Kazalo vsebine

Novice SOS

Dobri projekti občin članic SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanja

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM HODOŠ, MURSKA SOBOTA, GORIŠNICA IN SVETA ANA, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK, ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat SOS

1. Novice SOS

1.1. Na 6. redni seji predsedstva SOS predsedovanje mag. Gregorju Macedoniju

V ponedeljek, 8. 7. 2024 je v Ljubljani potekala 6. redna seja predsedstva SOS. Županje in župani so obravnavali naslednje teme:

  • Primopredaja predsedovanja SOS

Uvodoma je potekala primopredaja poslov vodenja organizacije med dosedanjim predsednikom dr. Vladimirjem Prebiličem, županom Občine Kočevje in mag. Gregorjem Macedonijem, županom MO Novo mesto. Funkcijo predsednika SOS si namreč v skladu z vrstnim redom, ki ga določi predsedstvo v enakih časovnih obdobjih znotraj štiriletnega mandatnega obdobja delijo predsedniki sekcij SOS.

Prebilič se je ob primopredaji zahvalil članicam in članom predsedstva ter sekretariatu SOS za tvorno sodelovanje in izpostavil, da so bili doseženi mnogi premiki v času predsedovanja. Dodal je, da se dobro delo SOS kaže tudi preko stalnega večanja članstva v asociaciji, saj ta šteje že 191 občin članic. Macedoni se je ob prevzemu predsedovanja zahvalil dotedanjemu predsedniku in se zavzel za nadaljevanje dobrega vodenja SOS. 

  • Slovenska delegacija v Odboru regij

Na podlagi poziva Ministrstva za javno upravo ter sklepa Glavnega odbora SOS je SOS odprla evidentiranje za članice in člane ter nadomestne članice in člane v slovensko delegacijo v Odboru regij. Predsedstvo SOS se je seznanilo z evidentiranimi kandidatkami in kandidati ter oblikovalo predlog predstavnikov iz SOS. Pri predlaganju delegacije se morajo namreč vsa tri združenja predhodno uskladiti, da celotna delegacija izpolnjuje pogoje v skladu s Sklepom vlade.

  • Zakon o financiranju občin

Predsedstvo je govorilo o predlogih za spremembe Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o financiranju občin (v nadaljevanju: novele ZFO-1). Izpostavili so predvsem 6. člen (lastni davčni viri), 12. člen (povprečnina) in 20. a člen (sofinanciranje obveznosti občin z evidentiranimi romskimi naselji). Bili so enotni, da morajo spremembe zasledovati cilj izboljšanja stabilnosti financiranja občin. Z alternativnimi predlogi zakonodajnih rešitev glede sofinanciranja obveznosti občin z evidentiranimi romskimi naselji in glede postopka za določitev povprečnine bo seznanjeno tudi Ministrstvo za javno upravo.

  • Visoke cene šolskih prevozov

Članice in člani predsedstva SOS so govorili tudi o problematiki visokih cen šolskih prevozov.  V Sloveniji se namreč dogaja, da se z monopolom prevoznikov ustvarja nerealne pogoje in cene šolskih prevozov. Zaradi visokih ponudb, ki močno presegajo predvidena sredstva v proračunih občin, le-te ne morejo zaključiti javnega naročila za šolske prevoze. Županje in župani so opozorili, da bi bilo potrebno poiskati rešitve, ki bodo pripomogle k ureditvi in racionalizaciji področja ter na seji ustanovili delovno skupino v sestavi županj in županov, katere naloga je priprava ustreznih predlogov rešitev.

Galerija slik tukaj.

1.2. Občina Log – Dragomer je postala 191. občina članica Skupnosti občin Slovenije

Občina Log – Dragomer je postala 191. občina članica Skupnosti občin Slovenije in na tem mestu ji izrekamo posebno dobrodošlico.

Občina Log – Dragomer je bila po izločitvi iz Občine Vrhnika z zakonom ustanovljena leta 2006 in deluje od 1. januarja 2007. Združuje tri naselja, Lukovico pri Brezovici, Dragomer in Log pri Brezovici. Ima cca 3.600 prebivalcev in obsega 11 km² . Zgodovinsko podlago za ustanovitev je imela v Občini Log, ki je delovala na istem območju med letoma 1907 in 1952. Krajše obdobje med letoma 1952 in 1956 je bilo to območje del takratne Občine Brezovica.

Župan Občine Log – Dragomer je gospod Miran Stanovnik.

Viri pravijo, da so bili njihovi davni predniki del koliščarske naselbine že pred šest do sedem tisoč leti. Z izsuševanjem barja so se prebivalci v večji meri pričeli ukvarjati z živinorejo in poljedelstvom ter ribištvom. Tako zametki tamkajšnjih vasi na obrobju barja v južnem robu Polhograjskih dolomitov ob pomembnih prometnicah prav gotovo segajo v tiste čase. V vseh zgodovinskih obdobjih ima območje pomembno geografsko lego. Različni narodi so tod hodili in z različnimi nameni. Neizpodbitni dokaz je cesta iz časov Rimljanov. V časih ilirskih provinc naj bi v Škandrovi hiši na Logu prenočil sam cesar Napoleon. Grad Lukovec na Lukovici, na katerega spominja le še kakšna kamnita ostalina, omenja Valvazor v Slavi Vojvodine Kranjske.

