Kazalo vsebine

Novice SOS

Zakonodaja

Dogodki SOS

Povpraševanje

Dogodki drugih

Aktualni razpisi

Vlada RS

Novice drugih

OBČINAM ČLANICAM LENART, HAJDINA, LAŠKO, ŠMARTNO OB PAKI, ŠMARTNO PRI LITIJI, SEVNICA in TURNIŠČE, KI PRAZNUJEJO SVOJ OBČINSKI PRAZNIK,

ISKRENO ČESTITAMO.

Sekretariat Skupnosti občin Slovenije

1. Novice SOS

1.1. Sestanek na MKRR glede osnutka predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o skladnem regionalnem razvoju

Na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj so pripravili osnutek predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o skladnem regionalnem razvoju (celotno besedilo predloga je na povezavi TUKAJ). Predlagane rešitve so predstavili predstavnikom reprezentativnih združenj lokalnih skupnosti na sestanku dne 8. 11. 2024. V imenu Skupnosti občin Slovenije sta se sestanka udeležila Nejc Smole, župan občine Medvode in Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS.

Predstavniki ministrstva so izpostavili, da v dialogu z različnimi deležniki iščejo širši konsenz, da bi se s predlaganimi spremembami v osnutku zakona doseglo bolj skladen regionalni razvoj in odpravilo razvojni zaostanek v regijah z večjim upoštevanjem njihovih razvojnih potreb in vzpostavitvijo močnejših gospodarskih središč. Skladen regionalen razvoj mora biti za naslednjih 20 let fokus in politična prioriteta, temu pa morajo slediti tudi horizontalni ukrepi.

Na sestanku so bile predstavljene ključne predlagane rešitve, med drugim tudi, kako bo potekalo načrtovanje in izvajanje regionalne politike na državni in regionalni ravni v bodoče. Izpostavljeno je bilo, da se želi spredlogom zakona dati večji pomen regijam, decentralizaciji in policentričnemu skladnemu regionalnemu razvoju.Regije naj bi bile vključene v teritorialni dialog že na samem začetku priprave strateških in izvedbenih dokumentov. Odločanje o financiranju regijskih projektov se spusti na raven regije v okviru strategije regionalnega razvoja Slovenije (pripravila naj bi se za obdobje 16ih let). Regije bi v roku treh mesecev po sprejetju strategije sprejele svoj strateški regionalni razvojni program. Potem pa bi se začel teritorialni dialog za pripravo akcijskih načrtov, v okviru katerih bi se identificiralo specifične ukrepe za posamezno regijo. Regionalne razvojne agencije bi z deležniki znotraj regije pripravile izvedbeni del v roku šestih mesecev po sprejemu akcijskega programa strategije.

Glede terminskega načrta je bilo povedano, da naj bi bili dogovori glede tega podpisani v začetku naslednjega leta, potem bi bili sprejeti vsi podzakonski akti, programi z ukrepi za problemska območja, začela bi se tudi pripravljati strategija regionalnega razvoja Slovenije. V letu 2026 bi bila ta strategije sprejeta, prav tako tudi RR programi, izvajal bi se teritorialni dialog ter opredelili ukrepi za problemska območja. V letu 2027 bi se sprejel akcijski program in RR programi. Vzporedno z vsemi temi aktivnostmi pa bi potekalo tudi programiranje nove perspektive in posledično bi se lahko nova perspektiva lahko začela izvajati prej kot doslej.

Dogovor za razvoj regij bo torej nadomestil izvedbeni del regionalnega razvojnega programa, ki ga regija pripravi na podlagi teritorialnega razvojnega dialoga znotraj regije in v sodelovanju z resornimi ministrstvi.

Na novo bi se opredelilo območja s posebnimi razvojnimi izzivi oziroma območja, ki razvojno še posebej zaostajajo, in sicer: obmejna območja, območja v gorskem ali hribovitem svetu in druga območja z omejenimi možnostmi in posebnimi razvojnimi izzivi. Za ta problemska območja se bo na predlog ministrstev in vseh relevantnih deležnikov iz navedenega območja pripravil posebni program razvojnih spodbud, ki bi ga za obdobje štirih let sprejela Vlada RS.

S spremembami ZSRR-2 je predvideno financiranje regionalnega razvoja na podlagi celovitega teritorialnega pristopa med vlado in razvojnimi regijami, upoštevajoč izražene potrebe regij. Za izvajanje izvedbenih delov regionalnih razvojnih programov in programov za problemska območja bi se v proračunu RS letno zagotovila javna sredstva, ki zajemajo tudi sredstva evropske kohezijske politike.

Vlada RS bi vzpostavila svet za spodbujanje skladnega regionalnega razvoja kot usklajevalni organ. Prav tako pa bodo tudi RRA dobile nove naloge. Odstotek financiranja 60/40 bo ostal enak, povečala pa se bo masa denarja. RRA bodo morale biti v izključno javni lasti (d.o.o. ali javni zavod), saj bodo dobili možnost izvajanja razpisov za svojo regijo. Prehodno obdobje za to bo 1 leto.

Spremenilo bi se tudi večnivojsko upravljanje skladnega regionalnega razvoja. Na ravni razvojne regije in kohezijske regije se ohranjata razvojni svet regije (sestavljajo ga predstavniki občin, gospodarstva, NVO v regiji, znanosti, pa tudi predstavniki narodne skupnosti in avtohtone romske skupnosti v regiji) in razvojni svet kohezijske regije (imel bi 5 članov, od tega bi bila dva predstavnika občin, en iz NVO, en in gospodarstva in en predstavnik znanosti). Ne bi pa več bilo sveta regije.

Jasmina Vidmar je izpostavila, da je v nekaterih regijah veliko občin in bi zato lahko zastopstvo občin v razvojnem svetu regij opredelili glede na tip občine (male, srednje, velike), kjer je to potrebno.

Nejc Smole pa je izrazil pomislek glede sestave razvojnega sveta regije. Župani so voljeni, odločitve so politične, v razvojnem svetu regije pa bo več kot polovica ljudi, ki nimajo pooblastila za odločanje. Izpostavil je, da je potrebno občinam dati tisto težo, ki ji pripada. Posledice za odločitve bodo nosili župani, ne NVO, ne gospodarstvo in ne znanost. 

Prav tako je Nejc Smole predlagal, da razmerje 2:3 v razvojnem svetu kohezijske regije ne more biti ustrezno, bolj primerno razmerje bi bilo 4:3. Predstavniki MKKR so povedali, da bodo o tem ponovno razmislili ter povedali, da so predstavniki znanost zato vključeni, ker je potrebno težiti k inovativnosti in razvojni specializaciji.

V razpravi je Robert Smrdelj izpostavil tudi, da so RRA podfinancirane in se osredotočajo na to, da pridobijo sredstva na trgu in v okviru projektov, manj pa posledično na svoje naloge s področja regionalnega razvoja. Na njegov predlog, da naj država prispeva za njihovo delo več denarja, so predstavniki MKKR odgovorili, da financirajo 4-5 zaposlenih na RRAjih, dodatna sredstva za projekte pa bodo šla skozi akcijski načrt za regijske projekte.

Ob zaključku sestanka je bilo s strani predstavnikov MKRR povedano, da bodo posredovane predloge proučili, potem pa se bodo s predstavniki reprezentativnih združenj ponovno sestali.

Naj izpostavimo, da se je Skupnost občin Slovenije dejavno vključila v obravnavo osnutka predloga zakona, saj so bili predstavniki občin članic že pred tem sestankom na ministrstvu povabljeni, da osnutek predloga zakona preučijo in podajo svoje morebitne predloge in pripombe. Tako zbrani predlogi so bili obravnavani s predstavniki občin članic in nekaterih RRAjev tudi na zoom sestanku 7. 11. 2024 in tako podlaga za sestanek na MKRR dan kasneje. Čistopis zbranih pripomb bomo posredovali na MKRR.

1.2. O nižanju stroškov občin s področja resorja Ministrstva za naravne vire in prostor

V četrtek, 7. 11. 2024 je potekala petnajsta seja Delovne podskupine za zmanjšanje stroškov občin, na kateri so sodelovali predstavniki MJU, MNVP in asociacij občin.

Uvodoma je bilo govora o Zakonu o vodah. SOS je predlagala, da se služnosti v korist lokalnih skupnosti ustanovijo neodplačno. Ustanavljanje neodplačnih služnosti namreč že določa Zakon o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti. Pravna pravila se bi tako poenotila za vse državno premoženje, hkrati pa se bi lokalne skupnosti tako razbremenilo dodatnega stroška. Predstavniki MNVP so povedali, da se bodo opredelili do pobude s  pisnim odgovorom.

