebesedno sporazumevanje (osebna urejenost, mimika, gestika, proksemika),
  • pozdravljanje, naslavljanje in rokovanje,
  • pozitivna komunikacija, moč besed – kultura dialoga.

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo, v primeru zadostnega števila prijav.

Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov.

Vabilo za tiskanje

4.4. 26.11.2024. / Spletno / Odprti dialog: Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije vas vabita na interaktiven pogovor občin članic s strokovnjakinjami in strokovnjaki na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Spletni dogodek bo potekal v torek,  26. 11. 2024 z začetkom ob 10.00 uri preko aplikacije Zoom. Okvirno trajanje pogovora bo 90 minut.

Sogovorniki bodo:

mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe in Saša Kek, podsekretarka v Sektorju za pospeševanje digitalne preobrazbe, Ministrstvo za digitalno preobrazbo (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga MDP pri tem, Krovni zakon za razvoj digitalizacije, državne storitve oz. gradniki, ki so na voljo občinam, kaj delajo v tujini na ravni lokalnih skupnosti, trendi na različnih področjih digitalnih platform)

Flavio Fuart, predstavnik Združenja za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga gospodarstva oziroma podjetij, ki se ukvarjajo z digitalizacijo, ter vloga evropskih instrumentov, kot so program Digitalna Evropa, pomembnost vključevanja lokalnih skupnosti v digitalne iniciative, ključni izzivi pri digitalizaciji na lokalni ravni, sodelovanje z različnimi deležniki)

Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, predsednik Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS (izkušnje, predlogi občin za premike na področju digitalne preobrazbe…)

mag. Tatjana Koleša, Razvojni center Novo mesto, predstavnica Evropskega digitalnega inovacijskega stičišča SRC-EDIH (podpora EDIH-ov pri digitalni preobrazbi lokalnih skupnosti: usposabljanja, dostop do tehnologij, testiranja pred naložbo, iskanje virov sredstev…).

Moderator dogodka: Peter Geršič, vodja Projektne pisarne, MO Novo mesto, predsednik Odbora za digitalizacijo in pametna mesta pri ZMOS in član Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Predstavnike občin vabimo, da nam ob prijavi na dogodek posredujete vprašanja na predlagano temo, ki bodo izhodišče za pogovor. S strani občin izpostavljena vprašanja in dileme ter diskusija na odprtem dialogu so lahko vodilo pri nadaljnjem delu za še digitalni prehod lokalnih skupnosti.

Vabimo vas, da svojo udeležbo potrdite najkasneje do petka, 22. 11. 2024 preko spodnje prijavnice (v prijavnico, prosimo, zapišite vaša vprašanja).

Na pogovor so vabljene vse občine. Udeležba je brezplačna.

Veselimo se vaše prisotnosti in konstruktivnega sodelovanja.

5. Povpraševanje

5.1. Financiranje razvojnih oddelkov

S strani občin članice smo prejeli vprašanje glede financiranja razvojnih oddelkov (RO) vrtcev in prosi za informacije ostalih občin. In sicer navajajo: »V enega od RO vrtca v drugi občini je vključen otrok iz naše občine. Omenjeni vrtec nam že več mesecev zaračunava razliko do polne cene RO, ki mu je ne krije ministrstvo, naša […]

5.2. Izvajanje 24-urne dežurne službe

Občino članico zanima ali je katera izmed občin podelila koncesijo za izvajanje 24-urne dežurne službe več koncesionarjem ali izključno enemu. Ali se lahko za omenjeno storitev podeli več koncesij hkrati?

5.3. Pristopi delovanja Zavoda RS za varstvo narave

Kontaktirala nas je občina članica, ki jo zanima, ali razpolagate s kakšnim primerom oz. primeri postopkov, pri katerih vas je pristop delovanja Zavoda RS za varstvo narave (v nadaljevanju ZRSVN) zmotil in izstopa iz dosedanje (ustaljene) prakse? Kot odgovor na vprašanje nam lahko posredujte naslednje povratne informacije: Ime občine Vrsta plana...

6. Dogodki drugih

6.1. Inicialna vzpostavitev poenotenih podatkov o parkiriščih za občine – vabilo na predstavitev nacionalne parkirne platforme SIPARK in usposabljanje

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo želi v sodelovanju z Geodetsko upravo RS vzpostaviti poenotene podatke o parkiriščih za vse slovenske občine. V zvezi s tem pristojno ministrstvo vabi vse občine na usposabljanje uporabnikov z nacionalno parkirno platformo SIPARK vsem občinam.