Območje občine je večjo poselitev doživelo v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Z zmerno stanovanjsko gradnjo se ustvarjajo pogoji tudi za razvoj poslovnih dejavnosti in družbeni standard. Na območju občine deluje 319 poslovnih subjektov, od tega 136 gospodarskih družb, 134 samostojnih podjetnikov, 2 pravni osebi javnega prava, 9 pravnih oseb zasebnega prava, 24 društev in 14 drugih poslovnih subjektov.

Občinski praznik je 30. maja.

Več informacij o občini vam je na voljo na https://www.log-dragomer.si/.

1.3. Tretji sestanek delovne skupine za finančno in administrativno razbremenitev občin

V četrtek, 11. 7. 2024 je na MJU potekal tretji sestanek delovne skupine za finančno in administrativno razbremenitev občin. Sestanek je bil namenjen področjem iz pristojnosti Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. S strani ministrstva se je sestanka udeležil Matjaž Vrčko. S strani SOS sta se sestanka udeležila župan Ilirske Bistrice, dr. Gregor Kovač in Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS.

Obravnavani predlogi občin so zaobjemali področja javnega potniškega prometa, predloge v zvezi s podnebnimi aktivnostmi občin iz zakona o varstvu okolja,… SOS je naknadno opozorila še na javne razpise, ki naslavljajo energetsko samooskrbo in so večinoma pisani za velike “igralce”, kar je z vidika občin problematično. Opozorili smo tudi na nujnost možnosti, da se vsaj 10% energije iz velikih energetskih postavitev v občinah nameni lokalni porabi ter opozorili na poziv za podaljšanje rokov izvedbe celostnih prometnih strategij. O sprejemljivost predlogov bomo izvedeli več v začetku jeseni.

1.4. Prošnja za zbiranje sredstev prizadetih v občini Radeče v neurju s točo

7. junija letos je neurje s točo močno prizadejalo del radeške občine, zlasti na področju Jagnjenice in Svibnega. Kot jajca velika toča je uničevala strehe, ponekod na vseh poslopjih, razbijala okna, vrata, uničevala vrtove, njive, sadovnjake, vinograde, ceste. Ljudje nam pripovedujejo svoja doživljanja ob tem s solzami v očeh. Škoda je ogromna. Nekateri zavarovanja niso imeli, zato s strani zavarovalnic v tem primeru pomoči zagotovo ne bo, bo pa še posebej težko za tiste, ki so tudi sicer v nekoliko slabšem, gmotnem stanju.

Kljub temu, da škoda ni dosegla praga, da bi ljudem lahko pomagala država, so se na Komisiji za pomoč prizadetim v neurju s točo Občine Radeče odločili, da v ta namen odprejo enotni račun pri Rdečem križu – Območnem združenju Laško – Radeče in poskušamo zbrati čim več sredstev, s katerimi želimo pomagati prizadetim občanom.

Sredstva lahko nakažete na transakcijski račun:

Naslov: RKS – OZ LAŠKO – RADEČE, Aškerčev trg 4. b, 3270 LAŠKO

Številka: SI56 0400 1004 6531 083   (Nova KBM)

Sklic: 00 76051 0045

Namen: neurje Radeče

1.6. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Dobri projekti občin članic SOS

2.1. Krožno križišče Kozje, dober projekt občine Kozje

Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo je skupaj z Občino Kozje izvedla projekt Rekonstrukcijo regionalne ceste R2-423/1282, Lesično – Podsreda od km 4.770 do km 5.040 z ureditvijo križišča Kozje v km 4.810. Obstoječe križišče se je zaradi pridobitve prostora ob predhodni odstranitvi objektov kmetijske zadruge  preoblikovalo v...

3. Zakonodaja

3.1. V javni obravnavi osnutek strategije in akcijskega načrta ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa v Sloveniji

Na spletni strani Ministrstva za naravne vire in prostor je objavljen osnutek Strategije ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa (Lynx lynx) v Sloveniji in Akcijskega načrta ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa (Lynx lynx) v Sloveniji za obdobje 2024-2033. Do dokumentacije dostopate tukaj. Vabljeni k oddaji pripomb v...

3.2. Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah

Vlada Republike Slovenije je določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah (ZLV-K) in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru. predloga zakona najdete TUKAJ. Predlog obravnava predvsem vprašanje volilnega spora, pogoje za imenovanje predsednikov in namestnikov občinskih volilnih komisij, omejitev zaračunavanja...

4. Dogodki SOS

4.1. 15.07.2024. – 26.07.2024. / Spletno / Brezplačni spletni izobraževalni tečaj Soočimo se z diskriminacijo

Vabimo vas, da se udeležite brezplačnega izobraževalnega tečaja Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti, ki so ga pripravili pri Zagovorniku načela enakosti v okviru partnerstva v projektu Soočimo se z diskriminacijo za vse, ki se zavedate, kako pomembno je zagotavljanje pogojev za enako obravnavanje in enake možnosti vseh ljudi.

Cilji izobraževanja so:

  • izboljšati razumevanje diskriminacije in zakonodaje, ki jo prepoveduje,
  • okrepiti zaznavanje in prepoznavanje diskriminacije v delovnem okolju ter
  • spoznati možne načine preprečevanja in poti ukrepanja v primeru diskriminacije.