Drug predlog SOS je bil prenos stroška izdelave poplavnih študij na državo. MNVP so pojasnili, da država izdeluje le poplavne študije za določena območja pomembnega vpliva poplav. Občine pa v okviru izdelave občinskih prostorskih načrtov opravijo dodatno potrebne hidrološko hidravlične študije. Zavedajo se, da le-to za občine predstavlja dodatne stroške, vendar kljub temu menijo, da je obstoječi sistem ustrezen.

Glede Pravilnika o vodenju podatkov katastra nepremičnin in predloga, da se upoštevajo tudi druge lastnosti zemljišča (naravne danosti kot nesanirane in neustrezno sanirane gramoznice, kamnit nerodoviten teren, poplavljene površine, strme površine z revno plastjo zemljine…) je predstavnik GURS povedal, da je v prenovi Zakon o katastru nepremičnin, ki predstavlja pravno podlago za omenjen pravilnik. Pojasnil je, da so zadevno vsebino preverili in ocenili kot ustrezno. Zato določitve bonitete zemljišča ne morejo spreminjati, saj se bi s tem podrl cel sistem.

SOS je opozorila tudi na potrebo po novi, enotni zakonski ureditvi odmere NUSZ po občinah. Obstoječa zakonodaja na kateri sloni odmera NUSZ je namreč stara 40 let, razmere v občinah in njihove potrebe pa so se v tem času spremenile. Zaradi oteženega izvajanja sistema NUSZ se je izoblikovala tudi bogata sodna praksa Ustavnega, Upravnega in drugih sodišč RS, ki je čedalje bolj pomembna za normalno izvajanje NUSZ. Predstavniki MNVP so povedali, da bi naj bil marca drugo leto pripravljen novi osnutek Zakona o davku na nepremičnine, zato bi bilo nesmotrno popravljati obstoječe predpise. Opozorili smo, da je potrebno tako združenja kot tudi same občine pravočasno vključiti v pripravo zakonodajnega predloga.

Glede Uredbe o habitatnih tipih je bilo predlagano, da država zagotovi sredstva enotam Zavoda RS za varstvo narave za analizo stanja in izvajanje uredbe. Omenjen zavod se opira na interne podatke in pogosto prenaša dokazovanje na občine. Postopki priprave prostorskih načrtov trajajo leta in predstavljajo velike stroške za občine. Predstavnica MNVP je povedala, da želijo poenotiti prakso Zavoda RS za varstvo narave in, da so odprti za predloge občin, kako bi to lahko dosegli.

1.3. Z ministrom Novakom sestankovali o aktualnih štirih zakonskih predlogih

V ponedeljek, 4.11.2024 je v prostorih Ministrstva za naravne vire in prostor potekal sestanek z ministrom Jožetom Novakom, strokovnimi uslužbenkami in uslužbenci ministrstva ter predstavniki občin in asociacij občin. Skupnost občin Slovenije so poleg predstavnic sekretariata SOS zastopali županje oz. župani ter sodelavci Občin Bohinj, Cerknica, Lukovica in Ormož.

Razprava oz. obravnava zakonskih predlogov je potekala v dveh sklopih, kar je omogočilo bolj ciljno obravnavo po javnih obravnavah dopolnjenih predlogov, s katerimi je bilo ministrstvo predhodno že informirano s strani občin. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč je bil v obravnavi kot prvi. S strani občin je bilo opozorjeno, da so posamezne občine zgrožene, ker zakon (aktualna zakonodaja) ne priznava orkanskega vetra (neurja) in toče kot naravne nesreče. Posledično ni možno prijaviti nastale škode na razne razpise oz. programe za odprave posledic neurij. Na strani ministrstva so v zvezi s tem pojasnili, da so posledice toče stvar zavarovalniških obravnav ter da je za prihodnje leto na strani ministrstva v pripravi novela, v kateri bodo financiranja temeljito pregledana, na voljo pa naj bilo v prihodnje manj proračunskih sredstev in več zavarovanj ter kreditov.

Naslednji na dnevnem redu je bil Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanju narave. Med drugim so predstavniki Občine Bohinj, župan Blaž Repinc in direktor OU, Simon Velički ter predstavnica sekretariata SOS Ana Plavčak izpostavili potrebo po transparentnosti stroškov upravljalca zavarovanega območja (NV) kot tudi porabi prihodkov na območju občin(e), kjer so bila pobrana. Govora je bilo tudi o ustreznosti upravljavskih kapacitet našega edinega narodnega parka, delitvi presežka prihodkov upravljalcev, potrebi po samostojnem upravljanju zemljišč zavarovanih območij, kjer so lastnice občine in podobno. Dodatno so opozorili na problematiko manj ustreznih praks upravljanja z nekaterimi naravnimi vrednotami kot tudi izzive upravljanja tamkajšnjih parkirišč. Ob koncu sklopa so se tudi vzajemno dogovorili, da se na temo predloga zakona in nerešenih vprašanj znova snidejo z pristojnim ministrstvom in sicer do konca tega tedna preko spleta.

Največji fokus smo namenili Zakonu o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode. Skupnost občin Slovenije so zastopali predsednik komisije SOS za GJS župan Marko Rupar, župan Ormoža Danijel Vrbnjak in Barbara Horvat iz sekretariata SOS. Predstavniki ministrstva so kot odgovor na podane pripombe SOS v na zakon v javni razpravi prestavili novo različico predloga, po kateri se koncesij na področju oskrbe s pitno vodo ne odpravlja povsem, temveč se uvaja termin neprofitne koncesije, kar pomeni, da bodo občine lahko izvajanje te javne službe oddale javnemu podjetju v občinski lasti, medtem ko bo koncesija za podjetje v zasebni lasti na področju pitne vode ukinjena. Kar zadeva prepoved najema pod-izvajanja nekaterih storitev je bil sprejet kompromis o odstotkovnem in ne taksativnem zapisu prepovedanih storitev v pod-izvajanju. Kar zadeva termin zagotavljanja pitne vode za vsakogar je bila sprejeta odločitev, po kateri mora občina omogočiti dostop do pitne vode, kjer ni javnega vodovoda (ali drugih olik zagotavljanja pitne vode), to pa lahko stori tudi s pomočjo pitnikov. Posebej pomembno področje je tudi področje cenovne politike. Novost na tem področju je prenos nekaterih določil uredbe MEDO na zakonsko raven in uvedba strokovne komisije, ki bi predhodno podala mnenje na ustreznost elaborata za ceno. Novost je tudi uvedba posebnega sklada, v katerega se bi naj stekala namenska sredstva iz naslova omrežnin in jih ne bi bilo mogoče uporabiti v druge namene. Obojemu smo v imenu občin članic nasprotovali. Prehodno obdobje za prehod na novi sistem bi naj trajalo 5 let. Ministrstvo bo pripravilo čistopis novega predloga, nato pa bo sledilo še končno usklajevanje stališč.

Kot zadnja točka sestanka je sledila še obravnava krajše novele Zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o urejanju prostora. Županja Občine Lukovica in predsednica Komisije za prostor in stanovanjsko politiko SOS mag. Olga Vrankar je v imenu občin izpostavila, da v noveli zakona zmoti predvsem procedura, ki ji morajo občine slediti pri pripravi OPN in kazenska odgovornost za županje in župane, ki OPN-jev ne bodo sprejeli v zakonsko predlaganih rokih. Pri prizadevanjih za sprejem sprememb podanih s strani SOS je bila županja v imenu občin uspešna v delu o nekaznovanju županj in županov kot tudi temu, da bodo roki za pripravo OPN podaljšali do aprila 2026.

1.4. Podpisan Dogovor o višini povprečnine za leti 2024 in 2025

V prostorih Ministrstva za finance je 28. 10. 2024 potekal slavnostni podpis Dogovora o višini povprečnine za leti 2025 in 2026, ki ga je v imenu Skupnosti občin Slovenije in njenih 192 občin članic, podpisal predsednik mag. Gregor Macedoni. Pri tem je izpostavil, da se z njim naslavlja tako najmanjše občine, ki so razvojno podhranjene, kot…

1.5. SOS IZVEDLA RAZVOJNE DNEVE OBČIN 2024 – Krepitev lokalnega razvoja z novimi pristopi in priložnostmi

Skupnost občin Slovenije je od 24. do 25. 10. 2024 v Laškem izvedla so Razvojne dneve občin 2024 pod nazivom »Odkrijte priložnosti, oblikujte prihodnost«. Letos smo gostili ministra za naravne vire in prostor, Jožeta Novaka, ki se je posvetil sistemskim pristopom ter vlogi občin in državi pri upravljanju s prostorom in ministra za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksandra Jevška, ki je z županjami in župani delil svoj pogled na priložnosti črpanja EU sredstev za lokalne skupnosti.

