Kazalo vsebine

Novice SOS

Dobri projekti občin članic SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanja

Iskanje partnerjev v Sloveniji s področja povezovanja in sodelovanja občin

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Novice drugih

1. Novice SOS

1.1. Z julijem dostop vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate čimprej. Od 1. 7. 2024 dalje bodo namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Dobri projekti občin članic SOS

2.1. Prenova parka pri Kajuhovem naselju, dober projekt občine Kočevje

Park v Kajuhovem naselju je bil izbran za prenovo zaradi dotrajanosti in programskih ter estetskih pomanjkljivosti, ki jih takšna vstopna javna zelena površina v mestu Kočevje potrebuje. Pred prenovo so uporabniki parka izpostavili glavne pomanjkljivosti in njihove potrebe. V skladu s tem se je pripravila nova zasnova, ki je poskrbela za povečanje...

3. Zakonodaja

3.3. Strokovno mnenje glede sterilizacije mačk

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rast (UVHVVR) je na Nacionalni center za dobrobit živali naslovila dopis za pripravo strokovnega mnenja v zvezi s sterilizacijo mačk in sicer glede dveh vprašanj. 1. Kdaj sterilizirati mačko glede na starost in težo? 2. Ali lahko prehitra sterilizacija mačke zaradi preprečitve brejosti povzroči...

3.8. Podnebni zakon v medresorski obravnavi

Na e-Demokraciji je objavljen Podnebni zakon, ki se nahaja v medresorski obravnavi. Naslavlja: Predlagan zakon med drugim nalaga Svetu regij obvezo priprave regionalnih akcijskih načrtov prilagajanja (v nadaljevanju RANP). Akcijski načrti regij z mestnimi občinami morajo v ločenem poglavju opredeliti ukrepe prilagajanja ločeno za vsako mestno občino v...

3.9. V medresorski obravnavi Pravilnik o podrobnejših pogojih glede dostopnosti avdiovizualnih medijskih storitev za invalide

Na portalu e-Demokracija je objavljen Pravilnik o podrobnejših pogojih glede dostopnosti storitev, ki invalidom zagotavljajo dostop do avdiovizualnih medijskih storitev. Občine članice vabimo k oddaji stališč ter posredovanju informacije svojim zavodom, ki delujejo tudi na področju zagotavljanja avdiovizualnih medijskih storitev in e-knjig. Pripombe...

3.14. V obravnavi paket zakonov za preprečevanje nasilja v šolah

V državnozborsko proceduro je bil predložen paket zakonov za preprečevanje nasilja v šolah. Gre za novele sledečih zakonov: – Zakona o osnovni šoli, – Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, – Zakona o socialno varstvenih prejemkih, – Zakona o urejanju trga dela, – Zakona o voznikih. Vljudno naprošamo za pregled omenjenih...

4. Dogodki SOS

4.1. 19.08.2024. – 29.08.2024. / Spletno / Brezplačni spletni izobraževalni tečaj Soočimo se z diskriminacijo

Vabimo vas, da se udeležite brezplačnega izobraževalnega tečaja Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti, ki so ga pripravili pri Zagovorniku načela enakosti v okviru partnerstva v projektu Soočimo se z diskriminacijo za vse, ki se zavedate, kako pomembno je zagotavljanje pogojev za enako obravnavanje in enake možnosti vseh ljudi.

Cilji izobraževanja so:

  • izboljšati razumevanje diskriminacije in zakonodaje, ki jo prepoveduje,
  • okrepiti zaznavanje in prepoznavanje diskriminacije v delovnem okolju ter
  • spoznati možne načine preprečevanja in poti ukrepanja v primeru diskriminacije.

Opremljeni s temi znanji boste lahko vi in/ali vaši sodelavci postali vir spodbujanja enakosti v svojih delovnih okoljih.

Kako bo izobraževanje potekalo?

Udeleženci boste imeli za opravljanje celotnega tečaja, ki terja skupaj deset ur vašega časa, na voljo kar deset dni.

Ker smo želeli izobraževanje kar najbolj prilagoditi vašim obveznostim, smo ga oblikovali v dva dela:

  • prvi del tečaja poteka v naši spletni učilnici, ki smo jo tudi s pomočjo umetne inteligence zapolnili z različnimi didaktičnimi gradivi in aktivnostmi v skupnem obsegu 6 ur, ki jih opravite sami od kjerkoli in kadarkoli vam ustreza – za to imate na voljo kar devet delovnih dni,
  • potem pa se zadnji, deseti dan tečaja srečamo še na skupni 4-urni delavnici v živo.

