Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Iskanje partnerjev v Sloveniji s področja povezovanja in sodelovanja

Novice drugih

OBČINI ČLANICI GORENJA VAS – POLJANE, KI PRAZNUJE SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Zelena luč za Podnebno pisarno za občine in regije

Predsednik Skupnosti občin Slovenije, mag. Gregor Macedoni in minister za okolje, podnebje in energijo, Bojan Kumer sta danes podpisala pogodbo o vzpostavitvi podnebne pisarne za občine in regije. Osrednja vloga podnebne pisarne bo prilagajanje občin in regij na podnebne spremembe ter povečanje njihove podnebne odpornosti.

Ob formalnem podpisu je predsednik SOS Gregor Macedoni poudaril: »S podpisom pogodbe uradno vzpostavljamo podnebno pisarno, ki bo začela delovati 13. novembra 2024. Ta pomemben korak je rezultat dolgoletnih prizadevanj Skupnosti občin Slovenije in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Podnebna pisarna bo občinam nudila ključno podporo pri prilagajanju na podnebne spremembe, jim pomagala pri pripravi projektov, organizirala izobraževalne in svetovalne aktivnosti ter omogočila učinkovitejše sodelovanje z državo in drugimi institucijami. Predstavljala bo pomemben most med strateško in operativno ravnjo. V širši globalni skupnosti že nekaj časa velja, da se trajnostnega razvoja ne more izvajati in dosegati zastavljene podnebne cilje brez celovitega opolnomočenja in izvajanja ukrepov na lokalni ravni. V Skupnosti občin Slovenije verjamemo, da bomo s pomočjo aktivnosti podnebne pisarne za vse slovenske lokalne skupnosti lažje dosegli strateške okoljske cilje države.«  

Ob podpisu pogodbe je minister Kumer poudaril, da prilagajanje na podnebne spremembe zahteva aktivno podporo in usmerjanje tako s strani države kot lokalnih oblasti, saj so izzivi, s katerimi se soočamo, konkretni za posamezna območja. Podnebna pisarna bo občinam zagotavljala ključne informacije za razvoj ukrepov prilagajanja, strokovna izobraževanja ter tehnično pomoč pri prijavah projektov področja prilagajanja podnebnim spremembam na razpise.

Skupnost občin Slovenije bo svoje članice o aktivnostih podnebne pisarne ter v kratkem razpoložljivih storitvah sproti obveščala.

1.2. Zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3 v Žalcu

V petek, 8. novembra 2024 je na Občini Žalec potekala zaključna svetovalnica programa Ven za zdravje 3  in vabljenimi predstavnicami in predstavniki iz občinske uprave ter tamkajšnjih javnih zavodov. Svetovalnice se je udeležila tudi predstavnica sekretariata SOS.

Ključni namen svetovalnice je bil celovito iskanje skupnih ugotovitev s področja urejanja prostora na območjih mestnega jedra, športnega parka, turistične poti in Soseske V, med drugim tudi o tem, kje ležijo prostorski izzivi, kako poteka medsektorska izmenjava informacij na Občini ter sodelovanje in iskanje rešitev za obravnave izzive znotraj občine s strani različnih predstavnikov. Delavnico je moderiral partner programa Tomaž Gorec iz Inštituta za zdravje in okolje. Uvodoma so udeleženke in udeleženci, katerih je bilo več kot dvajset, predstavili svoja pričakovanja od delavnice. Sledila je predstavitev in razprava o splošnih in konkretnih ukrepih za celovito izboljšanje stanja zelenih površin za spodbujanje aktivnega življenjskega sloga prebivalk in prebivalcev Žalca s strani vodje programa Ven za Zdravje 3 Ine Šuklje Erjavec in Jane Kozamernik z Urbanističnega inštituta RS. Delavnica je bila zasnovana tako, da so vse udeleženke in udeleženci imeli možnost predlagati in dopolniti predloge k rešitvam in ukrepom ter izraziti svoja razmišljanja glede možnosti in potreb po medsebojnem sodelovanju in iskanju sinergij pri oblikovanju in izvajanju izboljšav. Med drugim smo ugotovili, da ima Žalec že vzpostavljen zeleni sistem, ki pa potrebuje osvežitev ukrepov in bolj celosten pristop obravnave, kamor bo treba uspešneje naslavljati in vključevati vse izzive zelenega sistema med drugim tudi v načrtovanje prometne infrastrukture, razvoja športa, vključevanja javnosti in zagotavljana enakovrednih možnosti invalidov.  