Razvojni dnevi občin 2024, ki so letos potekali drugič, združujejo župane, strokovnjake, predstavnike občin in državnih institucij z namenom iskanja rešitev za aktualne izzive lokalnega razvoja. Osrednje teme dogodka so bile upravljanje prostora, podnebne spremembe, zeleni prehod in učinkovito črpanje evropskih sredstev.

Poseben poudarek, poleg predstavitve o sistemskih pristopih, vlogi občin in države je minister Novak tudi na okrogli mizi, namenil aktualnem stanju pri urejanju prostora, predvsem z vidika krajšanja postopkov, vlogi mnenjedajalcev pri urejanju prostora in možnih rešitvah za bolj učinkovito vodenje prostorske politike, tudi tiste na regionalnem nivoju. Minister Novak je povedal, da si ministrstvo prizadeva lajšati administrativno breme prenormiranosti postopkov, tako pri sprejemanju OPN in OPPN kot pri postopkih urejanja prostora po poplavah. Na okrogli mizi so mnenja o lekcijah zadnjih let na področju urejanja prostora delili še Barbara Radovan (MNVP), Luka Ivanič (pravnik z večletnimi izkušnjami s prostorskega razvoja) ter župana Matija Kovač in dr. Marko Soršak. Vpogled v trenutno stanje urejanja prostora, priprave, trajanja in stroškov priprave ustreznih prostorskih načrtov je predstavila Marinka Konečnik Kunst, strokovnjakinja Masterplan d.o.o.

Veliko pozornosti smo namenili tudi primerom rešitev za zmanjševanje posledic podnebnih sprememb, vključno z obvladovanjem vodnih virov in močnih deževij, kot so deževni vrtovi, spužvasta mesta in zeleni sistemi naselij ter pridobitvi EU sredstev zanje. Svoje poglede k tem temam so predstavili Klemen Košir (MOPE), Jernej Stritih in Nataša Beltran Stritih d.o.o.), ddr. Ana Vovk (FF UNI MB), Tatjana Uzelac (Starum d.o.o.), dr. Jernej Červek (MNVP) ter županja Poljčan dr. Petra Vrhovnik in župan dr. Gregor Kovačič.

Predstavili smo tudi najboljše, že nagrajene arhitekturne rešitve v Mo Ptuj (Zlati svinčnik 2024 za Vrazov trg), Bohinj (Odprte hiše Slovenije 2024 za Vrtec Bohinj), Brežice (Odprte hiše Slovenije 2024 za Vodovodni stolp) in Ajdovščina (Premik naprej 2024 za mobilno aplikacijo mAjdovščina). Generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar je predstavila tudi pridobljeno priznanje Maks Fabiani 2023 za Odlok o urejenosti naselij in krajine.

Program drugega dneva strokovnega srečanja je bil posvečen evropskim sredstvom. Pridružil se nam je minister za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksander Jevšek, ki je v pogovoru z županom Tadejem Beočaninom s poslušalci delil pogled z državne in lokalne ravni na črpanje EU sredstev. Izpostavil je, da je v obravnavi osnutek predloga Zakona o skladnem regionalnem razvoju, kjer bo poudarek na krepitvi regionalizacije na temelju obstoječih dvanajstih razvojnih regij. Smisel tega je se približati usmeritvam nove finančne perspektive EU, kjer bo poudarek na konkurenčnosti EU gospodarstva. Županom in direktorjem je predstavil razpise, ki so v teku, v pripravi, s poudarkom na črpanje evropskih sredstev za lokalne skupnosti in obmejna problemska območja.

V nadaljevanju smo razpravljali o zakonodajnih ukrepih, ki bi lahko vplivali na razvoj turizma v lokalnih skupnostih. Državni sekretar Matevž Frangež je predstavil razmislek ministrstva o predlaganih spremembah Zakona o gostinstvu, sledila pa je razprava o vplivih teh ukrepov na lokalno okolje, kjer so svoje poglede delili župani Bleda, Tolmina in strokovnjaka podjetja Zavita Matevž Premelč in Quentin Druet.

Pomembna tema dneva je bila pomoč Skupnosti občin Slovenije občinam za lažje prilagajanje lokalnih skupnosti na podnebne spremembe. Sledila je predstavitev podnebne pisarne za občine, ki bo vzpostavljena znotraj SOS. Njene aktivnosti bodo temeljile na identificiranih potrebah občin pri soočanju s podnebnimi izzivi, tako z vidika lokalnih skupnosti kot z vidika Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. V zvezi s tem je svoje poglede s publiko delila Jasmina Vidmar, generalna sekretarka, z državnega vidika pa Uroš Vajgl, državni sekretar, pristojen za podnebne spremembe in energijo.

Posvetili smo se tudi aktualni temi novega plačnega sistema in pozicioniranju županov, podžupanov ter direktorjev občinskih uprav v njem. Podrobnosti novega plačnega sistema za župane, podžupane in direktorje občinskih uprav sta predstavila glavna pogajalca SOS župan Hrastnika Marko Funkl in dr. Jana Bolta Saje, direktorica občinske uprave Mo Novo mesto.

Razvojne dneve občin 2024 smo zaključili s predstavitvijo aktivnosti delovne skupine Skupnosti občin Slovenije za pripravo priporočil, na podlagi katerih bi lahko prenovili sistem nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč v smeri njegovega poenotenja.

Galerija slik (Foto: Maja Skrbinek)

Predstavitve:

1_2 Urejanje_prostora_predstavitev_ankete_MKKPrenos

2_1 KOŠIR_2024-10-24 Razvojni dnevi občin – MOPEPrenos

2_2 Stritih SOS 2024Prenos

2_3 VOVK_Celostno upravljanje z vodami deževnicaPrenos

2_6 VRHOVNIK_SOS_Razvojni dnevi obcin_OKT_2024_VrhovnikPrenos

2_7 ČERVEK2_Predstavitev_EKP_21-27_SOS_24102024Prenos

3_1 RDO 2024 – Priznanje MF – Vidmar JasminaPrenos

3_2_1 Revitalizacija stare steklarske in Vrazovega trga_MO PtujPrenos

3_2_2 povezava do filma_MO PtujPrenos

3_3_1 Vrtec_BohinjPrenos

3_4 VODOVODNI STOLP BrezicePrenos

3_5 predstavitev mAjdovščinaPrenos

2_2 Drugi_domovi_prvi_problemi ZaVitaPrenos

2_3 Razmislek Občine Bled_Zakon o gostinstvu_Anton MežanPrenos

3_1 Podnebna pisarna RDO 2024Prenos

3_22024-10-25 Laško SOS_fPrenos

4.1 Ureditev statusa direktorjev občinskih uprav pri prenovi plačnega sistemaPrenos

5_1 razvojni_dnevi_SOS_prezentacija_trobisPrenos

2_4 UZELAC_PPT_DEL1_Uvod-NBS-klimatske spremembePrenos

2_4 UZELAC_PPT_DEL2_NBS-primeri-Pula_compressedPrenos

2_4 UZELAC_PPT_DEL3_ZelenaInfrastruktura_ZakljucekPrenos

1.6. Evidentiranje za članico/člana Delovne skupine za ureditev področja občinskih javnih kategoriziranih cest v zasebni lasti

Skupnost občin Slovenije je s strani Komisije Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj (v nadaljevanju Komisija) prejela povabilo k predložitvi predloga za člana/članico delovne skupine za ureditev področja občinskih javnih kategoriziranih cest v zasebni lasti.

Naloga delovne skupine bo pripraviti predlog rešitev (predlog zakona ali druge ustrezne rešitve), na podlagi katerih bi občine lahko izpolnile zakonsko obveznost, da pridobijo lastninsko pravico na kategoriziranih javnih občinskih cestah, ki potekajo po zemljiščih v zasebni lasti, česar po sedaj veljavni ureditvi občine zaradi omejenih finančnih zmožnosti niso sposobne izpeljati v doglednem času.

Predvideno je, da bi imela v predlagani delovni skupini Interesna skupina lokalnih interesov, ki v Državnem svetu zastopa interese lokalne samouprave, največ šest predstavnikov, preostale interesne skupine ter reprezentativna združenja občin pa po največ enega predstavnika.