Opremljeni s temi znanji boste lahko vi in/ali vaši sodelavci postali vir spodbujanja enakosti v svojih delovnih okoljih.

Kako bo izobraževanje potekalo?

Udeleženci boste imeli za opravljanje celotnega tečaja, ki terja skupaj deset ur vašega časa, na voljo kar deset dni.

Ker smo želeli izobraževanje kar najbolj prilagoditi vašim obveznostim, smo ga oblikovali v dva dela:

  • prvi del tečaja poteka v naši spletni učilnici, ki smo jo tudi s pomočjo umetne inteligence zapolnili z različnimi didaktičnimi gradivi in aktivnostmi v skupnem obsegu 6 ur, ki jih opravite sami od kjerkoli in kadarkoli vam ustreza – za to imate na voljo kar devet delovnih dni,
  • potem pa se zadnji, deseti dan tečaja srečamo še na skupni 4-urni delavnici v živo.

Za pridobitev certifikata je potrebno opraviti oba dela.

Termin tečaja za skupino 8: 15. julij – 26. julij 2024

Spoznavni Zoom: 15. julij 2024, ob 11:30

Spletno samoizobraževanje: 15. julij 2024 – 25. julij 2024 (skupaj do največ 6 ur)

Delavnica v živo: 26. julij 2024, od 10:00 do 14:00, na Jesenicah

Prijava: https://www.1ka.si/FDpoletje2024

4.2. 16.07.2024. – 29.07.2024. / Spletno / Brezplačni spletni izobraževalni tečaj Soočimo se z diskriminacijo

Vabimo vas, da se udeležite brezplačnega izobraževalnega tečaja Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti, ki so ga pripravili pri Zagovorniku načela enakosti v okviru partnerstva v projektu Soočimo se z diskriminacijo za vse, ki se zavedate, kako pomembno je zagotavljanje pogojev za enako obravnavanje in enake možnosti vseh ljudi.

Cilji izobraževanja so:

  • izboljšati razumevanje diskriminacije in zakonodaje, ki jo prepoveduje,
  • okrepiti zaznavanje in prepoznavanje diskriminacije v delovnem okolju ter
  • spoznati možne načine preprečevanja in poti ukrepanja v primeru diskriminacije.

Opremljeni s temi znanji boste lahko vi in/ali vaši sodelavci postali vir spodbujanja enakosti v svojih delovnih okoljih.

Kako bo izobraževanje potekalo?

Udeleženci boste imeli za opravljanje celotnega tečaja, ki terja skupaj deset ur vašega časa, na voljo kar deset dni.

Ker smo želeli izobraževanje kar najbolj prilagoditi vašim obveznostim, smo ga oblikovali v dva dela:

  • prvi del tečaja poteka v naši spletni učilnici, ki smo jo tudi s pomočjo umetne inteligence zapolnili z različnimi didaktičnimi gradivi in aktivnostmi v skupnem obsegu 6 ur, ki jih opravite sami od kjerkoli in kadarkoli vam ustreza – za to imate na voljo kar devet delovnih dni,
  • potem pa se zadnji, deseti dan tečaja srečamo še na skupni 4-urni delavnici v živo.

Za pridobitev certifikata je potrebno opraviti oba dela.

Termin tečaja za skupino 9: 16. julij – 29. julij 2024

Spoznavni Zoom: 16. julij 2024, ob 11:30 

Spletno samoizobraževanje: 16. julij 2024 – 26. julij 2024 (skupaj do največ 6 ur)

Delavnica v živo: 29. julij 2024, od 10:00 do 14:00, v Ljubljani

Prijava: https://www.1ka.si/FDpoletje2024

4.3. 19.08.2024. – 29.08.2024. / Spletno / Brezplačni spletni izobraževalni tečaj Soočimo se z diskriminacijo

Vabimo vas, da se udeležite brezplačnega izobraževalnega tečaja Soočimo se z diskriminacijo – ustvarjajmo družbo enakih možnosti, ki so ga pripravili pri Zagovorniku načela enakosti v okviru partnerstva v projektu Soočimo se z diskriminacijo za vse, ki se zavedate, kako pomembno je zagotavljanje pogojev za enako obravnavanje in enake možnosti vseh ljudi.

Cilji izobraževanja so:

  • izboljšati razumevanje diskriminacije in zakonodaje, ki jo prepoveduje,
  • okrepiti zaznavanje in prepoznavanje diskriminacije v delovnem okolju ter
  • spoznati možne načine preprečevanja in poti ukrepanja v primeru diskriminacije.

Opremljeni s temi znanji boste lahko vi in/ali vaši sodelavci postali vir spodbujanja enakosti v svojih delovnih okoljih.

Kako bo izobraževanje potekalo?

Udeleženci boste imeli za opravljanje celotnega tečaja, ki terja skupaj deset ur vašega časa, na voljo kar deset dni.

Ker smo želeli izobraževanje kar najbolj prilagoditi vašim obveznostim, smo ga oblikovali v dva dela:

  • prvi del tečaja poteka v naši spletni učilnici, ki smo jo tudi s pomočjo umetne inteligence zapolnili z različnimi didaktičnimi gradivi in aktivnostmi v skupnem obsegu 6 ur, ki jih opravite sami od kjerkoli in kadarkoli vam ustreza – za to imate na voljo kar devet delovnih dni,
  • potem pa se zadnji, deseti dan tečaja srečamo še na skupni 4-urni delavnici v živo.

