Prilagajanje naselij na podnebne spremembe

V Sloveniji se v zadnjih desetletjih soočamo s posledicami hitro spreminjajočih se podnebnih vplivov, kot so dvig temperature, ekstremni vremenski pojavi, pogostejše poplave, dvig morske gladine, idr. Posledice vplivov so vse bolj vidne v prostoru, pri čemer so najbolj ranljiva naselja, ki so naše osnovno bivanjsko, delovno in rekreacijsko okolje.

Namen projektne naloge:

Zaradi pomembne vloge prostorskega in urbanističnega načrtovanja pri izboljšanju odpornosti naselij na podnebne spremembe, je Ministrstvo za naravne vire in prostor pristopilo k izdelavi »Priporočil za prilagajanje naselij na podnebne spremembe«.

Osnovni namen priporočil je spodbuditi bolj trajnostno načrtovanje prostora, ki bo omogočalo, da se naselja učinkoviteje prilagodijo na vse bolj spreminjajoče se podnebne vplive in zmanjšajo negativne posledice, ki jih imajo te na naselja in družbo.

Priporočila bodo skladno z Zakonom o urejanju prostora (ZureP-3A, Ur. L. RS, št. 23/24) sestavni del državnega prostorskega reda. V podporo bodo občinam, prostorskim načrtovalcem in urbanistom, ki bodo lahko skozi proces izdelave strokovnih, strateških in izvedbenih prostorskih aktov ter razvojnih strategij na različnih ravneh oblikovali pravila urejanja naselij in razvili podnebno odporne rešitve v prostoru. Uporabna bodo tudi za oblikovalce politik in ukrepov na različnih ravneh ter odločevalce, ki bodo omogočali, da se podnebno odporne rešitve v naseljih izvedejo čimbolj učinkovito. Vključevala bodo tako splošne kot konkretne usmeritve, ki bodo preverjene na testnih naseljih v Sloveniji.

Priporočila se osredotočajo na pet ključnih področij:

  • notranji razvoj naselij, usmerjen v nove urbanistične pristope,
  • trajnostno upravljanje z vodo v naseljih,
  • zagotavljanje zadostnih, dostopnih, povezanih in kakovostnih zelenih površin v naseljih – zeleni sistem naselja,
  • zagotavljanje prostorskih pogojev za izboljšanje mikroklimatskih razmer v naseljih in
  • izboljšanje dostopnosti za hojo in kolesarjenje kot alternativa mobilnosti.

Partnerji projektne naloge:

Priporočila izdeluje Urbanistični inštitut Republike Slovenije skupaj s Fakulteto za arhitekturo UL, Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo UL in zunanjimi sodelavci, Skupnost občin Slovenije pa skrbi za diseminacijo projektnih aktivnosti in vključevanje deležnikov v proces.

Projektna naloga traja od februarja 2025 do januarja 2026.