Celotno besedilo povabila k predložitvi predloga najdete TUKAJ.

Vabimo vas, da nam izpolnjen, podpisan in ožigosan obrazec (TUKAJ) s predlogom ustrezne kandidatke oziroma kandidata pošljete najkasneje do ponedeljka, 11. 11. 2024 do 10.ure na naslov maja.rihtarsic@skupnostobcin.si ali po pošti na naslov Skupnost občin Slovenije, Partizanska cesta 1, 2000 Maribor.

Po prejemu kandidatur bo Predsedstvo SOS na korespondenčni seji izbralo kandidatko/kandidata, in ga posredovalo Komisiji, ki bo nato predlagala Državnemu svetu, da ustanovi Delovno skupino za pripravo predloga zakonskih in drugih rešitev na področju občinskih javnih kategoriziranih cest v zasebni lasti, predvidoma na seji 11. 12. 2024.

1.7. Dostop do vsebin spletne strani SOS samo za člane in registrirane uporabnike

Vse uporabnike spletne strani SOS, ki se še niste registrirali na naši spletni strani vabimo, da se registrirate. Od 1. 7. 2024 dalje so namreč novi vnosi vsebin zaklenjeni za občine nečlanice oz. uporabnike, ki niso registrirani.

Registracija vam bo omogočila dostop do več vsebin in funkcionalnosti. Med drugim boste lahko prejemali dnevne ali tedenske povzetke, izbirali prejemanje informacij za vaša specifična interesna področja, prebirali Tedenske novice SOS in še mnogo več.

Registrirate se TUKAJ. Po uspešni registraciji, bomo vaš uporabniški račun potrdili in prosto boste lahko dostopali do vseh vsebin.

2. Zakonodaja

2.1. Parafiran Aneks h KPND in Dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitev delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem s

Obveščamo vas, da je bil danes, 8. 11. 2024 parafiran Aneks h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji in Dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem sektorju. Kot napovedano se z aneksom urejajo ukrepi za zagotavljanje pravice do odklopa za celotni javni sektor….

2.3. Predhodni podatki o izračunu primerne porabe občin, sredstev za uravnoteženje razvitosti občin in dodatna sredstva občinam z izkazanim nesorazmerjem v financiranju stroškov za izvajanjezakonskih nalog za leti 2025 in 2026.

S strani Ministrstva za finance smo prejeli obvestilo, o objavljenih predhodnih izračunih na poslagi14., 15.a in 16. člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06, 57/08, 36/11, 14/15 – ZUUJFO, 71/17, in 21/18 – popr., 80/20 – ZIUOOPE, 189/20 – ZFRO, 207/21 in 44/22 – ZVO- 2; v nadaljevanju: ZFO-1) vas obveščamo, da…

2.4. Pravica do odklopa – podrobnejša pojasnila in smernice

V zvezi s sprejemom ukrepov za zagotovitev pravice do odklopa delodajalcev v skladu z ZDR-D vas seznanjamo s pojasnili MDDSZ dostopnimi na tej povezavi: https://www.gov.si/novice/2024-10-16-pravica-do-odklopa-podrobnejsa-pojasnila-in-smernice/ in smernicami https://www.gov.si/assets/ministrstva/MDDSZ/Pravica-do-odklopa_16-oktober-2024.pdf, ki vam lahko…

2.5. Načrt za dvig konkurenčnosti v javnem naročanju

Na področju javnega naročanja se v zadnjem obdobju celotna Evropska unija sooča z nizko stopnjo konkurenčnosti. Čeprav smo v zadnjih letih, tudi po mnenju Evropske komisije (EK) in OECD izboljšali slovenski sistem javnega naročanja, predvsem na področju transparentnosti in digitalizacije, pa je po mnenju Ministrstva za javno upravo vanj treba...

2.6. Predlog zakona o dopolnitvi Zakona o lokalni samoupravi (ZLS-T)

Državni zbor RS je poslal v mnenje Predlog zakona o dopolnitvi Zakona o lokalni samoupravi (ZLS-T), ki se obravnava v skrajšanem postopku. Besedilo predloga zakona najdete TUKAJ. Ob obravnavi zakona o dopolnitvi Zakona o poslancih se je odprlo vprašanje združljivosti in nezdružljivosti funkcije za pripadnike italijanske ali madžarske narodne...

2.7. Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027 – predlog za javno obravnavo

V javno obravnavo je bil poslan predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju gozdarskih intervencij iz strateškega načrta Republike Slovenije za obdobje 2023–2027. Vljudno vas prosimo za čim hitrejši pregled predloga uredbe, ki je ključna za pravočasno objavo javnih razpisov. Vaše pripombe, predloge, mnenja in dopolnitve na predlog...

2.8. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora

Vlada Republike Slovenije je na 127. redni seji dne 7. novembra 2024 določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora – skrajšani postopek in ga poslala v obravnavo in sprejem na Državni zbor. Predlog zakona se nanaša na prehodne določbe: Besedilo predloga zakona prilagamo tukaj. Pripombe na predlog nam...

3. Dogodki SOS

3.1. 12.11.2024. / Ljubljana / Mednarodna konferenca: Moč narave v mestih

Obnova narave in krepitev njenih koristi za človeka in okolje dobivata s podnebnimi spremembami v urbanih politikah vedno večji pomen. Sposobnost narave, da lahko učinkovito blaži posledice podnebnih sprememb, je še posebno pomembna v urbanem okolju, kjer živi večina prebivalstva.

Kako zelena bodo morala biti mesta, da bo kljub podnebnim spremembam življenje v njih zdravo, varno in prijetno? Kakšne koristi še prinašata urejanje zelenih in ozelenjenih površin posameznikom in skupnostim? Kaj lahko storijo mesta danes, da z ozelenjevanjem odgovorijo na izzive, ki jih za življenje v prihodnosti predstavljajo podnebne spremembe?

Odgovore bomo iskali skupaj s strokovnjaki s področja načrtovanja in upravljanja urbane narave,  zelenih in ozelenjenih površin, ki raziskujejo, razvijajo in preizkušajo nove koncepte in rešitve v različnih evropskih mestih. Pomagali nam bodo razumeti izzive prihodnosti in iskati odgovore na probleme v slovenskih mestih.

Mednarodna konferenca je namenjena predstavnikom ministrstev, občin in komunalnih podjetij na področju urejanja javnih površin, prostorskim načrtovalcem in vsem drugim, ki bi želeli izvedeti več o tem, kako povečati koristi ozelenjevanja mest in kje začeti.

Program konference je dostopen TUKAJ.

Zbiratelj prijav je IPoP. Dodatne informacije na TEJ POVEZAVI.

Fotografija: Petra Očekrl, IpoP

Dogodek je brezplačen in bo potekal v slovenskem in angleškem jeziku s simultanim tolmačenjem.

Konferenco organizirajo Ministrstva za naravne vire in prostor, IPoP – Inštitut za politike prostora in Skupnost občin Slovenije v okviru projekta Podpora izvajanju prostorske in urbane politike ter programa URBACT. Dogodek poteka ob podpori programa URBACT ter Evropske pobude za mesta (EUI).

 

3.2. 14.11.2024. / Spletno / Prenova plačnega sistema v javnem sektorju: novosti in ključni koraki

Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki ga je sprejel Državni zbor, ureja osnovne pojme, določanje plač in ravnanje v primeru nezakonitosti, sestavo plače, plačne skupine in tarifne razrede, napredovanje in delovno uspešnost, določa novo plačno lestvico ter ureja prehod v nov plačni sistem. Določa potrebne aktivnosti glede uskladitve sistemizacije delovnih mest, prevedbo delovnih mest in nazivov skladno s predpisano metodologijo ter postopno uveljavitev izplačila višjih plač. Zakonu sledijo še podzakonski predpisi, Kolektivna pogodba za javni sektor ter kolektivne pogodbe dejavnosti in poklicev, v katerih bodo v plačne razrede uvrščena delovna mesta in nazivi.

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z gospo Štefko Korade Purg organizira seminar, na katerem se boste seznanili z vsemi novostmi in ključnimi koraki, in bo potekal v četrtek, 14. novembra 2024 ob 9. uri preko aplikacije Zoom.

Vabilo s vsebino seminarja najdete TUKAJ.

Vljudno vabljeni!

3.3. 19.11.2024. / Divača / 5. nacionalna konferenca Europe Goes Local: Skupaj za kakovostno mladinsko delo na lokalni ravni

Konferenca je namenjena krepitvi podpornih struktur za razvoj mladinskega dela in mladinske politike v lokalnih skupnostih ter povezovanju predstavnikov občin za tesnejše sodelovanje, izmenjavo dobrih praks in medsebojno učenje.