Za pridobitev certifikata je potrebno opraviti oba dela.

Termin tečaja za skupino 10: 19. avgust – 30. avgust 2024

Spoznavni Zoom: 19. avgust 2024, ob 11:30 

Spletno samoizobraževanje: 19. avgust 2024 – 29. avgust 2024 (skupaj do največ 6 ur)

Delavnica v živo: 30. avgust 2024, od 10:00 do 14:00, v Novem mestu

Prijava: https://www.1ka.si/FDpoletje2024

4.4. 25.09.2024. / Spletno / Posvet: Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom

Skupnost občin Slovenije vas vljudno vabi na posvet na temo

Razogljičenje in uravnoteženje slovenskega turizma – zelena butičnost z manjšim odtisom.

Na posvetu bodo sodelovale PREDAVATELJICE z naslednjimi vsebinami:

mag. IRENA MILINKOVIĆ, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za turizem Uvodni pozdrav in predstavitev vloge ministrstva pri razvoju zelene butičnosti z manjšim odtisom
MAŠA KLEMENČIČ, Slovenska turistična organizacija Do razogljičenja s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma
izr. prof. dr. MAJA TURNŠEK, Fakulteta za turizem, UM

 

Zmanjševanje ogljičnega odtisa turizma: model ocene ogljičnega odtisa in priporočila za slovenske občine (prevoz, nastanitve, doživetja, prehranski sistemi).

Primerjava modela z izkušnjami drugih držav.

ANA JEMEC ŠPIK, Slovenska turistična organizacija Predstavitev vključitve modela ocene ogljičnega odtisa v Nacionalno informacijsko središče in koristi za občine / destinacije
SNEŽANA SIMIČ, Zavod znanje Postojna – Turizem Postojna Izračun in ukrepi za zmanjševanje ogljičnega odtisa v destinaciji zaradi prevoza turistov – primer dobre prakse
TEJA ZUPANČIČ, Statistični urad RS Dnevni turistični utrip Slovenije – spremljanje turističnih tokov v Sloveniji skoraj v realnem času kot ključni gradnik analiz o razogljičenju destinacij v Sloveniji

 

Posvet je namenjen županjam in županom, podžupanjam in podžupanom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav in javnih zavodov, predstavnicam in predstavnikom občin ter javnih zavodov, ki so odgovorni za to področje ter vsem zainteresiranim.

Na posvetu boste imeli priložnost zastaviti vprašanja in izmenjati mnenja s predavateljicami. Posvet bo zaključen predvidoma do 13.00 ure.

Vabilo z referencami predavateljic vam je na voljo TUKAJ.

4.5. 24.10.2024. – 25.10.2024. / Laško / Razvojni dnevi občin: Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost

Skupnost občin Slovenije vas tudi letos vabi na Razvojne dneve občin 2024, kjer vas čaka edinstvena priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in vizij med vidnejšimi odločevalci v Sloveniji. Letos bo dogodek še posebej navdihujoč, saj bomo v ospredje postavili izzive prihodnosti in rešitve, ki jih lahko skupaj oblikujemo že danes.

Zakaj dogodka preprosto ne smete zamuditi?

Tomaž Vencelj, župan Idrije, je navdušeno poudaril, zakaj Razvojnih dnevov preprosto ne smete zamuditi:
“Razvojni dnevi SOS so resnično edinstvena priložnost, da se srečamo in pogovorimo med kolegi, ki se vsak dan soočamo s podobnimi izzivi. Tukaj lahko izmenjamo dragocene izkušnje in znanja, ki jih ne more nadomestiti noben učbenik ali formalni izobraževalni program. To je prostor odprtega dialoga, kjer skupaj rastemo in najdemo rešitve, ki prispevajo k razvoju naših občin.”

Je največji dogodek za županje in župane v Sloveniji. Lanskega dogodka se je udeležilo 130 županj in županov ter številni direktorji in direktorice občinskih uprav.

Če želite tudi vi dobiti vpogled v različne perspektive in ideje, ki vam bodo pomagale reševati vsakodnevne izzive ter oblikovati trajnostne rešitve za vašo občino, se nam pridružite na Razvojnih dnevih občin 2024.

Letošnji Razvojni dnevi občin 2024 bodo obravnavali aktualne teme in trende, s katerimi se danes sooča lokalna samouprava:

🌍 kako obvladovati podnebne spremembe,

🌱 vodenje občin v smeri zelenega prehoda in vpliv na nove principe upravljanja in urejanja prostora,

🏅 predstavitev nagrajenih primerov dobrih praks, ki navdihujejo in spodbujajo inovacije,

💡 uvajanje novih pristopov k upravljanju in urejanju prostora.

 

Drugi dan bomo pozornost namenili razpravi o aktualnih izzivih lokalnih skupnosti. Osredotočili se bomo na:

📜 poenotenje sistema NUSZ in njegov vpliv na občinske finance,

🏨 vpliv zakonodajnih ukrepov na razvoj turizma v občinah,

💼 prenovo plačnega sistema in položaj lokalnih funkcionarjev.