Glavno sporočilo posvetovalne skupine programa je bilo tem celovitejše in širše naslajanje izzivov kar se tiče profila uporabnic in uporabnikov, več namenskosti površin in iskanja drugačnih rešitev v občini ne glede na lastništvo zemljišč. Prepoznan je bil pomen vključevanja tovrstnih predlogov v strateške dokumente različnih področij delovanja, za namen, da se jih upošteva in pomisli nanje, ko se razmišlja o ukrepih razvoja občine v prihodnosti. Ugotovitve skupne delavnice bodo udeleženke in udeleženci svetovalnice še dokončali pisno in zaključili sodelovanje z izročkom, kot je osnutek akcijskega načrta, ki bo občini v pomoč pri načrtovanju in uresničevanju razvoja zelenih površin in aktivnejšega življenjskega sloga.

1.3. Lokalna integracija v Čakovcu in Zagrebu

Med 11. in 13. novembrom 2024 je potekalo študijsko srečanje projektnih partnerjev projekta EMV-LII, namenjenega krepitvi migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja.

Prvi dan smo se v Čakovcu, kjer nas je pozdravil župan Matija Posavec, seznanili z dobrimi praksami občine. Predstavilo se je Društvo Kalinka – društvo rusko govorečega območja v Medžimurju, ki je primer dobrega povezovanja in trenutno največje društvo ruske nacionalne manjšine na Hrvaškem. Ogledali smo si Center PrInOS, organizacijsko enoto za zagotavljanje socialnih storitev, ustanovljeno v okviru Mestne organizacije Rdečega križa Čakovec in Ljudsko univerzo v Čakovcu (Pučko otvoreno  učilišče), ki nudi vseživljenjsko izobraževanje in sodeluje tudi z lokalno in regionalno upravo.

Naslednja dva dni je v Zagrebu potekal sestanek projektnih partnerjev vezanih na vsebino in prihajajoče aktivnosti projekta. Program pa je vseboval tudi oglede dobrih praks in aktivnosti, ki jih izvajajo v mestu Zagreb. Ogledali smo si Center dobrodošlice (One stop shop) za prosilce in prosilke za mednarodno zaščito, osebe z odobreno mednarodno ali začasno zaščito ter tuje delavce in delavke z dovoljenjem za prebivanje in delo. Predstavili so nam Akcijski načrt za integracijo mesta Zagreb, bodoči Medkulturni socialni center, srečali smo se s kolektivom Ženske za ženske ter z društvom in galerijo Living Atelier DK. Sledil je obisk mladinskega centra Ribnjak. Gre za ustanovo, v kateri se izvajajo kulturne, vzgojno-izobraževalne, umetniške in različne socialne dejavnosti.

Zadnji dan je bil namenjen predstavitvi dobrih praks projektnih partnerjev iz Luksemburga in občine Lustenau. Dogovorili smo tudi naslednje srečanje, ki ga bomo gostili projektni partnerji iz Slovenije ( Mirovni inštitut, Kulturno društvo Gmajna, Mestna občina Ljubljana in Skupnost občin Slovenije) v Ljubljani.

1.4. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.1. Predlog Zakona o gostinstvu (ZGos-1) v medresorskem usklajevanju

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je posredovalo predlog Zakona o gostinstvu v medresorsko usklajevanje. Obrazložitev predloga zakona vam je na voljo TUKAJ. Besedilo členov predloga zakona vam je na voljo TUKAJ. Meseca maja letos je bil predlog zakona posredovan v javno obravnavo. Skupnost občin Slovenije je v imenu občin članic...

2.2. Spremembe in dopolnitve Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice

Obveščamo vas, da je so v javni obravnavi spremembe in dopolnitve Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice. In sicer se nanaša sprememba na Prilogo 2, ki določa standard dostopnosti, v delu, ki se nanaša na...

2.3. Predlog zakona o dopolnitvi Zakona o lokalni samoupravi (ZLS-T)

Državni zbor RS je poslal v mnenje Predlog zakona o dopolnitvi Zakona o lokalni samoupravi (ZLS-T), ki se obravnava v skrajšanem postopku. Besedilo predloga zakona najdete TUKAJ. Ob obravnavi zakona o dopolnitvi Zakona o poslancih se je odprlo vprašanje združljivosti in nezdružljivosti funkcije za pripadnike italijanske ali madžarske narodne...

2.5. Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027 – predlog za javno obravnavo

V javno obravnavo je bil poslan predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027. Vljudno vas prosimo za čim hitrejši pregled predloga uredbe, ki je ključna za pravočasno objavo javnih razpisov. Vaše pripombe, predloge, mnenja in dopolnitve na predlog...

2.6. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora

Vlada Republike Slovenije je na 127. redni seji dne 7. novembra 2024 določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora – skrajšani postopek in ga poslala v obravnavo in sprejem na Državni zbor. Predlog zakona se nanaša na prehodne določbe: Besedilo predloga zakona prilagamo tukaj. Pripombe na predlog nam...

2.7. Predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami

Seznanjamo vas, da je v obravnavi predlog Pravilnika o izobrazbi vzgojiteljev predšolskih otrok in drugih strokovnih delavcev v programih za predšolske otroke in v prilagojenih programih za predšolske otroke s posebnimi potrebami, ki ga objavljamo TUKAJ. Vaše komentarje na predlog nam lahko posredujete od ponedeljka, 9. 12. 2024 na naslov...