Za pridobitev certifikata je potrebno opraviti oba dela.

Termin tečaja za skupino 10: 19. avgust – 30. avgust 2024

Spoznavni Zoom: 19. avgust 2024, ob 11:30 

Spletno samoizobraževanje: 19. avgust 2024 – 29. avgust 2024 (skupaj do največ 6 ur)

Delavnica v živo: 30. avgust 2024, od 10:00 do 14:00, v Novem mestu

Prijava: https://www.1ka.si/FDpoletje2024

4.2. 21.08.2024. / Spletno / Zakonodajne možnosti javnega potniškega prometa in prevozov šolskih otrok

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom okolje, podnebje in energijo (MOPE) Sektorjem za javni potniški promet ter Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) organizira posvet na temo zakonodajnih možnostih javnega potniškega prometa in prevozov šolskih otrok.

Občine se v zadnjem času srečujete z velikimi izzivi pri izvedbi razpisov za šolske prevoze in zagotavljanju javnega potniškega prometa. Na objavljene razpise za koncesijo za prevoze šolskih otrok pogosto prejmete samo eno prijavo, ki je v večini primerov cenovno precej višja od preteklih ponudb, v nekaterih primerih celo za več kot 100 %. Tako stanje otežuje učinkovito in stroškovno vzdržno zagotavljanje šolskih prevozov, kar posledično vpliva na celotno lokalno skupnost. Podobne izzive pa imajo občine pri izvajanju javnega potniškega prometa, kjer se soočajo s težavo med frekvencami potniških linij ter stroškovno učinkovitostjo zagotavljanja javnega potniškega prometa.

Da bi Vam pomagali pri razumevanju in uporabi zakonodajnih možnosti za izvedbo razpisov ter iskanju rešitev za boljše pogoje pri izvedbi šolskih prevozov ter javnega potniškega prometa smo pristopili k izvedbo spletnega seminarja skupaj z MOPE ter DUJPP.

Na seminarju bosta Matjaž Vrčko, vodja sektorja za javni potniški promet ter Miran Sečki direktor DUJPP predstavila zakonodajne možnosti za izvajanje šolskih prevozov, , kar bi lahko občinam omogočilo boljše upravljanje in optimizacijo prevoznih poti.

Predavateljem bo seveda možno zastaviti dodatna individualna vprašanja, katera lahko tudi predhodno zapišete spodaj v prijavnici.

 

Vljudno vabljeni!
Sekretariat SOS

4.3. 12.09.2024. / Spletno / Dogodek za sledilce projekta CircularPSP

Skupnost občin Slovenije skupaj s projektnim konzorcijem napoveduje dogodek za sledilce projekta CircularPSP, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024 med 11:00 in 12:30 uro. Dogodek je organiziran v sodelovanju s pobudo Circular Cities and Regions Initiative (CCRI), ki je namenjena predvsem mestom in regijam EU ter jih podpira pri izboljševanju krožnosti v njihovih gospodarskih sektorjih, vrednostnih verigah in storitvah.

Dogodek je organiziran za člane mreže sledilcev CircularPSP, vendar so več kot dobrodošli tudi vsi drugi zainteresirani deležniki, tudi občine, na področju krožnega gospodarstva.

Dnevni red:

  • Predstavitev horizontalnih izzivov za prehod v krožno gospodarstvo (portugalsko mesto Guimarães, partner projekta)
  • Pregled rezultatov poziva CircularPSP (Empirica, vodilni partner projekta)
  • Predstavitev pristopov oblikovanja spletne rešitve s strani ponudnikov (CircularAI, CIRRUS, CREVICES, Supercharge-Beyondly, VCG)
  • Taksonomija krožnega gospodarstva za mesta (Empirica)
  • Časovnica CircularPSP + povabilo k testiranju rešitev (Empirica)
  • Vprašanja in odgovori (Vsi)
Prijavite se lahko na tej povezavi (udeležba na dogodku je brezplačna, dogodek bo potekal v angleškem jeziku).