Organizira jo Zavod Movit, nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in ob gostiteljstvu Občine Divača.

Prijavite se tukaj Rok za prijavo: 11. november 2024

Vabljeni županje in župani, občinski svetniki in svetnice ter uslužbenke in uslužbenci občin, pristojni za področje mladine.

 

Udeležence konference bodo pozdravili:

Alenka Štrucl Dovgan, županja Občine Divača

Marko Funkl, predstavnik Skupnosti občin Slovenije in župan Občine Hrastnik

Uroš Skrinar, direktor Zavoda Movit

Poudarki konference:

  • Predstavitev novejših spoznanj o značilnostih današnjih generacij mladih: kdo so, kako razmišljajo, sodelujejo, kaj jih motivira, kaj na njih vpliva, kaj si želijo? Govornica bo Vesna Miloševič Zupančič. Sledila bo razprava z udeleženci.
  • Prikaz uspešnih projektov sodelovanja mladih, organizacij in občin (projektov, ki so bili financirani v programu Erasmus:+ Mladina) in osvetlitev, kaj jih dela uspešne.
  • Priložnosti za občine v nadaljevanju programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota do konca leta 2027.
  • Povezovanje udeležencev, udeleženk konference in priložnosti za refleksijo in ustvarjanje načrtov.

Vabljeni tudi na organiziran ogled in kavico v Muzej slovenskih filmskih igralcev  po konferenci. Interes izrazite v prijavnici za konferenco.

O govornici: Dr. Vesna Miloševič Zupančič, strokovna direktorica e-Študentskega Servisa je strokovnjakinja za mlade in trg dela. Že 19 let se ukvarja z mladimi, trgom dela, zaposlovanjem mladih, študentskim delom in kompetencami. Zadnjih 14 let je zaposlena pri največjem posredniku študentskih del v državi. Pred tem je izkušnje pridobivala v nacionalnih in mednarodnih mladinskih in študentskih organizacijah, kjer je med drugim moderirala in sodelovala kot gostja na različnih konferencah in okroglih mizah na temo zaposlovanja mladih. Je predavateljica in avtorica različnih strokovnih prispevkov.

Udeležba na konferenci je za udeležence brezplačna in financirana iz programov Erasmus:+ Mladina in Evropska solidarnostna enota. 

 VABILO

3.4. 19.11.2024. / Spletno / Spletni seminar: Združevanje javnih zavodov

Zakon o zavodih iz leta 1991 je uredil temeljna vprašanja zavodov, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture in drugih dejavnosti. V praksi se občine srečujete z različnimi pravnimi režimi statusnih ureditev javnih zavodov po področnih zakonih, ki povečini terjajo ustanavljanje samostojnih javnih zavodov po področjih, kar je z vidika javnih financ neracionalno.

Skupnost občin Slovenije organizira spletni seminar, na katerem bo dr. Boštjan Brezovnik predaval o združevanju javnih zavodov, ustanavljanju javnih zavodov brez statusa pravne osebe javnega prava, organizaciji in delu organov javnega zavoda, ustanovitvi in delu sveta ustanoviteljic ter ureditvi razmerij med javnim zavodom in občinami ustanoviteljicami.

Seminar bo preko spletne aplikacije ZOOM potekal v torek, 19. 11. 2024, s pričetkom ob 10. uri.

Vabilo s podrobnejšo vsebino najdete TUKAJ.

Vljudno vabljeni!

3.5. 21.11.2024. / Spletno / Izdaja občinskih obveznic

Skupnost občin Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za finance, Direktoratom za zakladništvo organizira spletni seminar na temo izvajanja obveznic. Na posvetu bo podrobneje predstavljene prednosti in morebitni izzivi obveznic.

Na seminarju, bomo občinam zagotovili pomembne informacije in smernice, ki bodo v pomoč pri sprejemanju odločitev in morebitni izvedbi izdajanja obveznic. Program bo vključeval naslednje vsebine:

  • Pregled postopka izdaje občinskih obveznic (pravna podlaga, način izdaje, poravnava v KDD, uvrstitev na LJSE, stroški izdaje)
  • Prednosti in potencialne koristi za občine,
  • Izzivi in tveganja, na katera je treba biti pozoren,
  • Odgovori na vprašanja občin, ki se s to možnostjo srečujejo prvič.

V pripravi je predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin ki predvideva novost, da bodo občine imele možnost izdajanja občinskih obveznic. Ob morebitni spremembi želimo  občinam predstaviti izkušnje države pri izdajanju obveznic, ter predstaviti prednosti in morebitne izzive, ki bi jih izdajanje občinskih obveznic prineslo.

Verjamemo, da bo strokovna pomoč koristna pri uspešni pripravi občin na ta nov finančni izziv in priložnost.

 

3.6. 26.11.2024. / Spletno / Bonton je poslovni bonbon

Izobraževanje s praktičnimi vajami, ki ga bo vodila Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem zaposlenim v občinah in javnih zavodih, ki so v stiku z javnostjo, sodelavci ali poslovnimi partnerji. Posebej je primerno za vodstvene kadre, referente, zaposlene v sprejemnih pisarnah in na področju stikov z javnostmi ter vse, ki so vključeni v organizacijo sestankov, dogodkov ali drugih oblik komunikacije.

Izobraževanje bo koristno vsem, ki želijo izboljšati svojo profesionalno podobo, povečati učinkovitost komunikacije, graditi boljše medosebne odnose in s tem prispevati k pozitivnemu ugledu svoje organizacije.

 Iz vsebine:

  • kaj obsega poslovni bonton,
  • pomen bontona za učinkovitost in ugled organizacije,
  • prvi vtis,
  • najpomembnejša pravila bontona za uspešno sodelovanje na različnih ravneh,
  • nebesedno sporazumevanje (osebna urejenost, mimika, gestika, proksemika),
  • pozdravljanje, naslavljanje in rokovanje,
  • pozitivna komunikacija, moč besed – kultura dialoga.

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo, v primeru zadostnega števila prijav.

Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov.

Vabilo za tiskanje

3.7. 26.11.2024. / Spletno / Odprti dialog: Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije vas vabita na interaktiven pogovor občin članic s strokovnjakinjami in strokovnjaki na temo Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti?

Spletni dogodek bo potekal v torek,  26. 11. 2024 z začetkom ob 10.00 uri preko aplikacije Zoom. Okvirno trajanje pogovora bo 90 minut.

Sogovorniki bodo:

mag. Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe in Saša Kek, podsekretarka v Sektorju za pospeševanje digitalne preobrazbe, Ministrstvo za digitalno preobrazbo (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga MDP pri tem, Krovni zakon za razvoj digitalizacije, državne storitve oz. gradniki, ki so na voljo občinam, kaj delajo v tujini na ravni lokalnih skupnosti, trendi na različnih področjih digitalnih platform)

Flavio Fuart, predstavnik Združenja za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije (priložnosti za razvoj digitalnih storitev za lokalne skupnosti, vloga gospodarstva oziroma podjetij, ki se ukvarjajo z digitalizacijo, ter vloga evropskih instrumentov, kot so program Digitalna Evropa, pomembnost vključevanja lokalnih skupnosti v digitalne iniciative, ključni izzivi pri digitalizaciji na lokalni ravni, sodelovanje z različnimi deležniki)

Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, predsednik Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS (izkušnje, predlogi občin za premike na področju digitalne preobrazbe…)

mag. Tatjana Koleša, Razvojni center Novo mesto, predstavnica Evropskega digitalnega inovacijskega stičišča SRC-EDIH (podpora EDIH-ov pri digitalni preobrazbi lokalnih skupnosti: usposabljanja, dostop do tehnologij, testiranja pred naložbo, iskanje virov sredstev…).

Moderator dogodka: Peter Geršič, vodja Projektne pisarne, MO Novo mesto, predsednik Odbora za digitalizacijo in pametna mesta pri ZMOS in član Komisije za digitalno preobrazbo pri SOS.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

Predstavnike občin vabimo, da nam ob prijavi na dogodek posredujete vprašanja na predlagano temo, ki bodo izhodišče za pogovor. S strani občin izpostavljena vprašanja in dileme ter diskusija na odprtem dialogu so lahko vodilo pri nadaljnjem delu za še digitalni prehod lokalnih skupnosti.

Vabimo vas, da svojo udeležbo potrdite najkasneje do petka, 22. 11. 2024 preko spodnje prijavnice (v prijavnico, prosimo, zapišite vaša vprašanja).