 

Program dogodka vam je na voljo TUKAJ.

 

Dogodek ponuja tudi bogate priložnosti za mreženje – priložnost za neformalne pogovore, klepete ob županovi kavi in večerno druženje v prijetni družbi in ambientu. Da bo vaše bivanje še bolj prijetno, vam priporočamo, da že sedaj rezervirate namestitev TUKAJ.

Zagotovite si mesto na dogodku, ki vam bo prinesel nove uvide, povezave in znanja, s katerimi boste lahko svojo občino uspešno vodili v prihodnost.

Se vidimo v Laškem.

*Utrinki: Razvojni dnevi občin 2023

4.6. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

5. Povpraševanja

5.1. Digitalni podpisi in vročanje

Prejeli smo prošnjo po posredovanju vprašanj vezanih na digitalno podpisovanje in vročanje dokumentov in vas prosimo za odziv.

  1. Ali se lahko zapisniki sej (odbori, komisije, občinski svet) digitalno podpisujejo? Nadalje kako je z izpisi sklepov iz teh zapisnikov, če so digitalno podpisani. Pri nas je sedaj praksa, da so zapisniki napisani in nato podpisani lastnoročno. Ko delam izpis sklepa, le tega izpišem in ga pripravim za lastnoročni podpis. Rečeno mi je bilo, da tega več ne bo in da je potrebno vse zapisnike digitalno podpisati. Zadeva se mi zdi nekoliko sporna, saj nimamo vsi urejenih kvalificiranih potrdil za podpisovanje.
  2. Ali je vročanje sklepov, ki jih sprejme občinska uprava in so digitalno podpisani, mogoče na vse e – naslove (gmail, yahoo,..) ali le v varne predale?

Odgovore prosimo zapišite v komentar ali pošljite na alja.lipnik@skupnsotobcin.si do četrtka, 18.7.2024. 

6. Dogodki drugih

6.1. Program mednarodnega usposabljanja žensk v politiki 2025

Mednarodni center za lokalno demokracijo (ICLD) v sodelovanju s Švedsko agencijo za mednarodno razvojno sodelovanje (Sida) odpira prijave za Program mednarodnega usposabljanja žensk v politiki 2025. Namen te pobude je opolnomočiti ženske na izvoljenih položajih na lokalnih ali regionalnih ravneh v državah OECD-DAC.

Cilj usposabljanja je okrepiti lokalno demokracijo ter ključna področja enakosti in odgovornosti v sodelujočih organizacijah. Program političnega vodenja žensk želi to doseči z opolnomočenjem političark, da bi delovale kot učinkoviti vzorniki, in s spodbujanjem premalo zastopanih skupin k polnejšemu sodelovanju v procesih odločanja. Usposabljanje traja dvanajst mesecev.

Prijavni rok za program je odprt od 10. maja do 1. avgusta 2024. Podrobne informacije o programu, vključno z njegovo strukturo in postopkom prijave, so na voljo na spletnem mestu Women’s Political Leadership programme, dostopne TUKAJ.

Če imate kakršna koli vprašanja ali potrebujete dodatna pojasnila o programu, se lahko obrnite neposredno na  anne.scheffer-leander@icld.se.

Vljudno vabljene!

6.2. 12. 9. / Razvojna konferenca: Decentralizacija in učinkovit javni servis - razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje

Državni svet Republike Slovenije napoveduje  razvojno konferenco z naslovom Decentralizacija in učinkovit javni servis: razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje, ki bo v četrtek, 12. septembra 2024, ob 10. uri, v Klubu Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana.

Prvi panel razvojne konference je namenjen razpravi o regionalni/kohezijski politiki, lokalni samoupravi, vzpostavitvi pokrajin in političnemu sistemu z vidika prenosa dela odločitev in pristojnosti na regionalno raven, drugi panel pa razpravi o razvojni viziji in prioritetah razvoja Slovenije, vključno z najbolj potrebnimi reformami.

Razvojna konferenca DS_Vabilo_12.9.2024 – Razvojna konferenca DS_Program

Za udeležbo na dogodku je obvezna PREDHODNA PRIJAVA na spletni povezavi TUKAJ do petka, 6. septembra 2024, do 10 ure. Število prijav je omejeno. Ostali zainteresirani si bodo lahko dogodek ogledali v živo na www.ds-rs.si, posnetek razvojne konference pa bo dostopen tudi na spletni strani Državnega sveta.

6.3. 16. 9. / Info dan in razpis za lokalne digitalne dvojčke

Obveščeni smo bili o napovedi Informativnega dne, ki bo 16. septembra 2024, na katerem bo Evropska komisija predstavila naslednjo priložnost financiranja pametnih in trajnostnih mest in skupnosti.

Dogodek se bo osredotočil na razpis za lokalne digitalne dvojčke. Razpis bo objavljen 4. julija (in odprt do 21. novembra) in je del programa za digitalno Evropo.

Več informacij o informativnem dnevu: Informativni dan: Na poti k mreži lokalnim digitalnim dvojčkov v EU | Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (europa.eu).