4.5. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin bodo letos že drugič potekali od 24. do 25. 10. v Laškem

Z veseljem vas tudi letos vabimo na Razvojne dneve občin, ki se bodo odvijali v četrtek in petek, 24. in 25. oktobra 2024 v prelepem okolju term Thermana Laško.

Za vas pripravljamo zanimiv program, v okviru katerega bomo po eni strani iskali odgovore na aktualne teme na področju lokalne samouprave, po drugi strani pa nizali izzive, s katerimi se soočate razvojno naravnane občine.

V dveh dneh druženja se nam tako kot lani obeta pester in raznolik program z zanimivi govorci in govorkami s svojimi aktualnimi predstavitvami, okrogla miza z iskrivimi sogovorniki in sogovornicami iz državne ter lokalne ravni, predstavitve dobrih praks in izkušenj občin… Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo prvi dan pričel ob 12.30 uri, se boste lahko podružili tudi ob večernem programu, ki vključuje slavnostno večerjo ob glasbenih ritmih ter izmenjali svoje izkušnje z ostalimi udeleženci.

Strokovni program se bo v petek zaključil predvidoma do 12.00 ure. Podrobnejši program bomo objavili naknadno.

Vabimo vas, da si že danes rezervirate termin za svojo udeležbo, hkrati pa si pravočasno zagotovite tudi namestitev na povezavi REZERVIRAJ>>>, po telefonu 03 42 32 100 ali po mailu info@thermana.si (lansko leto so bile sobe v hotelu hitro rezervirane in so bile potrebne rezervacije v okoliških namestitvenih kapacitetah).

Veselimo se druženja z vami.

4.6. 12.11.2024. / Ljubljana / [Napoved] Moč narave v mestih: Ozelenjevanje mest za prilagajanje na podnebne spremembe

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Zbiratelj prijav je IPoP – Prijave se pri njih odprejo septembra, ko bo objavljen tudi celoten program konference.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Povpraševanja

5.1. Zbiranje predlogov za nadgradnjo aplikacije eTurizem

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo  pripravlja nadgradnjo aplikacije eTurizem. AJPES je upravljalec Registra turističnih nastanitev, kamor morajo izvajalci gostinske dejavnosti posredovati podatke iz knjige gostov. AJPES pripravlja izhodne podatke eTurizem v enaki strukturi za potrebe SURS in za potrebe občin. Za nadaljnjo obdelavo in uporabo teh podatkov je potreben vmesnik, ki omogoča uporabnost teh podatkov za občine (vmesnik razdeli podatke po občinah in omogoči dostop za izračune turistične takse, omogoča pa tudi nadzor nad prenočitvenimi obrati).

Ta vmesnik je sicer delujoč, a zastarel in trenutno ne omogoča nobene nadgradnje, dopolnitve ter vnosa sprememb, ki se obetajo (kot npr. vnos gosta brez opredeljenega spola, druge spremembe, ki se obetajo na področju gostinstva in turizma).

Pri nadgradnji vmesnika želimo čim bolj upoštevati tudi potrebe in predloge lokalnih skupnosti, zato  vas vljudno vabimo, da nam na mail karmen.stumberger@skupnostobcin.si najkasneje do 19. 8. 2024 sporočite vaše predloge za nadgradnjo aplikacije eTurizem (odprava morebitnih težav, uporaba podatkov in statistike za uresničevanje vizije občine na področju razvoja turizma, načini izpisov in vpogledi v podatke, vodenje evidenc…).

6. Iskanje partnerjev v Sloveniji s področja povezovanja in sodelovanja občin

7. Dogodki drugih

7.1. Program mednarodnega usposabljanja žensk v politiki 2025

Mednarodni center za lokalno demokracijo (ICLD) v sodelovanju s Švedsko agencijo za mednarodno razvojno sodelovanje (Sida) odpira prijave za Program mednarodnega usposabljanja žensk v politiki 2025. Namen te pobude je opolnomočiti ženske na izvoljenih položajih na lokalnih ali regionalnih ravneh v državah OECD-DAC.

Cilj usposabljanja je okrepiti lokalno demokracijo ter ključna področja enakosti in odgovornosti v sodelujočih organizacijah. Program političnega vodenja žensk želi to doseči z opolnomočenjem političark, da bi delovale kot učinkoviti vzorniki, in s spodbujanjem premalo zastopanih skupin k polnejšemu sodelovanju v procesih odločanja. Usposabljanje traja dvanajst mesecev.