Usposabljanja bodo potekala v naslednjih terminih in lokacijah:

  • ponedeljek, 21. oktobra ob 9:00, Koper
  • torek, 22. oktobra ob 12:00, Ljubljana
  • sreda, 23. oktobra ob 9:00, Celje
  • torek, 5. november ob 9:00, Kranj
  • sreda, 6. novembra ob 9:00, Maribor
  • v četrtek, 7. novembra ob 9:00, Novo mesto

PRIJAVA: Usposabljanje bo predvidoma trajalo 4 ure. Za potrebe izvajanja usposabljanja, naj udeleženci s seboj prinesejo prenosni računalnik. Vabimo vas, da predstavnik občine, ki se bo usposabljanja udeležil, svojo prijavo zabeleži na spodnji povezavi najkasneje do torka, 15. oktobra 2024 na TEJ POVEZAVI.

Kontaktni osebi za dodatne informacije sta gospa Staša Kraljič z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (stasa.kraljic@gov.si) ali gospa Darja Tibaut z Geodetske uprave RS (darja.tibaut@gov.si).

Po opravljeni prijavi bodo prijavljeni udeleženci prejeli gradivo za usposabljanje in dodatna navodila vezano na usposabljanje. Vnos podatkov parkirišč v parkirno platformo SIPARK bodo v pomoč tako prometnim kot prostorskim načrtovalcem, zato se veselijo vaše udeležbe

Informativno organizatorji sporočajo, da je v SIPARK uvoženih že preko 1000 samostojnih gradbeno inženirskih objektov (npr. 78 za Koper, 81 za Ljubljano, 7 za Grosuplje, 11 za Bohinj, 4 za Semič itd.).

Vljudno vabljeni k prijavi in udeležbi!

6.2. 29.10. / Mesec znanosti 2024 s poudarkom na javni varnosti in obvladovanju nasilja v lokalnem okolju in šolskem prostoru

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Inštitut za razvoj vključujoče družbe organizira 29. oktobra 2024 ob 10. uri dogodek, namenjen Mesecu znanosti; https://www.gov.si/dogodki/2024-10-29-odprta-znanost-od-znanstvenih-dokazov-do-vkljucujocih-in-z-dokazi-podprtih-politik-za-razvoj/.

V drugem delu dogodka z moderirano delavnico bodo posebno pozornost namenili javni varnosti in zaupanju v javne institucije. Predstavnikom občin in vzgojno-izobraževalnih zavodov, ki so v skladu s področno zakonodajo pristojni za duševno blagostanje otrok in obvladovanje vrstniškega nasilja je ob brezplačni udeležbi hkrati na razpolago ekspertno znanje in izkustvo, kako na učinkovitejši in usklajen (koherenten) način uresničevati, kar na zadevnem področju duševnega blagostanja in javne varnosti v lokalni skupnosti in šolskem prostoru zahteva tudi nova kriminalitetna politika države; Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje 2024–2028 (ReNPPZK24–28): “Zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja je tesno povezano z zagotavljanjem javne varnosti v lokalnem okolju, zato je pristop, ki vključuje sodelovanje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih, staršev, lokalnih oblasti, policije in drugih deležnikov, nujen del programov javne varnosti v lokalnih skupnostih”.

Prijave posredujet na naslov kontakt@irvd.sivabilo se nahaja tukaj

6.4. 6. 11. / Strokovna ekskurzija o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem

Umanotera in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije organizirata brezplačno strokovno ekskurzijo o javnem naročanju lokalnih trajnostnih živil na avstrijskem Koroškem (6. november, Beljak/Villach). Tukaj vam je na voljo vabilo na strokovno ekskurzijo.

V okviru ekskurzije se bomo spoznali z dobro prakso spodbujanja zdrave prehrane ter krepitve lokalnega kmetijstva in krožnega gospodarstva. Na avstrijskem Koroškem so namreč uspeli v kriterije za javno naročanje vgraditi zahteve v zvezi z izvorom in bolj trajnostnim načinom pridelave hrane ter dosegli zavidljivo raven oskrbe šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov itd. s trajnostno hrano, ki je pridelana na tamkajšnjih kmetijah.

Vabljeni vsi, ki se na občinski ravni ukvarjate z javnimi naročili in vsi, ki vas dana tematika zanima.

6.5. 6. 11. in 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

Vabilo na izobraževanja v okviru BDTI Skills Studio, ki je učni prostor za strokovnjake iz javne uprave, namenjen razvoju bistvenih podatkovnih spretnosti. Oktobra in novembra organizirajo serijo spletnih delavnic:

6. nov2024 Izkoriščanje podnebnih podatkov: Klasifikacija in napovedna analitika za turizem

20. nov2024 Prediktivno modeliranje in analiza v realnem času: Napovedovanje in spremljanje uporabe koles v realnem času

Vabljeni.

6.6. 12. 11. / Posvet Pot do vključujočih projektov - Kako v projektih upoštevati načelo nediskriminacije

Točka CERV in MOVIT organizirata nacionalni posvet Pot do vključujočih projektov – Kako v projektih upoštevati načelo nediskriminacije, ki bo, 12. 11. 2024, od 10.00 do 14.30 v prostorih Tehnoparka Celje.