Več o informacij o razpisu: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/digital-2024-cloud-data-ai-07-digitaltwin?isExactMatch=true&status=31094501,31094502&frameworkProgramme=43152860&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=startDate

Cilj in ozadje:

Glavni cilj tega ukrepa konsolidacija obstoječih rezultatov in premik k ekosistemu zrelih in omreženih lokalnih digitalnih dvojčkov (v nadaljevanju LDT) po vsej EU, da bi mestom in skupnostim pomagali doseči ekonomijo obsega pri razvoju njihove podatkovne platforme in storitev LDT. Obstoječe aktivnosti, opredeljene z delovnim programom 2021–2022, in v sinergiji z ukrepom »Razvoj CitiVerse« zajemajo podatkovni prostor za pametne skupnosti (odprt razpis za pilote: https://www.ds4sscc.eu/) in orodjarno EU Local Digital Twin (ki bo na voljo v okviru LDT CitiVerse EDIC, ta se vzpostavlja s sklepom Komisije)

Evropska mesta in skupnosti se razvijajo proti digitalnim skupnostim z različno hitrostjo in ta razpis predlaga tri dopolnjujoče se dejavnosti, ki bodo pomagale doseči ekonomijo obsega pri sprejemanju rešitev, ki temeljijo na podatkih, LDT in umetni inteligenci. Prejšnji delovni paket je podpiral ustvarjanje podatkovnega prostora EU za pametne skupnosti (in njegovo potrjevanje s pilotnimi projekti) in uvajanje inovativne storitve z uporabo tehnologije „Citiverse“. Na podlagi delovnega programa 2021–22 je Komisija že izvedla javno naročilo za podporo razvoju zbirke orodij LDT v EU (JN LDT Toolbox). Vendar je potrebno še več prizadevanj za ustvarjanje vseevropskega ekosistema digitalnih dvojčkov, ki se lahko povezujejo in širijo v smeri prihodnjega »EU CitiVerse«. Za dosego pristopa je treba podpreti razvoj odprtokodnih rešitev LDT, ki temeljijo na skupnih potrebah evropskih mest in skupnosti (tako mestnih kot podeželskih), jih povezati in obogatiti z dodatnimi inovativnimi storitvami. Da bi obravnavali različne stopnje zrelosti mest in skupnosti, bo ta ukrep pomagal:

  1. povezati in nadalje razvijati že obstoječe LDT,
  2. pridobiti kritično maso podatkovnih nizov pametnih skupnosti ter
  3. uvesti, preizkusiti in dodati bolj zapletene elemente, ki temeljijo na umetni inteligenci, v orodjarno LDT, ki obravnavajo potrebe digitalno naprednih pametnih skupnosti.

 

7. Aktualni razpisi

7.1. Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 - 3. javni razpis za obrobna in zaostala območja

Program Interreg Srednja Evropa 2021-2027 je objavil najavo 3. javnega razpisa za obrobna in zaostala območja (»peripheral and lagging areas«). V okviru razpisa so vabljene organizacije iz vse Srednje Evrope, da predložijo ideje za transnacionalno sodelovanje pri malih projektih.  Skupni cilj razpisa je najti inovativne rešitve za obrobna in zaostala območja, ki jih bodo naredile bolj privlačne za življenje in delo. Posledično bo imel razpis teritorialni in tematski poudarek ter bo naslovil male projekte. Okvirni znesek sredstev za razpis je 14 milijonov evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Podrobnejše informacije o razpisnih pogojih in prijavnem postopku bodo objavljene  ob začetku razpisa 15. oktobra 2024 na spletni strani programa. Novost v tem razpisu bodo tudi razgovori, na katerih bodo morali prijavitelji na kratko predstaviti projektni predlog v angleškem jeziku. Več informacij glede razpisa je na voljo na  programski spletni strani. Hkrati vas vabimo, da se prijavite na platformo programa za prijavitelje “Applicant community”, s pomočjo katere si boste lahko poiskali ustrezno partnerstvo, se prijavili na posvet s skupnim sekretariatom programa oz. si pogledali koledar dogodkov. Prvi dogodek bo že 2. julija 2024 v obliki webinarja

7.3. Objavljen javni razpis za zeleni prehod v kulturi

Ministrstvo za kulturo je 21. junija 2024 objavilo nov javni razpis za zeleni prehod v kulturi. Z njim bo podprlo uvajanje zelenih praks v kulturi in spodbudilo razvoj inovativnih zelenih pristopov. S tem bo omogočilo spremembe pri upravljanju organizacij, prizorišč in kulturnih dogodkov, posredno pa o pomenu zelenega prehoda ozaveščalo tudi širšo javnost. Rok za oddajo vlog je 22. 7. 2024. Razpisni pogoji so dosegljivi TUKAJ.

7.4. Razpis - obvestilo o razvoju pilotnega projekta »Osrednja šolska kuhinja«

Obveščamo vas, da so na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje objavili Obvestilo o nameravani izvedbi projekta »Osrednja šolska kuhinja.