3. Dogodki SOS

3.1. 19.11.2024. / Divača / 5. nacionalna konferenca Europe Goes Local: Skupaj za kakovostno mladinsko delo na lokalni ravni

Konferenca je namenjena krepitvi podpornih struktur za razvoj mladinskega dela in mladinske politike v lokalnih skupnostih ter povezovanju predstavnikov občin za tesnejše sodelovanje, izmenjavo dobrih praks in medsebojno učenje.

Organizira jo Zavod Movit, nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in ob gostiteljstvu Občine Divača.

Prijavite se tukaj Rok za prijavo: 11. november 2024

Vabljeni županje in župani, občinski svetniki in svetnice ter uslužbenke in uslužbenci občin, pristojni za področje mladine.

 

Udeležence konference bodo pozdravili:

Alenka Štrucl Dovgan, županja Občine Divača

Marko Funkl, predstavnik Skupnosti občin Slovenije in župan Občine Hrastnik

Uroš Skrinar, direktor Zavoda Movit

Poudarki konference:

  • Predstavitev novejših spoznanj o značilnostih današnjih generacij mladih: kdo so, kako razmišljajo, sodelujejo, kaj jih motivira, kaj na njih vpliva, kaj si želijo? Govornica bo Vesna Miloševič Zupančič. Sledila bo razprava z udeleženci.
  • Prikaz uspešnih projektov sodelovanja mladih, organizacij in občin (projektov, ki so bili financirani v programu Erasmus:+ Mladina) in osvetlitev, kaj jih dela uspešne.
  • Priložnosti za občine v nadaljevanju programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota do konca leta 2027.
  • Povezovanje udeležencev, udeleženk konference in priložnosti za refleksijo in ustvarjanje načrtov.

Vabljeni tudi na organiziran ogled in kavico v Muzej slovenskih filmskih igralcev  po konferenci. Interes izrazite v prijavnici za konferenco.

O govornici: Dr. Vesna Miloševič Zupančič, strokovna direktorica e-Študentskega Servisa je strokovnjakinja za mlade in trg dela. Že 19 let se ukvarja z mladimi, trgom dela, zaposlovanjem mladih, študentskim delom in kompetencami. Zadnjih 14 let je zaposlena pri največjem posredniku študentskih del v državi. Pred tem je izkušnje pridobivala v nacionalnih in mednarodnih mladinskih in študentskih organizacijah, kjer je med drugim moderirala in sodelovala kot gostja na različnih konferencah in okroglih mizah na temo zaposlovanja mladih. Je predavateljica in avtorica različnih strokovnih prispevkov.

Udeležba na konferenci je za udeležence brezplačna in financirana iz programov Erasmus:+ Mladina in Evropska solidarnostna enota. 

 VABILO

3.2. 19.11.2024. / Spletno / Spletni seminar: Združevanje javnih zavodov

Zakon o zavodih iz leta 1991 je uredil temeljna vprašanja zavodov, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture in drugih dejavnosti. V praksi se občine srečujete z različnimi pravnimi režimi statusnih ureditev javnih zavodov po področnih zakonih, ki povečini terjajo ustanavljanje samostojnih javnih zavodov po področjih, kar je z vidika javnih financ neracionalno.

Skupnost občin Slovenije organizira spletni seminar, na katerem bo dr. Boštjan Brezovnik predaval o združevanju javnih zavodov, ustanavljanju javnih zavodov brez statusa pravne osebe javnega prava, organizaciji in delu organov javnega zavoda, ustanovitvi in delu sveta ustanoviteljic ter ureditvi razmerij med javnim zavodom in občinami ustanoviteljicami.

Seminar bo preko spletne aplikacije ZOOM potekal v torek, 19. 11. 2024, s pričetkom ob 10. uri.

Vabilo s podrobnejšo vsebino najdete TUKAJ.

Vljudno vabljeni!

3.3. 21.11.2024. / Spletno / Izdaja občinskih obveznic

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za finance, Direktoratom za zakladništvo organizira spletni seminar na temo izvajanja obveznic. Na posvetu bo podrobneje predstavljene prednosti in morebitni izzivi obveznic.

Na seminarju, bomo občinam zagotovili pomembne informacije in smernice, ki bodo v pomoč pri sprejemanju odločitev in morebitni izvedbi izdajanja obveznic. Program bo vključeval naslednje vsebine:

  • Pregled postopka izdaje občinskih obveznic (pravna podlaga, način izdaje, poravnava v KDD, uvrstitev na LJSE, stroški izdaje)
  • Prednosti in potencialne koristi za občine,
  • Izzivi in tveganja, na katera je treba biti pozoren,
  • Odgovori na vprašanja občin, ki se s to možnostjo srečujejo prvič.