Cilja posveta sta:

  • predstaviti, kaj pomeni načelo nediskriminacije v evropskih projektih, 
  • s pomočjo praktičnih nasvetov in primerov vsem udeležencem pokazati osnovne načine in metode, kako načelo nediskriminacije vključevati v vse vrste projektov.

Posvet je namenjen predstavnikom vseh vrst organizacij (javnih in zasebnih, profitnih in neprofitnih), ki pridobivajo nepovratna sredstva preko evropskih programov in skladov, kot so CERV, ERASMUS +: MLADINA, EVROPSKA SOLIDARNOSTNA ENOTA,  USTVARJALNA EVROPA, programi INTERREG in drugi.

Vabilo na posvet s programom je dostopno tule: https://cerv-tocka.si/wp-content/uploads/2024/10/e-vabilo-posvet-pot-do-vkljucujocih-projektov.pdf 

Lepo vabljeni.

6.7. 13. in 14.11. / 35. posvet Poslovanje z nepremičninami

GZS-Zbornica za poslovanje z nepremičninami organizira 35. posvet Poslovanje z nepremičninami, ki se bo 13. in 14. novembra odvijal v Portorožu in na spletu. Kot že nekaj let smo s strani Skupnosti občin Slovenije tudi tokrat sodelovali pri pripravi programa plenarnega dela, na katerem bomo tako obravnavali teme, ki so izjemno pomembne tudi za lokalne skupnosti.

Na prvem omizju bomo govorili o aktualnih ukrepih stanovanjske politike, pri čemer bo poudarek na predvideni regulaciji kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene, v okviru katere se načrtuje tudi izjemno pomembna vloga lokalnih skupnosti, ki bodo lahko same vplivale na strogost postavljenih okvirov in s tem na obseg same dejavnosti. Nato pa bomo razpravljali še o načrtih za zagotavljanje cenovno dostopnih najemnih stanovanj, oziroma o posebnem zakonu, ki ga v ta namen pripravljajo na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Na omizju bo v imenu SOS sodeloval župan Občine Tolmin g. Alen Červ.

Popoldansko omizje plenarnega dela posveta pa bo letos namenjeno spremembam prostorske in gradbene zakonodaje, s katerimi naj bi poenostavili in pospešili tako umeščanje v prostor kot pridobivanje gradbene dokumentacije in dovoljenj, s tem pa pospešili gradnjo, še posebej na stanovanjskem področju. Stališča SOS bo v tem delu zastopala županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar.

Drugi dan posveta bo za predstavnike lokalnih skupnosti posebej zanimiv program stanovanjske sekcije, na kateri bomo razpravljali o predvidenih spremembah najemninske politike za javna najemna stanovanja in se seznanili z izhodišči za novi Nacionalni stanovanjski program za obdobje 2025 – 2035, predstavniki javnih stanovanjskih skladov bodo spregovorili o svojih načrtih za zagotavljanje javnih najemnih stanovanj in predstavili nekatere dobre prakse pri izvajanju svojih nalog. Seznanili pa se bomo tudi z nedavno izvedeno študijo o oskrbovanih stanovanjih v Sloveniji.

Več informacij o programu posveta in o prijavi je dostopnih na spodnji povezavi. Člani Skupnosti občin Slovenije pa lahko pri tem izkoristite 10% popust na kotizacijo.

POVEZAVA – www.posvetnepremicnine.si.

 

6.8. 20. 11. / 10. nacionalna konferenca Varnost v lokalnih skupnostih

Člani programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru bodo v sodelovanju z Občino Kočevje organizirali 10. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih, ki bo potekala v Kočevju 20. novembra 2024 z začetkom ob 09.00 uri.

Na povezavi je program letošnje konference o varnosti v lokalnih skupnostih: https://www.fvv.um.si/psvls/10-konferenca.html

Prijave na konferenco sporočite na naslov: rok.hacin@um.si do 30.10.2024.

Spletna stran programske skupine s pregledom dejavnosti v obdobju 2019-2024: https://www.fvv.um.si/psvls/

6.9. 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

6.10. 21. 11. / Vabilo za šole in občine: Izmenjava praks izvajanja Pešbusa in Bicivlak

Posredujemo vabilo. Vse zainteresirani za idejo, da bi tudi na vaši šoli ali v vašem kraju uvedli spremljano hojo v šolo s Pešbusom ali Bicivlakom, prijazno vabljeni na izmenjavo praks. Koordinatorke iz različnih koncev Slovenije vam bodo predstavile izvajanje dejavnosti v praksi in skupaj z ekipo programa Aktivno v šolo in zdravo mesto odgovarjale na vaša vprašanja. Dogodek bo potekal prek spleta v četrtek, 21. novembra 2024, od 13.30 in 16.00.