Rok za izkaz interesa je 30. julij 2024. Več informacij je na voljo na naslednji povezavi:
https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/obvestilo-o-nameravani-izvedbi-projekta-osrednjasolska-kuhinja/.«

7.5. Objavljen Javni poziv za predložitev vlog za sofinanciranje projektov promocije rabe lesa in lesnih proizvodov ter gozdno lesnih verig v obliki javnih demo lesenih objektov

Dne 7. 6. 2024 je bil objavljen Javni poziv (JP) za predložitev vlog za sofinanciranje projektov promocije rabe lesa in lesnih proizvodov ter gozdno lesnih verig v obliki javnih demo lesenih objektov (DEMO LES 2024). Rok za prijavo je 8. 7.2024. Prijavitelji na JP so lahko le osebe javnega prava, med drugim torej tudi samoupravne lokalne skupnosti. Dodatne informacije o javnem pozivu najdete tukaj.

7.6. 1. Javni razpis za intervencijo izgradnja namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je objavilo 1. javni razpis za naložbe v izgradnjo namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom, iz naslova Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Razpisanih je 5 milijonov evrov nepovratnih sredstev.

Z razpisom se krepi aktivnosti na področju zagotavljanja stabilnosti in kakovosti v kmetijski proizvodnji, večji konkurenčnosti kmetijskega sektorja ter blaženje in prilagajanje podnebnim spremembam.

Vložitev vloge na javni razpis poteka od 20. maja do vključno 2. avgusta 2024 do 14. ure.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

7.7. Javni razpis za sofinanciranje projektov umirjanja prometa na državnih cestah skozi naselja na predlog občin

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vabi potencialne vlagatelje, da v predpisanem roku oddajo vlogo za dodelitev sredstev za pripravo projektov umirjanja prometa, njihove izvedbe ter spremljanje in poročanje učinkov z namenom izboljšanja varnosti in udobja ranljivih udeležencev v prometu na državnih cestah v naselju. Aktivnosti se financirajo iz Sklada za podnebne spremembe. Na javni razpis se lahko prijavijo posamezne občine v Republiki Sloveniji, ki postanejo upravičenci z dnem podpisa pogodbe o sofinanciranju projekta. Vloge drugih subjektov, bodisi pravnih bodisi fizičnih oseb, bodo zavržene in ne bodo obravnavane.

Rok za prijavo je 3. 9. 2024. Dodatne informacije so na voljo tukaj.

7.8. Sredstva za razvoj mest in urbanega okolja: EUI - Inovativni ukrepi

Obveščeni smo bili o razpisu EUI – Inovativni ukrepi. EUI, ki ga financira Evropska unija, podpira urbana območja z inovativnimi ukrepi, krepitvijo zmogljivosti in znanja ter razvojem politik in komunikacijo o trajnostnem urbanem razvoju.

Prijave so odprte do 14. oktobra 2024. Sredstva so namenjena razvoju mest in urbanega okolja.

Skupna višina sredstev: 90 milijonov evrov.

Subvencija: 5 milijonov evrov.

Stopnja sofinanciranja: do 80 %.

Upravičenci: projekt je namenjen mestom – ta lahko sodelujejo z zasebnimi in javnimi partnerji, in sicer:

  1. mestni organ lokalne upravne enote – populacija mesta vsaj 50.000;
  2. združenje ali skupina mestnih oblasti s pravnim statusom organizirane aglomeracije, ki jo sestavljajo lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000;
  3. združenje ali skupina mestnih oblasti brez pravnega statusa organizacije aglomeracije, kjer so vse vključene mestne oblasti lokalne upravne enote – skupno prebivalstvo mora biti spet 50.000.

Izvedeni projekti (primeri za lažji razmislek)

– Rim: testiranje prehodnega modela urbane regeneracije za izboljšanje duševnega zdravja mladih.

– Budimpešta: projekt želi zagotoviti ‘cenovno dostopna stanovanja za vse’ s celostnim pristopom, ki povečuje ponudbo cenovno dostopnih stanovanj in zagotavlja nove rešitve za podporo ljudem, ki jim grozi stanovanjska izključenost.

– Lorca: prenova Barrios Altos, soseska v zgodovinskem središču Lorce, za boj proti energetski revščini in neučinkoviti rabi naravnih vodnih virov glede na podnebne spremembe in naraščajoče temperature.

– Aarhus: fokus na povečanju ozaveščenosti javnosti – in sprejemanju – mestnih nepopolnosti. Ustvariti procese in tehnike, ki mestu in njegovim prebivalcem omogočajo delo z nepopolnostmi v smislu estetike, trajnosti in družbenih odnosov.

Več informacij na 040 569 001 (Boštjan) in TUKAJ.

7.9. JR za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 1. 3. 2024 objavilo 20 milijonov evrov vreden Javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026, ki se financira v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.

Razpis je odprt do 10. 02. 2025 oziroma do porabe sredstev.

Več si lahko preberete TUKAJ.

8. Vlada RS

8.1. 112. redna seja in 238. dopisna seja

112. REDNA SEJA

Stališče Vlade do Sklepa Državnega sveta k Zaključkom posveta Ustanavljanje pokrajin

Vlada je sprejela Stališče Vlade do Sklepa Državnega sveta Republike Slovenije k Zaključkom posveta Ustanavljanje pokrajin, ki ga je Državni svet organiziral 26. februarja 2024.

Vlada v stališču izpostavlja zavedanje, da trenutno ni dovoljšnega političnega soglasja za ustanovitev pokrajin, zato poudarja, da je ob odsotnosti pokrajin treba regionalni razvoj krepiti skozi funkcionalne regije s poudarjeno razvojno funkcijo, ki bo utrjevala regionalno identiteto.