V pripravi je predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin ki predvideva novost, da bodo občine imele možnost izdajanja občinskih obveznic. Ob morebitni spremembi želimo  občinam predstaviti izkušnje države pri izdajanju obveznic, ter predstaviti prednosti in morebitne izzive, ki bi jih izdajanje občinskih obveznic prineslo.

Verjamemo, da bo strokovna pomoč koristna pri uspešni pripravi občin na ta nov finančni izziv in priložnost.

 

3.4. 26.11.2024. / Spletno / Bonton je poslovni bonbon

Izobraževanje s praktičnimi vajami, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem zaposlenim v občinah in javnih zavodih, ki so v stiku z javnostjo, sodelavci ali poslovnimi partnerji. Posebej je primerno za vodstvene kadre, referente, zaposlene v sprejemnih pisarnah in na področju stikov z javnostmi ter vse, ki so vključeni v organizacijo sestankov, dogodkov ali drugih oblik komunikacije.

Izobraževanje bo koristno vsem, ki želijo izboljšati svojo profesionalno podobo, povečati učinkovitost komunikacije, graditi boljše medosebne odnose in s tem prispevati k pozitivnemu ugledu svoje organizacije.

 Iz vsebine:

  • kaj obsega poslovni bonton,
  • pomen bontona za učinkovitost in ugled organizacije,
  • prvi vtis,
  • najpomembnejša pravila bontona za uspešno sodelovanje na različnih ravneh,
  • nebesedno sporazumevanje (osebna urejenost, mimika, gestika, proksemika),
  • pozdravljanje, naslavljanje in rokovanje,
  • pozitivna komunikacija, moč besed – kultura dialoga.

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo, v primeru zadostnega števila prijav.

Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov.

Vabilo za tiskanje

3.5. 26.11.2024. / Spletno / Odprti dialog: Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije vas vabita na interaktiven pogovor občin članic s strokovnjakinjami in strokovnjaki na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Spletni dogodek bo potekal v torek,  26. 11. 2024 z začetkom ob 10.00 uri preko aplikacije Zoom. Okvirno trajanje pogovora bo 90 minut.

Sogovorniki bodo:

mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe in Saša Kek, podsekretarka v Sektorju za pospeševanje digitalne preobrazbe, Ministrstvo za digitalno preobrazbo (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga MDP pri tem, Krovni zakon za razvoj digitalizacije, državne storitve oz. gradniki, ki so na voljo občinam, kaj delajo v tujini na ravni lokalnih skupnosti, trendi na različnih področjih digitalnih platform)

Flavio Fuart, predstavnik Združenja za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga gospodarstva oziroma podjetij, ki se ukvarjajo z digitalizacijo, ter vloga evropskih instrumentov, kot so program Digitalna Evropa, pomembnost vključevanja lokalnih skupnosti v digitalne iniciative, ključni izzivi pri digitalizaciji na lokalni ravni, sodelovanje z različnimi deležniki)

Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, predsednik Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS (izkušnje, predlogi občin za premike na področju digitalne preobrazbe…)

mag. Tatjana Koleša, Razvojni center Novo mesto, predstavnica Evropskega digitalnega inovacijskega stičišča SRC-EDIH (podpora EDIH-ov pri digitalni preobrazbi lokalnih skupnosti: usposabljanja, dostop do tehnologij, testiranja pred naložbo, iskanje virov sredstev…).

Moderator dogodka: Peter Geršič, vodja Projektne pisarne, MO Novo mesto, predsednik Odbora za digitalizacijo in pametna mesta pri ZMOS in član Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Predstavnike občin vabimo, da nam ob prijavi na dogodek posredujete vprašanja na predlagano temo, ki bodo izhodišče za pogovor. S strani občin izpostavljena vprašanja in dileme ter diskusija na odprtem dialogu so lahko vodilo pri nadaljnjem delu za še digitalni prehod lokalnih skupnosti.

Vabimo vas, da svojo udeležbo potrdite najkasneje do petka, 22. 11. 2024 preko spodnje prijavnice (v prijavnico, prosimo, zapišite vaša vprašanja).

Na pogovor so vabljene vse občine. Udeležba je brezplačna.

Veselimo se vaše prisotnosti in konstruktivnega sodelovanja.

4. Povpraševanje

4.1. Upravljanje pokopališča

V skladu z Zakonom o pokopališki in pogrebni dejavnosti je upravljavec pokopališča občina ali oseba javnega prava. V skladu z zakonom ste občine, ki niste lastnik pokopališča ali nimate urejene razpolagalne pravice za upravljanje pokopališča, dolžne do leta 2026 urediti lastništvo in upravljanje pokopališč v občini. Zakon torej zasleduje...