Prijavni rok za program je odprt od 10. maja do 1. avgusta 2024. Podrobne informacije o programu, vključno z njegovo strukturo in postopkom prijave, so na voljo na spletnem mestu Women’s Political Leadership programme, dostopne TUKAJ.

Če imate kakršna koli vprašanja ali potrebujete dodatna pojasnila o programu, se lahko obrnite neposredno na  anne.scheffer-leander@icld.se.

Vljudno vabljene!

7.2. 5. 9. / Seminar za prijavitelje na poziv Urbane agende EU

Konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025 bosta z delom začeli novi partnerstvi Urbane agende EU: (1) Na vodo občutljivo mesto in (2) Razogljičenje stanovanj, lokalni načrti za ogrevanje in hlajenje.

Poziv za novi partnerstvi bo objavljen na spletni strani 28. avgusta 2024 in bo odprt do 2. oktobra 2024.

Za več informacij o tematskih partnerstvih kliknite tukaj.

Če vas sodelovanje v partnerstvih zanima, se lahko že prijavite na seminar za prijavitelje, ki bo potekal 5. septembra 2024.

7.3. 12. 9. / Razvojna konferenca: Decentralizacija in učinkovit javni servis - razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje

Državni svet Republike Slovenije napoveduje  razvojno konferenco z naslovom Decentralizacija in učinkovit javni servis: razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024, ob 10. uri, v Klubu Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana.

Prvi panel razvojne konference je namenjen razpravi o regionalni/kohezijski politiki, lokalni samoupravi, vzpostavitvi pokrajin in političnemu sistemu z vidika prenosa dela odločitev in pristojnosti na regionalno raven, drugi panel pa razpravi o razvojni viziji in prioritetah razvoja Slovenije, vključno z najbolj potrebnimi reformami.

Razvojna konferenca DS_Vabilo_12.9.2024 – Razvojna konferenca DS_Program

Za udeležbo na dogodku je obvezna PREDHODNA PRIJAVA na spletni povezavi TUKAJ do petka, 6. septembra 2024, do 10 ure. Število prijav je omejeno. Ostali zainteresirani si bodo lahko dogodek ogledali v živo na www.ds-rs.si, posnetek razvojne konference pa bo dostopen tudi na spletni strani Državnega sveta.

7.4. 16. 9. / Info dan in razpis za lokalne digitalne dvojčke

Obveščeni smo bili o napovedi Informativnega dne, ki bo 16. septembra 2024, na katerem bo Evropska komisija predstavila naslednjo priložnost financiranja pametnih in trajnostnih mest in skupnosti.

Dogodek se bo osredotočil na razpis za lokalne digitalne dvojčke. Razpis bo objavljen 4. julija (in odprt do 21. novembra) in je del programa za digitalno Evropo.

Več informacij o informativnem dnevu: Informativni dan: Na poti k mreži lokalnim digitalnim dvojčkov v EU | Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (europa.eu).

Več o informacij o razpisu: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/digital-2024-cloud-data-ai-07-digitaltwin?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43152860&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate

Cilj in ozadje:

Glavni cilj tega ukrepa konsolidacija obstoječih rezultatov in premik k ekosistemu zrelih in omreženih lokalnih digitalnih dvojčkov (v nadaljevanju LDT) po vsej EU, da bi mestom in skupnostim pomagali doseči ekonomijo obsega pri razvoju njihove podatkovne platforme in storitev LDT. Obstoječe aktivnosti, opredeljene z delovnim programom 2021–2022, in v sinergiji z ukrepom »Razvoj CitiVerse« zajemajo podatkovni prostor za pametne skupnosti (odprt razpis za pilote: https://www.ds4sscc.eu/) in orodjarno EU Local Digital Twin (ki bo na voljo v okviru LDT CitiVerse EDIC, ta se vzpostavlja s sklepom Komisije)