Na pogovor so vabljene vse občine. Udeležba je brezplačna.

Veselimo se vaše prisotnosti in konstruktivnega sodelovanja.

4. Povpraševanje

4.1. Zapuščeni grobovi in praksa upravljalcev pokopališč

Kontaktirala nas je občina članica, ki jo zanima praksa upravljavcev pokopališč drugih občin. Kot navajajo na občini, tretji odstavek 32. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (ZPPDej) med drugim določa, da mora najemnik groba ob prekinitvi najema na lastne stroške odstraniti vse nagrobno obeležje, v nasprotnem primeru to na njegove...

4.2. Stroški pogreba pokojnika, kadar jih svojec ne želi prevzeti

Občina članica ima vprašanje glede pokopa občana. Preminuli krajan se trenutno nahaja na pogrebnem podjetju, ker stroškov za njegov pogreb ne želi nihče prevzeti. Pokojnik ima hči, vendar le- ta ne želi poravnati stroške pogreba, saj, kot pravi, oče zanjo ni skrbel in ni plačeval preživnine, prav tako ne komunicira s pogrebnim podjetjem in tudi...

4.3. ANKETA SOS : PODROČJE UREJANJA PROSTORA V OBČINAH

Podaljšan rok do 15.11.2024 Oblikovali smo vprašalnik, s katerim želimo pridobiti vpogled v stanje na področju urejanja prostora v občinah. Vaši odgovori bodo ključni za pripravo celovite ocene stanja na državni ravni, prepoznavanje trendov in oblikovanje ustreznih rešitev. Ker je v teku priprava sprememb zakonodaje s področja urejanja prostora,...

5. Dogodki drugih

5.1. 12. 11. / Posvet Pot do vključujočih projektov - Kako v projektih upoštevati načelo nediskriminacije

Točka CERV in MOVIT organizirata nacionalni posvet Pot do vključujočih projektov – Kako v projektih upoštevati načelo nediskriminacije, ki bo, 12. 11. 2024, od 10.00 do 14.30 v prostorih Tehnoparka Celje.

Cilja posveta sta:

  • predstaviti, kaj pomeni načelo nediskriminacije v evropskih projektih, 
  • s pomočjo praktičnih nasvetov in primerov vsem udeležencem pokazati osnovne načine in metode, kako načelo nediskriminacije vključevati v vse vrste projektov.

Posvet je namenjen predstavnikom vseh vrst organizacij (javnih in zasebnih, profitnih in neprofitnih), ki pridobivajo nepovratna sredstva preko evropskih programov in skladov, kot so CERV, ERASMUS +: MLADINA, EVROPSKA SOLIDARNOSTNA ENOTA,  USTVARJALNA EVROPA, programi INTERREG in drugi.

Vabilo na posvet s programom je dostopno tule: https://cerv-tocka.si/wp-content/uploads/2024/10/e-vabilo-posvet-pot-do-vkljucujocih-projektov.pdf 

Lepo vabljeni.

5.2. 13. in 14.11. / 35. posvet Poslovanje z nepremičninami

GZS-Zbornica za poslovanje z nepremičninami organizira 35. posvet Poslovanje z nepremičninami, ki se bo 13. in 14. novembra odvijal v Portorožu in na spletu. Kot že nekaj let smo s strani Skupnosti občin Slovenije tudi tokrat sodelovali pri pripravi programa plenarnega dela, na katerem bomo tako obravnavali teme, ki so izjemno pomembne tudi za lokalne skupnosti.

Na prvem omizju bomo govorili o aktualnih ukrepih stanovanjske politike, pri čemer bo poudarek na predvideni regulaciji kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene, v okviru katere se načrtuje tudi izjemno pomembna vloga lokalnih skupnosti, ki bodo lahko same vplivale na strogost postavljenih okvirov in s tem na obseg same dejavnosti. Nato pa bomo razpravljali še o načrtih za zagotavljanje cenovno dostopnih najemnih stanovanj, oziroma o posebnem zakonu, ki ga v ta namen pripravljajo na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Na omizju bo v imenu SOS sodeloval župan Občine Tolmin g. Alen Červ.

Popoldansko omizje plenarnega dela posveta pa bo letos namenjeno spremembam prostorske in gradbene zakonodaje, s katerimi naj bi poenostavili in pospešili tako umeščanje v prostor kot pridobivanje gradbene dokumentacije in dovoljenj, s tem pa pospešili gradnjo, še posebej na stanovanjskem področju. Stališča SOS bo v tem delu zastopala županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar.

Drugi dan posveta bo za predstavnike lokalnih skupnosti posebej zanimiv program stanovanjske sekcije, na kateri bomo razpravljali o predvidenih spremembah najemninske politike za javna najemna stanovanja in se seznanili z izhodišči za novi Nacionalni stanovanjski program za obdobje 2025 – 2035, predstavniki javnih stanovanjskih skladov bodo spregovorili o svojih načrtih za zagotavljanje javnih najemnih stanovanj in predstavili nekatere dobre prakse pri izvajanju svojih nalog. Seznanili pa se bomo tudi z nedavno izvedeno študijo o oskrbovanih stanovanjih v Sloveniji.

Več informacij o programu posveta in o prijavi je dostopnih na spodnji povezavi. Člani Skupnosti občin Slovenije pa lahko pri tem izkoristite 10% popust na kotizacijo.

POVEZAVA – www.posvetnepremicnine.si.

 

5.3. 14. 11. / Food4CE: Otvoritev inovacijskega središča

Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor vas vabi, da se jim pridružite na spletnem srečanju v okviru projekta Food4CE, ki podpira alternativne prehranske mreže: 

Otvoritev – Inovacijsko središče ORbITaLA, ki bo 14. novembra 2024, od 13.00 do 14.30, on-line.

 Osrednje teme srečanja so otvoritev inovacijskega središča, predstavitev platforme znanja in platforme povezovanja ter logističnih rešitev za kratke dobavne verige na področju prehrane.

Prosijo za prijavo na srečanje do 12. novembra 2024 preko spletnega obrazca na povezavi: https://forms.gle/Pa4hdLnE8oZ5ZR8Z8

 Prijavljenim bodo dan pred dogodkom posredovali povezavo na Teams.

 Dogodek je brezplačen.

Vabilo vam je na voljo TUKAJ.

5.4. 20. 11. / 10. nacionalna konferenca Varnost v lokalnih skupnostih

Člani programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru bodo v sodelovanju z Občino Kočevje organizirali 10. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih, ki bo potekala v Kočevju 20. novembra 2024 z začetkom ob 09.00 uri.

Na povezavi je program letošnje konference o varnosti v lokalnih skupnostih: https://www.fvv.um.si/psvls/10-konferenca.html

Prijave na konferenco sporočite na naslov: rok.hacin@um.si do 30.10.2024.

Spletna stran programske skupine s pregledom dejavnosti v obdobju 2019-2024: https://www.fvv.um.si/psvls/

5.5. 20. 11. / Izobraževanja za razvoj podatkovnih spretnosti

Vabilo na izobraževanja v okviru BDTI Skills Studio, ki je učni prostor za strokovnjake iz javne uprave, namenjen razvoju bistvenih podatkovnih spretnosti. Oktobra in novembra organizirajo serijo spletnih delavnic:

6. nov2024 Izkoriščanje podnebnih podatkov: Klasifikacija in napovedna analitika za turizem

20. nov2024 Prediktivno modeliranje in analiza v realnem času: Napovedovanje in spremljanje uporabe koles v realnem času

Vabljeni.

5.6. 20. - 21. 11. / EU City Labs na temo hrane in energetskega prehoda

EU laboratoriji za mesta (EU City Labs) so dogodki za izmenjavo znanja, ki jih skupaj organizirata URBACT in Evropska pobuda za mesta (EUI). Vsak laboratorij je edinstvena priložnost za spoznavanje dobrih praks mest, razvitih v okviru programa URBACT in pobude EUI ter načinov, kako so jih prilagodila in prenesla druga mesta.

  • na temo trajnostne rabe zemljišč za pridelavo hrane: 23. in 24. oktober 2024, Milano, Italija

Več informacij in prijava tukaj.

  • na temo energetskega prehoda: 20. in 21. november 2024, Bukarešta, Romunija

Več informacij in prijava tukaj.

Pridružite se dogodkom in izmenjajte izkušnje s kolegi iz vse Evrope! Vir informacije je dostopen na tej povezavi.