4.2. Ultrazvočni odganjalec živali

Na SOS se je obrnila občina članica s prošnjo po prejemu prakse ostalih občin glede prejete pobude občanov za razrešitve zadeve glede motečih naprav. Namreč na občino so se obrnili občani glede ultrazvočnih naprav za odganjanje živali (krta oz. voluharja…). Sosed ima več glasnih in motečih naprav, zaradi katerih so večkrat v sporu. V imenu...

4.3. Sofinanciranje modernizacije občinskih cest

Na SOS se je obrnila občina članica, katere občinski svetnik je podal pobudo, da se ponovno uvede možnost sofinanciranja modernizacije občinskih cest (asfaltiranja) s strani občanov oziroma uporabnikov.  Občini članici je poznana možnost uvedbe samoprispevka na osnovi predhodno izvedenega referenduma, možnost izdajanja odločb o komunalnem...

5. Dogodki drugih

5.1. 20. 11. / Konferenca projektov LIFE NarcIS in SLO4D

Ekipa projekta LIFE NarcIS vas vabi na skupno konferenco projektov LIFE NarcIS in SLO4D, ki bo potekala v sredo, 20. novembra 2024, na Brdu pri Kranju.

Z letošnjim letom zaključujejo projekt LIFE NarcIS, v katerem so vzpostavili hrbtenico informacijskega sistema za naravo – NarcIS, in tudi zato bodo veseli, če se boste pridružili na skupnem dogodku. Na konferenci se bodo preko predstavitev in okrogle mize prepletale vsebine s področij narave, okolja, voda, prostora in digitalne preobrazbe. Obenem se bo v javnost lansiral sistem NarcIS in predstavili njihovi nadaljnji koraki.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ, program dogodka pa TUKAJ.

Udeležba na konferenci je brezplačna, nanjo pa se prijavite preko te povezave.

5.2. 20. 11. / 10. nacionalna konferenca Varnost v lokalnih skupnostih

Člani programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru bodo v sodelovanju z Občino Kočevje organizirali 10. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih, ki bo potekala v Kočevju 20. novembra 2024 z začetkom ob 09.00 uri.

Na povezavi je program letošnje konference o varnosti v lokalnih skupnostih: https://www.fvv.um.si/psvls/10-konferenca.html

Prijave na konferenco sporočite na naslov: rok.hacin@um.si do 30.10.2024.

Spletna stran programske skupine s pregledom dejavnosti v obdobju 2019-2024: https://www.fvv.um.si/psvls/

5.3. 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

Vabilo na izobraževanja v okviru BDTI Skills Studio, ki je učni prostor za strokovnjake iz javne uprave, namenjen razvoju bistvenih podatkovnih spretnosti. Oktobra in novembra organizirajo serijo spletnih delavnic:

6. nov2024 Izkoriščanje podnebnih podatkov: Klasifikacija in napovedna analitika za turizem

20. nov2024 Prediktivno modeliranje in analiza v realnem času: Napovedovanje in spremljanje uporabe koles v realnem času

Vabljeni.

5.4. 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

5.5. 21. 11. / Vabilo za šole in občine: Izmenjava praks izvajanja Pešbusa in Bicivlak

Posredujemo vabilo. Vse zainteresirani za idejo, da bi tudi na vaši šoli ali v vašem kraju uvedli spremljano hojo v šolo s Pešbusom ali Bicivlakom, prijazno vabljeni na izmenjavo praks. Koordinatorke iz različnih koncev Slovenije vam bodo predstavile izvajanje dejavnosti v praksi in skupaj z ekipo programa Aktivno v šolo in zdravo mesto odgovarjale na vaša vprašanja. Dogodek bo potekal prek spleta v četrtek, 21. novembra 2024, od 13.30 in 16.00.

Dodatne informacije (prijava, program…) najdemo na TEJ POVEZAVI.

5.6. 25. 11. / Pravičen prehod - se res zavedamo, kaj to pomeni?

Državni svet RS pripravlja posvet ” PRAVIČEN PREHOD – SE RES VSI ZAVEDAMO, KAJ TO POMENI?” ki bo v ponedeljek, 25. novembra 2024, ob 11.30, v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, Ljubljana.

Posvet se pripravlja na pobudo županov in državnih svetnikov Petra Dermola in Matjaža Švagana, ki v Državnem svetu zastopata interese občin Savinjsko-šaleške regije in regije Zasavje.

Posvet je namenjen predstavitvi socialno-ekonomskih izzivov izstopa iz premoga v Savinjsko-šaleški regiji in regiji Zasavje, jasni opredelitvi skupne vizije pravičnega prehoda in določitvi prednostnih nalog za socialno odgovoren prehod, pri čemer bo poudarek na zaščiti pravic delavcev, spodbujanju zaposlitvenih možnosti, razvoju gospodarstva in ohranjanju socialne stabilnosti. Na posvetu bodo predstavljene tudi evropske izkušnje pri izvedbi pravičnih prehodov.

Vabilo s programom (s povezavo do prijave na posvet) bo posredovano naknadno.