Evropska mesta in skupnosti se razvijajo proti digitalnim skupnostim z različno hitrostjo in ta razpis predlaga tri dopolnjujoče se dejavnosti, ki bodo pomagale doseči ekonomijo obsega pri sprejemanju rešitev, ki temeljijo na podatkih, LDT in umetni inteligenci. Prejšnji delovni paket je podpiral ustvarjanje podatkovnega prostora EU za pametne skupnosti (in njegovo potrjevanje s pilotnimi projekti) in uvajanje inovativne storitve z uporabo tehnologije „Citiverse“. Na podlagi delovnega programa 2021–22 je Komisija že izvedla javno naročilo za podporo razvoju zbirke orodij LDT v EU (JN LDT Toolbox). Vendar je potrebno še več prizadevanj za ustvarjanje vseevropskega ekosistema digitalnih dvojčkov, ki se lahko povezujejo in širijo v smeri prihodnjega »EU CitiVerse«. Za dosego pristopa je treba podpreti razvoj odprtokodnih rešitev LDT, ki temeljijo na skupnih potrebah evropskih mest in skupnosti (tako mestnih kot podeželskih), jih povezati in obogatiti z dodatnimi inovativnimi storitvami. Da bi obravnavali različne stopnje zrelosti mest in skupnosti, bo ta ukrep pomagal:

  1. povezati in nadalje razvijati že obstoječe LDT,
  2. pridobiti kritično maso podatkovnih nizov pametnih skupnosti ter
  3. uvesti, preizkusiti in dodati bolj zapletene elemente, ki temeljijo na umetni inteligenci, v orodjarno LDT, ki obravnavajo potrebe digitalno naprednih pametnih skupnosti.

 

7.6. 24. 9. / Onesnaževalna elita nas vodi v podnebni zlom - ogljične neenakosti v Sloveniji in svetu

Dogodek Onesnaževalna elita nas vodi v podnebni zlom (Ogljične neenakosti v Sloveniji in svetu) bo

v torek, 24. septembra 2024, od 14. do 17. ure
v dvorani Zveze svobodnih sindikatov, Dalmatinova 4, Ljubljana

Na dogodku bodo govorci in govorke osvetljevali povezavo med rastočimi ekonomskimi neenakostmi, podnebno krizo in boji za (boljšo) prihodnost.

  • Kakšne so ekonomske in ogljične neenakosti ter od kod izvirajo?
  • Kako bi izgledale napredne socialno-podnebne politike, ki bi zmanjševale družbene neenakosti in hkrati prispevale k zmanjšanju emisij?
  • Kako povezati okoljska, delavska in druga širša družbena prizadevanja v skupni boj za pravično socialno-ekološko preobrazbo?

Na ta vprašanja bosta med drugim odgovarjala Lucas Chancel, višji ekonomist v Laboratoriju za svetovno neenakost, Paris School of Economics ter Emanuele Leonardi, ekonomski sociolog in raziskovalec na bolonjski univerzi.

Prvič bo predstavljena tudi Umanoterina študija o ekonomskih ter ogljičnih neenakostih v Sloveniji in svetu, prva taka v slovenskem prostoru.

Vabilo na dogodek najdete na tej povezavi.
Na dogodek se prijavite na prijavnici.

7.7. 13. 10. / Mednarodni dan za zmanjševanje tveganja nesreč (IDDRR)

Vabljeni k udeležbi na Mednarodnem dnevu za zmanjševanje tveganja nesreč (IDDRR), ki bo 13. oktobra letos.

Urad Združenih narodov za zmanjševanje tveganja nesreč (UNDRR) spodbuja pomen opolnomočenja naslednje generacije za bolj odporno prihodnost.

Pred Mednarodnim dnevom z veseljem napovedujejo lansiranje novega kompleta orodij, zasnovanega za navdihovanje učiteljev, šol, vzgojiteljev in oblikovalcev politik, da opolnomočijo otroke in mladino za bolj varno prihodnost.

Komplet orodij vključuje:

Video za ozaveščanje o zmanjševanju tveganja nesreč (DRR), ki ga lahko predvajate v razredu.
Izziv za skavtski znak DRR.
Video igro za simulacijo nesreč “Stop Disasters”.

Prav tako vsebuje zbirko zgodb izobraževalcev iz celega sveta, kot so:
– Kaj počne vrtec v Keniji, da pouči najmlajše o varnosti med nesrečami?
– Kako inštitut v Indiji spodbuja vključujoč pristop k upravljanju tveganj nesreč?
– Kako je digitalna kampanja v Zimbabveju vplivala na Zakon o upravljanju tveganj nesreč?
Te in druge zgodbe najdete v kompletu orodij.