Navkljub zavedanju pomembnosti ustanovitve pokrajin Vlada ne podpira predloga Državnega sveta glede ponovne zakonske uveljavitve združljivosti županske in poslanske funkcije, saj slednje ne predstavlja ustreznega (tj. ustavno skladnega) ukrepa za pospešitev procesa ustanovitve pokrajin.

Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju do leta 2027

Vlada je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju do leta 2027, in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. V Uredbi o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju do leta 2027, se spremenijo in dodajo:

  • popravki pravnih podlag za shemo de minimis zaradi novih pravnih aktov EU,
  • podrobnejše in bolj jasne določbe glede pogojev za dodelitev podpore, potrebnih prilog pri zahtevku za izplačilo za izvedbo projektov, ter sankcija za predplačilo v primeru prepozne vložitve zahtevka,
  • tehnični popravek v okviru mejnik za podporo za upravljanje LAS.

Program odprave posledic škode v kmetijstvu

Vlada je sprejela Program odprave posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe od 3. do 7. aprila 2023, neurij s točo od 10. maja do 1. avgusta 2023 in poplav od 3. do 6. avgusta in od 28. do 31. avgusta 2023.

Skupna ocena škode na kmetijskih pridelkih zaradi pozebe, neurij s točo in poplav leta 2023 znaša 88,3 milijone evrov. Od tega ocena škode na kmetijskih pridelkih, ki so poškodovani 80 % ali več:

  • zaradi pozebe znaša 13 milijonov evrov,
  • zaradi neurij s točo zanaša19 milijonov evrov,
  • zaradi poplav znaša 6 milijonov evrov.

238. DOPISNA SEJA

Predlog zakona o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe – tretja obravnava

Vlada je na dopisni seji določila besedilo predloga zakona o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. Besedilo je v tretji obravnavi in ga pošilja v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije.

(Vir: Vlada RS, al)

9. Novice drugih

9.1. Povabilo k sodelovanju v anketi o pametni policijski varnosti

Lansko leto so na Fakulteti za varnostne vede izvedli raziskavo o projektih pametne policijske dejavnosti v slovenskih občinah, prve rezultate pa so objavili na mednarodni konferenci letos pomladi. Ker so rezultati zanimivi, so se odločili, da bodo raziskavo nadgradili. Zato so pripravili skrajšan vprašalnik na temo pametnih mest in pametne policijske...

9.2. Raziskava EUI za prihodnost

Vabljeni k sodelovanju v anketi EUI (Evropske urbane iniciative). Vaša mnenja so bistvenega pomena za raziskavo EUI o prihodnosti. Pri izpolnjevanju izpostavite svoje prednostne naloge in izzive, s katerimi se soočate v svojem mestu, da lahko skupaj prilagodimo ponudbo EUI potrebam mest! 🏙️

Povezave na družbene medije: 

*Posvetovanja z urbano agendo Evropske unije (UAEU – Urban Agenda for the EU) o osnutkih akcijskih načrtov 

Kako sodelovati ?

1. Obiščite spletne strani partnerstev in si oglejte njihove osnutke akcijskih načrtov:

🌳 Anketa o ozelenjevanju mest: Greening Cities public consultation spletna stran

🗺 Anketa o trajnostnem turizmu: Sustainable Tourism public consultation spletna stran

2. Izpolnite ankete in podajte svoje povratne informacije:

🌳 Anketa o ozelenjevanju mest EU survey link

🗺 Anketa o trajnostnem turizmu EU survey link

Povezave na družbene medije: 

9.4. Državni zbor sprejel novelo Stanovanjskega zakona

Državni zbor je 10. 7. 2024 sprejel novelo Stanovanjskega zakona, s katero se (1) ureja položaj najemnikov v denacionaliziranih stanovanjih. Novela zagotavlja tudi (2) zakonsko podlago za podeljevanje ugodnih posojil za gradnjo neprofitnih najemnih stanovanj in (3) krepi vodstvo Stanovanjskega sklada Republike Slovenije z namenom še bolj učinkovitega in gospodarnega upravljanja. Več si lahko preberete TUKAJ.

9.7. Celovito urejanje vodotokov zahteva sistemsko povezane ukrepe

Ministrstvo za naravne vire in prostor ter Direkcija Republike Slovenije za vode k urejanju vodotokov pristopata s sistemsko povezanimi ukrepi tako z naslova sanacije in investicij, kot tudi že izvedenih izrednih ukrepov po poplavah na prizadetih območjih. Za boljše razumevanje v javnosti podajajo nekaj pojasnil.

9.8. Objavljen Program sofinanciranja gradnje javnih najemnih stanovanj za leti 2024 in 2025

Republiški sklad je sredstva za program sofinanciranja pridobil iz naslova letošnje dokapitalizacije v višini 25,5 milijona evrov, ki so jo zagotovili na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Sklad je iz lastnih sredstev za program dodal 0,5 milijona evrov. Celotna vrednost programa sofinanciranja tako znaša 26 milijonov evrov, od katerih bo 16 milijonov evrov namenjenih za ugodna posojila, deset milijonov pa za soinvestitorstvo. Več si lahko preberete TUKAJ.