Vsi, ki se posveta ne boste mogli udeležiti v živo, ga boste lahko spremljali prek spletne strani www.ds-rs.si in na YouTube strani Državnega sveta.

5.7. 25. 11. / Spletni dogodek ''Cross-border co-operation'' v organizaciji OECD in Evropske komisije

OECD organizira v sodelovanju z Evropsko komisijo spletni dogodek ”International dialogue on cross-border co-operation”, ki bo potekal dne 25.11.2024. Vsebina je na temo čezmejnega sodelovanja.

Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Prijava za udeležbo preko spleta je možna do petka 22. 11. 2024 tu: Meeting Registration – Zoom  in je brez kotizacije.

Nekaj več informacij o dogodku: International dialogue event on cross-border governance | OECD

Več o projektu: Building more resilient cross-border regions .

5.8. 25. - 26. 11. / Mednarodna konferenca Geografske označbe in kolektivne znamke: tradicija, kakovost in identiteta za trajnostno konkurenčnost

Urad RS za intelektualno lastnino vas vabi na mednarodno konferenco o geografskih označbah in kolektivnih znamkah na področju gastronomije in turizma z naslovom

Geografske označbe in kolektivne znamke: tradicija, kakovost in identiteta za trajnostno konkurenčnost,

 ki bo potekala 25. in 26. novembra 2024 v kongresnem centru Brdo pri Kranju.

Gre za dogodek, na katerem bodo med drugim slovenske, predvsem pa različne evropske lokalne skupnosti predstavile gospodarske in druge prednosti uporabe geografskih označb in kolektivnih znamk, kot orodje promocije, razvoja in uveljavitve lokalnih rokodelskih in obrtnih izdelkov ter turističnih destinacij.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Osnutek programa vam je na voljo TUKAJ.

Udeležba je brezplačna, prijava je na tej povezavi.

5.9. 26. 11. / Nacionalni posvet PRILAGAJANJE PODNEBNIM SPREMEMBAM V SODELOVANJU Z NARAVO

Dne 26. 11. 2024 od 9. do 13. ure bo v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša – Metelkova 2, 1000 Ljubljana) potekal nacionalni posvet Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo.

 Podnebna kriza in kriza biodiverzitete sta neločljivo povezani in ogrožata zadovoljevanje osnovnih potreb ljudi za preživetje: potrebe po hrani, vodi in ustreznem bivalnem okolju. Ohranjanje in obnova narave sta edini način za krepitev naše odpornosti na učinke podnebnih sprememb. Zato je to ključen ukrep človeštva za prilagajanje vse bolj izrazitim učinkom podnebnih sprememb. Na nacionalni ravni se pripravlja nacionalna strategija prilagajanja podnebnim spremembam, država pa bo morala pristopiti tudi k pripravi nacionalnega načrta obnove narave. Zato je zdaj čas za razpravo o tem, kašne obveznosti bo morala Slovenija v zvezi s tem izpolniti in kako bo to naredila, da bo z obnovo narave in na naravi temelječih rešitev postala čim bolj odporna na posledice podnebnih sprememb, ter kakšne ovire mora glede na aktualno stanje premostiti.

Več o dogodku in programu si lahko pogledate TUKAJ.

Obvezna je prijava: TUKAJ.

Zaželena je udeležba v živo, tistim, ki ne morete priti v Ljubljano, pa bo omogočeno spremljanje dogodka na daljavo, vendar brez možnosti razprave.

Ne glede na udeležbo na dogodku pa vas prosimo, da do 20. 11. 2024 izpolnite ANKETO, ki vam bo vzela manj kot 5 min časa in s katero želimo še pred posvetom ugotoviti, kakšno je zavedanje o stanju in izzivih varstva narave za boljše prilagajanje podnebnim spremembam.

Kontakt za dodatne informacije: katja.miklavcic@pic.si.

 

Veseli bomo tudi, če boste to vabilo delili v svojih krogih.

 

Posvet organizirata PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) v okviru projekta Zagovorniki okolja – Narava za podnebje, ki ga financirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.

 

 

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja

Legal Center for the Protection of Human Rights and the Environment

Metelkova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija/Slovenia

Tel.:+386 1 521 18 88; +386 51 681 181

[Facebook, Instagram, Linkedin]

 

 

5.10. 3. 12. / Družbeno odgovorno javno naročanje v Sloveniji

V imenu Evropske komisije vas Evropsko združenje za inovacije na področju lokalnega razvoja (AEIDL), Inštitut za ekonomsko demokracijo in partnerji obvešča, da bo enodnevno izobraževanje o družbeno odgovornem javnem naročanju v Sloveniji izvedeno v Ljubljani na Evropski pravni fakulteti v torek, 3. 12. 2024.