Zakaj sodelovati?
Povečanje števila in vpliva nesreč, ki so pogosto posledica podnebnih sprememb, ogroža dobrobit otrok. Po podatkih UNICEF-a je približno ena milijarda otrok po vsem svetu izpostavljena izjemno visokemu tveganju zaradi podnebnih vplivov, vključno z naravnimi nesrečami.

Poleg tveganja smrti in poškodb se otroci po nesreči soočajo s prekinitvami v šolanju, prehrani in zdravstveni oskrbi. Sodelovanje izobraževalcev in oblikovalcev politik za izobraževanje o DRR na vseh ravneh je ključno za oblikovanje učinkovite pripravljenosti na nesreče in opolnomočenje naslednje generacije. Vsak trud šteje.

UNDRR vabi skupnost MCR2030, da se pridruži tej pobudi in gradi ozaveščenost o DRR za reševanje življenj in zaščito življenjskih sredstev. Prosimo, da svoje skupnosti obvestite o prihajajočem Mednarodnem dnevu za zmanjševanje tveganja nesreč (IDDRR).

Kako sodelovati?
Delite povezavo do kompleta orodij v svojih omrežjih, organizirajte dogodke v svojem mestu, uporabite komplet orodij.
Če se odločite organizirati dogodek, navdihnjen s kompletom orodij, delite zgodbe in fotografije na naslovu undrrcomms@un.org. Izbor bodo delili z globalnimi skupnostmi oblikovalcev politik in strokovnjakov za DRR prek kanalov MCR2030 in UNDRR.

Pomagajmo skupaj ustvariti varnejšo prihodnost za vse!

8. Aktualni razpisi

8.1. Poziva za novi partnerstvi Urbane agende EU kmalu

Konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025 bosta z delom začeli novi partnerstvi Urbane agende EU: (1) Na vodo občutljivo mesto in (2) Razogljičenje stanovanj, lokalni načrti za ogrevanje in hlajenje.

Poziv za novi partnerstvi bo objavljen na spletni strani 28. avgusta 2024 in bo odprt do 2. oktobra 2024.

Za več informacij o tematskih partnerstvih kliknite tukaj.

Če vas sodelovanje v partnerstvih zanima, se lahko že prijavite na seminar za prijavitelje, ki bo potekal 5. septembra 2024.

8.3. Nov javni poziv Eko sklada za nepovratne finančne spodbude občinam za skoraj ničenergijske stavbe (sNES+) splošnega družbenega pomena

Eko sklad je 19. julija 2024 v Uradnem listu Republike Slovenije št. 60/2024 in na svoji spletni strani objavil nov javni poziv za nepovratne finančne spodbude občinam za skoraj ničenergijske stavbe (sNES+) splošnega družbenega pomena.

Nepovratne finančne spodbude bodo namenjene lokalnim skupnostim za sofinanciranje novih naložb v gradnjo visoko učinkovitih skoraj ničenergijskih stavb (sNES+) splošnega družbenega pomena, ki uporabljajo električno energijo iz lastnih naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (OVE).

Nepovratna finančna spodbuda bo namenjena gradnji novih stavb s klasifikacijo 126 Stavbe splošnega družbenega pomena, kamor spadajo:

12610 Stavbe za kulturo in razvedrilo,

12620 Muzeji, arhivi in knjižnice,

12630 Stavbe za izobraževanje in znanstveno raziskovalno delo,

12640 Stavbe za zdravstveno oskrbo,

12650 Stavbe za šport.

Pravica do nepovratne finančne spodbude se lahko dodeli le za novo naložbo. Nova naložba je naložba, ki se je pričela izvajati po 12. avgustu 2022 in ki ob objavi tega javnega poziva v Uradnem listu RS še ni v celoti izvedena.

Višina razpisanih sredstev znaša 11.000.000 EUR.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

8.4. Najava objave JR za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2024-2028 – JR UTM 2024, MOPE

MOPE bo predvidoma v septembru 2024 objavil javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti.

Javni razpis bo imel več upravičenih namenov, in sicer:

  • celovita preureditev ulic in cest skladno z načeli trajnostne mobilnosti,
  • ureditev namenskih površin za javni potniški promet (JPP),
  • infrastruktura za pešce,
  • infrastruktura za kolesarje,
  • digitalizacija za spodbujanje trajnostne mobilnosti.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev (iz Kohezijskega sklada) v razpisu bo 48,2 mio EUR (EU + SLO udeležba, v razmerju 85 : 15) za vse upravičene namene.