5.7. 21. 11. / Vabilo za šole in občine: Izmenjava praks izvajanja Pešbusa in Bicivlak

Posredujemo vabilo. Vse zainteresirani za idejo, da bi tudi na vaši šoli ali v vašem kraju uvedli spremljano hojo v šolo s Pešbusom ali Bicivlakom, prijazno vabljeni na izmenjavo praks. Koordinatorke iz različnih koncev Slovenije vam bodo predstavile izvajanje dejavnosti v praksi in skupaj z ekipo programa Aktivno v šolo in zdravo mesto odgovarjale na vaša vprašanja. Dogodek bo potekal prek spleta v četrtek, 21. novembra 2024, od 13.30 in 16.00.

Dodatne informacije (prijava, program…) najdemo na TEJ POVEZAVI.

5.8. 25. 11. / Spletni dogodek ''Cross-border co-operation'' v organizaciji OECD in Evropske komisije

OECD organizira v sodelovanju z Evropsko komisijo spletni dogodek ”International dialogue on cross-border co-operation”, ki bo potekal dne 25.11.2024. Vsebina je na temo čezmejnega sodelovanja.

Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Prijava za udeležbo preko spleta je možna do petka 22. 11. 2024 tu: Meeting Registration – Zoom  in je brez kotizacije.

Nekaj več informacij o dogodku: International dialogue event on cross-border governance | OECD

Več o projektu: Building more resilient cross-border regions .

5.9. 26. 11. / Nacionalni posvet PRILAGAJANJE PODNEBNIM SPREMEMBAM V SODELOVANJU Z NARAVO

Dne 26. 11. 2024 od 9. do 13. ure bo v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša – Metelkova 2, 1000 Ljubljana) potekal nacionalni posvet Prilagajanje podnebnim spremembam v sodelovanju z naravo.

 Podnebna kriza in kriza biodiverzitete sta neločljivo povezani in ogrožata zadovoljevanje osnovnih potreb ljudi za preživetje: potrebe po hrani, vodi in ustreznem bivalnem okolju. Ohranjanje in obnova narave sta edini način za krepitev naše odpornosti na učinke podnebnih sprememb. Zato je to ključen ukrep človeštva za prilagajanje vse bolj izrazitim učinkom podnebnih sprememb. Na nacionalni ravni se pripravlja nacionalna strategija prilagajanja podnebnim spremembam, država pa bo morala pristopiti tudi k pripravi nacionalnega načrta obnove narave. Zato je zdaj čas za razpravo o tem, kašne obveznosti bo morala Slovenija v zvezi s tem izpolniti in kako bo to naredila, da bo z obnovo narave in na naravi temelječih rešitev postala čim bolj odporna na posledice podnebnih sprememb, ter kakšne ovire mora glede na aktualno stanje premostiti.

Več o dogodku in programu si lahko pogledate TUKAJ.

Obvezna je prijava: TUKAJ.

Zaželena je udeležba v živo, tistim, ki ne morete priti v Ljubljano, pa bo omogočeno spremljanje dogodka na daljavo, vendar brez možnosti razprave.

Ne glede na udeležbo na dogodku pa vas prosimo, da do 20. 11. 2024 izpolnite ANKETO, ki vam bo vzela manj kot 5 min časa in s katero želimo še pred posvetom ugotoviti, kakšno je zavedanje o stanju in izzivih varstva narave za boljše prilagajanje podnebnim spremembam.

Kontakt za dodatne informacije: katja.miklavcic@pic.si.

 

Veseli bomo tudi, če boste to vabilo delili v svojih krogih.

 

Posvet organizirata PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) v okviru projekta Zagovorniki okolja – Narava za podnebje, ki ga financirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.

 

 

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja

Legal Center for the Protection of Human Rights and the Environment

Metelkova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija/Slovenia

Tel.:+386 1 521 18 88; +386 51 681 181

[Facebook, Instagram, Linkedin]

 

 

6. Aktualni razpisi

6.1. Najava 2. javnega razpisa (NOO): Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj

Ministrstvo za solidarno prihodnost bo v januarju 2025 objavilo »2. javni razpis za izvajanje Investicije: Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj«, ki se delno financira iz sredstev Evropske unije in sicer iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), 4. razvojno področje: Zdravstvo in socialna varnost, Komponenta 3: stanovanjska politika (C4 K3), Investicija: Zagotavljanje javnih najemnih stanovanj.
Skupna višina razpoložljivih sredstev javnega razpisa za obdobje od 2025 do 2026 bo znašala vsaj 2.839.261,70 EUR.
Ministrstvo bo posamezni projekt sofinanciralo v višini za 50 % skupnih upravičenih stroškov projekta, vendar ne več kot 700.000,00 EUR na projekt.

  • Več informacij o najavi najdete v prilogi tukaj.

6.2. Finančne spodbude za občine v sklopu načrtovanih javnih razpisov na področju regionalnega razvoja v letih 2024 in 2025

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) bo samo in preko Slovenskega regionalno razvojnega sklada (SRRS) ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začelo z javnimi razpisi, s katerimi bo lokalnim skupnostim in podjetjem ponudilo tako nepovratne kot povratne finančne spodbude v letu 2025 kot je zapisano na tej povezavi.

Za lokalne skupnosti bo na voljo pet ukrepov v skupni vrednosti 42,1 milijonov evrov, od tega 12.154.370 evrov nepovratnih sredstev in 30 milijonov evrov povratnih sredstev. Ukrepe za neposredne finančne spodbude v višini 12,1 milijonov evrov bosta izvajala MKRR in SRRS, ki bo za investicijske projekte lokalnih skupnosti pri izgradnji javne turistične infrastrukture dodal še 30 milijonov evrov posojil.

Finančne spodbude za občine bodo zajete v naslednjih javnih razpisih, ki bodo objavljeni konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025:

  • Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture (EPI NOO); razpis bo izvajal MKRR
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Načrt za okrevanje in odpornost
  • Sofinanciranje občinskih projektov osnovne komunalne infrastrukture v romskih naseljih 2025 in 2026; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in 2026
  • Izgradnja in širitev poslovnih con na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma decembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Revitalizacija javnih objektov na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal MKRR 
    • Objava razpisa predvidoma novembra 2024
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025
  • Izgradnja javne turistične infrastrukture na obmejnih problemskih območjih; razpis bo izvajal SRRS
    • Objava razpisa predvidoma februarja 2025
    • Finančni vir: Proračun Republike Slovenije 2025 in SRRS

6.3. Objavljeno javno naročilo na področju prilaganja naselij na podnebne spremembe

Ministrstvo za naravne vire in prostor vabi zainteresirane k oddaji ponudbe za javno naročilo z naslovom Prilaganje naselij na podnebne spremembe – priprava priporočil za prostorsko načrtovanje. Predmet javnega naročila je naročilo izdelave priporočil in usmeritev (splošnih in konkretnih) namenjenih prostorskemu (urbanističnemu) načrtovanju za prilagajanje naselij na podnebne spremembe.

Več si lahko preberete TUKAJ.

6.4. Razpis Evropske komisije - Instrument za povezovanje Evrope (Digitalni program)

Na spletni strani Ministrstva za digitalno preobrazbo so objavili novico Instrument za povezovanje Evrope – objavljen četrti razpis Evropske komisije | GOV.SI, kjer najdete več informacij o objavljenem četrtem razpisu Evropske komisije za zbiranje predlogov projektov v okviru Digitalnega programa, Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF – Connecting Europe Facility, CEFDigital). Razpisanih je več kot 323 milijonov evrov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo skupaj z Evropsko komisijo in Izvajalsko agencijo za zdravje in digitalno (HaDEA – European Health and Digital Executive Agency) vabi k predložitvi predlogov projektov v okviru četrtega razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope CEF – Digitalno (CEFDigital) do 13. februarja 2025.

Več informacij vam je na voljo tudi TUKAJ.

6.5. Ponovno odprt razpis EUI za medsebojni pregled urbanih strategij

Evropska pobuda za mesta (EUI) je ponovno objavila nov razpis za Peer Review – medsebojni pregled trajnostnih urbanih strategij. Razpis je odprt do 13. novembra 2024.

Mesta, to je vaša priložnost, da izboljšate svoje strategije, se naučite novih spretnosti in vzpostavite trajne evropske povezave!

Ta razpis je namenjen vsem mestom v EU, ki želijo razpravljati o strategijah trajnostnega urbanega razvoja.

6.6. Razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo

Evropski sklad za občine (European City Facility – EUCF) je objavil razpis za pridobitev do 60.000 EUR za pripravo investicijske dokumentacije za investicije v čisto energijo, ki so predvidene v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih.

Razpis bo odprt od 15. oktobra do 18. decembra 2024.