Pridružite se interaktivnemu usposabljanju, ki so ga oblikovali na podlagi raziskave, intervjujev in posvetovanj s strokovnjaki za javna naročila in socialno ekonomijo, izvedenimi v jeseni 2023. Program vključuje proaktivne delavnice, prilagojene potrebam javnih naročnikov in subjektov socialne ekonomije, medsebojno učenje in priložnost za dinamično mreženje.

Program vam je na voljo TUKAJ.

Prijavite se lahko tukaj.

Usposabljanje Evropske komisije je del projektne pogodbe EISMEA/2022/OP/0014 z naslovom »Usposabljanje in ozaveščanje o družbeno odgovornem javnem naročanju«. Pobuda, zasnovana za ozaveščanje in zagovarjanje politik družbeno odgovornega javnega naročanja, želi opolnomočiti javne naročnike in izboljšati dostop podjetij socialne ekonomije do javnih naročil.

6. Aktualni razpisi

6.1. Najava 2. javnega razpisa (NOO): Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj

Ministrstvo za solidarno prihodnost bo v januarju 2025 objavilo »2. javni razpis za izvajanje Investicije: Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj«, ki se delno financira iz sredstev Evropske unije in sicer iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), 4. razvojno področje: Zdravstvo in socialna varnost, Komponenta 3: stanovanjska politika (C4 K3), Investicija: Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj.
Skupna višina razpoložljivih sredstev javnega razpisa za obdobje od 2025 do 2026 bo znašala vsaj 2.839.261,70 EUR.
Ministrstvo bo posamezni projekt sofinanciralo v višini za 50 % skupnih upravičenih stroškov projekta, vendar ne več kot 700.000,00 EUR na projekt.

  • Več informacij o najavi najdete v prilogi tukaj.

6.2. Odprtje drugega javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije (SRRS)

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da se je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

6.3. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

6.4. Objavljeno javno naročilo na področju prilaganja naselij na podnebne spremembe

Ministrstvo za naravne vire in prostor vabi zainteresirane k oddaji ponudbe za javno naročilo z naslovom Prilaganje naselij na podnebne spremembe – priprava priporočil za prostorsko načrtovanje. Predmet javnega naročila je naročilo izdelave priporočil in usmeritev (splošnih in konkretnih) namenjenih prostorskemu (urbanističnemu) načrtovanju za prilagajanje naselij na podnebne spremembe.

Več si lahko preberete TUKAJ.

6.5. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

6.6. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

7. Iskanje partnerjev v Sloveniji s področja povezovanja in sodelovanja

7.1. Občina Solonka v Lvovski regiji v Ukrajini išče občine za sodelovanje in izvajanje skupnih projektov v okviru programov EU

Občina Solonka v Lvovski regiji v Ukrajini se nahaja 1 km od mesta Lvov, kar je ugodna lokacija za poslovanje, saj je v bližini skoncentriran celoten infrastrukturni sistem: letališče, železnica, mednarodni mejni prehodi z EU.  V občini  živi 18.828 prebivalcev v 21ih naselij, skupna površina je 174,3 km².

Njihov cilj je zagotoviti trajnostni razvoj z vključevanjem evropskih projektov, namenjenih podpori gospodarske rasti, okoljski trajnosti, zelenemu gospodarstvu in družbeno-kulturni izmenjavi med skupnostmi. Zato se obračajo na predstavnike lokalnih skupnosti v Sloveniji s prošnjo za sodelovanje, saj verjamejo v moč sodelovanja in občinskega partnerstva za doseganje visokih rezultatov.

Sodelujejo že v različnih programih, kot npr. Interreg Europe, nacionalni Erasmus+, Obzorje Evropa, LIFE, NEFCO, Ukrajinski sklad, program Ustvarjalna Evropa (CREA), program Digitalna Evropa (DIGITAL). Več informacij lahko najdete na platformi Cities 4 Cities: https://cities4cities.eu/community/solonka-territorial-community/.

Predstavitev občine vam je na voljo TUKAJ, zloženka o občini pa TUKAJ.

Za dodatne informacije vam je na voljo Andriy ZHYDACHEK, namestnik vodje mednarodnih dejavnosti skupnosti Solonka (e-mail: zhyvchek@gmail.com, +38 067 340 85 30, Facebook in Linkedin).

8. Novice drugih

8.1. Priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov – tretje srečanje z resorji

Pod vodstvom ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka je v okviru procesa priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov (RPP), včeraj 14. novembra, potekalo tretje srečanje z resorji, usmerjeno v pripravo vsebine Izhodišč in usklajevanja z resorji. Sestanka so se udeležili predstavniki regionalnih razvojnih agencij kot pripravljavci RPP in predstavniki ministrstev.
Več si lahko preberete TUKAJ.

8.2. Zaprtje javnega razpisa za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da je 8. 11. 2024, zaprl javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije. Hkrati pa je odprl drugi javni razpis za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije, kjer lahko občine na območju Republike Slovenije zaprosijo za posojila po ugodnejši obrestni meri.