Koliko sredstev bo predvidoma namenjenih za infrastrukturo za kolesarje vnaprej ni moč napovedati. Vrednosti sredstev po namenih bo MOPE v javnem razpisu predvidoma označil kot indikativne, pri čemer pa bo ključno, da projekti izhajajo iz celostne prometne strategije.

Ne glede na v razpisu pričakovano indikativno opredelitev sredstev po upravičenih namenih, bo MOPE skušal v največji možni meri slediti tistim upravičenim namenom, po katerih bo izraženo največje povpraševanje.

Vlagatelji bodo občine in sicer:

  • skupina A – občine, ki imajo izdelano CPS, ki je sprejeta pred uveljavitvijo ZCPN in
  • skupina B – občine, ki imajo izdelano OCPS, ki je sprejeta po uveljavitvi ZCPN.

Upravičeni stroški:

V okviru javnega razpisa bo predvidoma kot stroške, upravičene do sofinanciranja, možno uveljavljati naslednje vrste stroškov:

– gradnja;
– oprema in druga opredmetena osnovna sredstva;
– investicije v neopredmetena sredstva;
– stroški informiranja in komuniciranja za potrebe obveščanja in komuniciranja z javnostmi (do največ 10% priznanih upravičenih stroškov operacije);
– stroški storitev zunanjih izvajalcev: gradbeni nadzor in inženiring, projektna in investicijska dokumentacije (razen DIIP);
– davek na dodano vrednost (v višini neodbitnega deleža).

Več o samem javnem razpisu lahko preberete na naslednji povezavi, kjer ima MOPE objavljeno Najavo objave tega razpisa (najava iz januarja 2024 je sicer predvidela objavo spomladi, vendar bo objava predvidoma septembra 2024): Javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti (gov.si)

 

8.6. Razpis - obvestilo o razvoju pilotnega projekta »Osrednja šolska kuhinja«

Obveščamo vas, da so na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje objavili Obvestilo o nameravani izvedbi projekta »Osrednja šolska kuhinja.

Rok za izkaz interesa je 30. julij 2024. Več informacij je na voljo na naslednji povezavi:
https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/obvestilo-o-nameravani-izvedbi-projekta-osrednjasolska-kuhinja/.«

8.7. Objavljen Javni poziv za predložitev vlog za sofinanciranje projektov promocije rabe lesa in lesnih proizvodov ter gozdno lesnih verig v obliki javnih demo lesenih objektov

Dne 7. 6. 2024 je bil objavljen Javni poziv (JP) za predložitev vlog za sofinanciranje projektov promocije rabe lesa in lesnih proizvodov ter gozdno lesnih verig v obliki javnih demo lesenih objektov (DEMO LES 2024). Rok za prijavo je 8. 7.2024. Prijavitelji na JP so lahko le osebe javnega prava, med drugim torej tudi samoupravne lokalne skupnosti. Dodatne informacije o javnem pozivu najdete tukaj.

8.8. 1. Javni razpis za intervencijo izgradnja namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je objavilo 1. javni razpis za naložbe v izgradnjo namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom, iz naslova Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Razpisanih je 5 milijonov evrov nepovratnih sredstev.

Z razpisom se krepi aktivnosti na področju zagotavljanja stabilnosti in kakovosti v kmetijski proizvodnji, večji konkurenčnosti kmetijskega sektorja ter blaženje in prilagajanje podnebnim spremembam.

Vložitev vloge na javni razpis poteka od 20. maja do vključno 2. avgusta 2024 do 14. ure.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

8.9. Javni razpis za sofinanciranje projektov umirjanja prometa na državnih cestah skozi naselja na predlog občin

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vabi potencialne vlagatelje, da v predpisanem roku oddajo vlogo za dodelitev sredstev za pripravo projektov umirjanja prometa, njihove izvedbe ter spremljanje in poročanje učinkov z namenom izboljšanja varnosti in udobja ranljivih udeležencev v prometu na državnih cestah v naselju. Aktivnosti se financirajo iz Sklada za podnebne spremembe. Na javni razpis se lahko prijavijo posamezne občine v Republiki Sloveniji, ki postanejo upravičenci z dnem podpisa pogodbe o sofinanciranju projekta. Vloge drugih subjektov, bodisi pravnih bodisi fizičnih oseb, bodo zavržene in ne bodo obravnavane.