Razpis omogoča občinam, tako posameznim kot tudi skupinam občin, hitro in poenostavljeno finančno pomoč v višini 60.000 EUR ter strokovno in pravno svetovanje pri pripravi investicijske dokumentacije,  zasnovi projektov na področju trajnostne energije in izvajanju ukrepov, vključenih v lokalnih energetskih in podnebnih konceptih. Sklad ne financira neposredno samih naložb, temveč pomaga pri razvoju načrtov, ki omogočajo izvedbo in po potrebi pridobitev dodatnih sredstev iz drugih virov.

V okviru #EUCF je ENERGAP 10. 10. 2024 izvedla tudi spletno predstavitev razpisa za vse občine. Predstavitev vam je na voljo TUKAJ.

Povezava na posnetek predstavitve vam je na voljo na https://www.youtube.com/watch?v=YrViCLqicy0&t=13s

Iniciativa EUCF je del EU programa za raziskave in inovacije (Obzorje 2020) in je financirana v okviru programa EU LIFE.

Na ENERGAP je za razpis in informacije glede razpisa kontaktna oseba Adrijana Copot (adrijana.copot@energap.si , 02 234 23 63).

7. Vlada RS

7.1. 127. redna seja

Vlada sprejela novelo Uredbe o nacionalnih zgornjih mejah emisij onesnaževal zunanjega zraka

Vlada je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o nacionalnih zgornjih mejah emisij onesnaževal zunanjega zraka in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

Uredba se posodablja zaradi uskladitve z novo direktivo EU o nacionalnih obveznostih zmanjšanja emisij, in sicer tako, da uvaja poročanje o emisijah in projekcijah glede na vrsto virov in ne na ravni agregiranih sektorjev, kot je bilo določeno doslej.

Vlada v Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila 63 novih projektov

Na današnji seji je vlada v veljavni Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila 63 novih projektov ter ponovno en projekt, ki so bili za sofinanciranje odobreni na podlagi Javnega razpisa za izbor sofinanciranja investicij v športno infrastrukturo v letu 2024 gospodarskega ministrstva. Vrednost vseh 64 projektov znaša skoraj 124 milijonov evrov, od tega bo dobrih 39 milijonov evrov proračunskih virov, preostala sredstva pa bodo zagotovljena iz drugih virov.

Namen investicij je zagotoviti kakovostno javno športno infrastrukturo za vse kategorije uporabnikov ter učinkovito koriščenje in ravnanje z javno športno infrastrukturo, ki vključuje športne objekte in površine za šport v naravi.

Predlog novele Zakona o urejanju prostora

Vlada je določila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora in ga predložila Državnemu zboru Republike Slovenije v sprejetje po skrajšanem zakonodajnem postopku.

S predlogom zakona se predlaga podaljšanje roka uporabe prostorskih sestavin na 30. oktober 2026. Na isti datum, to je 30. oktober 2026, se podaljša tudi rok veljavnosti prostorskih ureditvenih pogojev (PUP), sprejetih na podlagi  Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (ZUN).

Občine se obvezuje,  da do novega datuma uskladijo svoje občinske prostorske načrte tako, da morajo do takrat določiti poselitvena območja, območja za dolgoročni razvoj naselij in izvesti prvo tehnično posodobitev. Posledično se enako spremeni tudi rok (30. oktober 2026) po katerem občine ne bodo smele izvajati lokacijskih preveritev, če uskladitve občinskega prostorskega načrta ne bodo izvedle.

Novela Uredbe o karti regionalne pomoči za obdobje 2022–2027

Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvi Uredbe o karti regionalne pomoči za obdobje 2022–2027. Uredba o karti regionalne pomoči za obdobje 2022–2027 določa seznam območij »a« in »c« v Republiki Sloveniji, ki so upravičena do regionalne državne pomoči, in najvišje intenzivnosti pomoči na posameznih upravičenih območjih.

Vlada se je seznanila s predlogi prilagoditev ukrepov Načrta za okrevanje in odpornost

Vlada se je seznanila z informacijo Urada Republike Slovenije za okrevanje in odpornost glede izvajanja ukrepov Načrta za okrevanje in odpornost, na katerih ministrstva beležijo večja vsebinska in časovna odstopanja. S ciljem optimizacije izvajanja načrta in s tem koriščenja razpoložljivih evropskih sredstev je vlada uradu naložila, da na podlagi predlogov ministrstev za prilagoditev ukrepov pripravi in uskladi osnutek predloga tretje spremembe Načrta za okrevanje in odpornost (NOO).

(Vir: Vlada RS, al)

8. Novice drugih

8.1. O prihodnosti kohezije

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je na Fakulteti za javno upravo pripravilo drugi nacionalni posvet o koheziji po letu 2027. V uvodnem nagovoru je minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek poudaril zavezanost Slovenije za ohranitev osrednjih načel kohezije.

Več si lahko preberete TUKAJ.

8.3. Med 116 URBACT dobrimi praksami 5 slovenskih

Nadzorni odbor programa URBACT je 29. oktobra 2024 potrdil 116 dobrih praks. Na razpis, ki je bil objavljen med 15. aprilom in 30. junijem, je sicer prispelo skoraj 250 praks iz 32 evropskih držav. Nagrado za dobro prakso je prejelo 116 urbanih praks, med njimi je 5 slovenskih praks iz štirih mest.
Dobra praksa je lokalna pobuda, ki je učinkovita, participativna, celostna, relevantna na ravni EU in jo je mogoče preprosto prenesti v druga evropska mesta. Pri tem ni pomembno, ali je bila financirana s strani programa URBACT ali ne.
Dobre prakse se bodo v naslednjih mesecih promovirale na komunikacijskih kanalih programa URBACT in nacionalnih točk. Poleg tega bodo izbrane dobre prakse glavni akterji URBACT Festivala mest 2025, ki bo potekal od 8. do 10. aprila 2025 v Vroclavu na Poljskem. Festival bo priložnost za nagrajena mesta, da predstavijo svojo dobro prakso in prevzamejo pobudo za oblikovanje prenosnih mrež. Na festivalu bodo tako lahko mesta, ki jih zanima uvedba podobne prakse, dobila koristne napotke iz prve roke in vzpostavila stike za morebitno sodelovanje pri prijavi na razpis.
Sočasno s festivalom bo namreč odprt razpis za prenosne mreže, na katerega se lahko prijavijo mesta, ki so prejela nagrado za dobro prakso, skupaj s partnerji, ki bi se želeli lotiti podobnih aktivnosti.

Slovenske dobre prakse
• Začasna raba prostorov, Mestna občina Celje
Ustvarjanje gospodarske ustvarjalnosti z uporabo praznih stavb in nerazvitih območij

• Urbani gozd, Mestna občina Celje
Razvoj mestnih gozdov

• Energetska skupnost Sončna šola, Občina Hrastnik
Energetska skupnost, ki temelji na sončni elektrarni za lastno porabo v lasti zadruge

• Inkluzivni festival Igraj se z mano, Mestna občina Ljubljana
Združevanje posameznikov s posebnimi potrebami in brez njih za krepitev sodelovanja

• Preoblikovanje bazenov za odpadne vode v središča biotske raznovrstnosti, Občina Ormož
Uspešna obnova habitatov: od bazenov za odpadne vode do središč za ohranjanje ptic in biotske raznovrstnosti

Novica o tem je objavljena tukaj.

8.4. Slovenija v letu 2023 dosegla pomemben mejnik v rabi energije iz obnovljivih virov

V lanskem letu je Slovenija po podatkih Statističnega urada pri rabi energije iz obnovljivih virov presegla mejnik 25 odstotkov, ki ga določa evropska direktiva o spodbujanju rabe energije iz obnovljivih virov kot ciljno vrednost za Slovenijo za leto 2020. Prvič tako Sloveniji za dosego tega cilja ne bo treba doplačati deleža obnovljivih virov energije z uporabo mehanizma statističnega prenosa.

Več si lahko preberete TUKAJ.

8.5. Več kot polovica slovenskih občin poziva k življenju z manj uporabe avtomobila

V pobudi Evropski teden mobilnosti (ETM) je letos prvič sodelovala več kot polovica slovenskih občin (120) – s številnimi aktivnostmi in dogodki so prebivalce ozaveščale o hudih bremenih motornega prometa in jih pozivale k prehodu na bolj trajnostne potovalne navade. Na zaključnem dogodku letošnje izvedbe te pobude so bile kot najbolj aktivne nagrajene občine Celje, Ig in Solčava.

Več si lahko preberete TUKAJ.