Več o javnem razpisu za finančne produkte LOKALNO Občine, LOKALNO Občine male in LOKALNO Občine sanacije si lahko preberete na spletni strani www.srrs.si.

 

8.3. Pobuda Bikademy

Na Veleposlaništvu RS v Zagrebu se je predstavil start-up Bikademy, ki ponuja inovativen pristop za spodbujanje ljudi h kolesarjenju, raziskovanju naravne in kulturne dediščine ipd. in jih za to tudi nagrajuje.

Ker menijo, da gre za zanimiv produkt, ki bi lahko bil zanimiv za mestne/občinske/regionalne/turistične skupnosti, vam posredujejo nekaj več informacij o pobudi, katere glavno orodje je mobilna aplikacija (https://bikademy.com/get-the-app/), vsi registrirani pa (brezplačno) postanejo Bikademy Studenti.

Aplikacija ima dve ključni funkciji – Studies (turizem) in Challenges (mobilnost):

1. Studiji (turistična funkcija, spodbuja raziskovanje mest in regija)
Ta funkcija je zasnovana kot akademija, kjer so Študiji, ki predstavljajo regije ali mesta (Istra, Zagreb, Rab, Šibenik, Novalja, Pag, Zaprešić …). Vsak študij je sestavljen iz izpita (lokacije naravne in kulturne dediščine). Naloga študenta Bikademy je, da se s kolesom pripelje na dani izpit, tj. lokaciji po poljubni poti in ob želeni uri, se fotografira in se preko aplikacije prijavi na lokaciji in na ta način opravlja izpit.

Po opravljenih vseh izpitih določenega študija študent Bikademy osvoji nagrado. Na ta način postane Bikademy dodana vrednost v ponudbi kolesarskega turizma, ne le za turistične organizacije, ampak za vse deležnike v turizmu, ki jo lahko uporabljajo kot del svoje ponudbe.

Bikademy deluje s celovitim marketinškim spletom, ki poleg destinacije promovira kolo kot zaželeno prevozno sredstvo, zeleno razmišljanje, varovanje okolja, naravno in kulturno dediščino (plačane akcije in oglasi, PR, vplivneži, vabila, pristajalne strani, tiskovine ..). Zadnji Bikademy Studiji, ki so jih odprli, so Pag in južni del Paga, Križevci in Zaprešićki kraj. Glavne video posnetke za omenjene študije najdete na naslednjih povezavah:
Pag – https://www.youtube.com/watch?v=89CMddex69A
Križevci – https://www.youtube.com/watch?v=NqKghhxpoSQ
Zaprešić – https://www.youtube.com/watch?v=F8mtpZ86Q6o

2. Izzivi (funkcija mobilnosti, ki spodbuja večjo uporabo kolesa v vsakdanjem življenju)
Funkcija je namenjena vsem državljanom, ne le športnikom. Za vse udeležence je brezplačna, najboljše pa se mesečno nagrajuje, ločeno za moške in ženske. Zato ima Challenges 4 kategorije glede na skupne dnevne vožnje:
0-10 km/dan
10-20 km/dan
20-60 km / dan
60+ km/dan

Poleg prevoženih kilometrov so na prvi strani aplikacije prikazani prihranki CO2 v primerjavi z vožnjo z avtomobilom ter število opravljenih voženj. Ta funkcija je tako kot Notranji izzivi namenjena tudi mestom/regijam za spodbujanje uporabe koles pri njihovih prebivalcih v vsakdanjem življenju. V tem primeru izdelajo poseben vmesnik za mesta z navedenimi skupnimi prevoženimi kilometri meščanov in skupnimi prihranki CO2 ter tabelo udeležencev v vseh štirih kategorijah. Prav tako po vsakem letu mestu zagotovijo zemljevid vseh voženj na območju, ki lahko pomaga pri urbanističnem načrtovanju.

Preostale zanimive funkcije, ki jih lahko mesta uporabijo za aktiviranje državljanov za kolesarjenje, so:
Posebni izzivi – akcije za prihranek CO2 in zbiranje kilometrov v določenem časovnem obdobju (do 2 tedna) ob kateri koli priložnosti (Dan Zemlje itd.). Lahko se tudi omeji za določeno področje, odvisno od naročnika.
Posebni študij – na zanimivem področju se odpre poseben, manjši študij z izpiti (točke naravne in kulturne dediščine), ki traja do 2 tedna (npr. Bikademski specialni študij – Kranj – s tremi točkami kulturne dediščine ob god. Dan mesta Kranj).

Dopis vam je na voljo TUKAJ.

Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Za več informacij vam je na voljo idejni vodja in ustanovitelj Krešimir Herceg, Bikademy d.o.o., Naselje Slavonija 4/5, HR-35000 Slavonski Brod, M: +385959137841, kreso@bikademy.com / bikademy.com