Rok za prijavo je 3. 9. 2024. Dodatne informacije so na voljo tukaj.

8.10. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Obveščeni smo bili o razpisu EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Izvedeni projekti (primeri za lažji razmislek)

– Rim: testiranje prehodnega modela urbane regeneracije za izboljšanje duševnega zdravja mladih.

– Budimpešta: projekt želi zagotoviti ‘cenovno dostopna stanovanja za vse’ s celostnim pristopom, ki povečuje ponudbo cenovno dostopnih stanovanj in zagotavlja nove rešitve za podporo ljudem, ki jim grozi stanovanjska izključenost.

– Lorca: prenova Barrios Altos, soseska v zgodovinskem središču Lorce, za boj proti energetski revščini in neučinkoviti rabi naravnih vodnih virov glede na podnebne spremembe in naraščajoče temperature.

– Aarhus: fokus na povečanju ozaveščenosti javnosti – in sprejemanju – mestnih nepopolnosti. Ustvariti procese in tehnike, ki mestu in njegovim prebivalcem omogočajo delo z nepopolnostmi v smislu estetike, trajnosti in družbenih odnosov.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

8.11. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

9. Novice drugih

9.1. JAVNA DELA – Poziv za dopolnitev vsebin Kataloga programov javnih del

Skupnost občin Slovenije je s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prejela poziv za pregled in podajo predlogov za dopolnitev vsebin Kataloga programov javnih del. Ministrstvo v pozivu, ki ga objavljamo TUKAJ, navaja, da področja izvajanja in vsebine programov javnih del, ki jih v okviru programa javnega dela lahko…

9.2. Tri leta izvajanja Načrta za okrevanje in odpornost v številkah

Mineva tretje leto od potrditve slovenskega Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) s strani Sveta Evropske unije. Ministrstva so od takrat za izvedbo načrtovanih naložb razpisala več kot 40 javnih razpisov za izbor projektov in izvedla številne aktivnosti za izvedbo reform. Slovenija je do danes oddala tri zahtevke za plačilo, načrt pa je lani jeseni doživel tudi svojo prvo preobrazbo.

Več si lahko preberete TUKAJ.

9.3. Začela je veljati Resolucija o nacionalnem programu za kulturo 2024–2031

23. 7. 2024 je začela veljati Resolucija o nacionalnem programu za kulturo 2024–2031. Resolucija v ospredje postavlja povezovanje kulture z drugimi resornimi politikami in prinaša učinkovito strukturo strateškega dokumenta. Njeno osnovno vodilo je jasna vizija kulture kot središčne politike solidarne in trajnostne družbe.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

9.4. Vlada je ustanovila krovno posvetovalno telo za usklajevanje digitalne preobrazbe

Temeljne naloge Sveta vlade za digitalno preobrazbo so pregled nad ključnimi usmeritvami in uresničevanjem ciljev digitalne preobrazbe, predlaganje izboljšav, usmerjanje aktivnosti in koordinacija razvojnih politik in ukrepov. Najmanj enkrat letno bo Svet poročal vladi, vodila pa ga bo ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh.

Več si lahko preberete TUKAJ.

9.6. Skupna izjava: Srečanje z Društvom psihologov Slovenije s partnerji na temo “Premisli, nato stisni”

Dne 25. 7. 2024 so se v prostorih ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP) predstavniki MDP, ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ministrstva za zdravje ter predstavniki kreativne agencije Bold.group srečali s predstavniki Društva psihologov Slovenije, NIJZ in UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora glede komunikacijske kampanje “Premisli, nato stisni“, ki jo vodi MDP s partnerji.

V skupni razpravi so se strinjali, da so aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu pomembne in nujne v javnem prostoru.

Več si lahko preberete TUKAJ.

9.7. V okviru Pospeševalnika najboljših praks Slovenija vodilna na področju digitalnih spretnosti

V okviru programa politike digitalnega desetletja je zaživel Pospeševalnik najboljših praks, ki je strateški okvir namenjen lažji izmenjavi najboljših praks med državami članicami EU. Za vsako od ključnih področij je določena vodilna država članica, ki med drugim tudi vodi in usklajuje skupinske razprave. Sklop »Digitalne spretnosti« vodi Slovenija, s sodelovanjem Češke, Nizozemske in Finske.

Več si lahko preberete TUKAJ.