Dodatne informacije (prijava, program…) najdemo na TEJ POVEZAVI.

7. Aktualni razpisi

7.1. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

7.2. Javni poziv za kroženje kulturnih projektov v letu 2024

S strani Ministrstva za kulturo smo bili obveščeni, da je slednje v septembru objavilo Javni poziv za kroženje kulturnih projektov v letu 2024 (JCP-KKP-2024), s katerim želi ministrstvo spodbuditi decentralizirano kroženje kakovostne umetnosti po vsej državi. Poziv je odprt do porabe sredstev, a najkasneje do 31. oktobra 2024. Mesta na uprizoritvenih…

7.3. Ponovno odprt razpis EUI za medsebojni pregled urbanih strategij

Evropska pobuda za mesta (EUI) je ponovno objavila nov razpis za Peer Review – medsebojni pregled trajnostnih urbanih strategij. Razpis je odprt do 13. novembra 2024.

Mesta, to je vaša priložnost, da izboljšate svoje strategije, se naučite novih spretnosti in vzpostavite trajne evropske povezave!

Ta razpis je namenjen vsem mestom v EU, ki želijo razpravljati o strategijah trajnostnega urbanega razvoja.

7.4. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

8. Novice drugih

8.2. Objavljeno povabilo za izbor programov javnih del za leto 2025

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) je 24. 10. 2024 objavil Javno povabilo za izbor programov javnih del za leto 2025. Javna dela so namenjena aktiviranju brezposelnih oseb, njihovi socialni vključenosti, ohranitvi in razvoju delovnih sposobnosti ter spodbujanju razvoja novih delovnih mest v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi pri reševanju brezposelnosti na njihovem območju.

Več lahko preberete TUKAJ.

8.3. E-informator Vizija kohezija

Pred vami je nova številka mesečnega e-informatorja Vizija kohezija.

Vas zanimajo možnosti evropskega sofinanciranja? Številne priložnosti najdete v Viziji koheziji v obliki javnih razpisov in javnih pozivov, ne spreglejte pa niti zanimivih novic s področja evropske kohezijske politike. Med drugim napovedujejo 2. nacionalni posvet, v okviru katerega bodo imeli udeleženci priložnost razpravljati o prihodnosti evropske kohezijske politike po letu 2027, da bi se pravočasno pripravili na prihajajoče izzive.

Vašo Vizijo kohezijo najdete tukaj: https://tinyurl.com/faavzntc

8.4. Manjše rekonstrukcije in njihova vloga pri celoviti energetski prenovi stavb - usposabljanje U4-3-4 life ip care4climate

GI ZRMK vabi na usposabljanje z oznako U4-3 in U4-4, ki ga izvajajo v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje, podnebje in energijo – več v priloženem vabilu TUKAJ.

Tokratno usposabljanje obravnava manjše rekonstrukcije in njihovo vlogo pri celoviti energetski prenovi stavb in je namenjeno javnemu sektorju (občine, zavodi, ožji javni sektor, zavodi, ..) in drugim strokovnjakom (projektanti, inženirji, nadzorniki, investitorji, ..).

Usposabljanje obsega 21 šolskih in bo potekalo v živo v e-obliki, in sicer v dveh terminih:

Termin 1: U4-3

torek, 12. novembra 2024, med 9.00 in 15.30 v e-obliki oz. prek Zooma,

sreda, 13. november 2024, med 9.00 in 14.00, v živo na GR in v

torek, 19. novembra 2024, med 9.00 in 15.45 v e-obliki oz. prek Zooma.

 

Termin 2: U4-4

torek, 12. novembra 2024, med 9.00 in 15.30 v e-obliki oz. prek Zooma,

četrtek, 14. november 2024, med 9.00 in 14.00, v živo na GR in v

torek, 19. novembra 2024, med 9.00 in 15.45 v e-obliki oz. prek Zooma.

 

Program je dostopen na tej povezavi.

Udeležba na usposabljanju je brezplačna, kljub temu je obvezna spletna prijava s klikom na besedo TUKAJ (z gumbom »Ctrl« in klikom na besedo TUKAJ se odpre spletna prijavnica, ki jo najdete v rubriki Aktualna usposabljanja pod oznako U4-3 in U4-4).

Prijave sprejemajo do četrtka, 7. novembra 2024 do 17. ure.

Za morebitne težave s prijavo kontaktirajte tehnično podporo preko e-pošte: info@trajnostnagradnja.si.

Pooblaščeni arhitekti, krajinski arhitekti in prostorski načrtovalci ZAPS za udeležbo pridobijo 3 KT za prvi dan, in po 2 KT za vsak naslednji dan –  sklop C (Tehnologija, materiali in tehnika) v skladu s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih arhitektov, krajinskih arhitektov in prostorskih načrtovalcev.